Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Tsino είπε

φιλε ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. Τι ήταν?
Η σύνδεση της αντλίας με τον πίνακα (εξωτερικά) έγινε με μάτηση (κλαιμες) 

Η μόνωση της κλαίμας είχε λιώσει από τον ήλιο και έκανε γέφυρα η κόλα με αποτέλεσμα να ρίχνει την ασφάλεια της (όχι το ρελέ)  Φτιάχτηκε η μάτιση απο την αρχή και πιό σωστά από τον ηλεκτρολόγο και τέλος. Κοίταξέ το εκεί

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα γιατί η σύνδεση αν είναι με ματώσει ή χωρίς δεν γνωρίζω αλλά είναι εσωτερικά σε αποθηκακι και δεν πιστεύω πως είναι από κει! Μια σεζόν μου δούλεψε απροβληματιστα τι σκατα μπορεί να είναι...τον περιμένω να έρθει αύριο να καθαρίσει το φίλτρο ννα δούμε αν είναι από κει!!!

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Φώναξε τον ηλεκτρολόγο να έρθει μια βόλτα να κάνει έλεγχο συσφίξεων. Και αν σου περισεύουν με την ευκαιρία πάρε ένα shelly EM να παρακολουθείς τί ρεύμα τραβάει η αντλία μιας και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να σου το περάσει. Πόσα Α είναι η ασφάλεια;

Έχω τριφασικό ρεύμα και οι ασφαλείς είναι 25A...τι είναι το shelly EM και πόσο κοστίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos_71 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα γιατί η σύνδεση αν είναι με ματώσει ή χωρίς δεν γνωρίζω αλλά είναι εσωτερικά σε αποθηκακι και δεν πιστεύω πως είναι από κει! Μια σεζόν μου δούλεψε απροβληματιστα τι σκατα μπορεί να είναι...τον περιμένω να έρθει αύριο να καθαρίσει το φίλτρο ννα δούμε αν είναι από κει!!!

Έχω τριφασικό ρεύμα και οι ασφαλείς είναι 25A...τι είναι το shelly EM και πόσο κοστίζει;

Φίλτρο αποκλείεται να είναι θα στο έβγαζε στην οθόνη ότι θέλει service κάτι με το καλώδιο η την ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 καλησπέρα,

μετά από αρκετές προσπάθειες έχω βρει ένα τρόπο λειτουργίας που είναι και οικονομικός και προσφέρει φοβερή αίσθηση στο σπίτι.

Απομένει να αλλάξω όλα τα χειριστήρια των fcus για να μπορώ να ελέγχω πότε θα σβήνουν αφού τώρα λειτουργούν συνεχώς.

Σχετικά με την ερώτηση για το αν θα πρέπει να λειτουργεί συνέχεια ο κομπροσσορ και τα φανκοιλς (σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού) έχω καταλήξει ότι αυτό είναι μονόδρομος σε μία λύση όπως είναι τα φανκοιλ :)

Και από πλευράς οικονομίας αλλά και από αίσθηση και μεταβολή θερμοκρασίας στον χώρο. 

Καλύτερα να κάνει συνέχεια κρύο στο σπίτι παρά μια να ζεσταίνει και μια να κρυώνει ο χώρος ανάλογα με το πόσο συχνά σταματάει και ξεκινάει η αντλία, ζεστένεται πάλι το νερο κτλπ.

Για τα στατιστικα, σε πολυκατοικία του 79, βπ με βορινό προσανατολισμο, ρετιρέ, χωρίς μόνωση, καινούρια κουφώματα, πρόσφατη υδρομόνωση στην ταράτσα μόνο, 120 τμ, 14 kw Daikin, 6 φανκοιλ, στους 37 βαθμούς τα νερά το περισσότερο της ημέρας, στα πολύ κρύα 30kwh/μερα , στα λίγο λιγότερα 24kwh/μέρα ( χωρίς ΖΝΧ). Θερμοστάτη στους 20 αλλά να μην φτάνει ποτέ, 19,5, 19.6. Τα φανκοιλ, στο low την ημέρα, στο medium το βράδυ. 

Είναι λίγο σαν να είσαι στο γραφείο :) αλλά η ζέστη είναι πολύ γλυκειά και η γενικότερη αίσθηση (όχι όπως στο γραφείο 😁). Δεν το νιώθω ιδαιτερα  ξηρή την ατμόσφαιρα. 

