Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, sndev είπε

Μηπως ακουμπάει σε καποιο μεταλο που έχει κρυώσει πανω στο φαν κοιλ;

εγω δοκιμασα προχθες διαφορες δοκιμες

 

δεν μπορεσα να τη κανω να Invertarei, πανω απο μιση ωρα δεν εμενε ανοιχτη

ξεκινησα απο 19 τα νερα μεχρι 10. 

σε ολα τα νουμερα μια χαρα ψυξη εβγαζε αλλα αλλαζε εντελως ο τροπος συμπεριφορας και ακρη δεν εβγαλα

οσο κ αν κουγετε περιεργο τη μικροτερη καταναλωση καπου 1-1,5 kw την ωρα την ειδα στους 11 βαθμους ενω για καποιο λογο στους 17-19 τα νερα  πατησε κ 2,5kw 

Να ρωτησω κατι;εχετε δοχειο αδρανειας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, sndev είπε

Μηπως ακουμπάει σε καποιο μεταλο που έχει κρυώσει πανω στο φαν κοιλ;

εγω δοκιμασα προχθες διαφορες δοκιμες

 

δεν μπορεσα να τη κανω να Invertarei, πανω απο μιση ωρα δεν εμενε ανοιχτη

ξεκινησα απο 19 τα νερα μεχρι 10. 

σε ολα τα νουμερα μια χαρα ψυξη εβγαζε αλλα αλλαζε εντελως ο τροπος συμπεριφορας και ακρη δεν εβγαλα

οσο κ αν κουγετε περιεργο τη μικροτερη καταναλωση καπου 1-1,5 kw την ωρα την ειδα στους 11 βαθμους ενω για καποιο λογο στους 17-19 τα νερα  πατησε κ 2,5kw 

Θα το κοιτάξω, δεν νομίζω όμως.

Εμένα στους 15 βαθμούς νερά με 21 βαθμούς στα fc για 3 ώρες έκαψε γύρω στις 3 kwh

Την δύναμη του ανεμιστήρα που την έχετε? Άκουσα ότι στο κρύο καλό είναι να μπαίνει στη ψηλή σκάλα λόγω του ότι το κρύο πάει προς τα κάτω αλλά ο θόρυβος ακόμα και στα silence που έχω δεν παλεύεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Insane84 said:

Εμένα στους 15 βαθμούς νερά με 21 βαθμούς στα fc για 3 ώρες έκαψε γύρω στις 3 kwh

Την δύναμη του ανεμιστήρα που την έχετε? Άκουσα ότι στο κρύο καλό είναι να μπαίνει στη ψηλή σκάλα λόγω του ότι το κρύο πάει προς τα κάτω αλλά ο θόρυβος ακόμα και στα silence που έχω δεν παλεύεται....

στον χωρο για το 3ορο τι θερμοκρασια καταφερες? 

η σκεψη για τη σκαλα ειναι σωστη αλλα πιστευω στο 3ορο δε θα δεις διαφορα, ποσο να προλαβει να παγωσει κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, sndev είπε

στον χωρο για το 3ορο τι θερμοκρασια καταφερες? 

η σκεψη για τη σκαλα ειναι σωστη αλλα πιστευω στο 3ορο δε θα δεις διαφορα, ποσο να προλαβει να παγωσει κατω

22-23 στα δωμάτια και 24-25 στη σαλονοτραπεζαρία που είναι πιο μεγάλος χώρος. Αρχική θερμοκρασία χώρου 28.

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η ψύξη είναι πιο δύσκολο σπορ από την θέρμανση. Μην περιμένετε τις ίδιες καταναλώσεις! Καλές δοκιμές!

Όσο και πιο καλή μέθοδος θέρμανσης να είναι η αντλία, έχω αρχίσει και το μετανοιώνω που άκουσα τον κατασκευαστή στο να βάλει αντλία με fc αντί για φυσικό αέριο και multi vrv κλιματιστικά.... Φοβήθηκα τότε τον Ρώσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Όσο και πιο καλή μέθοδος θέρμανσης να είναι η αντλία, έχω αρχίσει και το μετανοιώνω που άκουσα τον κατασκευαστή στο να βάλει αντλία με fc αντί για φυσικό αέριο και multi vrv κλιματιστικά.... Φοβήθηκα τότε τον Ρώσο...

Εγω παλι ηθελα να βαλω οτι σου προτειναν εσενα,αλλα οι ψυκτικοι μου ειπαν αεριο και multi.Απο την μια με τρελλαναν οι αντλιαδες ενω ειχα μελετη θερμανσης ,ο καθενας μου ελεγε οσα kw αντλια ηθελε αυτος,και απο την αλλη ο ψυκτικος μου λεει καντο ετσι,και back up θα χεις στην θερμανση εαν συμβει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Όσο και πιο καλή μέθοδος θέρμανσης να είναι η αντλία, έχω αρχίσει και το μετανοιώνω που άκουσα τον κατασκευαστή στο να βάλει αντλία με fc αντί για φυσικό αέριο και multi vrv κλιματιστικά.... Φοβήθηκα τότε τον Ρώσο...

