Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, konandrio είπε

Μια λύση είναι να παίξεις με την αντλία θερμοκρασία νερού και τα  FC να είναι μόνιμα ανοιχτά στη μικρή σκάλα.
Δεν μπορούν να πάρουν τηλεχειριστήριο τα FC?
 

Από ότι μου έχουν πει δυστυχώς όχι 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Insane84 είπε

Ερώτηση κρίσεως. Επειδή βαρέθηκα και κουράστηκα να ανάβω και να ρυθμίζω ξεχωριστά την αντλία και ξεχωριστά το κάθε fan coil, χωρίς μάλιστα τηλεχειρισμό, υπάρχει τρόπος αυτά να ελέγχονται από ένα μενού? Αν γίνεται πως γίνεται και ποιο το κόστος? 

Όλα γίνονται, αναλόγως του χρήματος και της διάθεσης. Πρώτα απ' όλα σε επίπεδο εγκατάστασης, πολλά fan coil δίνουν την δυνατότητα τοποθέτησης χειριστηρίου με modbus interface, σε συνδυασμό με κεντρικό controller. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης knx χειριστηρίου. Αυτά βέβαια προϋποθέτουν τις αντίστοιχες εγκαταστάσεις, και γίνονται κατά τον σχεδιασμό της εγκατάστασης. 

Τώρα αναλόγως του fan coil, υπάρχουν και χειριστήρια wi fi από τον κατασκευαστή, αλλά και από τρίτους κατασκευαστές (aftermarket κινεζιές συνήθως) που μπορεί να κάνουν.

https://gr.hysencontrol.com/fan-coil-thermostat/wifi-fan-coil-thermostat.html

Τέλος, αν πιάνουν λίγο τα χέρια ανάλογα και με τον τύπο του fan coil, μπορεί να γίνει και ίδιο κατασκευή controller με wifi.

 

Θέλει λίγο ψάξιμο, τύχη και τόλμη!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τώρα αναλόγως του fan coil, υπάρχουν και χειριστήρια wi fi από τον κατασκευαστή, αλλά και από τρίτους κατασκευαστές (aftermarket κινεζιές συνήθως) που μπορεί να κάνουν

που ησουν περυσι που μου ελεγαν οτι δεν μπαινουν wifi κοντρολερς στα Midea ???

Φωτια ομως η τιμη!

https://www.aliexpress.com/item/1005005181051532.html

και κοιτα τιμες για χοντρικη...

https://www.alibaba.com/product-detail/HY609AC-WiFi-Central-Air-Conditioner-Fan_1600276216315.html

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreaspA είπε

που ησουν περυσι που μου ελεγαν οτι δεν μπαινουν wifi κοντρολερς στα Midea ???

Σου το είχα πει, ότι θέλει μόντα αλλά μπαίνουν... Είναι και θέμα τιμής, βέβαια!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Insane84 είπε

Από ότι μου έχουν πει δυστυχώς όχι 

Με remote  μην νομίζεις ότι θα αλλάξουν και πολλά, πάλι θα πρέπει να κάνεις βόλτες στα δωμάτια για να αλλάζεις θερμοκρασίες, απλά είναι εύκολο  και οικονομικά να φτιάξεις αυτοματισμούς με κάποιο wifi irda blaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε ένας χρόνος και ήρθε η ώρα να ψαχτώ για την ετήσια συντήρηση της αντλίας μου μιας και μου έβγαλε και μήνυμα η οθόνη. Πήρα τηλέφωνο εκεί από όπου είχε προμηθευτεί ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας και μου είπαν ότι κοστίζει 186€ (150+φπα). Επειδή έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό, ερωτώ:

1. Όντως χρειάζεται ετήσια συντήρηση? Από ότι είδα πιο πολύ οπτικοακουστικός έλεγχος είναι.

2. Κοστίζει τόσο πολύ ή με δουλεύουν???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insane84 είπε

Πέρασε ένας χρόνος και ήρθε η ώρα να ψαχτώ για την ετήσια συντήρηση της αντλίας μου μιας και μου έβγαλε και μήνυμα η οθόνη. Πήρα τηλέφωνο εκεί από όπου είχε προμηθευτεί ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας και μου είπαν ότι κοστίζει 186€ (150+φπα). Επειδή έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό, ερωτώ:

1. Όντως χρειάζεται ετήσια συντήρηση? Από ότι είδα πιο πολύ οπτικοακουστικός έλεγχος είναι.

2. Κοστίζει τόσο πολύ ή με δουλεύουν???????????

Πάρε κι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Πάρε κι αλλού.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάρω έναν άσχετο ψυκτικό που μπορεί να κάνει και ζημιά, αλλά κάποιον που να είναι εξουσιοδοτημένος της LG. Νομίζω ότι δίνουν και έγγραφο με το οποίο αποδεικνύεται ότι έγινε συντήρηση και συνεχίζει να ισχύει η εγγύηση.