 Ευχαριστώ το insomnia για την φιλοξενία και τους φίλους εδώ που ξέρετε ποιοι είστε για όλη την υποστήριξη και βοήθεια. 

 

 

 

Επεξ/σία από utb123
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20240118_134306.webp.4c15061a7034dd807fa017d96a4a7e3f.webp

 

 

Η θερμοκρασια που λετε για τα νερα ειναι η ρυθμιση 4;

Επισης, τι ακριβως ειναι η ρυθμιση 6; Εμενα δειχνει 75%, λογικα το εβαλε ετσι ο συντηρητης; Επειδη προκαθορισμενο ειχε το 100%.

Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manos_71 είπε

τι είναι το shelly EM και πόσο κοστίζει;

Μετρητής ενέργειας με wi-fi. Κάνει ένα πενηντάρι το μονοφασικό, και πάει ένα εκατοπενηντάρι το 3φασικό. Μετράς τις καταναλώσεις του σπιτιού, μπορείς όμως αν θες να το βάλεις να σου μετράει, μόνο την αντλία.

Υπάρχουν και αρκετά πιο φθηνές κινέζικες λύσεις παραγγελία από ali, δεν τις έχω δοκιμάσει όμως - δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, utb123 είπε

Καλησπέρα,

τι ακριβώς σημαίνει όταν μια αντλία ινβερτάρει και πως μπορώ να το μετρήσω αν κάνει και πόσο κάνει ;

οτι η αντλία (εφόσον μπήκε σωστή σε ισχύς και όχι μεγαλύτερη στο χώρο σου , απο μελέτη κανονική και όχι του πωλητή του καταστήματος) , συμπεριφέρεται σωστά ετσι , όταν δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση,  κατεβαίνει σε κατανάλωση χωρίς να κλείνει και να μαρσάρει όταν ανοίξει

Φυσικά αν κάνει καλό καιρό με +15 έξω, οκ , κάποια στιγμή θα κλείσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα και εγώ την αντλία μου 🥳
Midea MHC-V16W/D2RN8-C (τριφασική)

  [Τόση εκταση που έχει πάρει αυτο το thread πρέπει να σπάσει σε ξεχωριστά ανά κάθε μάρκα 😄]

Δουλευει απο εχθές σε μονοκατοικία 130τμ έξω απο τη Θεσσαλονίκη , χτισμένη το 2007 με καλή μόνωση, καινούρια κουφώματα, με σώματα πάνελ σε υβριδισμό με το υπάρχον σύστημα λέβητα πετρελαίου που μένει για backup.

Εχει ρυθμιστεί με αντιστάθμιση στην 1η από τις 9 επιλογές του "H-MODE HIGH TEMP" με ρυθμίσεις

  • T1SetH1 55°C
  • T4H1 -5°C
  • T1SetH2 35°C
  • T4H2 15°C
  • dTSH 1°C
  • dT1SH 5°C
  • t_INTERVAL_H 5 min


Γενικά μας ζέστανε καλά, ακόμα και το βράδυ που έξω είχε γύρω στους -3°C και είδα την εφαρμογή, ανέβασε τα νερά στους 50-55 και κράτησε το σπίτι στους 20-21°C που της ζητήσαμε.

Ενα περίεργο όμως που κάνει είναι ότι όταν φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, πχ τους 21°C και διατηρείται εκεί για αρκετές ώρες, βλέπω στην εφαρμογή ότι σιγά σιγά κατεβάζει τα νερά μέχρι που σταματάει να δουλεύει εντελώς. Η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει, πχ μετά από 2 ώρες που έχει σταματήσει εντελώς συνεχίζουμε να έχουμε 20.5-21°C, οπότε η αντλία δεν ξαναπαίρνει μπρος καθόλου και τα νερά φτάνουν στους 25°C.
Δε θα έπρεπε να τα ανεβάσει σε αυτη την περιπτωση και να δουλεύει έστω και πολύ χαμηλά;

Και μια απορία σχετικά με την εφαρμογή που δείχνει τις καταναλώσεις, είναι αξιοπιστη;
Γιατί αν ειναι αξιοπιστα δεδομένα δεν πολυ αξίζει να αγοράσω και το Shelly 3EM ετσι δεν είναι;

Μου δείχνει αυτά τα δεδομένα για την ώρα:

IMG_9492.jpg.8b9f1fcd0d6fca2741908139d9a96b00.jpgIMG_9491.jpg.f7a5076389ee8a07387ad682e43b42be.jpg


 

Επεξ/σία από _2fast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! 

