Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, joker1506 είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται ρε παιδιά έχω κάνει τα πάντα με τα νούμερα πάνω κάτω τα νερά πάνω κάτω η dt και ακόμα σταρ στοπ έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Δεν είναι κακό αν έχεις μέχρι 2-3 start - stop την ώρα...

Το θέμα είναι να καις λιγότερο ρεύμα...

Εξάλλου όταν είσαι σε stop (σταματαει μόνο ο συμπιεστης) ο κυκλοφορητής γυρνάει τα νερά κανονικά οπότε τα εκμεταλλεύεσαι μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία τους και να ξαναξεκινήσει ο συμπιεστής... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Δεν είναι κακό αν έχεις μέχρι 2-3 start - stop την ώρα...

Το θέμα είναι να καις λιγότερο ρεύμα...

Εξάλλου όταν είσαι σε stop (σταματαει μόνο ο συμπιεστης) ο κυκλοφορητής γυρνάει τα νερά κανονικά οπότε τα εκμεταλλεύεσαι μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία τους και να ξαναξεκινήσει ο συμπιεστής... 

 

Ναι αλλά ξέρω ότι δεν κάνει να κάνει σταρ στοπ πολλά γιατί χαλάει ο συμπιεστής κάποια στιγμή και εμένα κάνει πιο πολλά την ώρα 5 με 6 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, joker1506 είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται ρε παιδιά έχω κάνει τα πάντα με τα νούμερα πάνω κάτω τα νερά πάνω κάτω η dt και ακόμα σταρ στοπ έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

πριν φτάσεις στο λόγο θα πρέπει να μαζέψεις τα στοιχεία τι συμβαίνει στην αντλία τη στιγμή που κάνει stop, ώστε με τη διαρκή παρατήρηση να προσπαθήσεις να τα ερμηνεύσεις. Σβήνουν οι θερμοστάτες σου ή η αντλία πιάνει γρήγορα την ρυθμισμένη θερμοκρασία νερών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bitmk2 είπε

πριν φτάσεις στο λόγο θα πρέπει να μαζέψεις τα στοιχεία τι συμβαίνει στην αντλία τη στιγμή που κάνει stop, ώστε με τη διαρκή παρατήρηση να προσπαθήσεις να τα ερμηνεύσεις. Σβήνουν οι θερμοστάτες σου ή η αντλία πιάνει γρήγορα την ρυθμισμένη θερμοκρασία νερών;

Αποτι έχω δει όταν πιάνει την θερμοκρασία η αντλία των νερών σταματάει θερμοστάτες εννοείς τον φανκοιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, joker1506 είπε

Ναι αλλά ξέρω ότι δεν κάνει να κάνει σταρ στοπ πολλά γιατί χαλάει ο συμπιεστής κάποια στιγμή και εμένα κάνει πιο πολλά την ώρα 5 με 6 ..

Καλά 5 με 6 την ώρα δεν είναι πολλά που θα χαλάσουν τον συμπιεστή! Το θέμα είναι η οικονομία...

21 λεπτά πριν, joker1506 είπε

Αποτι έχω δει όταν πιάνει την θερμοκρασία η αντλία των νερών σταματάει θερμοστάτες εννοείς τον φανκοιλ;

Σταματάει κατευθείαν ή μετά από λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Καλά 5 με 6 την ώρα δεν είναι πολλά που θα χαλάσουν τον συμπιεστή! Το θέμα είναι η οικονομία...

Σταματάει κατευθείαν ή μετά από λίγο;

Κατευθείαν πχ έχω νερά στο 10 όταν πιάσει 10 κόβει το πολύ 9 κόβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, να πω κι εγω το προβληματισμο μου xD.
Αντλια Inventor (Midea) 8kW ενδοδαπέδια ξηρας δομησης (γκρομπετο -> εξηλασμενη μονωση -> knauf γυψοσανίδες με "εγκοπες" -> Φ10 σωληνες μεσα στις εγκοπές -> κόλλα πλακιδίων -> πλακακια. Ζητάω θερμοκρασία νερών και δεν εχω θερμοστατες

Μόνωση 15εκ γραφιτουχα R=5 και κουφωματα PVC τριπλα (Uw~= 0.8)

Το χειμώνα κάνει 2 start-stop την ώρα [2 εικοσαλεπτα την ωρα δουλευει] (ΔΤ 2C)  στα ~600W και θερμοκρασία στο σπιτι 26C συνέχεια χωρίς κανα προβλημα. Τα μεσημέρια δεν πολυ δούλευε. Ζητούσα Θερμοκρασία νερων 26-27C.