Τί να σου πω, προσωπικά δεν μπήκα ποτέ σε αυτό το δίλημμα! Δεν είχα και την επιλογή αερίου διαθέσιμη, βέβαια... Βέβαια με την αντλία βάζεις όταν μπορέσεις και ένα φβ και είσαι ήσυχος από αυξήσεις ρεύματος. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2024 στις 3:39 ΜΜ, mechpanos είπε

Τί να σου πω, προσωπικά δεν μπήκα ποτέ σε αυτό το δίλημμα! Δεν είχα και την επιλογή αερίου διαθέσιμη, βέβαια... Βέβαια με την αντλία βάζεις όταν μπορέσεις και ένα φβ και είσαι ήσυχος από αυξήσεις ρεύματος. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

Το θέμα είναι να μπορείς γιατί αν είσαι σε πολυκατοικία δεν υπάρχει η δυνατότητα. 

Όσον αφορά τις δοκιμές που έκανα χτες, από ότι φαίνεται το "πρόβλημα" μπορεί να χαρακτηριστεί φυσιολογικό πλέον με τις τρίοδες, δηλαδή το να μην διαβάσει την πραγματική θερμοκρασία το αισθητήριο είναι σε τελική ανάλυση λογικό γιατί χαμηλά και κοντά στο πλακάκι είναι πιο κρύα σε σχέση με πιο ψηλά μέσα σε ένα δωμάτιο.

Πχ έβαλα την ρύθμιση στους 22. Με το που έπιασε 22 το αισθητήριο σταμάτησε ο ανεμιστήρας. Διάβασε 21 αλλά μετά από λίγο ανέβηκε στους 23 και ο ανεμιστήρας ξεκίνησε πάλι. Βέβαια στο διάβασμα του 23 η πραγματική θερμοκρασία του δωματίου πρέπει να ήταν 25-26. Δεν πειράζει όμως το καλό πλέον είναι ότι με κάποιο τρόπο διαβάζει αύξηση και ξεκινάει πάλι, όχι όπως πριν τις τρίοδες που κατέβαινε 18-19 και δεν κούναγε. Στη τελική απλώς παίζεις χαμηλότερα στη θερμοκρασία ρύθμισης ώστε να φέρεις την επιθυμητή +3 θερμοκρασία δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2024 στις 12:41 ΜΜ, Insane84 είπε

Πρώτη δοκιμή χτες στη ψύξη μετά από την τοποθέτηση τρίοδων βανών στα fc. Δυστυχώς το πρόβλημα με το λάθος διάβασμα θερμοκρασίας του αισθητηρίου, το οποίο βρίσκεται στο κάτω μέρος του fc, φαίνεται ότι συνεχίζει να υπάρχει. Δεν πρέπει να είναι το ίδιο μεγάλο όπως πριν που έδειχνε 19 βαθμούς ενώ η πραγματική θερμοκρασία δωματίου ανέβαινε στους 25, αλλά φαίνεται ότι πάνω από 21-22 δεν μπορεί να διαβάσει. Από ότι φαίνεται συνεχίζει να συσσωρεύεται κάποιου είδους κρύο στο κάτω μέρος του fc. Θα συνεχίσω τις δοκιμές...

Σε άλλο διαμέρισμα της πολυκατοικίας ανοίχτηκε κατά λάθος η αντλία στη ψύξη για αρκετό διάστημα με τα fc κλειστά, με αποτέλεσμα να γίνει υγροποίηση στους σωλήνες που περνάνε από το δάπεδο και να μουσκέψει το ξύλινο πάτωμα των δωματίων. Η απάντηση του μάστορα ήταν ότι ποτέ δεν αφήνουμε την αντλία ανοιχτή με τα fc κλειστά. Είναι δυνατόν? Δηλαδή πρέπει πάντα να έχουμε όλα τα fc σε λειτουργία?....

Έχουν τον αισθητήρα χαμηλά και παγώνουν, χθες άνοιξα τα δικά μου και τα έφτιαξα μόνος μου, απομάκρυνε από τις σωληνώσεις και βάλε ψηλά ( ίσως να επηρεάσει την ένδειξη στη θέρμανση). 


Δύσκολο μου φαίνεται με σωστή μόνωση να γίνει υγροποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως. Επειδή βαρέθηκα και κουράστηκα να ανάβω και να ρυθμίζω ξεχωριστά την αντλία και ξεχωριστά το κάθε fan coil, χωρίς μάλιστα τηλεχειρισμό, υπάρχει τρόπος αυτά να ελέγχονται από ένα μενού? Αν γίνεται πως γίνεται και ποιο το κόστος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Ερώτηση κρίσεως. Επειδή βαρέθηκα και κουράστηκα να ανάβω και να ρυθμίζω ξεχωριστά την αντλία και ξεχωριστά το κάθε fan coil, χωρίς μάλιστα τηλεχειρισμό, υπάρχει τρόπος αυτά να ελέγχονται από ένα μενού? Αν γίνεται πως γίνεται και ποιο το κόστος? 

Μια λύση είναι να παίξεις με την αντλία θερμοκρασία νερού και τα  FC να είναι μόνιμα ανοιχτά στη μικρή σκάλα.
Δεν μπορούν να πάρουν τηλεχειριστήριο τα FC?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...