Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, lelos said:

Καλησπέρα,  έχω μια Carrier 15kW με 4 fancoil.  Έχω δοκιμάσει άπειρες θερμοκρασίες, από 9-14 μέχρι 11.5-15 και δεν έχω  μπορέσει να την κάνω να inverterαρι.  Έχω τρελαθεί στα start-stop!

Καίει 1kw την ώρα! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Για αρχή βαλε τον ανεμιστήρα των fc στο τερμα στη ψύξη (ναι θα κάνει φασαρία), μετα αν μπορείς να μειωσεις το dt κατα 1 τη φορά να βλέπεις πως πηγαίνει.

Εμενα δεν invertare γτ δεν μπορουσα να κατανάλωσω τη ψυξη που έδινε .. οταν μείωσα λιγο το dt και ανοιξα κ τις 2 πετσετοκρεμαστες που έχουν περισσότερο ογκο νερού το οποίο δεν μπορει να το παγώσει σε ολο το μήκος του σώματος τοτε έστρωσε ειτε εχω 8 βαθμούς ειτε 15 τα νερά 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν invertάρει γιατί προφανώς τα 4 fancoil δίνουν πολύ χαμηλή ισχύ ψύξης. Θέλει σκάλισμα αυτό που λέει ο sndev μπας και φιλοτιμηθεί και κόψει, από την άλλη δεν θες να στο κάνει και ψυγείο!!
Δοκίμασε αν θες χαμηλή σκάλα fc με 7 βαθμούς νερά.
 

1 ώρα πριν, sndev είπε

ανοιξα κ τις 2 πετσετοκρεμαστες

και δεν τρέχουν νερά από τις πετσετοκρεμάστρες;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

και δεν τρέχουν νερά από τις πετσετοκρεμάστρες;;;

Αμε , εχει υγροποίηση μεν αλλα δεν ειναι τοσο έντονη οποτε δεν ενοχλεί.. εμενα τουλάχιστον 

 σταγόνες πανω στο σώμα είναι δεν γίνετε ρυάκι! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Αμε , εχει υγροποίηση μεν αλλα δεν ειναι τοσο έντονη οποτε δεν ενοχλεί.. εμενα τουλάχιστον 

 σταγόνες πανω στο σώμα είναι δεν γίνετε ρυάκι! 

 

Ε ναι το ξέχασα εσείς οι Αθηναίοι δεν ξέρετε τί θα πει πραγματική υγρασία!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Η δικη μου εμπειρια με την αντλια θερμοτητας: Εχουμε σπιτι μια daikin altherma τριφασικη 16αρα με 7 fc (5 slim και 2 παλιοτερα κλασσικου μεγεθους), εδω και 2-3 μηνες.
Δεν εχω ψαχτει παρα μονο στο να αλλαζω τη θερμοκρασια στα νερα. 
Ομολογω δεν ειναι οπως τα περιμενα και εξηγουμαι: α) μου τη δινει που πρεπει να περιμενω κανενα τεταρτο μεχρι να παρουν μπρος τα fc β) Πετυχαινω δροσια αλλα με την καμια το ωραια «κρυο» που απολαμβανω με ενα aircondition γ) καιει πολυ ρευμα, δε νομιζω συμφερει για ενα υπνοδωματιο να την ανοιξεις, αλλα τι να κανεις..

τι μ αρεσει: πολυ ομορφο αισθητικα, δεν εχεις κρεμασμενα μεσα και εξω τους μεγαλους ογκους των aircondition. 
 

Αξιζει λοιπον; Στο κομματι της ψυξης, μαλλον οχι. Εκτος αν καποιος εχει την αναγκη ή/και τη δυνατοτητα να την εχει μονιμα αναμενη με ο,τι αυτο συνεπαγεται στην καταναλωση.Απομενει το κομματι της θερμανσης για να εχω πιο πληρη εικονα. Ευπροσδεκτη καθε προταση για βελτιωση της καταναλωσης αλλα και της ψυξης. 

Επεξ/σία από metis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2024 στις 8:09 ΜΜ, lamprosts είπε

Γεια σας παιδιά... ξεκίνησα και εγώ τη χρήση για ψύξη....