Τωρα το καλοκαιρι με έξω ~32-38 βαθμους δουλεύει συνέχεια στα 800W με 2 start-stop την ώρα (2 εισοκαλεπτα δουλευει την ωρα) (ΔΤ 2C). Ζητάω Νερά 18C (το ελάχιστο που μπορει να κατεβει για ενδοδαπεδια) αλλά η θερμοκρασία μεσα στο σπιτι παλευει να κρατηθεί στους 28 βαθμους (παει 29).

Το χειμώνα ειμαι ευχαριστημένος (3-6kW τη μερα) μιας και πιανει καλη θερμορασία (26) ωστόσο στο Καλοκαιρι έχω θέμα xD. Είμαστε ηδη στο ελαχιστο που μπορω να ζητησω για νερα και η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 28. Που για μενα 26-28 ειναι υπεραρκετά αλλά έχουμε προς το παρων μονο έως 35, βαρια 38 βαθμους έξω. Αν κτυπησουμε 40αρια τι γινεται?

Παιζει να παιξω με καποια παραμετρο μπας και βοηθήσει? 
Να βάλω ανεμηστηρες με κατευθυνση προς τα κατω ώστε να βοηθησει στην κυκλοφορία του αέρα και να ψυχεται ο χωρος πιο γρηγορα ? xD.
 

Spoiler

image.png.c00702123076f4b2d0c08b3569398548.pngimage.png.436a1b9a65aec69c440df73050357a79.png

Spoiler


20240626_135113.jpg

20240626_135119.jpg

20240626_135139.jpg

20240626_135142.jpg

20240626_135146.jpg

20240626_135151.jpg

20240626_135158.jpg

20240626_135204.jpg

20240626_135212.jpg

20240626_135240.jpg

20240626_135249.jpg

20240626_135301.jpg

 

Επεξ/σία από immunity
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με τα start-stop βλεπω στο Internet Οτι αρκετες εταιρίες αναφέρουν 2-3 start-stop την ώρα ειναι το φυσιολογικό.

Οποτε το φυσιολογικο ειναι οι αντλιες να δουλευουν με start-stop (αν δουλευουν συνεχεια χωρις start-stop(~ 20'  λειτουργια-10' αδρανεια) μαλλον εχεις μικροτερο μοντελο για το συγκεκριμενο σπιτι). Απλα αν δουλευει λιγότερο απο ~20 λεπτά κάθε φορα εχεις short cycling και αυτο θελει ρυθμιση?

Typically, heat pumps recycle twice or thrice an hour. They should stay on for 10-20 minutes during this cycle. However, the heat pump can constantly run to maintain your home's temperature, especially if outside temperatures are below 30 to 40 degrees. There are various reasons why you should ensure your heat pump runs correctly.

However, most heat pumps should complete about two to three cycles per hour, with about ten minutes of downtime between each cycle. 

It completely depends on the unit's cooling capacity, the room temperature and the humidity. On the average, a 10 to 20 minutes shut down should be appropriate enough depending on the factors mentioned. And it should be within 2 to 3 cycles per hour max.

Επεξ/σία από immunity
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, immunity είπε

Καλησπέρα, να πω κι εγω το προβληματισμο μου xD.
Αντλια Inventor (Midea) 8kW ενδοδαπέδια ξηρας δομησης (γκρομπετο -> εξηλασμενη μονωση -> knauf γυψοσανίδες με "εγκοπες" -> Φ10 σωληνες μεσα στις εγκοπές -> κόλλα πλακιδίων -> πλακακια. Ζητάω θερμοκρασία νερών και δεν εχω θερμοστατες

Μόνωση 15εκ γραφιτουχα R=5 και κουφωματα PVC τριπλα (Uw~= 0.8)

Το χειμώνα κάνει 2 start-stop την ώρα [2 εικοσαλεπτα την ωρα δουλευει] (ΔΤ 2C)  στα ~600W και θερμοκρασία στο σπιτι 26C συνέχεια χωρίς κανα προβλημα. Τα μεσημέρια δεν πολυ δούλευε. Ζητούσα Θερμοκρασία νερων 26-27C.

