Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, bitmk2 είπε

Εχθές είχε σταθερή λειτουργία για μέχρι 2.5ώρες στα 1500w. Μετά το stop καταναλώνει τα άντερα της 3-4kw για 30λεπτά με τον κυκλοφορητή στο 100%. Επανέρχεται σιγά-σιγά στα 1500w και ο κυκλοφορητής είναι στο 50-60% σπρώχνοντας 1.4μ3/ώρα. Από Δευτέρα θα δοκιμάσω να την λειτουργήσω στους 9 βαθμούς, αλλά αυτό αμφιβάλω ότι θα μειώσει τις καταναλώσεις.

Ωρέ, σου τράβαγε δηλαδή 18Α ρεύματα για 30 λεπτά! Το κατέβασμα στα 9 στο είπε ο φίλος για δοκιμή ώστε να μην έχουμε τόσους αγνώστους, όχι για να πέσεις σε κατανάλωση. Μπορεί να το ξανάγραψες αλλα σε τι θερμοκρασία έχεις τα fan coils και τον θερμοστάτη της αντλίας αντίστοιχα; Επίσης να φανταστώ όλοι οι σωλήνες ειναι μονωμένοι σε όλη την διαδρομή κτλ ε; Είχες και ένα buffer είχες πει;

Καλό θα ήταν να βρίσκαμε ένα software να μιλάνε όλες οι αντλίες με τον ίδιο τρόπο αλλα ο κάθε κατασκευαστής κάνει ότι του καπνίσει. Κλειστά συστήματα και κάνουμε ένα σωρό πατέντες για να βγάλουμε 2 ρυθμίσεις σε γνωστές πλατφόρμες.

Εγώ με 15 νερά πλέον. Καμία διαφορά στην αίσθηση, όλα καλά. Θεωρώ ότι με παίρνει και αρκετά παραπάνω, δεν ξέρω αν έχει και νόημα πλέον, 9kWh έκαψα χθες. Είναι και το ρεύμα σε οκ τιμές, την βγάζουμε τζάμπα εδώ που τα λέμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, macrun είπε

Ωρέ, σου τράβαγε δηλαδή 18Α ρεύματα για 30 λεπτά! Το κατέβασμα στα 9 στο είπε ο φίλος για δοκιμή ώστε να μην έχουμε τόσους αγνώστους, όχι για να πέσεις σε κατανάλωση. Μπορεί να το ξανάγραψες αλλα σε τι θερμοκρασία έχεις τα fan coils και τον θερμοστάτη της αντλίας αντίστοιχα; Επίσης να φανταστώ όλοι οι σωλήνες ειναι μονωμένοι σε όλη την διαδρομή κτλ ε; Είχες και ένα buffer είχες πει;

Καλό θα ήταν να βρίσκαμε ένα software να μιλάνε όλες οι αντλίες με τον ίδιο τρόπο αλλα ο κάθε κατασκευαστής κάνει ότι του καπνίσει. Κλειστά συστήματα και κάνουμε ένα σωρό πατέντες για να βγάλουμε 2 ρυθμίσεις σε γνωστές πλατφόρμες.

Εγώ με 15 νερά πλέον. Καμία διαφορά στην αίσθηση, όλα καλά. Θεωρώ ότι με παίρνει και αρκετά παραπάνω, δεν ξέρω αν έχει και νόημα πλέον, 9kWh έκαψα χθες. Είναι και το ρεύμα σε οκ τιμές, την βγάζουμε τζάμπα εδώ που τα λέμε.

Στους 28 τα εχω τα fancoil τα οποία ειναι αρκετά μεγάλα και πλήρως αποδοτικά. Με 28 είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Ναι ειναι μονωμένοι οι σωλήνες, αλλά δεν νομίζω έχει σημασία αυτό. Η ψύξη των αμόνωτων πάλι μέσα στο σπίτι θα έμενε, απλά με κάποιο κίνδυνο υγροποιήσεων. Στο κολλεκτέρ που είναι όξω μέσα σε κουτί θέλω να προσθέσω γύρω-γύρω ενα φελιζόλ αλλά είναι αμελητέες οι απώλειες και από εκεί.

