Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

ο τύπος που τα έβαλε ειπε στον από κάτω να το έχει στο 20

Μήπως νόμιζε ότι έβαζε ενδοδαπέδια;;; 😜

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τοτε με 700 watt για ολο το σπιτι εισαι αρχοντας!

 

Για την ιστορια στη δικια μου επειδη καθομαι και παιζω, με εξωτερικη 32 -  στους 14 βαθμους νερα 1,4 kwh στους 15 βαθμους νερα 1,050 kwh -

1 βαθμος πανω 25 %  λιγοτερη καταναλωση

σαν αισθηση οκ απλα δε ζεσταινομαι

 

πρεπει να ριξω στους 13 τα νερα για να πω οτι εχει ψυξη 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

πρεπει να ριξω στους 13 τα νερα για να πω οτι εχει ψυξη 

Ακριβως εκει εβαλα και εγω την LG σημερα. Στους 13 και τα Midea fancoil στους 23 (που αποκλειεται να ειναι 23)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, andreaspA said:

Ακριβως εκει εβαλα και εγω την LG σημερα. Στους 13 και τα Midea fancoil στους 23 (που αποκλειεται να ειναι 23)

Τα fc τα χω 18, κατω απο 25 θερμοκρασία χώρου δε πανε οταν έχω 14 15 τα νερά,οπότε παιζουν στο φουλ. Εμενα δεν εχουν κανει σωστη μελετη βασικα σιγα μη κανανε καν μελετη κ ο βασικός χωρος σαλονο τραπεζαρια δεν κρυωνει/ ζεσταίνει οπως το υπόλοιπο σπίτι. 

Με αυτο το τροπο ομως δεν κανει on off η αντλία. Στο κρυο εντομεταξυ στανταρ δείχνει οτι νανε το fc γτ το κρυο μενει κατω.

 

Την καλύτερη αίσθηση ατμόσφαιρας τη πετυχα με νερα στους 15 κ ανεμιστήρα οροφης στη μικρη σκαλα ενω είχε εξω 36.. 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 13 βαθμούς νερά και τα FC στους 25 έχω κατανάλωση  0,58kw/h, στους 12 βαθμους εχω λιγο καλύτερη αίσθηση, ακόμα ψάχνομαι με ρυθμίσεις, 10 μέρες εμπειρία στη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, konandrio said:

Με 13 βαθμούς νερά και τα FC στους 25 έχω κατανάλωση  0,58kw/h, στους 12 βαθμους εχω λιγο καλύτερη αίσθηση, ακόμα ψάχνομαι με ρυθμίσεις, 10 μέρες εμπειρία στη ψύξη.

τα νουμερα που αναφερετε ειναι μαγικα / δλδ στη θερμανση ποσο σου εκαιγε? 

600 watt στους 12 βαθμους? για ποσα τμ σπιτι μιλαμε?

αυτη τη στιγμη ειμαι στους 15 βαθμους νερα και καταναλωση 1100 watt με κλειστα τα μισα fc καθως λειπω αποτο σπιτι. σττους 12 που εισαι εσυ για πλακα θα ειχα Πανω απο 2000 watt

@mechpanos εχεις δει μηπως τη δικη σου καταναλωση ? 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε καταναλώσεις και θερμοκρασίες! Εγώ πχ όσο και να κατεβάσω βαθμούς (πχ στους 7) ΔΕΝ γίνεται να ρίξω την θερμοκρασία του ορόφου κάτω από τους 27.5 το μεσημέρι, είναι θερμοκήπιο. Στο ισόγειο χωρίς καθόλου πάλι ψύξη, κρατάει 26 μόνο του. Οπότε έχω κλείσει τη βάνα στο κύκλωμα του ισογείου (περνάει μια ροή ίσα που) και πάει όλο στον όροφο (και πάλι δεν...) Όπως έχω πει η ψύξη είναι περίεργο σπορ!
Τέλος πάντων μην τα πολυλογώ, όταν παίρνει μπρος η αντλία στους 12 που έχω καταλήξει και το βάζω, ισορροπεί κάπου στο 1 kw και κρατάει στους 28 το οποίο ΟΚ καλά είναι δεν αισθάνεσαι και δροσερά αλλά μια κάποια άνεση την αισθάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

τα νουμερα που αναφερετε ειναι μαγικα / δλδ στη θερμανση ποσο σου εκαιγε? 

600 watt στους 12 βαθμους? για ποσα τμ σπιτι μιλαμε?

@mechpanos εχεις δει μηπως τη δικη σου καταναλωση ? 