Τωρα το καλοκαιρι με έξω ~32-38 βαθμους δουλεύει συνέχεια στα 800W με 2 start-stop την ώρα (2 εισοκαλεπτα δουλευει την ωρα) (ΔΤ 2C). Ζητάω Νερά 18C (το ελάχιστο που μπορει να κατεβει για ενδοδαπεδια) αλλά η θερμοκρασία μεσα στο σπιτι παλευει να κρατηθεί στους 28 βαθμους (παει 29).

Το χειμώνα ειμαι ευχαριστημένος (3-6kW τη μερα) μιας και πιανει καλη θερμορασία (26) ωστόσο στο Καλοκαιρι έχω θέμα xD. Είμαστε ηδη στο ελαχιστο που μπορω να ζητησω για νερα και η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 28. Που για μενα 26-28 ειναι υπεραρκετά αλλά έχουμε προς το παρων μονο έως 35, βαρια 38 βαθμους έξω. Αν κτυπησουμε 40αρια τι γινεται?

Παιζει να παιξω με καποια παραμετρο μπας και βοηθήσει? 
Να βάλω ανεμηστηρες με κατευθυνση προς τα κατω ώστε να βοηθησει στην κυκλοφορία του αέρα και να ψυχεται ο χωρος πιο γρηγορα ? xD.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.c00702123076f4b2d0c08b3569398548.pngimage.png.436a1b9a65aec69c440df73050357a79.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

20240626_135113.jpg

 

20240626_135119.jpg

20240626_135139.jpg

20240626_135142.jpg

20240626_135146.jpg

20240626_135151.jpg

20240626_135158.jpg

20240626_135204.jpg

20240626_135212.jpg

20240626_135240.jpg

20240626_135249.jpg

20240626_135301.jpg

 

Αυτό που περιγράφεις είναι εγγενής αδυναμία της ενδοδαπέδιας. Γι'αυτό σου λέει αν κάνεις ενδοδαπέδια δεν έχεις ψύξη, κάνεις απλά δροσισμό, το κύκλωμα της ενδοδαπέδιας με τη θερμοκρασία που μπορεί να πέσει, δεν μπορεί να δώσει την ψυκτική ισχύ για να πιάσει τα ψυκτικά φορτία ενός χώρου. (και) Αυτό με οδήγησε εμένα να βάλω fan coil καθώς θα τα ήθελα και στην ψύξη - βέβαια ούτε κι εγώ είμαι 100% ευχαριστημένος τελικά (και το μελέτησα και ο ίδιος τρομάρα μου!!!), βλέπεις η εμπειρία είναι σημαντικό πράγμα. Κατέληξα ότι καλύτερα θα ήταν η ενδοδαπέδια και να βάλω 3, 4 κλιματιστικά για το καλοκαίρι, να ανάβω όποιο θέλω και να κάνει τον κάθε χώρο ψυγείο. Βέβαια θα ήθελα άλλα 3-4 χιλιάρικα σε κλιματιστικά+ το έξτρα κόστος της ενδοδαπέδιας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

ΠΑΝΤΩΣ η πατέντα που λες με τα ανεμιστήρια έχει νόημα: θα κάνεις εξαναγκασμένη συναγωγή και θα αύξησεις την μετάδοση θερμότητας, παίρνοντας μεγαλύτερη ψυκτική ισχύ από την επιφάνεια του δαπέδου σου...είναι μια λύση που θα λέγαμε, thinking out of the box, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό που περιγράφεις είναι εγγενής αδυναμία της ενδοδαπέδιας. Γι'αυτό σου λέει αν κάνεις ενδοδαπέδια δεν έχεις ψύξη, κάνεις απλά δροσισμό, το κύκλωμα της ενδοδαπέδιας με τη θερμοκρασία που μπορεί να πέσει, δεν μπορεί να δώσει την ψυκτική ισχύ για να πιάσει τα ψυκτικά φορτία ενός χώρου. (και) Αυτό με οδήγησε εμένα να βάλω fan coil καθώς θα τα ήθελα και στην ψύξη - βέβαια ούτε κι εγώ είμαι 100% ευχαριστημένος τελικά (και το μελέτησα και ο ίδιος τρομάρα μου!!!), βλέπεις η εμπειρία είναι σημαντικό πράγμα. Κατέληξα ότι καλύτερα θα ήταν η ενδοδαπέδια και να βάλω 3, 4 κλιματιστικά για το καλοκαίρι, να ανάβω όποιο θέλω και να κάνει τον κάθε χώρο ψυγείο. Βέβαια θα ήθελα άλλα 3-4 χιλιάρικα σε κλιματιστικά+ το έξτρα κόστος της ενδοδαπέδιας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