Ισχύει ότι αν οι κυβερνήσεις θέλουν να κάνουν κάτι πρέπει να εξαναγκάσουν τους κατασκευαστές να παίζουν με συγκεκριμένα πρότυπα επικοινωνίας και οι διεπαφές να είναι μετρημένες αλλά πλήρως ανοικτές. Τους αφήνουν όμως ελεύθερους να στήνουν μονοπώλια στις πλάτες μας. Σκέψου απαγορεύουν συγκεκριμένα ψυκτικά υγρά, αλλά δεν εξαναγκάζουν τους κατασκευαστές να βγάλουν κιτ αναβάθμισης, παρά σε αναγκάζουν να πετάξεις μηχανήματα 5000ε στα σκουπίδια για να εξυπηρετούν οι κατασκευαστές τις πωλήσεις τους. Πάλι καλά που ενδιαφέροντια για το περιβάλλον οι υποκριτές.

1-2kwh εμένα μου καίει σβηστή μονο για την πλακέτα και τον κυκλοφορητή που τον ενεργοποιεί κάθε λίγο. Τσάμπα την βγάζεις αδελφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bitmk2 είπε

1-2kwh εμένα μου καίει σβηστή μονο για την πλακέτα και τον κυκλοφορητή που τον ενεργοποιεί κάθε λίγο.

Τι λες τώρα! Τι πλακέτα και τι κυκλοφορητής είναι αυτός που απαιτεί τέτοια κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/06/2024 at 08:41, bitmk2 said:

Εχθές είχε σταθερή λειτουργία για μέχρι 2.5ώρες στα 1500w. Μετά το stop καταναλώνει τα άντερα της 3-4kw για 30λεπτά με τον κυκλοφορητή στο 100%. Επανέρχεται σιγά-σιγά στα 1500w και ο κυκλοφορητής είναι στο 50-60% σπρώχνοντας 1.4μ3/ώρα. Από Δευτέρα θα δοκιμάσω να την λειτουργήσω στους 9 βαθμούς, αλλά αυτό αμφιβάλω ότι θα μειώσει τις καταναλώσεις.

αρχικα οσα εγραψα δεν τα εγραψα για να κανεις οικονομια αλλα για να βγουν συμπερασματα. 

το σκεπτικο μου βασιζετε στο οτι δεν καταναλωνεις τη παραγωμενη ψυξη οποτε κανει off. το 9 λοιπον νερα αφορουσε τις τοτε εξωτερικες θερμοκρασιες κ οχι τους 30-32 βαθμους που εχουμε αυτες τις μερες.

εαν εχθες με τις ρυθμισεις που ειχες, ειχες 2.5 ωρες χωρις στοπ τοτε για τις χθεσινες θερμοκρασιες εχεις βρει εναν μπουσουλα οπου ισως μπορει να βελτιωθει λιγο. κρατας σενα χαρτακι λοιπον σαν παραδειγμα 32 εξωτερικη 10 τα νερα τα fc στο τερμα εσωτερικη 26 βαθμοι η οτι αλλοειχες τελος παντων. εγω ας πουμε αν εβλεπα οτι σε 1-1,5 ωρα δεν εκλεινε θα ανεβαζα κατα 1 τα νερα να δω συμπεριφορα. πιθανον το 1500 να γινοταν 1300 κ να μην εκανε off. off ποτε εκανε? μηπως ειχε πεσει η εξωτερικη κατα 2 βαθμους?

εαν υπηρχε τροπος να εχει το buffer εκτος μπορουσες να κανεις εξτρα πειραματισμους με κ χωρις

 

το οτι καιει μετα για μιση ωρα 3-4 kw σαν λειτουργια ειναι σωστο αλλα μηπως κρατησες μετα απο ποση ωρα ξαναξεκινησε κ οταν ξεκινησε εκεινη τη στιγμη ποσο ηταν το intel? πχ ηταν 15 η 18+?

με βαση την δικη μου εμπειρια (μονο φετινη) το 1,5 kwh μοιαζει οκ (για ολο το συστημα μαζι με το κυκλοφορητη οποιος εμενα καιει στο φουλ 200 watt) (ποσα τετραγωνικα σπιτι κ τι αποσταση η αντλια απο το σπιτι?). ισως να μπορουσε να πεσει στο 1,2.