με τα νερά στους 13οC έχω όλο το σπίτι στους 25οC και η αντλία MIDEA 16kW καταναλώνει περίπου 15kWh το 24ωρο για 140τμ... το υπόγειο έχει <25 με κλειστά fancoil... το COP είναι περιπου στο 4 αφού αφαιρεί κάπου 60kWh θερμότητας το 24ωρο από το σπίτι

Μια παρατήρηση... επειδή τα νερά είναι σχετικά ψηλά, δεν πέφτει πολύ η σχετική υγρασία του χώρου. Δεν βγάζουν πολύ νερό οι αποχετεύσεις... Εμένα είναι στο 55% ενώ με τα aircondition έπεφτε κάτω από 40% 

 

Έχεις δοχεία αδράνειας και διαστολής βάλει ;; Γιατί κεγω 16 έχω midea και όλο σταρ στοπ ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή προσανατολίζομαι από Σεπτέμβρη να ψάξω λίγο την λύση της αντλίας θερμότητας μόνο για θέρμανση και έχω βγάλει κάποια μικρά συμπεράσματα διαβάζοντας αυτό το νήμα, θα πάρω σίγουρα μηχανικό αλλά από τι κατάλαβα η καλύτερα ενεργειακά λύση είναι χαμηλών θερμοκρασιών αλλά αυτές απαιτούν και ενδοδαπέδια για να ζεσταθείς.

Tώρα ενδοδαπέδια δεν έχω και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω, να ξηλώνω δηλαδή πατώματα.

Eίδα στο εξωτερικό όμως ότι υπάρχουν λύσεις για αυτές τις περιπτώσεις που σου περνάνε σωληνώσεις στα σοβατεπια.

https://www.theunderfloorheatingstore.com/products/thermaskirt-bm2-twin-pipe-skirting-heatng

πως το βλέπετε σαν ιδέα? Υπάρχει αυτή η λύση εδώ? 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Επειδή προσανατολίζομαι από Σεπτέμβρη να ψάξω λίγο την λύση της αντλίας θερμότητας μόνο για θέρμανση και έχω βγάλει κάποια μικρά συμπεράσματα διαβάζοντας αυτό το νήμα, θα πάρω σίγουρα μηχανικό αλλά από τι κατάλαβα η καλύτερα ενεργειακά λύση είναι χαμηλών θερμοκρασιών αλλά αυτές απαιτούν και ενδοδαπέδια για να ζεσταθείς.

Tώρα ενδοδαπέδια δεν έχω και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω, να ξηλώνω δηλαδή πατώματα.

Eίδα στο εξωτερικό όμως ότι υπάρχουν λύσεις για αυτές τις περιπτώσεις που σου περνάνε σωληνώσεις στα σοβατοπια.

https://www.theunderfloorheatingstore.com/products/thermaskirt-bm2-twin-pipe-skirting-heatng

πως το βλέπετε σαν ιδέα? Υπάρχει αυτή η λύση εδώ? 

Δεν είναι απαραίτητη η ενδοδαπέδια. Μπορείς και με την υπάρχουσα σωλήνωση μόνο για θέρμανση, να βάλεις μεγαλύτερα σώματα. Μάλιστα έμαθα ότι στο νέο εξοικονομώ, θα προβλέπεται η επιδότηση σε αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών, με αλλαγή σωμάτων γιατί το να δουλεύεις αντλία στους 60, 65+ βαθμούς, είναι αντιοικονομικό και αντιπεριβαλλοντικό. Οπότε επειδή δεν πριμοδοτούσε αλλαγή σωμάτων με μεγαλύτερα σώματα πριν, τώρα θα  πριμοδοτεί.

