Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, _2fast είπε

Χμμ οκ, και πότε θα πρεπει να ξαναπάρει μπρος; Οταν πέσει η θερμοκρασια του σπιτιού στο πόσο; Γιατι τωρα επεσε στους 20°C (με στοχο τους 21°C) και δεν ξαναπαιρνει απο οτι βλεπω. Τα νερα εχουν φτασει στους 25°C οποτε ειναι σιγουρα σταματημενη. Λογικα καποια ρυθμιση θα ειναι και αυτη..

δυστυχώς δε γνωρίζω ποια ρύθμιση χρειάζεται αλλά πάνω απο 1C διαφοράς ίσως να μην αισθάνεσαι άνετα (εξαρτάται)

2 λεπτά πριν, _2fast είπε

Ναι αν δεν κανω λαθος οι ρυθμισεις για την αντισταθμιση ειναι αυτες που εβαλα και στο μηνυμα μου (τις αντιγραφω οπως τις αναφερει στο μενου)

Αναφορά σε κείμενο

 

Εχει ρυθμιστεί με αντιστάθμιση στην 1η από τις 9 επιλογές του "H-MODE HIGH TEMP" με ρυθμίσεις

  • T1SetH1 55°C
  • T4H1 -5°C
  • T1SetH2 35°C
  • T4H2 15°C
  • dTSH 1°C
  • dT1SH 5°C
  • t_INTERVAL_H 5 min

 

Υπάρχει και κάτι αλλο που βοηθαει και δεν αντεγραψα;

απλά είχα στραβομάρα , κατέβασε απο 55 στους 50 και ίσως απο 35 να χρειαστεί να κατεβάσεις

βασικά θα το δεις σε κρύα το T1SetH1 και αν επεμβαίνει ο θερμοστάτης συχνά χαμηλώνεις και άλλο

αντίστοιχα σε "ζεστές" μέρες αν επεμβαίνει ο θερμοστάτης χαμηλώνεις το T1SetH2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνει. Έχοντας φτάσει κοντά στη θερμοκρασία στόχο , ρίχνει τη θερμοκρασία του νερού για να αποδώσει στο χώρο ακριβώς τη θερμότητα που χάνει λόγω απωλειών. Μάλλον κάποια στιγμή φτάνει στην ελάχιστη ισχύ που μπορεί να δώσει και εκεί σταματάει έως να αντιληφθεί ότι έχει πέσει ελάχιστα η θερμοκρασία και δίνει πάλι.

 

13 λεπτά πριν, sndev είπε

νομιζω οτι ετσι πρεπει να κανει , ειναι βαση ρυθμισεων .. αν πχ σβησει λογο θερμοστατη  πρεπει να πιασει το min θερμοκρασιας χωρου που χεις ορισει για να ξαναπαρει 

 

38 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απο τη στιγμή που έπιασε θερμοκρασία , άρα σημαίνει οτι πρέπει να κατεβάσεις θερμοκρασίες νερών ,

Ευχαριστώ και τους 3 για τις άμεσες απαντήσεις! Συμφωνείτε στο ίδιο επομένως.

 

17 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Να σου πω επίσης ότι με σώματα πάνελ το 55 μου φαίνεται πολύ. Πιστεύω ότι θα μπορούσες να δοκιμάσεις χαμηλότερη θερμοκρασία στην καμπύλη αντιστάθμισης και δοκίμασε να δεις πώς θα ανταποκριθεί. Εάν κρατήσει το χώρο στην θερμοκρασία που θες πας ακόμη παρακάτω. Αν δυσκολεύεται, το τσιμπάς λίγο προς τα πάνω 

Thanks, μαλλον εχεις δικιο θα το κατεβασω στο 50 και θα δω, ελπιζω να μας καλυπτει και αυτο και να βοηθησει να πεσει ανεβει και το COP/EER και να πεσει η καταναλωση που ειναι σχετικα υψηλη για την ωρα.

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς δε γνωρίζω ποια ρύθμιση χρειάζεται αλλά πάνω απο 1C διαφοράς ίσως να μην αισθάνεσαι άνετα (εξαρτάται)

Αυτο πρεπει να βρω μαλλον.. γιατι οντως αρχισα να κρυωνω τωρα και δεν λεει να παρει μπρος :D
Θα ξαναδω το manual, ελπιζω να το βρω.

