Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, Titarasaudi said:

Και χειριστήριο - θερμοστάτης αυτό:

https://www.thenaturalenergycompany.co.uk/shop/index.php?route=product/product&product_id=279

εχεις οδηγιες για αυτο (του εγκαταστατη)  ?? η έστω ονλινε αν το βρεις το μανουαλ?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Η αντλία είναι αυτη:

Έχω το ίδιο μοντέλο αλλά σε 16άρα. Αντιστάθμιση είναι ενεργοποιημένη? Την δουλεύεις συνεχόμενα?

Περίπου πόσες απώλειες έχεις ? https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

εχεις οδηγιες για αυτο ?? η έστω ονλινε αν το βρεις το μανουαλ?

Το manual που έχω στα χέρια μου είναι αυτό:

https://www.dropbox.com/scl/fi/bjqkk6xl0ldopkkjuz5jb/EKHBRD-AB-V1-Y1_EKHBRD-AC-V1-Y1_4PW60970-1F_Installation-manuals_Greek.pdf?rlkey=bn3zl24nw74c6rge6ctsjksow&dl=0

Ααα θέλω πολύ φροντιστήριο τώρα στα γεράματα! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Titarasaudi said:

Το manual που έχω στα χέρια μου είναι αυτό:

https://www.dropbox.com/scl/fi/bjqkk6xl0ldopkkjuz5jb/EKHBRD-AB-V1-Y1_EKHBRD-AC-V1-Y1_4PW60970-1F_Installation-manuals_Greek.pdf?rlkey=bn3zl24nw74c6rge6ctsjksow&dl=0

Ααα θέλω πολύ φροντιστήριο τώρα στα γεράματα! 😀

δεν το καταλαβαίνω το τροπο λειτουργίας ρυθμισης απο αυτο το χειριστήριο.. ειναι πολυ διαφορετικο απο τη δικια μου , δεν φαινετε να έχει τόσες επιλογές ρύθμισης. Εχει η απο πανω μου αυτο το χειριστήριο Ίσως παρω το μανουαλ σου να παω να της τα πειράξω μπας κ βγαλω ακρη

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μας έχει πάρει την ιδέα για κανάλι ο μπαρμπα-Στράτος! Μέρα παρά μέρα ανεβάζει βίντεο με τον ψηλό για αντλίες!!!
Κανονιστείτε πρέπει να γυρίσουμε βίντεο άμεσα να κατοχυρώσουμε το κόπιραιτ! :)  :)  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λεει στο τελος..

στα κρυα θα του τρωει 20 kwh κ στις νορμαλ ημερες 10. Έτσι πρέπει να λειτουργεί 😚 κ είναι ρυθμισμένο στους 50 με 55 βαθμους τα νερα 🤯

οσοι εχετε midea απο το 50:30 μεχρι το 59:00 λέει κάποια πράγματα για τις ρυθμίσεις

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι εγκαταστσεις ειναι με αυτον τον τροπο τοποθετημενες ειτε προκειται για ενδοδαπεδια είτε για σωματα;

δηλ με ενα μικρο  buffer σε πρωτευον και δευτερεον κυκλωμα; ή ο εναλλακτης τους δίνει κατευθείαν στην παροχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Ρε μας έχει πάρει την ιδέα για κανάλι ο μπαρμπα-Στράτος! Μέρα παρά μέρα ανεβάζει βίντεο με τον ψηλό για αντλίες!!!
Κανονιστείτε πρέπει να γυρίσουμε βίντεο άμεσα να κατοχυρώσουμε το κόπιραιτ! :)  :)  :) 

Θέλω να τον δω στα δύσκολα, όταν μπλέξει με μια LG δηλαδή, που θα είναι με λάθος εγκατάσταση😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, kostas_22 said:

καταναλώσεις Ιανουαρίου midea 10kw 

 

Screenshot_2024-02-02-11-20-37-11_0ac2addf979993c0e494aa40c40dbf6e.jpg

ο τυπος ειχε 50 με 55 νερα..

κ μενα αν το παμε έτσι βγαίνει 11.09kwh  τη μερα αλλά ρε συ είμαι με 30-32 τα νερά.. 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, sndev είπε

ο τυπος ειχε 50 με 55 νερα..

κ μενα αν το παμε έτσι βγαίνει 11.09kwh  τη μερα αλλά ρε συ είμαι με 30-32 τα νερά.. 

και εγώ είμαι με νερά 29-32 σαν εσένα .Τι καταναλώσεις έχεις;

 

 

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

λεει στο τελος..

στα κρυα θα του τρωει 20 kwh κ στις νορμαλ ημερες 10. Έτσι πρέπει να λειτουργεί 😚 κ είναι ρυθμισμένο στους 50 με 55 βαθμους τα νερα 🤯

συγνωμη πως γινεται αυτο με τοσο ψηλα τα νερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

λεει στο τελος..

στα κρυα θα του τρωει 20 kwh κ στις νορμαλ ημερες 10. Έτσι πρέπει να λειτουργεί 😚 κ είναι ρυθμισμένο στους 50 με 55 βαθμους τα νερα 🤯

οσοι εχετε midea απο το 50:30 μεχρι το 59:00 λέει κάποια πράγματα για τις ρυθμίσεις

Δεν το είδα ακόμη το βίντεο! Θα κάτσω Σαββατοκύριακο να το δω και αυτό! 

Με τι σώματα είναι το σπίτι; 

Εγώ με την Daikin Altherma και παλιά σώματα καλοριφέρ (1990) υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ζεσταθώ με νερά κάτω από τους 55 βαθμούς; 

Ή όλοι αυτοί που έχουν τα νερά τόσο χαμηλά και τόσο χαμηλές καταναλώσεις έχουν άλλα θερμαντικα σώματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

λεει στο τελος..

στα κρυα θα του τρωει 20 kwh κ στις νορμαλ ημερες 10. Έτσι πρέπει να λειτουργεί 😚 κ είναι ρυθμισμένο στους 50 με 55 βαθμους τα νερα 🤯

οσοι εχετε midea απο το 50:30 μεχρι το 59:00 λέει κάποια πράγματα για τις ρυθμίσεις

Δεν μου κολλαει αυτο που λεει, ενταξει το 55°C νερά προσαγωγή οταν εχει 0°C εξωτερική στον πρωτο συνδυασμο θερμοκρασιας που δείχνει, αλλα στον δευτερο συνδυασμό που βάζει 50°C απο 5°C και πανω δεν το καταλαβαινω γιατί χρειάζεται έτσι.
Νομιζα οτι ο δευτερος συνδυασμος πρεπει να ειναι ρυθμισμενος οσο γινεται προς την υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια που θελουμε να αντισταθμισουμε, πχ 15°C εξωτερική με 35°C νερά

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...