Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, sndev είπε

Εισαι πολυ καλα πιστευω με δεδομένο οτι ζητας 55 βαθμούς κ εισαι 25 kwh

Είμαι στα 4κμ απο σενα κ με fc κ 33 τα νερα εκαψε 18kwh 

@1302Lνομίζω ειναι παρα πολυ το 51.. 

Ευχαριστώ φίλε, αν είδες όμως το βράδυ  έβαλα χαμηλά τόν θερμοστάτη από 21 στους 20 αυτό υπολογίζω ότι πήρε ξανά μπροστά μετά από 5 ώρες περίπου.

Στους 55c τά έβαλα κάνα 2ωρο για να ανέβει λίγο η εσωτερική θερμοκρασία,κανονικά παίζω με αντιστάθμιση στους 50c προσαγωγής για -2 και επιστροφής για 32c στους 16c αντίστοιχα.

Πώς βλέπετε οι γνωστές του θέματος την κατανάλωση σέ 24ωρες 1 kwh περίπου όταν είναι σέ αναμονή?

Επεξ/σία από koriosg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 minutes ago, sndev said:

Εισαι πολυ καλα πιστευω με δεδομένο οτι ζητας 55 βαθμούς κ εισαι 25 kwh

Είμαι στα 4κμ απο σενα κ με fc κ 33 τα νερα εκαψε 18kwh 

@1302Lνομίζω ειναι παρα πολυ το 51.. 

Δυστυχώς δεν έχω μέτρο να το συγκρίνω, μου φαίνεται λογική σε σχέση με την κατανάλωση του φίλου σε σχέση με την ισχύ της αντλίας του και τα τετραγωνικά του σπιτιού. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και απαραίτητα σωστό.

Εδώ οι τελευταίες μέρες του Ιανουαρίου. 

Screenshot_20240130_222819_SmartHome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koriosg4 said:

Πώς βλέπετε οι γνωστές του θέματος την κατανάλωση σέ 24ωρες 1 kwh περίπου όταν είναι σέ αναμονή?

οταν λες σε αναμονη εννοεις να την εχεις κλεισει λογικα εντελως? να παιρνει απλα ρευμα? εμενα σε αυτη τη κατασταση ειναι 0,53 kwh το 24h  αλλα περα απο το να κατεβασεις εντελος την ασφαλεια να μη παιρνει ρευμα το συστημα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο..

1 hour ago, sndev said:

προσαρμογής- επιστροφής 50c 34c

επειδη ειπες εχεις daikin απο περιεργια μονο,εχεις δοκιμασει να εχεις 46 εξαγωγη 36 επιστροφη να δεις πως συμπεριφερετε σε πρωτη φαση η αντλια  κ σε δευτερο χρονο το ποσο καιει συνδιαστικα ομως με το τι βαθμους φτανει μεσα στο σπιτι η θερμοκρασια?

1 hour ago, 1302L said:

την ισχύ της αντλίας του και τα τετραγωνικά του σπιτιού.

χθες που ειχες καψει 51Κwh ποσες kwh θέρμανσης σου έδωσε? 

εισαι με σώματα καλοριφέρ? απο την εικονα καταλαβαίνω οτι τα νερά εξερχόμενα Είναι περιπου 42? ποια αντλία εχεις? μόνωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, sndev είπε

οταν λες σε αναμονη εννοεις  να παιρνει απλα ρευμα? εμενα σε αυτη τη κατασταση ειναι 0,53 kwh το 24ωρο

επειδη ειπες εχεις daikin απο περιεργια μονο,εχεις δοκιμασει να εχεις 46 εξαγωγη 36 επιστροφη να δεις πως συμπεριφερετε σε πρωτη φαση η αντλια  κ σε δευτερο χρονο το ποσο καιει συνδιαστικα ομως με το τι βαθμους φτανει μεσα στο σπιτι η θερμοκρασια?

 

Μόνο ρεύμα, να περνάει,δεν κατεβάζω ασφάλεια.

Το έχω δοκιμάσει, η συγκεκριμένη αντλία δεν μπορεί νά πέσει ποίο κάτω από 39-40 βαθμούς νερά άσχετα αν μπορείς από το χειριστήριο να το κατεβάσεις αρκετά ποίο κάτω.