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _2fast είπε

και αυτο και να βοηθησει να πεσει και το COP/EER

να ανέβει θέλεις , όχι να κατέβει

ουσιαστικά είναι η αναλογία ενέργειας που καταναλώνεις με ενέργεια που παράγεται

στόχος είναι δλδ να πέσει η ενέργεια που καταναλώνεις και παράλληλα να αποδίδει περισσότερη ενέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

να ανέβει θέλεις , όχι να κατέβει

ουσιαστικά είναι η αναλογία ενέργειας που καταναλώνεις με ενέργεια που παράγεται

στόχος είναι δλδ να πέσει η ενέργεια που καταναλώνεις και παράλληλα να αποδίδει περισσότερη ενέργεια

Ναι συγγνώμη εχεις δικιο, εννοουσα να ανεβει αυτο και να πεσει η καταναλωση.

8 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά είχα στραβομάρα , κατέβασε απο 55 στους 50 και ίσως απο 35 να χρειαστεί να κατεβάσεις

βασικά θα το δεις σε κρύα το T1SetH1 και αν επεμβαίνει ο θερμοστάτης συχνά χαμηλώνεις και άλλο

αντίστοιχα σε "ζεστές" μέρες αν επεμβαίνει ο θερμοστάτης χαμηλώνεις το T1SetH2

Το αλλαξα ήδη, θα δουμε απο σήμερα κιολας. Οι θερμοκρασίες εδώ πεφτουν κατω απο το 0 αυτες τις μερες καθε βραδυ απο τις 21-22 και μετα, οπότε θα φανεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, _2fast said:

Το αλλαξα ήδη, θα δουμε απο σήμερα κιολας. Οι θερμοκρασίες εδώ πεφτουν κατω απο το 0 αυτες τις μερες καθε βραδυ απο τις 21-22 και μετα, οπότε θα φανεί.

εγω νομιζω αν εχεις cop κοντα στο 3 με κατω του 0 εξω είσαι σχετικα  καλά..

---- ---- ----  ----

η περιτη πληροφορία της ημέρας 

οι σπλιτ μονάδες της daikin έχουν μαγνητικό φίλτρο απο τη μάνα τους..

μολις ξήλωσα τη δικια μου να το επιβεβαιώσω. φυσικα δεν εχει γινει ποτέ καθαρισμός 😶‍🌫️

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, _2fast είπε

Αυτο πρεπει να βρω μαλλον.. γιατι οντως αρχισα να κρυωνω τωρα και δεν λεει να παρει μπρος :D

Θα ξαναδω το manual, ελπιζω να το βρω.

Αυτή η ρυθμιση πρεπει να ειναι:
 

Αναφορά σε κείμενο

dTSH sets the temperature difference between the actual room temperature (Ta)
and set room temperature (TS) above which the heat pump provides heated water
to the space heating terminals. When TS – Ta ≥ dTSH the heat pump provides heated
water to the space heating terminals and when Ta ≥ TS the heat pump does not
provide heated water to the space heating terminals.

Το είχα ηδη στο 1 τώρα. Ωστοσο αν και η θερμοκρασια χωρου (Ta) εχει πεσει στο 20 και η επιθυμητη (TS) ειναι στο 21, παλι δεν πηρε μπρος ακομα.

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, _2fast said:

Το είχα ηδη στο 1 τώρα. Ωστοσο αν και η θερμοκρασια χωρου (Ta) εχει πεσει στο 20 και η επιθυμητη (TS) ειναι στο 21, παλι δεν πηρε μπρος ακομα.

να σου πω τι θα κανα για να το επιβεβαιώσω? βαλε ενα παγακι στο πλαστικό του θερμοστατη χωρου να πεσει η θερμοκρασία επίτηδες να δεις αν θα πάρει στους 19.

εχω παρατηρήσει απο το homeassistant οτι αν λέμε 1 κ ειναι 0,6 θεωρεί η δίκια μου αντλία 1. οπως κ αν 1,4 παλι θεωρεί 1. οποτε μηπως εισαι 20.2 ? (το 0.2 δεν φαινετε στο θερμοστάτη λογικά παει ανα μισο η ρύθμιση) 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, _2fast είπε

Αυτή η ρυθμιση πρεπει να ειναι:
 

Το είχα ηδη στο 1 τώρα. Ωστοσο αν και η θερμοκρασια χωρου (Ta) εχει πεσει στο 20 και η επιθυμητη (TS) ειναι στο 21, παλι δεν πηρε μπρος ακομα.

έχω την εντύπωση ότι η ρύθμιση 1 δεν έχει τις τιμές που αναφέρεις στην καμπύλη.Εχω βάλει screenshot μερικές σελίδες πίσω 

Καταρχήν αν επιλέξεις μια από τις προρυθμισμενες καμπύλες η αντλία ακολουθεί αυτές τις τιμές και όχι την. θερμοκρασία χώρου.

