Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, glouk7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι εντελώς καινούριος στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ετοιμάζομαι να βάλω στο σπίτι μου αντλία θερμότητας με funcoil σε περίπου 86 τμ. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες βασικές κατευθύνσεις τι να προσέξω στη μονάδα και τι στα σώματα ?

Μιλάμε για ψύξη θέρμανση 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Βασικά σωστή διαστασιολόγηση και στα 2. Στα fancoil διαστασιολόγησε με την απόδοση στη χαμηλή σκάλα για να μην έχεις ενοχλητικό θόρυβο. Για ψύξη πιστεύω να έχεις μονωμένους σωλήνες στο δάπεδο έτσι; Αλλιώς θα έχεις φαινόμενα υγροποιήσεων και θα αρχίζει το πατινάζ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, glouk7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι εντελώς καινούριος στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ετοιμάζομαι να βάλω στο σπίτι μου αντλία θερμότητας με funcoil σε περίπου 86 τμ. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες βασικές κατευθύνσεις τι να προσέξω στη μονάδα και τι στα σώματα ?

Μιλάμε για ψύξη θέρμανση 

 

Ευχαριστώ πολύ 

το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βρεις σωστό μηχανικό και εγκαταστατη Τα σώματα να μπουν σε εξωτερικό τοίχο για να φεύγουν οι υγροποιήσεις στην ψύξη  Απόσταση από το δάπεδο 15 cm για να μην τραβά ο ανεμιστήρας χνούδια κλπ  Εγω αφαίρεσα οπου μπορούσα το ένα τουβλο και κρύφτηκε αρκετά Βέβαια ήταν αρχική κατασκευή (22 χρονια )

ΥΓ Κάτω από παράθυρο

 

Spoiler

image.jpeg.2915bae3788cfb7bd78f6f9253c1dc00.jpeg

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βασικά σωστή διαστασιολόγηση και στα 2. Στα fancoil διαστασιολόγησε με την απόδοση στη χαμηλή σκάλα για να μην έχεις ενοχλητικό θόρυβο. Για ψύξη πιστεύω να έχεις μονωμένους σωλήνες στο δάπεδο έτσι; Αλλιώς θα έχεις φαινόμενα υγροποιήσεων και θα αρχίζει το πατινάζ!!!

Θα γίνει ολική ανακαίνιση στο διαμέρισμα οπότε θα γίνει εγκατάσταση από την αρχή γιατί τώρα έχουμε κεντρική θέρμανση.

Οπότε μια λεπτομέρεια είναι οι σωλήνες να έχουν μόνωση.

 

Ευχαριστώ πολύ 

5 ώρες πριν, hp8 είπε

το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βρεις σωστό μηχανικό και εγκαταστατη Τα σώματα να μπουν σε εξωτερικό τοίχο για να φεύγουν οι υγροποιήσεις στην ψύξη  Απόσταση από το δάπεδο 15 cm για να μην τραβά ο ανεμιστήρας χνούδια κλπ  Εγω αφαίρεσα οπου μπορούσα το ένα τουβλο και κρύφτηκε αρκετά Βέβαια ήταν αρχική κατασκευή (22 χρονια )

ΥΓ Κάτω από παράθυρο

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.2915bae3788cfb7bd78f6f9253c1dc00.jpeg

 

Ωραία θα το έχω υπόψη αυτό, να τα σηκώσουμε λίγο.

Από τεχνικής πλευράς μου έχουν δώσει προσφορά για LG 12KW μονοφασική αντλία και Rhoss Yardi EV3 σώματα. Έχουμε γνώμη σε αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glouk7 είπε

Θα γίνει ολική ανακαίνιση στο διαμέρισμα οπότε θα γίνει εγκατάσταση από την αρχή γιατί τώρα έχουμε κεντρική θέρμανση.

Οπότε μια λεπτομέρεια είναι οι σωλήνες να έχουν μόνωση.

 

Ευχαριστώ πολύ 

Ωραία θα το έχω υπόψη αυτό, να τα σηκώσουμε λίγο.

Από τεχνικής πλευράς μου έχουν δώσει προσφορά για LG 12KW μονοφασική αντλία και Rhoss Yardi EV3 σώματα. Έχουμε γνώμη σε αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Lg θα μουρλαθείς στα start stop. Δες παλιότερα μηνύματα (χειμερινά!!!) στο θέμα καθώς και σχετικό θέμα στο forum! Τώρα κατά πόσο αυτό σημαίνει και αυξημένη κατανάλωση αυτό κατά ένα ποσό θα συμβαίνει σίγουρα αλλά δεν μπορώ να πω πόσο, ίσως μπορεί να πει ο @CptBill!