Από ζέστη είμαι καλά μέσα στο σπίτι έχει 21c,με αυτά τα νερά χαμηλά και την εξωτερική θερμοκρασία κάτω από 10c περίπου δεν μπορεί να πιάσει ο θερμοστάτης τους 21,5 φτάνει έως 20.8-21,3 και πάει ρελαντί σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Όταν όμως έχει μέση εξωτερική θερμοκρασία π.χ 10c-12c θα κάψει περίπου 14-17 kwh με 2-3 on off όπως το έχω μετρήσει.

Δεν γνωρίζω και εγώ πολλά πράγματα,και προσπαθώ να μάθω πώς μπορώ να την ρυθμίσω καλύτερα, γιατί ο εγκατάστασης έβαλε 55-65 βαθμούς νερά αντιστάθμιση και μου είπε εδώ είσαι.

Συγνώμη αλλά κάποια έννοιες μπορεί νά μήν τίς μεταφέρω όπως πρέπει.

Για το φίλο που λέει ποίο κάτω για το κλείσιμο τις αντλίας από την ασφάλεια,μετά το την χειμερινή σεζόν την κατεβάζω έως τώρα δεν έχω κάποιο θέμα στο μανουαλ δεν ξέρω αν λέει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από koriosg4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sndev είπε

οταν λες σε αναμονη εννοεις να την εχεις κλεισει λογικα εντελως? να παιρνει απλα ρευμα? εμενα σε αυτη τη κατασταση ειναι 0,53 kwh το 24h  αλλα περα απο το να κατεβασεις εντελος την ασφαλεια να μη παιρνει ρευμα το συστημα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο..

Καπου εχω πετυχει μεσα στο manual της LG οτι απαγορευεται να το κανεις αυτο. Απαγορευεται να μενει μεγαλα διαστηματα χωρις ρευμα η αντλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sndev said:

 

χθες που ειχες καψει 51Κwh ποσες kwh θέρμανσης σου έδωσε?

εισαι με σώματα καλοριφέρ? απο την εικονα καταλαβαίνω οτι τα νερά εξερχόμενα Είναι περιπου 42? ποια αντλία εχεις? μόνωση ?

Είναι η MIDEA mhc-v30w/d2rn8 και στο σπίτι έγινε ανακαίνιση το καλοκαίρι με θερμοπροσοψη στην εκτεθειμένη πλευρά του και PVC κουφώματα. Τα σώματα είναι σαν fancoil αλλά χωρίς fan (έχουμε και 2 panel). Ναι τα νερά αυτές τις μέρες είναι 42 με 44 περίπου. 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος από την εφαρμογή της MIDEA να φανεί η παραγόμενη ενέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, korakios said:

μήπως να επικεντρωθείς πρώτα στη μόνωση ? για θέρμανση τι παίζει ?

δύσκολο να σου πει κάποιος τις απώλειες του σπιτιού ωστε να καταλήξει σε επιλογή αντλίας , συνήθως απο όσο διαβάζω οι περισσότεροι πάντως την πατάνε και τους βάζουν μεγάλη αντλία υψηλών και νερά καρφωτά +60C λες και είναι λέβητας . Καλύτερα για τέτοιες ακριβές αγορές να απευθυνθείς σε μηχανικό συστημένο με σύστημα που δουλεύει σωστά οικονομικά και απροβλημάτιστα

Προσωπικά δε θα έβαζα αν δεν ήμουν σίγουρος οτι μικρή μονοφασική αντλια με κάλυπτε αφού έριχνα σταδιακά λεφτά για μόνωση .

Υπόψιν οτι αν βάλεις τριφασική αντλία , τότε τα φ/β θα σου δίνουν στη μία μόνο φάση , το διάβασα στο δίπλα νήμα για φ/β.

Είναι πρόβλημα να σου δίνουν στην μια φάση; 

14 hours ago, Aurumnus said:

Ενεργειακή κλάση Δ
Σχετικά καλή μόνωση
Χωρίς θερμοπρόσοψη

Πως γίνεται αυτός ο συνδυασμός;

Μήπως τελικά δεν είναι καλή η μόνωση του κτιρίου για τα δεδομένα του 2024;

Έγραψα σχετικά καλή μόνωση γιατί δεν νιώθω απώλειες πχ να μπάζει από κάπου ή να έχω υγρασίας και γενικά η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 17.5 βαθμούς το βράδυ με κλειστεί την θέρμανση (ακόμα και σήμερα που έχει μηδεν) 

Γενικά θα κάνω επένδυση στην μόνωση αλλά μόνο με εξοικονομω. 