Για να βάλεις τις τιμές που έδειξες στη φωτό  που ανέβασες από το μενού είτε πρέπει να βάλεις την καμπύλη 9 (μόνο νερά χωρίς θερμοστάτη εγω έτσι το εχω)είτε ορίζεις μέσα από το μενού εγκατάστατη την επιλογή ,5.2 room temp - yes

.Με αυτό τον τρόπο το χειριστήριο σου λειτουργεί ως θερμοστάτης και επίσης ακολουθείται η συγκεκριμένη καμπύλη που εχεις ορίσει.

Με μια επιφύλαξη όλα αυτό γιατί βλέπω έχεις το c μοντέλο και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι .

Επίσης η εφαρμογή αυτή σε εμένα δεν έχει το ίδιο μενού έκδοση android.εσενα είναι ios?

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, _2fast said:

Δεν έχει σχέση με τη δική μου (την ίδια έχω) οπότε να φανταστώ είναι έκδοση iOS?

Edit: τώρα είδα ότι το ίδιο αναφέρεται στο προηγούμενο ποστ. 

 

Επεξ/σία από 1302L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Επίσης η εφαρμογή αυτή σε εμένα δεν έχει το ίδιο μενού έκδοση android.εσενα είναι ios?

Ναι ειναι ios, νομιζω το -C στο τελος του μοντελου (D2RN8-C) σημαινει την εκδοση και παει αυξοντα αλφαβητικά, οπότε μαλλον ειναι το νεότερο μοντέλο απο το -B και το σκέτο που κυκλοφορούσαν μεχρι τωρα. Ισως τα παλιοτερα να μην ειχαν την δυνατοτητα μετρησης καταναλωσης ενεργειας.
 

25 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Για να βάλεις τις τιμές που έδειξες στη φωτό  που ανέβασες από το μενού είτε πρέπει να βάλεις την καμπύλη 9 (μόνο νερά χωρίς θερμοστάτη εγω έτσι το εχω)είτε ορίζεις μέσα από το μενού εγκατάστατη την επιλογή ,5.2 room temp - yes

Thanks, εχω ηδη την 5.2 Room temp - yes οπως λες το αναφέρει και στο manual σε συνέχεια του ίδιου setting που εβαλα και πριν λεει αυτο και εκει

Αναφορά σε κείμενο

 dTSH is only relevant if YES is selected for ROOM TEMP in the TEMP. TYPE SETTING menu.

Οποτε ναι οπως το λες ειναι, ακολουθει την καμπυλη που του δινεις σε συνδυασμο με την θερμοκρασια που δινεις.

32 λεπτά πριν, sndev είπε

να σου πω τι θα κανα για να το επιβεβαιώσω? βαλε ενα παγακι στο πλαστικό του θερμοστατη χωρου να πεσει η θερμοκρασία επίτηδες να δεις αν θα πάρει στους 19.

εχω παρατηρήσει απο το homeassistant οτι αν λέμε 1 κ ειναι 0,6 θεωρεί η δίκια μου αντλία 1. οπως κ αν 1,4 παλι θεωρεί 1. οποτε μηπως εισαι 20.2 ? (το 0.2 δεν φαινετε στο θερμοστάτη λογικά παει ανα μισο η ρύθμιση) 

 

Κατι τετοιο ειναι οντως, γιατι με το που εβαλα την επιθυμητη θερμοκρασια στους 22 πηρε μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _2fast είπε

Ναι ειναι ios, νομιζω το -C στο τελος του μοντελου (D2RN8-C) σημαινει την εκδοση και παει αυξοντα αλφαβητικά, οπότε μαλλον ειναι το νεότερο μοντέλο απο το -B και το σκέτο που κυκλοφορούσαν μεχρι τωρα. Ισως τα παλιοτερα να μην ειχαν την δυνατοτητα μετρησης καταναλωσης ενεργειας.
 

Thanks, εχω ηδη την 5.2 Room temp - yes οπως λες το αναφέρει και στο manual σε συνέχεια του ίδιου setting που εβαλα και πριν λεει αυτο και εκει

Οποτε ναι οπως το λες ειναι, ακολουθει την καμπυλη που του δινεις σε συνδυασμο με την θερμοκρασια που δινεις.

Κατι τετοιο ειναι οντως, γιατι με το που εβαλα την επιθυμητη θερμοκρασια στους 22 πηρε μπρος.

