Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, Giannis80x said:

Οχι.τα kw ειναι που παραγει η αντλια και οχι που καταναλωνει.

Επισης τα πιο πολλα σπιτια εχουν υπερδιαστασολογημενα σωματα.

Εγω με λεβητα να καταλαβεις παιζω 50-55 βαθμους θερμοκρασια νερου.

Σε σπιτι αμονωτο στην τοιχοποιια.

Παιζει ρολο και η συνεχομενη θερμανση υης αντλιας ωστε να εχεις την επιθυμητη θερμοκρασια.

Ολες αυτες τις αποριες θα στις λυσει μια μελετη θερμανσης απο εναν μηχανολογο.

Άρα με μονοφασική αντλία 16kw θα είναι εντάξει; Ή είναι καλύτερα να πάω σε τριφασική; Σίγουρα η μονοφασική είναι πιο εύκολη στην εγκατάσταση αλλά αν τραβάει πολύ ρεύμα τότε ίσως να είναι καλύτερη η τριφασική για να μοιράζεται το φορτίο στις τρεις φάσεις. Μπορώ να κλέψω ρεύμα από κάποια υπάρχουσα γραμμή ή χρειάζεται καινούρια γραμμή για να μην έχω προβλήματα; Ασφάλειες για μελλοντική χρήση έχω στον πίνακα αλλά δεν ξέρω πως θα τραβήξω καλώδια από εκεί μέχρι εκεί που θα μπει η αντλία. 

Επίσης, γίνεται να μπει μία αντλία θερμότητας για δύο διαμερίσματα όπως έχουμε τώρα τον λέβητα πετρελαίου με ωρομέτρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Άρα με μονοφασική αντλία 16kw θα είναι εντάξει; Ή είναι καλύτερα να πάω σε τριφασική; Σίγουρα η μονοφασική είναι πιο εύκολη στην εγκατάσταση αλλά αν τραβάει πολύ ρεύμα τότε ίσως να είναι καλύτερη η τριφασική για να μοιράζεται το φορτίο στις τρεις φάσεις. Μπορώ να κλέψω ρεύμα από κάποια υπάρχουσα γραμμή ή χρειάζεται καινούρια γραμμή για να μην έχω προβλήματα; Ασφάλειες για μελλοντική χρήση έχω στον πίνακα αλλά δεν ξέρω πως θα τραβήξω καλώδια από εκεί μέχρι εκεί που θα μπει η αντλία. 

Επίσης, γίνεται να μπει μία αντλία θερμότητας για δύο διαμερίσματα όπως έχουμε τώρα τον λέβητα πετρελαίου με ωρομέτρηση; 

Ολα γινονται αλλα ξεκινα με μελετη θερμανσης.

Μια 16kw αντλια δεν προκειται να σου καψει σε φουλ χρηση πανω απο 5-6 kw μπακαλιστικα.

Οτι ειναι τριφασικη δεν σημαινει πως δεν γινεται να την συνδεσεις στην μια φαση.

Αν δεν πληρωσεις αυτο το κοστος και δεν εξηγησεις στον μηχανολογο τι ακριβως θελεις να κανεις,ολα τα εξοδα που θα κανεις θα πανε χαμενα.

Ο μηχανολογος θα σου πει αντλια σε kw,διαμετρο σωληνων,ποια σωματα ισως χρειαστουν αλλαγη,δοχειο διαστολης,δοχειο αδρανειας και γενικα θα σου λυσει ολες τις αποριες.

Αυτην την μελετη πρεπει κατα γραμμα να εφαρμοσει ο υδραυλικος και ο ψυκτικος.

Μην λυπηθεις να δωσεις αυτα τα χρηματα γιατι θα το βρεις μπροστα σου.

Επισης μπορεις να ζητησεις απο τον μηχανολογο να σου κανει μελετη και για αντλια και για λεβητα φα.

Μπροστα σε ολα τα εξοδα ενα ποσο πχ περιπου 500 ευρω δεν ειναι τιποτε και εφοσον ολα γινουν σωστα θα εχεις μια εγκατασταση σωστη και χωρις προβληματα η οποια θα δουλευει οικονομικα.