ΠΑΝΤΩΣ η πατέντα που λες με τα ανεμιστήρια έχει νόημα: θα κάνεις εξαναγκασμένη συναγωγή και θα αύξησεις την μετάδοση θερμότητας, παίρνοντας μεγαλύτερη ψυκτική ισχύ από την επιφάνεια του δαπέδου σου...είναι μια λύση που θα λέγαμε, thinking out of the box, δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις :)

Ναι, το θεμα με την ενδοδαπεδια ειναι οτι η θερμοτητα μετακινειται  και οχι το ψυχος  οποτε ενω ειναι  πολυ καλη για θερμανση για δροσισμο ειναι μέτρια. Ο λογος που εβαλα 15εκ μονωση ενω ολοι μου λεγαν 7-10 ειναι αρκετα (Θεσσαλονικη διαμερισμα) ηταν το καλοκαιρι xD και οχι ο χειμωνας . Δεν μου αρεσαν ποτε τα κλιματιστικα (να σου πεταει 8-10C ψυχρο αερα στη μαπα xD ).
Το πατωμα που το μετραω με το lazer ειναι ~21-22 βαθμους το οποιο θεωρω ειναι αρκετό (γιατι μετα εχουμε και dew points) εχω φερει εναν ανεμηστηρα θα το δοκιμασω στο ενα δωματιο να δω θερμοκρασιες δαπεδου/δωματιου xD

 

Επεξ/σία από immunity
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, immunity είπε

Ναι, το θεμα με την ενδοδαπεδια ειναι οτι η θερμοτητα μετακινειται  και οχι το ψυχος  οποτε ενω ειναι  πολυ καλη για θερμανση για δροσισμο ειναι μέτρια. Ο λογος που εβαλα 15εκ μονωση ενω ολοι μου λεγαν 7-10 ειναι αρκετα (Θεσσαλονικη διαμερισμα) ηταν το καλοκαιρι xD και οχι ο χειμωνας . Δεν μου αρεσαν ποτε τα κλιματιστικα (να σου πεταει 8-10C ψυχρο αερα στη μαπα xD ).
Το πατωμα που το μετραω με το lazer ειναι ~21-22 βαθμους το οποιο θεωρω ειναι αρκετό (γιατι μετα εχουμε και dew points) εχω φερει εναν ανεμηστηρα θα το δοκιμασω στο ενα δωματιο να δω θερμοκρασιες δαπεδου/δωματιου xD

 

Έχεις σκεφτεί να βάλεις ανεμιστήρες οροφής; 

Ο ψυχρότερος αέρας τείνει να συγκεντρώνεται χαμηλά κοντά στο δάπεδο λόγω βαρύτητας. Οι ανεμιστήρες οροφής βοηθούν στην ανάμιξη των στρωμάτων αέρα, ιδίως στην δικιά σου περίπτωση που δημιουργείς μικροκλίμα στους 50 πόντους απ' το πάτωμα 🙂. Συν το wind chill που σου δίνει την ψευδαίσθηση χαμηλότερης θερμοκρασίας.