στην αρχική οθόνη έχεις ένδειξη θερμοκρασίας χώρου?Αν δε θες να έχει τόσες αυξομειώσεις η αντλία, δηλαδή αρκετή ώρα σβηστή λόγω επίτευξης θερμοκρασίας και δεδομένου ότι ο θερμοστάτης αργεί λίγο να πάρει εμπρός μπορείς απλά να αυξήσεις κατά 2 βαθμούς την επιθυμητή η ακόμα περισσότερο και να αφήσεις την αντλία να παίζει μπάλα με την αντιστάθμιση χαμηλώνοντας τις τιμές μέχρι να φτάσεις σε ένα σημείο που να νιώθεις άνετα στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

στην αρχική οθόνη έχεις ένδειξη θερμοκρασίας χώρου?Αν δε θες να έχει τόσες αυξομειώσεις η αντλία, δηλαδή αρκετή ώρα σβηστή λόγω επίτευξης θερμοκρασίας και δεδομένου ότι ο θερμοστάτης αργεί λίγο να πάρει εμπρός μπορείς απλά να αυξήσεις κατά 2 βαθμούς την επιθυμητή η ακόμα περισσότερο και να αφήσεις την αντλία να παίζει μπάλα με την αντιστάθμιση χαμηλώνοντας τις τιμές μέχρι να φτάσεις σε ένα σημείο που να νιώθεις άνετα στο χώρο.

Ναι εχει, αυτη ειναι η αρχική οθονη στη φωτο που επισυναπτω.

Καταλαβα τι λες, αλλα αν κανω το πρωτο πιστευω θα μας φανει πολλη η αισθηση της ζεστης του χωρου οποτε μαλλον με την αντισταθμιση θα πρεπει να παιξω. Θα πειραματιστω τις επομενες μερες, για την ωρα εκανα τις αλλαγες που ειπαμε στα προηγουμενα μηνυματα.

IMG_9499.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _2fast είπε

Thanks, μαλλον εχεις δικιο θα το κατεβασω στο 50 και θα δω, ελπιζω να μας καλυπτει και αυτο και να βοηθησει να πεσει ανεβει και το COP/EER και να πεσει η καταναλωση που ειναι σχετικα υψηλη για την ωρα

Και εγώ με πάνελ είμαι. Τα νερά τις πιο κρύες νύχτες όπως χθες πήγαν έως 41. Όταν τοποθετηθούν όλα τα σώματα σε όλα τα δωμάτια θα το πάω παρακάτω. Τώρα είμαι αναγκασμένος να την κρατάω πιο ψηλά. Με 24ωρη λειτουργία νομίζω ότι θα σε καλύπτει και χαμηλότερη θερμοκρασία. Επίσης σκέψου ότι αν καταφέρεις να βρεις την οριακή συνθήκη που η θερμοκρασία προσαγωγής θα είναι τόση ώστε να αναπληρώνεις τις απώλειες, η θερμοκρασία χώρου σου θα είναι ελάχιστα χαμηλότερη από την τιμή που ζητάς με αποτέλεσμα να μην έχεις μακροχρόνια σταμάτηματα της αντλίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

 

 

το manual το έχεις ? ποια αντλία ακριβώς έχεις κ πιο χειριστήριο ?

γτ 70 βαθμούς τα νερά? :D

 

Το βάζω στους 70 γιατί αλλιώς το σπίτι δε ζεσταίνεται με θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν. 

Προφανώς θέλει αντιστάθμιση. 

Τώρα όταν πιάσει τη θερμοκρασία που ορίζω απ' το θερμοστάτη, σβήνει! 

Έχω 2 manual που γράφουν "INSTALLATION MANUAL". 

Η αντλία είναι αυτη:

https://www.skroutz.gr/s/3921802/Daikin-Altherma-EKHBRD011ACY1-ERSQ011AY1.html

Και χειριστήριο - θερμοστάτης αυτό:

https://www.thenaturalenergycompany.co.uk/shop/index.php?route=product/product&product_id=279

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, _2fast είπε

Ναι εχει, αυτη ειναι η αρχική οθονη στη φωτο που επισυναπτω.

Καταλαβα τι λες, αλλα αν κανω το πρωτο πιστευω θα μας φανει πολλη η αισθηση της ζεστης του χωρου οποτε μαλλον με την αντισταθμιση θα πρεπει να παιξω. Θα πειραματιστω τις επομενες μερες, για την ωρα εκανα τις αλλαγες που ειπαμε στα προηγουμενα μηνυματα.

IMG_9499.jpg

Ωραία.οπως σου είπα προσπάθησε να χαμηλώσεις τα νερά τόσο σώστε να κρατά η αντλία τη θερμοκρασία που θες .θα δεις εντυπωσιακή διαφορά στην κατανάλωση .

η εφαρμογή στο iPhone εχει απ' ότι βλέπω περισσότερες ενδείξεις σε σχέση με android. Πιστεύω πάντως ότι η ένδειξη της κατανάλωσης και του cop είναι λανθασμένη , δηλαδή οι kWh της εφαρμογής είναι περισσότερες από ανεξάρτητο μετρητή, αντίστοιχα και το cop είναι προς τα κάτω .

τα ίδια έχω διαβάσει και σε ξένα forum από άλλους χρήστες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...