Επεξ/σία από Giannis80x
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

άναψα σήμερα πρώτη φορά την αντλία για το καλοκαίρι και συνειδοτοποιώ ότι ο τρόπος λειτουργίας που είχα το χειμώνα με την αντλία να δουλεύει 24/7, κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα είναι πιο ακριβός σε σχέση με μία λύση με κλιματιστικά.

Κυρίως για το γεγονός ότι άν έχεις κλιματιστικά είναι πιο εύκολο να ψύξεις συγκεκριμένα δωμάτια μόνο, ενώ με την αντλία ακόμα και για 2 δωμάτια πρέπει να λειτουργεί η αντλία που θεωρητικά έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί για να κρυώνει όλοκληρο το σπίτι. 

Το σκέφτομαι σωστά ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, utb123 said:

Καλησπέρα,

άναψα σήμερα πρώτη φορά την αντλία για το καλοκαίρι και συνειδοτοποιώ ότι ο τρόπος λειτουργίας που είχα το χειμώνα με την αντλία να δουλεύει 24/7, κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα είναι πιο ακριβός σε σχέση με μία λύση με κλιματιστικά.

Κυρίως για το γεγονός ότι άν έχεις κλιματιστικά είναι πιο εύκολο να ψύξεις συγκεκριμένα δωμάτια μόνο, ενώ με την αντλία ακόμα και για 2 δωμάτια πρέπει να λειτουργεί η αντλία που θεωρητικά έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί για να κρυώνει όλοκληρο το σπίτι. 

Το σκέφτομαι σωστά ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Το ίδιο ισχύει και για το χειμώνα για αντλία θερμότητας και κλιματιστικα. Και τα κλιματιστικά αντλίες θερμότητας είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το ίδιο ισχύει και για το χειμώνα για αντλία θερμότητας και κλιματιστικα. Και τα κλιματιστικά αντλίες θερμότητας είναι. 

εχεις δίκιο, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. 
Απλά νομίζω τον χειμώνα η διαφορές θερμοκρασίας είναι πολύ μεγαλύτερες, πχ έχει 15 βαθμούς στο δωμάτιο και την πηγαίνω στους 25, οπότε έχει νοήμα να λειτουργεί ακατάπαυστα η αντλία γιατί παίρνει πολύ ώρα να το ζεστάνει.

Το καλοκαίρι για ψύξη, εχει στο δωμάτιο 28 και θέλω να το πάω στους 23 κάτι που ίσως να μην θέλω να το κάνω για όλο το σπίτι αν υπήρχε κάποιος τρόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, utb123 said:

εχεις δίκιο, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. 
Απλά νομίζω τον χειμώνα η διαφορές θερμοκρασίας είναι πολύ μεγαλύτερες, πχ έχει 15 βαθμούς στο δωμάτιο και την πηγαίνω στους 25, οπότε έχει νοήμα να λειτουργεί ακατάπαυστα η αντλία γιατί παίρνει πολύ ώρα να το ζεστάνει.

Το καλοκαίρι για ψύξη, εχει στο δωμάτιο 28 και θέλω να το πάω στους 23 κάτι που ίσως να μην θέλω να το κάνω για όλο το σπίτι αν υπήρχε κάποιος τρόπος. 

Εφόσον τα κλιματιστικά που έχεις είναι inverter, μπορείς να το κάνεις. Η κατανάλωση εννοείται πως θα είναι μικρότερη αφού θα ψύχεις συγκεκριμένους χώρους και όχι όλο το σπίτι. Και τα inverter όμως γενικά δεν τα ανοιγοκλείνεις συνεχώς γιατί όταν πιάσουν θερμοκρασία δεν καίνε πολύ. 

Προσωπικά, θα χρησιμοποιούσα την αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katsikhs είπε

Καλησπέρα και από εμένα, κάνουμε ανακαίνιση σε διαμέρισμα, όπου θα τοποθετηθεί θερμοπρόσοψη και θα αλλαχτούν κουφώματα με ενεργειακά.

Αυτή τη στιγμή έχει κεντρική θέρμανση από την πολυκατοικία, και θέλω να τοποθετήσω αντλία για θέρμανση/ψύξη/ΖΝΧ.

Η πιο βολική λύση θα ήταν να μπουν fan coils οροφής, υπάρχει γενικά κάποια γνώμη για την απόδοσή τους σε μέτριους χειμώνες και καυτά καλοκαίρια; :)

Μέχρι στιγμής μου έχουν προταθεί Hitachi RASM-4R1E 11kW & Daikin Altherma 3 14kW.