Πέραν της εγγύησης πάντως, πιστεύετε ότι όντως μία αντλία θερμότητας χρειάζεται ετήσια συντήρηση και μάλιστα με τόσο, έστω εφάμιλλο, υψηλό κόστος?? Πέραν του καθαρισμού του εναλλάκτη από σκόνες που δεν χρειάζεται να γίνεται και ετήσια, δεν βλέπω άλλο λόγο να γίνει κάτι αφού και η αντλία έχει ασφαλιστικές δικλείδες και προειδοποιεί για manfunctions. Δηλαδή στις εξωτερικές μονάδες ac που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο κάνουμε ποτέ συντήρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insane84 είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάρω έναν άσχετο ψυκτικό που μπορεί να κάνει και ζημιά, αλλά κάποιον που να είναι εξουσιοδοτημένος της LG. Νομίζω ότι δίνουν και έγγραφο με το οποίο αποδεικνύεται ότι έγινε συντήρηση και συνεχίζει να ισχύει η εγγύηση.

Πέραν της εγγύησης πάντως, πιστεύετε ότι όντως μία αντλία θερμότητας χρειάζεται ετήσια συντήρηση και μάλιστα με τόσο, έστω εφάμιλλο, υψηλό κόστος?? Πέραν του καθαρισμού του εναλλάκτη από σκόνες που δεν χρειάζεται να γίνεται και ετήσια, δεν βλέπω άλλο λόγο να γίνει κάτι αφού και η αντλία έχει ασφαλιστικές δικλείδες και προειδοποιεί για manfunctions. Δηλαδή στις εξωτερικές μονάδες ac που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο κάνουμε ποτέ συντήρηση?

Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω κάνει ακόμη. Με βάση την λογική, φαντάζομαι τα πράγματα που πρέπει να ελεγχθούν είναι

- Το ψυκτικό υγρό είναι οκ, το ίδιο και οι σωλήνες του

- Το στοιχείο εξωτερικά είναι καθαρό

- Ο αυτόματος πλήρωσης λειτουργεί σωστά και ότι δεν υπάρχουν διαρροές

- Τα υδραυλικά εντός της αντλία δεν εχουν διαρροές

- Όλες οι βάνες είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση

- Το μαγνητικό φίλτρο είναι καθαρό

- Το ηλεκτρικό κύκλωμα (πλακέτα, τερματικά, ηλεκτροβάνα, ηλεκτρονικά).  Κυρίως ότι δεν έχουν μαζέψει πολλές σκόνες.

- Κάποια μηχανικά μέρη ίσως πρέπει να λιπανθούν, ίσως και το παρατραβάω

Απ' τα παραπάνω ένα ψυκτικός τι θα κάνει; Το 1 και 2 πες. Ισως με λίγο κόπο μπορούμε να ελέγχουμε μόνοι μας τα υπόλοιπα κ να φωνάζουμε τους επαγγελματίες όταν χρειάζεται.

Επίσης στα fancoils μέσα στο σπίτι πρεπει να καθαρίζουμε φίλτρα και να να πλένουμε τα στοιχεία έστω με ένα σπρεϊ απλό. Και οπωσδήποτε να κοιτάμε για διαρροες απ'τις υγροποιήσεις που γίνονται τώρα το καλοκαίρι, κυρίως στα fancoils που τα χουμε σε γυψοσανίδα. Να σιγουρευόμαστε ότι τα όποια νερα φεύγουν απ'την λεκάνη και πάνε οπου τα έχουμε οδηγήσει να πάνε (πχ σιφώνι σε μπαλκόνι κτλ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Insane84 είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάρω έναν άσχετο ψυκτικό που μπορεί να κάνει και ζημιά, αλλά κάποιον που να είναι εξουσιοδοτημένος της LG. Νομίζω ότι δίνουν και έγγραφο με το οποίο αποδεικνύεται ότι έγινε συντήρηση και συνεχίζει να ισχύει η εγγύηση.

Πέραν της εγγύησης πάντως, πιστεύετε ότι όντως μία αντλία θερμότητας χρειάζεται ετήσια συντήρηση και μάλιστα με τόσο, έστω εφάμιλλο, υψηλό κόστος?? Πέραν του καθαρισμού του εναλλάκτη από σκόνες που δεν χρειάζεται να γίνεται και ετήσια, δεν βλέπω άλλο λόγο να γίνει κάτι αφού και η αντλία έχει ασφαλιστικές δικλείδες και προειδοποιεί για manfunctions. Δηλαδή στις εξωτερικές μονάδες ac που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο κάνουμε ποτέ συντήρηση?