Όσον αφορά τις σωληνώσεις, δυστυχώς σε ανακαίνιση το βλέπω δύσκολο να μπορούν να περαστούν νέες εντός του δαπέδου λόγω της μόνωσης. Οπότε ή θα κάνεις σοβαρό μερεμέτι (σκαψίματα) ή θα τις ρίξεις επιτοίχιες και με κάτι να τις καλύψεις, ή θα έχεις την αντλία μόνο για θέρμανση με τις υπάρχουσες σωληνώσεις (ή αλλάζοντας 1-2 γραμμές αν χρειαστεί) και θα βάλεις ac για ψύξη. Προφανώς εκεί δεν βάζεις fan coil αλλά αλλάζεις κάποια σώματα για να παίξεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. 

Για όλα αυτά θα χρειαστεί σύμβουλος μηχανολόγος μηχανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος εδω.

Δουλευω πρωτη φορα με fancoil οροφης για ψυξη.

Τα ειχα αγορασει το 21 και τα ειχε βαλει ο υδραυλικος προτου παρω την αντλια με το εξοικονομω, η οποια μπηκε τον φετεινο χειμωνα.

Εχοντας τα νερα στους 18 και το fcu στους ιδιους βαθμους, μετα απο κανα διωρο αρχιζει η βροχη απο τα συμπυκνωματα.

Το δοχειο συμπυκνωματων αποτι βλεπω δεν τα σπρωχνει, δηλαδη πιθανως η κλιση του σπιραλ φταίει μιας και ειναι σχεδον ιδια ευθεια μεχρι να παει στην αποχέτευση που βρισκεται στο παταρι.

Ανεβαζω και μερικες φωτογραφιες απο την εγκατασταση του υδραυλικου.

Υπαρχει καποια απλη λυση να μην εχω καταρρακτη στο χωλ καθε λιγο;

Δηλαδη αντλια συμπυκνωματων καποια φθηνη να μου προτεινετε η κατι αλλο, πχ παγιδα;

Ο υδραυλικος εννοειται πως δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη μιας και περασαν τρια χρονια απο τοτε που εγκατεστησε τα καλοριφερ αλουμινιου και τα fan coil και μπυ την εχει βιδωσει πολυ ασχημα ενω του ειχα δωσει πανω απο χιλιάρικο για τις δουλειες του.

Βρισκομαι Θεσσαλονικη, οποτε εαν υπαρχει κάποιος να γνωρίζει ας μου στειλει μνμ παρακαλω.

IMG_20240615_082814-min.jpg

IMG_20240616_152614-min.jpg

IMG_20240616_152603-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα σε ολους, δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος εδω.

Δουλευω πρωτη φορα με fancoil οροφης για ψυξη.

Τα ειχα αγορασει το 21 και τα ειχε βαλει ο υδραυλικος προτου παρω την αντλια με το εξοικονομω, η οποια μπηκε τον φετεινο χειμωνα.

Εχοντας τα νερα στους 18 και το fcu στους ιδιους βαθμους, μετα απο κανα διωρο αρχιζει η βροχη απο τα συμπυκνωματα.

Το δοχειο συμπυκνωματων αποτι βλεπω δεν τα σπρωχνει, δηλαδη πιθανως η κλιση του σπιραλ φταίει μιας και ειναι σχεδον ιδια ευθεια μεχρι να παει στην αποχέτευση που βρισκεται στο παταρι.

Ανεβαζω και μερικες φωτογραφιες απο την εγκατασταση του υδραυλικου.

Υπαρχει καποια απλη λυση να μην εχω καταρρακτη στο χωλ καθε λιγο;

Δηλαδη αντλια συμπυκνωματων καποια φθηνη να μου προτεινετε η κατι αλλο, πχ παγιδα;

 

 

Δοκίμασες να ρίξεις ένα μπουκάλι νερό στην λεκάνη αποχέτευσης του fan coil για να δεις αν φεύγουν τα νερά προς τα κει που τα χεις οδηγήσει, π.χ. κάποιο σιφώνι;

Για τι ποσότητες μιλάμε; Γιατί βλέπω αναφέρεσαι σαν βροχή συμπυκνωμάτων. Υπάρχει περιπτωση να χεις ανοιχτές πόρτες στο χωλ; Αν ρυθμισεις πολύ χαμηλή θερμοκρασία στο fan coil και έχει ανοιχτές πόρτες, η υγροποίηση σε συγκεκριμένες συνθήκες είναι δεδομένη. Σε αυτήν την περιπτωση θα βλεπες κάτι σαν συνεχόμενες σταγόνες, όχι όμως "βροχη".

Το χάος με τις σωληνώσεις και χύμα καλώδια δεν το σχολιάζω καν. Θέλει προσοχή στην επιλογή υδραυλικών/μηχανικών/ηλεκτρολόγων. Πλέον με τόσους αυτοματισμούς στα σπίτια, εικόνες σαν αυτήν δεν είναι αποδεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2024 στις 2:24 ΜΜ, mechpanos είπε

Lg θα μουρλαθείς στα start stop. Δες παλιότερα μηνύματα (χειμερινά!!!) στο θέμα καθώς και σχετικό θέμα στο forum! Τώρα κατά πόσο αυτό σημαίνει και αυξημένη κατανάλωση αυτό κατά ένα ποσό θα συμβαίνει σίγουρα αλλά δεν μπορώ να πω πόσο, ίσως μπορεί να πει ο @CptBill!