Οποιαδήποτε συμβουλή/πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Μιλα αν δεν το έχεις ήδη κάνει με έναν έμπειρο σε τέτοια θέματα Μηχ. Μηχανικό. Με βάση τον χώρο σου και μια σειρά παραμέτρων θα πρεπει να αποφασιστεί το μέγεθος της αντλιας κ των fan coils, β) τα καταλληλότερα σημεία που θα τοποθετηθούν. Με τις απαιτούμενες σωληνώσεις τι θα κάνεις;

Από μένα:

- Fan coils οροφης θα βάλεις. Να φτιάξεις σωστά την είσοδο αέρα (δεν το κάνουν σωστά οι περισσότεροι)

- Βάλε οπωσδήποτε ηλιακό 3πλης για αντλία και θα τον κάνεις κουμάντο με μια ηλεκτροβάνα αυτόματα. Στα δάχτυλα των χεριών μου μετράω τις μέρες που δεν είχα νερό από ηλιακό.

- Αντλία και fan coils πρεπει να μιλάνε μεταξύ τους. Δεν είναι αναγκαίο αλλα σημαντικό. Με modbus για παραδειγμα. Θες και ηλεκτρολόγο να καταλαβαίνει πώς θα κάνει την συνδεση.

- Αντλία να την κάνεις κουμάντο απο απόσταση (μέσω Wi-Fi/ethernet), ναι στο cloud.

- Αντλία με μετρητή ενσωματωμένο αλλά και δικό σου μετρητή στον πίνακα

- Ενα thermistor στον ηλιακο εννοειται για να ξέρεις θερμοκρασίες και να τον ρυθμίζεις όταν χρειαζεται επιθυμητες

- Επειδή μιλάς για διαμέρισμα το σημείο που θα τοποθετηθεί η αντλία είναι σημαντικό γιατι θα δημιουργηθεί και ένα μίνι λεβητοστάσιο (ή όπως αλλιώς λέγεται) από πίσω. 

Εγώ πήρα Panasonic Aquarea t-cap και τα αντίστοιχα fan coils. Αν και λίγο ακριβότερη, εύκολη απόφαση μόλις ρίξεις μια ματια στις καμπύλες απόδοσης σε όλες τις θερμοκρασίες. Και αυτές που λες είχα κοιτάξει, μια χαρά είναι. Επίσης είναι αθόρυβη.

Αν τα σετάρεις όλα σωστά, δεν θα θες να βγεις απ' το σπίτι χειμώνα / καλοκαίρι. Σταθερή θερμοκρασία 24/7, αίσθηση άνεσης, αυτονομία και ευκολία χρήσης. Να θυμάσαι όμως το εξής, αν θες πολλούς αυτοματισμούς είναι σχεδόν αδύνατο να το πετύχεις σωστά εαν εσύ ο ίδιος δεν έχεις γνώσεις και τον χρόνο να τους καθοδηγήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, utb123 είπε

Καλησπέρα,

άναψα σήμερα πρώτη φορά την αντλία για το καλοκαίρι και συνειδοτοποιώ ότι ο τρόπος λειτουργίας που είχα το χειμώνα με την αντλία να δουλεύει 24/7, κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα είναι πιο ακριβός σε σχέση με μία λύση με κλιματιστικά.

Κυρίως για το γεγονός ότι άν έχεις κλιματιστικά είναι πιο εύκολο να ψύξεις συγκεκριμένα δωμάτια μόνο, ενώ με την αντλία ακόμα και για 2 δωμάτια πρέπει να λειτουργεί η αντλία που θεωρητικά έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί για να κρυώνει όλοκληρο το σπίτι. 