Ναι και στις μονάδες AC κάνεις. Επιπλέον η αντλία έχει και υδραυλικά μέρη. Και το αμάξι σου έχει ένα κάρο αισθητήρες που ανάβουν λαμπάκια αν έχει malfunction, αλλά του αλλάζεις λάδια προτού ανάψει λαμπάκι κινητήρα.
Επομένως ή πάρε και σε άλλο εξουσιοδοτημένο LG και ζήτα προσφορά να γλιτώσεις κάνα 20ρι 30ρι, ή πάρε αυτόν, ή πάρε μή εξουσιοδοτημένο μαγαζί. Και η Daikin πάντως κάπου τόσα ζητάει το έχουν κόψει ταρίφα. 
ΕΓΩ προσωπικά τον 1ο χρόνο δεν έκανα καμία συντήρηση γιατί είχε δουλέψει το μηχάνημα ξέρω 'γω 100 ώρες, αλλά φέτος θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ναι και στις μονάδες AC κάνεις. Επιπλέον η αντλία έχει και υδραυλικά μέρη. Και το αμάξι σου έχει ένα κάρο αισθητήρες που ανάβουν λαμπάκια αν έχει malfunction, αλλά του αλλάζεις λάδια προτού ανάψει λαμπάκι κινητήρα.
Επομένως ή πάρε και σε άλλο εξουσιοδοτημένο LG και ζήτα προσφορά να γλιτώσεις κάνα 20ρι 30ρι, ή πάρε αυτόν, ή πάρε μή εξουσιοδοτημένο μαγαζί. Και η Daikin πάντως κάπου τόσα ζητάει το έχουν κόψει ταρίφα. 
ΕΓΩ προσωπικά τον 1ο χρόνο δεν έκανα καμία συντήρηση γιατί είχε δουλέψει το μηχάνημα ξέρω 'γω 100 ώρες, αλλά φέτος θα κάνω.

Λάδια, φίλτρα και τυχόν άλλα αναλώσιμα μέρη του αυτοκινήτου τσεκάρουμε ετήσια και αλλάζουμε γιατί έχουν βέβαιη και μεγάλη φθορά. Κατά τα άλλα το μπριζώνουμε στο διαγνωστικό αν μας ανάψει κάτι ο αυτοέλεγχος. Τελοσπάντων καταλαβαίνω σε ένα βαθμό τι λες, αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να σκάω ετήσια 150 με 200 ευρώ, περισσότερο δηλαδή και από το σέρβις του αυτοκινήτου, για μια συντήρηση που το 80-90% είναι απλά έλεγχος. Κάποιος πρέπει να μας δουλεύει... Σίγουρα κάποια στιγμή βέβαια θα κάνω, αλλά όπως το βλέπω δεν νομίζω σε ετήσια βάση, μη πω στη 3ετια... 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σε τι θερμοκρασία έχετε το νερό τωρα? 

Στο γραφείο που έχουμε fan coils ειναι στο 9 το νερό στην αντλία ενώ εδώ στη πολυκατοικια ο τύπος που τα έβαλε ειπε στον από κάτω να το έχει στο 20. Είναι πολύ μεγάλη διαφορά 

Εγω το χω στο 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, margaritagr said:

Ρε παιδια σε τι θερμοκρασία έχετε το νερό τωρα? 

Στο γραφείο που έχουμε fan coils ειναι στο 9 το νερό στην αντλία ενώ εδώ στη πολυκατοικια ο τύπος που τα έβαλε ειπε στον από κάτω να το έχει στο 20. Είναι πολύ μεγάλη διαφορά 

Εγω το χω στο 10

κοιτα.. καθομαι 1 βδομαδα κ δοκιμαζω. 

- αυτο με το 20 που του πε ειναι λιγο καπως, τουλαχιστον εμενα δε ξεκινανε τα fancoil αν δε δουν 19 βαθμους.

- το ειχα δοκιμασει 15 βαθμους , 14 βαθμους κ 13 βαθμους τα νερα , αλλα δεν παιζει σωστα. Βγαζει κρυο αερα και για οσο βγαζει ειναι οκ. ομως για καποιο λογο δεν σταματαει η αντλια κ συνεχιζει να κρυωνει το νερο ,το ριχνει 12 11 10 9 8 κτλ κ επειδη φευγει απο τα ορια που βαζω (πχ 14 βαθμους) κλεινει η αντλια. οσο ειναι κλειστη , τα fan coil βγαζουν απλα αερα κ η αισθηση στο σπιτι δεν ειναι καλη σε αυτο το διαστημα. Mετα ξανα ανοιγει κ γινεται αυτη η λουπα.

-Στο μονο σημειο που καταφερα να τη κανω να παιζει ασταματητα ηταν στους 08 βαθμους.ομως εδω ετρωγε 2-2.5kw / h οταν αντιστοιχα στη θερμανση ειμαι στους 0.9 kw/h 

 

θεωρω οτιδηποτε κατω των 15-14 ειναι ιδανικο για να δροσισει. με τα 08 τα νερα ημουν τουμπανο σπιτι αλλα φοβαμαι τη δεη :D 

 

σημερα την ξεκινησα με 14 βαθμους τα νερα. εχω αλλαξει κατι ρυθμισεις μηπως δεν κλεισει. οσο λειτουργει στους 14 κ βγαζει κρυο αερα ειναι πολυ καλη η αισθηση σπιτι με καταναλωση 1.3-1.5 kw/h

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, kostas_22 said:

Εμένα με ρύθμιση 12 ή 13 στα νερά παίζει έτσι,

στο σπίτι έχω μέσα 25-26 βαθμούς ανάλογα τον χώρο 

Screenshot_2024-06-11-21-39-28-04_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg

μονο φασικη ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...