Έχω ξαναγράψει ότι έχω μια Daikin Altherma 11αρα από το 2015!

Διαβάζοντας λίγο καιρό το νήμα εδώ και βλέποντας κάνα δω σχετικά βίντεο που επίσης μπήκαν εδώ, καταλαβαίνω πως προφανώς την αντλία την δουλεύω λάθος τόσα χρόνια!! Ο εγκαταστάτης δε μου έδωσε καμμία οδηγία (ίσως να μην κατέχει κιόλας) και δεν ασχολείται! Φέτος του είπα να έρθει για μια συντήρηση και ούτε γι'αυτό ήρθε! Στα κρύα ανεβάζω τη θερμοκρασία νερών πάνω από 70°C. Η αντλία κάνει αρκετά on off (προφανώς δουλεύει σαν καυστήρας πετρελαίου) επομένως έχω τεράστια κατανάλωση (1500+ kwh/μήνα)! 

Μέχρι να μπω να διαβάσω το νήμα δεν είχα ιδέα τι είναι η "αντιστάθμιση" 😭

Γνωρίζει μήπως κάποιος πως θα μπορούσα να ενεργοποιήσω αλλά και να ρυθμίσω την αντιστάθμιση;; 

Εννοείται δε θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες από εδώ, έστω κάποιο link! Ότι μπορέσω να μάθω σιγά σιγά μπας και σωθούμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _2fast είπε

ενικά μας ζέστανε καλά, ακόμα και το βράδυ που έξω είχε γύρω στους -3°C και είδα την εφαρμογή, ανέβασε τα νερά στους 50-55 και κράτησε το σπίτι στους 20-21°C που της ζητήσαμε.

Ενα περίεργο όμως που κάνει είναι ότι όταν φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, πχ τους 21°C και διατηρείται εκεί για αρκετές ώρες, βλέπω στην εφαρμογή ότι σιγά σιγά κατεβάζει τα νερά μέχρι που σταματάει να δουλεύει εντελώς. Η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει, πχ μετά από 2 ώρες που έχει σταματήσει εντελώς συνεχίζουμε να έχουμε 20.5-21°C, οπότε η αντλία δεν ξαναπαίρνει μπρος καθόλου και τα νερά φτάνουν στους 25°C.
Δε θα έπρεπε να τα ανεβάσει σε αυτη την περιπτωση και να δουλεύει έστω και πολύ χαμηλά;

όχι απο τη στιγμή που έπιασε θερμοκρασία , άρα σημαίνει οτι πρέπει να κατεβάσεις θερμοκρασίες νερών ,

έχεις ρυθμίσει την αντιστάθμιση ? αν ναι σε τι θερμοκρασίες ?

21 λεπτά πριν, _2fast είπε

Και μια απορία σχετικά με την εφαρμογή που δείχνει τις καταναλώσεις, είναι αξιοπιστη;
Γιατί αν ειναι αξιοπιστα δεδομένα δεν πολυ αξίζει να αγοράσω και το Shelly 3EM ετσι δεν είναι;

Μου δείχνει αυτά τα δεδομένα για την ώρα:

IMG_9492.jpg.8b9f1fcd0d6fca2741908139d9a96b00.jpgIMG_9491.jpg.f7a5076389ee8a07387ad682e43b42be.jpg

δε δείχνει όμως κατανάλωση ανα ώρα/μέρα (τελευταίοι πίνακες)

επίσης η απόδοση (cop/eer)  είναι πολύ μικρή ,άρα κάτι δεν είναι σωστά ρυθμισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, _2fast said:

Έβαλα και εγώ την αντλία μου 🥳
Midea MHC-V16W/D2RN8-C (τριφασική)

  [Τόση εκταση που έχει πάρει αυτο το thread πρέπει να σπάσει σε ξεχωριστά ανά κάθε μάρκα 😄]

Δουλευει απο εχθές σε μονοκατοικία 130τμ έξω απο τη Θεσσαλονίκη , χτισμένη το 2007 με καλή μόνωση, καινούρια κουφώματα, με σώματα πάνελ σε υβριδισμό με το υπάρχον σύστημα λέβητα πετρελαίου που μένει για backup.