Το σκέφτομαι σωστά ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Καλά το σκέφτεσαι. Βέβαια αν έχεις fan coil με 2οδες και Α.Θ. που μπορεί να ινβερτάρει χαμηλά, ίσως να μπορείς να προσομοιάσεις στο να έχεις 1-2 κλιματιστικά αναμμένα, αντί όλα. Αλλά σε γενικές γραμμές ναι είναι σωστό το σκεπτικό σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση αυτή της αντλίας με fan coils, η βέλτιστη λειτουργία το καλοκαίρι είναι να την έχουμε μόνιμα ανοιχτή και να ανοιγουμε/κλείνουμε το fan coil ή να την ανοιγουμε/κλείνουμε ανάλογα με το πότε δουλεύουν τα fan coils? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι υποχρεωτική η θερμομονωση για να βαλεις αντλια; δεν εννοω να υπαρχει καποιος νομος, απλα δεν λειτουργει χωρίς θερμομονωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Είναι υποχρεωτική η θερμομονωση για να βαλεις αντλια; δεν εννοω να υπαρχει καποιος νομος, απλα δεν λειτουργει χωρίς θερμομονωση;

Φυσικά και λειτουργεί με την ανάλογη διαστασιολόγηση.

Αλλά όταν κάνεις τέτοια έξοδα πρέπει να σταθμίζεις τί νόημα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Manefs23 said:

Είναι υποχρεωτική η θερμομονωση για να βαλεις αντλια; δεν εννοω να υπαρχει καποιος νομος, απλα δεν λειτουργει χωρίς θερμομονωση;

η αντλία δουλεύει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες απότι ο καυστήρας πετρελαίου. Αυτό σημαίνει ότι αν εχεις σώματα θα ζεσταινονται λιγότερο άρα θα έχουν λίγοτερη "ζέστη". Αν το σπίτι μπάζει από παντού θα αργει πολύ να ζεσταθεί και θα δουλεύει η αντλία συνεχώς στο τέρμα κάτι που σημαίνει ότι θα καιει και περισσότερο ρεύμα. Η αντλία ειναι ιδανική για καλά μονωμένα σπίτια καθότι θα δουλεύει σε ιδανικές συνθήκες όσο αν αφορά την κατανάλωσή της. 
Σαν παράδειγμα μπορείς να φανταστείς να έχεις το καλοκαίρι το aircondition ανοιχτό με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη δοκιμή χτες στη ψύξη μετά από την τοποθέτηση τρίοδων βανών στα fc. Δυστυχώς το πρόβλημα με το λάθος διάβασμα θερμοκρασίας του αισθητηρίου, το οποίο βρίσκεται στο κάτω μέρος του fc, φαίνεται ότι συνεχίζει να υπάρχει. Δεν πρέπει να είναι το ίδιο μεγάλο όπως πριν που έδειχνε 19 βαθμούς ενώ η πραγματική θερμοκρασία δωματίου ανέβαινε στους 25, αλλά φαίνεται ότι πάνω από 21-22 δεν μπορεί να διαβάσει. Από ότι φαίνεται συνεχίζει να συσσωρεύεται κάποιου είδους κρύο στο κάτω μέρος του fc. Θα συνεχίσω τις δοκιμές...

Σε άλλο διαμέρισμα της πολυκατοικίας ανοίχτηκε κατά λάθος η αντλία στη ψύξη για αρκετό διάστημα με τα fc κλειστά, με αποτέλεσμα να γίνει υγροποίηση στους σωλήνες που περνάνε από το δάπεδο και να μουσκέψει το ξύλινο πάτωμα των δωματίων. Η απάντηση του μάστορα ήταν ότι ποτέ δεν αφήνουμε την αντλία ανοιχτή με τα fc κλειστά. Είναι δυνατόν? Δηλαδή πρέπει πάντα να έχουμε όλα τα fc σε λειτουργία?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Insane84 said:

αλλά φαίνεται ότι πάνω από 21-22 δεν μπορεί να διαβάσει.

Μηπως ακουμπάει σε καποιο μεταλο που έχει κρυώσει πανω στο φαν κοιλ;

εγω δοκιμασα προχθες διαφορες δοκιμες

 

δεν μπορεσα να τη κανω να Invertarei, πανω απο μιση ωρα δεν εμενε ανοιχτη

ξεκινησα απο 19 τα νερα μεχρι 10. 

σε ολα τα νουμερα μια χαρα ψυξη εβγαζε αλλα αλλαζε εντελως ο τροπος συμπεριφορας και ακρη δεν εβγαλα

οσο κ αν κουγετε περιεργο τη μικροτερη καταναλωση καπου 1-1,5 kw την ωρα την ειδα στους 11 βαθμους ενω για καποιο λογο στους 17-19 τα νερα  πατησε κ 2,5kw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...