 

ειναι μονομενα τα παντα ολα στις σωληνωσεις η εχουν αφησει κενα οπως κανανε κ σε εμενα? (ναι παιζει ρολο) εγω που μονωσα καποια σημεια που χαν αφησει σε γωνιες κ κοντα στην αντλια στη θερμανση αλλαξε ολη τη συμπεριφορα 

16 hours ago, bitmk2 said:

1-2kwh εμένα μου καίει σβηστή μονο για την πλακέτα και τον κυκλοφορητή που τον ενεργοποιεί κάθε λίγο

εννοεις σβηστη να μην λειτουργει καθολου κ στο 24ωρο σου καιει 2 kwh?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2024 στις 8:41 ΠΜ, bitmk2 είπε

Εχθές είχε σταθερή λειτουργία για μέχρι 2.5ώρες στα 1500w. Μετά το stop καταναλώνει τα άντερα της 3-4kw για 30λεπτά με τον κυκλοφορητή στο 100%. Επανέρχεται σιγά-σιγά στα 1500w και ο κυκλοφορητής είναι στο 50-60% σπρώχνοντας 1.4μ3/ώρα. Από Δευτέρα θα δοκιμάσω να την λειτουργήσω στους 9 βαθμούς, αλλά αυτό αμφιβάλω ότι θα μειώσει τις καταναλώσεις.

Και εμένα το ίδιο κάνει κόβει και μόλις ξεκινάει καίει πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, sndev είπε

off ποτε εκανε? μηπως ειχε πεσει η εξωτερικη κατα 2 βαθμους?

εαν υπηρχε τροπος να εχει το buffer εκτος μπορουσες να κανεις εξτρα πειραματισμους με κ χωρις

 

το οτι καιει μετα για μιση ωρα 3-4 kw σαν λειτουργια ειναι σωστο αλλα μηπως κρατησες μετα απο ποση ωρα ξαναξεκινησε κ οταν ξεκινησε εκεινη τη στιγμη ποσο ηταν το intel? πχ ηταν 15 η 18+?

με βαση την δικη μου εμπειρια (μονο φετινη) το 1,5 kwh μοιαζει οκ (για ολο το συστημα μαζι με το κυκλοφορητη οποιος εμενα καιει στο φουλ 200 watt) (ποσα τετραγωνικα σπιτι κ τι αποσταση η αντλια απο το σπιτι?). ισως να μπορουσε να πεσει στο 1,2.

 

ειναι μονομενα τα παντα ολα στις σωληνωσεις η εχουν αφησει κενα οπως κανανε κ σε εμενα? (ναι παιζει ρολο) εγω που μονωσα καποια σημεια που χαν αφησει σε γωνιες κ κοντα στην αντλια στη θερμανση αλλαξε ολη τη συμπεριφορα 

εννοεις σβηστη να μην λειτουργει καθολου κ στο 24ωρο σου καιει 2 kwh?

από οτι ειδα πριν λιγα λεπτα πριν σβήσει ο κυκλοφορητής από το 100% πήγε στο 60%. Επειδή τον εχω στο χειροκίνητο..προφανώς εγώ έκανα κάποιο πείραμα. Απλα δε περίμενα να σβήσει μονο λόγω αυτού επειδη το dT ήταν αμετάβλητο μέχρι και που έσβησε!
 

22 ώρες πριν, sndev είπε

εαν υπηρχε τροπος να εχει το buffer εκτος μπορουσες να κανεις εξτρα πειραματισμους με κ χωρις

πρεπει να το δω πως θα το κανω αυτο. θα υπολογίσω πρώτα αν καλυπτω το ελάχιστο νερών στο κύκλωμα.

 

22 ώρες πριν, sndev είπε

το οτι καιει μετα για μιση ωρα 3-4 kw σαν λειτουργια ειναι σωστο αλλα μηπως κρατησες μετα απο ποση ωρα ξαναξεκινησε κ οταν ξεκινησε εκεινη τη στιγμη ποσο ηταν το intel? πχ ηταν 15 η 18+?

τι ειναι τo intel? το είχες αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμα.