Εχει ρυθμιστεί με αντιστάθμιση στην 1η από τις 9 επιλογές του "H-MODE HIGH TEMP" με ρυθμίσεις

  • T1SetH1 55°C
  • T4H1 -5°C
  • T1SetH2 35°C
  • T4H2 15°C
  • dTSH 1°C
  • dT1SH 5°C
  • t_INTERVAL_H 5 min


Γενικά μας ζέστανε καλά, ακόμα και το βράδυ που έξω είχε γύρω στους -3°C και είδα την εφαρμογή, ανέβασε τα νερά στους 50-55 και κράτησε το σπίτι στους 20-21°C που της ζητήσαμε.

Ενα περίεργο όμως που κάνει είναι ότι όταν φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, πχ τους 21°C και διατηρείται εκεί για αρκετές ώρες, βλέπω στην εφαρμογή ότι σιγά σιγά κατεβάζει τα νερά μέχρι που σταματάει να δουλεύει εντελώς. Η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει, πχ μετά από 2 ώρες που έχει σταματήσει εντελώς συνεχίζουμε να έχουμε 20.5-21°C, οπότε η αντλία δεν ξαναπαίρνει μπρος καθόλου και τα νερά φτάνουν στους 25°C.
Δε θα έπρεπε να τα ανεβάσει σε αυτη την περιπτωση και να δουλεύει έστω και πολύ χαμηλά;

Και μια απορία σχετικά με την εφαρμογή που δείχνει τις καταναλώσεις, είναι αξιοπιστη;
Γιατί αν ειναι αξιοπιστα δεδομένα δεν πολυ αξίζει να αγοράσω και το Shelly 3EM ετσι δεν είναι;

Μου δείχνει αυτά τα δεδομένα για την ώρα:

IMG_9492.jpg.8b9f1fcd0d6fca2741908139d9a96b00.jpgIMG_9491.jpg.f7a5076389ee8a07387ad682e43b42be.jpg


 

Να σε ρωτήσω, από ποια εφαρμογή έχεις αυτά τα στατιστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, _2fast είπε

Ενα περίεργο όμως που κάνει είναι ότι όταν φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, πχ τους 21°C και διατηρείται εκεί για αρκετές ώρες, βλέπω στην εφαρμογή ότι σιγά σιγά κατεβάζει τα νερά μέχρι που σταματάει να δουλεύει εντελώς.

Νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνει. Έχοντας φτάσει κοντά στη θερμοκρασία στόχο , ρίχνει τη θερμοκρασία του νερού για να αποδώσει στο χώρο ακριβώς τη θερμότητα που χάνει λόγω απωλειών. Μάλλον κάποια στιγμή φτάνει στην ελάχιστη ισχύ που μπορεί να δώσει και εκεί σταματάει έως να αντιληφθεί ότι έχει πέσει ελάχιστα η θερμοκρασία και δίνει πάλι. 

Να σου πω επίσης ότι με σώματα πάνελ το 55 μου φαίνεται πολύ. Πιστεύω ότι θα μπορούσες να δοκιμάσεις χαμηλότερη θερμοκρασία στην καμπύλη αντιστάθμισης και δοκίμασε να δεις πώς θα ανταποκριθεί. Εάν κρατήσει το χώρο στην θερμοκρασία που θες πας ακόμη παρακάτω. Αν δυσκολεύεται, το τσιμπάς λίγο προς τα πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απο τη στιγμή που έπιασε θερμοκρασία , άρα σημαίνει οτι πρέπει να κατεβάσεις θερμοκρασίες νερών ,

Χμμ οκ, και πότε θα πρεπει να ξαναπάρει μπρος; Οταν πέσει η θερμοκρασια του σπιτιού στο πόσο; Γιατι τωρα επεσε στους 20°C (με στοχο τους 21°C) και δεν ξαναπαιρνει απο οτι βλεπω. Τα νερα εχουν φτασει στους 25°C οποτε ειναι σιγουρα σταματημενη. Λογικα καποια ρυθμιση θα ειναι και αυτη..

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις ρυθμίσει την αντιστάθμιση ? αν ναι σε τι θερμοκρασίες ?