 

105 τμ, Ariston 12kw τριφασική, 4 x fc δαπέδου, θερμομόνωση ανάμεσα στα τούβλα συν έξτρα  εξωτερική θερμοπρόσοψη 10ρα, θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα.
Λίγο ποιο κάτω ήμουν χειμώνα αλλά ξεκίνησα από Φεβρουάριο που δεν είχαμε πολλά κρύα 

Πήρα 10 γνώμες και όλες ήταν διαφορετικές, τελικά επέλεξα εγώ τι θα μπει 

 

telegram-cloud-photo-size-4-6005992489481259503-y.jpg.5244b083e8e4ebca3cf97bf41b19d4af.jpg

 

image.jpeg.426d63cb0e26a568711866aa7b328aa6.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, mechpanos said:

Ρε σεις δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε καταναλώσεις και θερμοκρασίες! Εγώ πχ όσο και να κατεβάσω βαθμούς (πχ στους 7) ΔΕΝ γίνεται να ρίξω την θερμοκρασία του ορόφου κάτω από τους 27.5 το μεσημέρι, είναι θερμοκήπιο. Στο ισόγειο χωρίς καθόλου πάλι ψύξη, κρατάει 26 μόνο του. Οπότε έχω κλείσει τη βάνα στο κύκλωμα του ισογείου (περνάει μια ροή ίσα που) και πάει όλο στον όροφο (και πάλι δεν...) Όπως έχω πει η ψύξη είναι περίεργο σπορ!
Τέλος πάντων μην τα πολυλογώ, όταν παίρνει μπρος η αντλία στους 12 που έχω καταλήξει και το βάζω, ισορροπεί κάπου στο 1 kw και κρατάει στους 28 το οποίο ΟΚ καλά είναι δεν αισθάνεσαι και δροσερά αλλά μια κάποια άνεση την αισθάνεσαι.

το 1 kw στους 12 νερα ειναι μετρο συγκρισης !

η αισθηση θερμοκρασιας ναι δεν ειναι μετρο συγκρισης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

το 1 kw στους 12 νερα ειναι μετρο συγκρισης !

η αισθηση θερμοκρασιας ναι δεν ειναι μετρο συγκρισης 

 

ΔΕΝ είναι! Ο άλλος με 1kw στους 12 το έχει ψυγείο, εγώ ίσα που σπάω τη ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μπηκα τωρα μεσα στο σπιτι, και το θερμομετρο των Fancoil λεει 31.7c
Αναψα με τα νερα στους 13, και τα fancoil στους 23 μπας και ερθει στα ισα του.
Μεχρι να ψυχει ο χωρος ομως, θα εχει νυχτωσει, θα εχει κοψει η ζεστη, θα αρχισει και ο κατεβατος απο ανατολικα και τελικα θα το κλεισω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά... ξεκίνησα και εγώ τη χρήση για ψύξη....

με τα νερά στους 13οC έχω όλο το σπίτι στους 25οC και η αντλία MIDEA 16kW καταναλώνει περίπου 15kWh το 24ωρο για 140τμ... το υπόγειο έχει <25 με κλειστά fancoil... το COP είναι περιπου στο 4 αφού αφαιρεί κάπου 60kWh θερμότητας το 24ωρο από το σπίτι

Μια παρατήρηση... επειδή τα νερά είναι σχετικά ψηλά, δεν πέφτει πολύ η σχετική υγρασία του χώρου. Δεν βγάζουν πολύ νερό οι αποχετεύσεις... Εμένα είναι στο 55% ενώ με τα aircondition έπεφτε κάτω από 40% 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Γεια σας παιδιά... ξεκίνησα και εγώ τη χρήση για ψύξη....

με τα νερά στους 13οC έχω όλο το σπίτι στους 25οC και η αντλία MIDEA 16kW καταναλώνει περίπου 15kWh το 24ωρο για 140τμ... το υπόγειο έχει <25 με κλειστά fancoil... το COP είναι περιπου στο 4 αφού αφαιρεί κάπου 60kWh θερμότητας το 24ωρο από το σπίτι

Μια παρατήρηση... επειδή τα νερά είναι σχετικά ψηλά, δεν πέφτει πολύ η σχετική υγρασία του χώρου. Δεν βγάζουν πολύ νερό οι αποχετεύσεις... Εμένα είναι στο 55% ενώ με τα aircondition έπεφτε κάτω από 40% 

 

Καλύτερα. Μια χαρά είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι εντελώς καινούριος στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά ετοιμάζομαι να βάλω στο σπίτι μου αντλία θερμότητας με funcoil σε περίπου 86 τμ. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες βασικές κατευθύνσεις τι να προσέξω στη μονάδα και τι στα σώματα ?

Μιλάμε για ψύξη θέρμανση 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...