Anyways το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση να μην με καλύπτει η αντλία μεσαίων και να πρέπει να πάω σε υψηλών, δεδομένου ότι έχω σώματα νερού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Manos901 είπε

Anyways το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση να μην με καλύπτει η αντλία μεσαίων και να πρέπει να πάω σε υψηλών, δεδομένου ότι έχω σώματα νερού

Θα πας σε μεσαίων και στην χειρότερη θα αλλάξεις σώματα. Μην πάρεις υψηλών!

Όμως μην κάνεις καμία βλακεία και δεν συμβουλευτείς μηχανικό να σου τα μελετήσει όλα αυτά που ρωτάς. Γιατί πρώτα από όλα, πώς θα επιλέξεις αντλία; Με τα τετραγωνικά και το σχετικά καλή μόνωση, δεν γίνεται διαστασιολόγηση, ξεκινάς με μια μελέτη απωλειών, μετά πας σε έλεγχο των σωμάτων και καθορισμό του σημείου λειτουργίας της αντλίας, θα ελέγξει και θα σου προτείνει αν αξίζει/χρειάζεται να αντικατασταθούν κάποια και τέλος, θα γίνει η διαστασιολόγηση και επιλογή της αντλίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manos901 είπε

Είναι πρόβλημα να σου δίνουν στην μια φάση; 

ε ναι , αφού η αντλία θα τραβά και απο τις άλλες 2 και δε θα κάνεις ταυτοχρονισμό

1 ώρα πριν, Manos901 είπε

Anyways το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση να μην με καλύπτει η αντλία μεσαίων και να πρέπει να πάω σε υψηλών, δεδομένου ότι έχω σώματα νερού 

μόνο με μελέτη και όχι κατάστημα όπου θα σου πουλήσουν ότι θέλουν και θα το εγκαταστήσει ο Μπομπ ο μάστορας . Δλδ και το εργαλείου υπολογισμού απωλειών στο νήμα με τα κλιματιστικά δε θα σου δώσει σωστή πληροφορία , θα καις αβέρτα ρεύμα και θα αναρωτιέσαι γιατί πληρώνεις τόσα πολλά.

αν τώρα πάντως είσαι με αέριο και ατομικό λέβητα , θα πρότεινα έντονα να ασχοληθείς πρώτα με τη μόνωση μιας και δεν είναι τεράστιες οι διαφορές (συνέχεια εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Θα πας σε μεσαίων και στην χειρότερη θα αλλάξεις σώματα. Μην πάρεις υψηλών!

Όμως μην κάνεις καμία βλακεία και δεν συμβουλευτείς μηχανικό να σου τα μελετήσει όλα αυτά που ρωτάς. Γιατί πρώτα από όλα, πώς θα επιλέξεις αντλία; Με τα τετραγωνικά και το σχετικά καλή μόνωση, δεν γίνεται διαστασιολόγηση, ξεκινάς με μια μελέτη απωλειών, μετά πας σε έλεγχο των σωμάτων και καθορισμό του σημείου λειτουργίας της αντλίας, θα ελέγξει και θα σου προτείνει αν αξίζει/χρειάζεται να αντικατασταθούν κάποια και τέλος, θα γίνει η διαστασιολόγηση και επιλογή της αντλίας.

Μακάρι ρε φίλε Πάνο να ξέραμε κάποια πράγματα ποίο μπροστά να περνάμε αντλία μεσαίων θερμοκρασιών.

Και πάλι καλά που είναι και τα φόρουμ και γράφετε και εσείς που ξέρετε κάποια πράγματα και διορθώνονται οι κακοτεχνίες(σε κάποιο βαθμό)τον εγκαταστάσεων.