  

22 ώρες πριν, sndev είπε

(ποσα τετραγωνικα σπιτι κ τι αποσταση η αντλια απο το σπιτι?). ισως να μπορουσε να πεσει στο 1,2.

110τμ ισόγειο μονοκατοικία. Στην μελέτη γράφει Qψ=8800w. Μάλλον αυτές ειναι οι θεωρητικές απώλειες μου. Η αντλία ειναι 30-40cm από το σπίτι. Το 60άρι buffer είναι όξω φυσικά.

 

22 ώρες πριν, sndev είπε

ειναι μονομενα τα παντα ολα στις σωληνωσεις η εχουν αφησει κενα οπως κανανε κ σε εμενα? (ναι παιζει ρολο) εγω που μονωσα καποια σημεια που χαν αφησει σε γωνιες κ κοντα στην αντλια στη θερμανση αλλαξε ολη τη συμπεριφορα 

είναι όλα μονωμένα εκτός από το κουτί με το κολλεκτέρ το οποίο εφάπτεται στην εξωτερική όψη δίπλα στην αντλία.

 

22 ώρες πριν, sndev είπε

εννοεις σβηστη να μην λειτουργει καθολου κ στο 24ωρο σου καιει 2 kwh?

ειναι σηκωμενη στον ηλεκτρολογικό πίνακα, αλλά απενεργοποιημένη. καίει 0.06kwh  κάθε ωρα..επί 24ώρες=1.5kwh χωρίς να παράγει έργο.

Είναι τριφασική.
Φάση 1 = 55w, προφανώς η πλακέτα που καίει όσο ένας μικρός υπολογιστής.
Φάση 2 = 8w ...αυτό δεν εχω ιδέα τι είναι!
Φάση 3 = 0w

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, bitmk2 said:

από οτι ειδα πριν λιγα λεπτα πριν σβήσει ο κυκλοφορητής από το 100% πήγε στο 60%. Επειδή τον εχω στο χειροκίνητο..προφανώς εγώ έκανα κάποιο πείραμα. Απλα δε περίμενα να σβήσει μονο λόγω αυτού επειδη το dT ήταν αμετάβλητο μέχρι και που έσβησε

γτ να το εχεις στο χειροκινητο? δες αν εχει αλλες επιλογες. κοιτα αν εσυ τον ριξεις κ βγαζει πολυ κρυο νερο για το dt πχ 5 κ αργει να επιστρεψει θερμοκρασια εως 5 διαφορα λογο του buffer λογικα βλεπει οτιδε καταναλωνεις το κρυο αρα εχει ψυξει τον χωρο κ κλεινει 

31 minutes ago, bitmk2 said:

110τμ ισόγειο μονοκατοικία. Στην μελέτη γράφει Qψ=8800w. Μάλλον αυτές ειναι οι θεωρητικές απώλειες μου. Η αντλία ειναι 30-40cm από το σπίτι. Το 60άρι buffer είναι όξω φυσικά.

 

31 minutes ago, bitmk2 said:

α υπολογίσω πρώτα αν καλυπτω το ελάχιστο νερών στο κύκλωμα.

ειναι πολυ κοντα αρα μικρες απωλιες στο δρομο (πχ εμενα ειναι 3ς οροφοι πανω σωληνες )  εαν δεν εχεις πετσετοκρεμαστες κτλ μπορει οντος να μη φτανει το ελαχιστο

 

40 minutes ago, bitmk2 said:

τι ειναι τo intel? το είχες αναφέρει και σε προηγούμενο μήνυμα.

in let (μια λεξη, μου κανει autocorrect για καποιο λογο κ το γυρναει σε intel)  , δες τα εξερχομενα νερα οταν κλεινει ποσο κατω απο οριο ειναι που εχεις ορισει κ συχρονος ποσο τα εισερχομενα νερα

46 minutes ago, bitmk2 said:

καίει 0.06kwh  κάθε ωρα..επί 24ώρες=1.5kwh χωρίς να παράγει έργο.