Τώρα που το σκεφτομαι ένας συνδιασμός ενδοδαπέδιας με fan coils οροφής θα δούλευε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, macrun είπε

Έχεις σκεφτεί να βάλεις ανεμιστήρες οροφής; 

Ο ψυχρότερος αέρας τείνει να συγκεντρώνεται χαμηλά κοντά στο δάπεδο λόγω βαρύτητας. Οι ανεμιστήρες οροφής βοηθούν στην ανάμιξη των στρωμάτων αέρα, ιδίως στην δικιά σου περίπτωση που δημιουργείς μικροκλίμα στους 50 πόντους απ' το πάτωμα 🙂. Συν το wind chill που σου δίνει την ψευδαίσθηση χαμηλότερης θερμοκρασίας.

Τώρα που το σκεφτομαι ένας συνδιασμός ενδοδαπέδιας με fan coils οροφής θα δούλευε καλά.

Το ειχα σκεφτει για ανεμηστηρες οροφης το εριξα σαν ιδεα αλλα δεν ηθελε η γυναίκα xD. Fan coil δεν ηθελα (για τον ιδιο λογο με το κλιματιστικο). Προς το παρον ο σκυλος κανει ζωαρα xD. Κι εμεις ειμαστε οκ αλλα φοβαμαι οτι τερματισε η αντλια οποτε ψαχνω να δω τι μπορω να κ ανω σε περιπτωση καυσωνα (40+ βαθμους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2024 at 23:36, sndev said:

Την καλύτερη αίσθηση ατμόσφαιρας τη πετυχα με νερα στους 15 κ ανεμιστήρα οροφης στη μικρη σκαλα ενω είχε εξω 36.. 

Το έγραψα κ πιο πίσω. Ο συνδυασμός με ανεμιστηρα όροφης κανει καλή δουλειά. Στο υπνοδωμάτιο περνάνε όλες οι σωλήνες κ το πάτωμα είναι παγωμένο. Χωρις φανκοιλ αναμμένο με ανεμιστήρα οροφής κοιμόμουν σα πουλάκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2024 στις 11:08 ΜΜ, sndev είπε

δοκιμασε να ριξεις τα νερα ακομα πιο χαμηλα.

πχ στο 9 και συχρονος βαλε τερμα ολα τα fc(οχι auto). μη κοιτας καταλωση δες συμπεριφορα. θα κανει οφφ? κ μετα απο ποση ωρα

πρεπει να γραψω κατεβατα για να αναλυσω αυτο που σκευτομαι κ δεν ειναι ευκολο

η μια θεωρια μου ειναι οτι δε καταναλωνεις απο τα fc ολη τη ψυξη που προσφερει οποτε κλεινει

μια αλλη θεωρια που σου εκλεισε ειναι οτι επεσε το intel 12 αλλα ο κυκλφορορητης δε πηγαινε αλλο , ηταν στο 100% κ συνεχιζε να παιρνει μεγαλη διαφορα απο τα εισερχομενα (λογο δοχειου ?) οποτε εκλεισε να ισσοροπησει παλι για το DT. (πχ εμενα εχει ρυθμιση για off οταν ο κυκλοφορητης ξεπερασει καποιο οριο η ειναι στο φουλ για ωρα)

 

αυτο να μη μπορειτε να ρυθμισετε εσεις τα DT κ τα ορια ειναι αηδια

το δτ ειναι πολυ συμαντικο κ για την ψυξη 

 

μπορεις να βαλεις γραφημα οταν συμβαινουν ολα αυτα σε τη ποσοστο ειναι ο κυκλοφορητης? 

στη daikin βαζεις εσυ το DT που θες. βαζεις εσυ ποσο υπερβαση του οριου να κλεινει. πχ βαζεις νερα 11 κ λες αν παει 8 κλεισε. οριζεις εσυ τον κυκλοφορητη ποσο % να παιζει , αν θα νε συνεχεια η δειγματοληπτικα ανα 3 λεπτα και αλλα πολλα

Εχθές είχε σταθερή λειτουργία για μέχρι 2.5ώρες στα 1500w. Μετά το stop καταναλώνει τα άντερα της 3-4kw για 30λεπτά με τον κυκλοφορητή στο 100%. Επανέρχεται σιγά-σιγά στα 1500w και ο κυκλοφορητής είναι στο 50-60% σπρώχνοντας 1.4μ3/ώρα. Από Δευτέρα θα δοκιμάσω να την λειτουργήσω στους 9 βαθμούς, αλλά αυτό αμφιβάλω ότι θα μειώσει τις καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...