Επεξ/σία από koriosg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,έχω αντλία LG V Therma Monoblock R32 (μονοφασική) την έχω από το Δεκέμβριο του 2022 και λειτουργουσε απροβληματιστα μεχρι εχθές το πρωί όπου μου έριξε την ασφάλεια της αντλιας, την σηκώνω και μετα από 20 λεπτά πάλι τα ίδια. Το έχω κάνει 3 φορές και στο 20λεπτο πέφτει ξανά! Ήρθε ο ψυκτικός μου είδε το μηχάνημα σε λειτουργία το άνοιξε και μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι και ότι λειτουργεί κανονικά. Σήμερα θα ερχόταν μου είπε να κοιτάξει το φίλτρο μήπως και έχει πάρει βρώμιες και να μην κάνει σωστή κυκλοφορία του νερού αλλά βρέχει καταρρακτώδης και δεν μπορεί προς το παρον! Κάποια συντήρηση στην αντλία δεν έχω κάνει από όταν την έβαλα γιατί είναι καινούργια και νόμιζα ότι δεν χρειαζόταν...επίσης πείρα και τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε ότι δεν φταίει ο πίνακας ούτε η ασφάλεια...μήπως γνωρίζει κάποιος ή έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, manos_71 said:

Καλησπέρα παιδιά ,έχω αντλία LG V Therma Monoblock R32 (μονοφασική) την έχω από το Δεκέμβριο του 2022 και λειτουργουσε απροβληματιστα μεχρι εχθές το πρωί όπου μου έριξε την ασφάλεια της αντλιας, την σηκώνω και μετα από 20 λεπτά πάλι τα ίδια. Το έχω κάνει 3 φορές και στο 20λεπτο πέφτει ξανά! Ήρθε ο ψυκτικός μου είδε το μηχάνημα σε λειτουργία το άνοιξε και μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι και ότι λειτουργεί κανονικά. Σήμερα θα ερχόταν μου είπε να κοιτάξει το φίλτρο μήπως και έχει πάρει βρώμιες και να μην κάνει σωστή κυκλοφορία του νερού αλλά βρέχει καταρρακτώδης και δεν μπορεί προς το παρον! Κάποια συντήρηση στην αντλία δεν έχω κάνει από όταν την έβαλα γιατί είναι καινούργια και νόμιζα ότι δεν χρειαζόταν...επίσης πείρα και τον ηλεκτρολόγο μου και μου είπε ότι δεν φταίει ο πίνακας ούτε η ασφάλεια...μήπως γνωρίζει κάποιος ή έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

φιλε ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. Τι ήταν?
Η σύνδεση της αντλίας με τον πίνακα (εξωτερικά) έγινε με μάτηση (κλαιμες) 

Η μόνωση της κλαίμας είχε λιώσει από τον ήλιο και έκανε γέφυρα η κόλα με αποτέλεσμα να ρίχνει την ασφάλεια της (όχι το ρελέ)  Φτιάχτηκε η μάτιση απο την αρχή και πιό σωστά από τον ηλεκτρολόγο και τέλος. Κοίταξέ το εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξε τον ηλεκτρολόγο να έρθει μια βόλτα να κάνει έλεγχο συσφίξεων. Και αν σου περισεύουν με την ευκαιρία πάρε ένα shelly EM να παρακολουθείς τί ρεύμα τραβάει η αντλία μιας και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να σου το περάσει. Πόσα Α είναι η ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2024 at 15:05, mechpanos said:

Ο PID διαβάζει και τον ρυθμό αύξησης της θερμοκρασίας, και κόβει πιο πριν (αν είναι σωστά ρυθμισμένος).
Ελπίζοντας ότι θα σου δουλέψει το σύστημα σωστά, ο ρυθμός αύξησης θα είναι πολύ χαμηλός οπότε πρακτικά δεν θα επέμβει ο PID, γιατί θα διαβάζει χαμηλή κλίση...θα επέμβει κοντά στους 23, πλέον...θεωρητικά πάντα!

@mechpanos ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω την υποψία ότι οι 5 PID θερμοστάτες συντελούν αρνητικά στα on/off της αντλίας. Θα δοκιμάσω σήμερα να τους γυρίσω στην στάνταρ λειτουργία τους και να παρακολουθήσω την κατανάλωση τις επόμενες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1302L είπε

@mechpanos ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω την υποψία ότι οι 5 PID θερμοστάτες συντελούν αρνητικά στα on/off της αντλίας. Θα δοκιμάσω σήμερα να τους γυρίσω στην στάνταρ λειτουργία τους και να παρακολουθήσω την κατανάλωση τις επόμενες μέρες. 

βάλτους 1 βαθμό πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...