Ναι αν δεν κανω λαθος οι ρυθμισεις για την αντισταθμιση ειναι αυτες που εβαλα και στο μηνυμα μου (τις αντιγραφω οπως τις αναφερει στο μενου)

Αναφορά σε κείμενο

 

Εχει ρυθμιστεί με αντιστάθμιση στην 1η από τις 9 επιλογές του "H-MODE HIGH TEMP" με ρυθμίσεις

  • T1SetH1 55°C
  • T4H1 -5°C
  • T1SetH2 35°C
  • T4H2 15°C
  • dTSH 1°C
  • dT1SH 5°C
  • t_INTERVAL_H 5 min

 

Υπάρχει και κάτι αλλο που βοηθαει και δεν αντεγραψα;

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

δε δείχνει όμως κατανάλωση ανα ώρα/μέρα (τελευταίοι πίνακες)

επίσης η απόδοση (cop/eer)  είναι πολύ μικρή ,άρα κάτι δεν είναι σωστά ρυθμισμένο

Ναι σωστά, δειχνει ανα μέρα συνολικά και οχι ανα ώρα. Ισως αν καπως παρω αυτα τα δεδομένα στο Homeassistant, ειδικα τα real-time data, να βοηθησει να τα κρατησω εκει σε πιο αναλυτικά logs. Αρχικα ηθελα να δω αν καποιος που εχει Shelly ή αντιστοιχο εχει δει ιδιες μετρησεις με της εφαρμογής.

19 λεπτά πριν, 1302L είπε

Να σε ρωτήσω, από ποια εφαρμογή έχεις αυτά τα στατιστικά?

SmartHome λέγεται, μεχρι προσφατα λεγόταν MSmartHome
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.midea.ai.overseas&hl=el
https://apps.apple.com/us/app/smarthome-formerly-msmarthome/id1254346490

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

28 minutes ago, Titarasaudi said:

Καλησπέρα παιδιά! 

Έχω ξαναγράψει ότι έχω μια Daikin Altherma 11αρα από το 2015!

Διαβάζοντας λίγο καιρό το νήμα εδώ και βλέποντας κάνα δω σχετικά βίντεο που επίσης μπήκαν εδώ, καταλαβαίνω πως προφανώς την αντλία την δουλεύω λάθος τόσα χρόνια!! Ο εγκαταστάτης δε μου έδωσε καμμία οδηγία (ίσως να μην κατέχει κιόλας) και δεν ασχολείται! Φέτος του είπα να έρθει για μια συντήρηση και ούτε γι'αυτό ήρθε! Στα κρύα ανεβάζω τη θερμοκρασία νερών πάνω από 70°C. Η αντλία κάνει αρκετά on off (προφανώς δουλεύει σαν καυστήρας πετρελαίου) επομένως έχω τεράστια κατανάλωση (1500+ kwh/μήνα)! 

Μέχρι να μπω να διαβάσω το νήμα δεν είχα ιδέα τι είναι η "αντιστάθμιση" 😭

Γνωρίζει μήπως κάποιος πως θα μπορούσα να ενεργοποιήσω αλλά και να ρυθμίσω την αντιστάθμιση;; 

Εννοείται δε θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες από εδώ, έστω κάποιο link! Ότι μπορέσω να μάθω σιγά σιγά μπας και σωθούμε! 

το manual το έχεις ? ποια αντλία ακριβώς έχεις κ πιο χειριστήριο ?

γτ 70 βαθμούς τα νερά? :D

 

45 minutes ago, _2fast said:

Η θερμοκρασία στο σπίτι δεν πέφτει, πχ μετά από 2 ώρες που έχει σταματήσει εντελώς συνεχίζουμε να έχουμε 20.5-21°C, οπότε η αντλία δεν ξαναπαίρνει μπρος καθόλου και τα νερά φτάνουν στους 25°C.
Δε θα έπρεπε να τα ανεβάσει σε αυτη την περιπτωση και να δουλεύει έστω και πολύ χαμηλά;

νομιζω οτι ετσι πρεπει να κανει , ειναι βαση ρυθμισεων .. αν πχ σβησει λογο θερμοστατη  πρεπει να πιασει το min θερμοκρασιας χωρου που χεις ορισει για να ξαναπαρει 

3 minutes ago, _2fast said:

Ισως αν καπως παρω αυτα τα δεδομένα στο Homeassistant, ειδικα τα real-time data, να βοηθησει να τα κρατησω εκει σε πιο αναλυτικά logs

αυτο ειναι το καλυτερο για να βλεπεις την συμπεριφορά της κ να επεμβενεις.. στο καθε shelly ομως θα βλεπεις μονο την κατανάλωση αλλα κ αυτο κάτι είναι ,  αλλιως ειναι τελείως κουτουρού trial and error 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...