μου φαινετε πολυ , μηπως στην ιδια γραμμη εχεις κ αλλες συσκευες? εμενα ειναι 0,44 kwh την ημερα

δλδ θες 550 kwh το ετος για κατι που απλα καθετε? πρακτικα μια συσκευη θελει λογαριασμο ρευματος ενος μηνα μιας μεσης οικογενιας το χειμωνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως  στο δικό μου invertaρει σε διάφορες θερμοκρασίες.Στη θέρμανση που του ζητούσα πολύ χαμηλή θερμοκρασία έκανε 2-3 οφ την ώρα.

Στην ψύξη ζοριζεται παραπάνω και έχω υψηλότερη ζητούμενη στα φαν κοιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, bitmk2 said:

 

Είναι τριφασική.
Φάση 1 = 55w, προφανώς η πλακέτα που καίει όσο ένας μικρός υπολογιστής.
Φάση 2 = 8w ...αυτό δεν εχω ιδέα τι είναι!
Φάση 3 = 0w

Πως μετράς την κατανάλωση ανά φάση ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tsino είπε

Πως μετράς την κατανάλωση ανά φάση ? 

 

https://store.aeotec.com/products/home-energy-meter-gen5-zw095
Με αυτό που μετράει ανά φάση και αθροίζει. Ελπίζω δλδ να το έχω ρυθμίσει σωστά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάντως παιδιά σε Daikin Altherma υψηλών θερμοκρασιών (μόνο θέρμανση) μου καίει περίπου 1.2 με 1.5 kwh στο 24ωρο! Με το που μαλάκωσε λίγο ο καιρός τον Απρίλιο κατέβασα το γενικο γιατί αλλιώς θα έκαιγα 40 kwh το μήνα μόνο στην αναμονή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καμία ιδέα να σταματήσει τα σταρ στοπ έχουμε παιδιά;

Στις 28/6/2024 στις 8:41 ΠΜ, bitmk2 είπε

Εχθές είχε σταθερή λειτουργία για μέχρι 2.5ώρες στα 1500w. Μετά το stop καταναλώνει τα άντερα της 3-4kw για 30λεπτά με τον κυκλοφορητή στο 100%. Επανέρχεται σιγά-σιγά στα 1500w και ο κυκλοφορητής είναι στο 50-60% σπρώχνοντας 1.4μ3/ώρα. Από Δευτέρα θα δοκιμάσω να την λειτουργήσω στους 9 βαθμούς, αλλά αυτό αμφιβάλω ότι θα μειώσει τις καταναλώσεις.

Και εμένα το ίδιο κάνει κόβει και μόλις ξεκινάει καίει πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2024 στις 6:57 ΜΜ, Titarasaudi είπε

Και εγώ πάντως παιδιά σε Daikin Altherma υψηλών θερμοκρασιών (μόνο θέρμανση) μου καίει περίπου 1.2 με 1.5 kwh στο 24ωρο! Με το που μαλάκωσε λίγο ο καιρός τον Απρίλιο κατέβασα το γενικο γιατί αλλιώς θα έκαιγα 40 kwh το μήνα μόνο στην αναμονή! 

Μία από τα ίδια και σ' εμένα, δεν πέφτει ποίο κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2024 στις 11:22 ΠΜ, joker1506 είπε

 

Καμία ιδέα να σταματήσει τα σταρ στοπ έχουμε παιδιά;

Και εμένα το ίδιο κάνει κόβει και μόλις ξεκινάει καίει πολύ 

Στην hitachi εχει κατι που το λεει νυχτερινη λειτουργία. Υποτίθεται ότι κατεβάζει την αποδοση της αντλίας κυρίως για το θόρυβο, αλλά λένε ότι πέφτει και η κατανάλωση. Τσεκαρε μηπως εχεις και εσυ κατι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bitmk2 είπε

Στην hitachi εχει κατι που το λεει νυχτερινη λειτουργία. Υποτίθεται ότι κατεβάζει την αποδοση της αντλίας κυρίως για το θόρυβο, αλλά λένε ότι πέφτει και η κατανάλωση. Τσεκαρε μηπως εχεις και εσυ κατι αντίστοιχο.

Έχω το δοκίμασα πάλι τα ίδια σταρ στοπ κάθε 15 λεπτά δεν ξέρω τι φταίει κάποια ρύθμιση; το δοχείο αδράνειας; Και ο τεχνικός της mydea ακόμα ψάχνει που μίλησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...