Τώρα αν δεν θες να αλλάξεις σώματα ή τα θεωρείς αντιαισθητικά κλπ, στον βαθμό που βγαίνουν οι θερμίδες και είναι εντός budget (δεν το ξέρω) ωραίο είναι και το σύστημα που ανέβασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν είναι απαραίτητη η ενδοδαπέδια. Μπορείς και με την υπάρχουσα σωλήνωση μόνο για θέρμανση, να βάλεις μεγαλύτερα σώματα. Μάλιστα έμαθα ότι στο νέο εξοικονομώ, θα προβλέπεται η επιδότηση σε αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών, με αλλαγή σωμάτων γιατί το να δουλεύεις αντλία στους 60, 65+ βαθμούς, είναι αντιοικονομικό και αντιπεριβαλλοντικό. Οπότε επειδή δεν πριμοδοτούσε αλλαγή σωμάτων με μεγαλύτερα σώματα πριν, τώρα θα  πριμοδοτεί.

Τώρα αν δεν θες να αλλάξεις σώματα ή τα θεωρείς αντιαισθητικά κλπ, στον βαθμό που βγαίνουν οι θερμίδες και είναι εντός budget (δεν το ξέρω) ωραίο είναι και το σύστημα που ανέβασες.

αν βγει η επιδότηση και αν όντος τα σώματα που έχω δεν κάνουν δηλαδή μου το πει ο μηχανικός για αλλαγή θα κοιτάξω και αυτό που λες. Θα δω πάντως αν υπάρχει κάποιος να κάνει τέτοια εγκατάσταση στα σοβατεπια.

Tώρα η νέα επιδότηση πότε λέτε να βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Tώρα η νέα επιδότηση πότε λέτε να βγει?

Λένε για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη αλλά με αυτούς στα Υπουργεία, ποτέ δεν ξέρεις, μαγειρεύουν τις προκηρύξεις μέχρι τελευταίο nanosecond...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν invertaρει σταθερα η αντλία σας ποια ειναι η χαμηλότερη τιμή που έχετε δει στο ρεύμα που τραβάει; Δεν κατάφερα κάτω απο 2 - 2.5Α.

Με νερά στους 13 (σε μένα αυτό σημαίνει ψυγείο το σπίτι) και Δt με επιστροφη 5.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 4:43 ΜΜ, lelos είπε

Καλησπέρα,  έχω μια Carrier 15kW με 4 fancoil.  Έχω δοκιμάσει άπειρες θερμοκρασίες, από 9-14 μέχρι 11.5-15 και δεν έχω  μπορέσει να την κάνω να inverterαρι.  Έχω τρελαθεί στα start-stop!

Καίει 1kw την ώρα! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Κεγω τα ίδια φίλε κάθε 1 τέταρτο σταρ στοπ και ψαχνομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostas_22 είπε

έχω δει οριακά κάτω από 600w , εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία 

με Hitachi Yutaki M RASM-4NE 11kw
60lt δοχείο αδρανείας
5 fancoil
120τμ με κέλυφος

Κατάφερα να την κρατήσω σταθερά σε λειτουργία για 1.5 ώρα. Τα νερά ήταν στους 13 βαθμούς. Επιστροφή νερών στους 17, αρα dT 4 βαθμοί. Σταθερή κατανάλωση 1400watt. 

Το γεγονός ότι έπαιζε σταθερά για 1.5 ωρα δε σημαίνει ότι έπρεπε γυρίσει σε  inverter;
Αν ναι...τότε δικαιολογούνται τα 1400watt; γιατί εμένα μου φαίνεται εξωφρενικό!

Ποιες είναι οι συνθήκες για να μπει σε λειτουργία inverter?
Εξαρτάται από το dT; Από την εξωτερική θερμοκρασία; Παίζει ρόλο ο χρόνος που θα μείνει αναμένη με φορτίο; Θέλει συναστρία; 
Μήπως να απενεργοποιήσω την λειτουργία dT της εσωτερικής αντλίας νερών και να την λειτουργώ σταθερά 100%;
Εσύ την λειτουργείς σταθερά όλο το 24ωρο; Αν όχι, ποση ώρα χρειάζεται για να σταθεροποιηθεί η λειτουργία της;
Ο τεχνικός μου είπε ότι λόγω μεγέθους δε πέφτει κατω απο 2000watt και οτι με ζεστες ειναι φυσιολογικο και 25-50kwh τη μερα. Μάλλον έχει συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ο τύπος. Φαίνεται αυτό καπου στα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...