Όσον αφορά τις σωληνώσεις, δυστυχώς σε ανακαίνιση το βλέπω δύσκολο να μπορούν να περαστούν νέες εντός του δαπέδου λόγω της μόνωσης. Οπότε ή θα κάνεις σοβαρό μερεμέτι (σκαψίματα) ή θα τις ρίξεις επιτοίχιες και με κάτι να τις καλύψεις, ή θα έχεις την αντλία μόνο για θέρμανση με τις υπάρχουσες σωληνώσεις (ή αλλάζοντας 1-2 γραμμές αν χρειαστεί) και θα βάλεις ac για ψύξη. Προφανώς εκεί δεν βάζεις fan coil αλλά αλλάζεις κάποια σώματα για να παίξεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. 

Για όλα αυτά θα χρειαστεί σύμβουλος μηχανολόγος μηχανικός.

Θα σκαφτεί το δάπεδο ναι, θα μπούνε στο πάτωμα οι σωληνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω μια αντλία θερμότητας midea 16kw και 6 σώματα fancoil έβαλα φέτος το καλοκαίρι τα δοχεία αδράνειας και διαστολής και το μηχάνημα κάθε 10 λεπτά 15 κάνε συνέχεια star stop ενώ τον χειμώνα που δεν είχα τα δοχεία δούλευε συνέχεια και έκοβε και δούλευε inverter  ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, joker1506 είπε

Καλημέρα έχω μια αντλία θερμότητας midea 16kw και 6 σώματα fancoil έβαλα φέτος το καλοκαίρι τα δοχεία αδράνειας και διαστολής και το μηχάνημα κάθε 10 λεπτά 15 κάνε συνέχεια star stop ενώ τον χειμώνα που δεν είχα τα δοχεία δούλευε συνέχεια και έκοβε και δούλευε inverter  ευχαριστώ πολύ!

Δοχείο αδράνειας γιατί έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, joker1506 είπε

Έβαλα για καλύτερα να έχει και νερά πιο πολλά τώρα έτσι ήξερα ότι δουλεύει καλύτερα και πιο οικονομικά 

αυτο με τις αντλιες θερμοτητας που υποτιθεται ειναι compact, αλλα παρολα αυτα , πρεπει να στήσεις ενα μηχανοστασιο που το μηχανοστασιο του καυστηρα πετρελαιου ειναι τιποτα μπροστα του, είναι πολύ αστείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω φίλε μου γιατί κεγω δεν ξέρω όταν λένε πρέπει να βάλεις τα έβαλα αλλά βλέπω δεν λειτουργεί σωστά τι μπορεί να φταίει 

Όχι τίποτα άλλο κάνουν και ένα σκασμο λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έρθει αυτός που πρότεινε να βάλεις δοχείο αδράνειας, να εξηγήσει για ποιο λόγο έχει αρχίσει τα start-stop και να σου το φτιάξει, αλλιώς αφού δούλευε καλά να το ξηλώσει και να πληρώσει τα όποια έξοδα.

Για να μην τα πολυλογώ δοχείο αδράνειας σε αντλία inverter, ΔΕΝ βάζεις, την κάνεις "χαζή" να μην καταλαβαίνει τί γίνεται από θερμοκρασίες και να μην invertάρει, δουλεύει σαν on-off. 
Βάζεις κατ' εξαίρεση όταν: 

  • έχεις μικρή ποσότητα νερών στα κυκλώματα οπότε τοποθετείς ένα μικρό για να διαβάζει σωστή ποσότητα νερών η αντλία
  • έχεις σύζευξη πολλών πηγών (αντλία-πετρέλαιο, αντλία-υγραέριο κλπ) που τις παντρεύεις μέσω του δοχείου
  • έχεις μεγάλη αντλία με πολλές καταναλώσεις που τις τροφοδοτείς ξεχωριστά, μέσω του δοχείου (διαμερίσματα)
  • έχεις πολύ χαμηλή τιμή κάποια ώρα της ημέρας (νυχτερινό) που θες να την εκμεταλλευτείς "φορτώνοντας" θερμότητα σε ένα μεγάλο δοχείο αδράνειας (προσωπικά δεν το προτιμώ, καλύτερα την ώρα που θέλω με μεγαλύτερο COP, δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά του νυχτερινού πλέον)

 

Αυτά είναι στα γρήγορα τα βασικά για το δοχείο αδράνειας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  έχω μια Carrier 15kW με 4 fancoil.  Έχω δοκιμάσει άπειρες θερμοκρασίες, από 9-14 μέχρι 11.5-15 και δεν έχω  μπορέσει να την κάνω να inverterαρι.  Έχω τρελαθεί στα start-stop!

Καίει 1kw την ώρα! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...