Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκλεισα την αντλία το πρωι κατα της 09.00 

καθε λιγη ωρα παρατηρώ οτι κάνει τα δικα της.. Ανοίγει ζεσταίνει λίγο το νερό μεχρι 27 , φουλάρει τον κυκλοφορητή σαν να κανει defrost. η διαδικασία κρατάει 8-9  λεπτά κάθε φορά

Είναι λογικό ενώ είναι κλειστή ? 

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, mechpanos said:

Είναι ενεργοποιημένη μάλλον η αντιπαγετική προστασία.

Σίγουρα είναι ενεργοποιημένη  απλά δε γνώριζα (δεν περίμενα)  ότι αυτά τα συστήματα -ασφαλιες προστασίες  - λειτουργούν   κ όσο δεν είναι σε λειτουργία το σύστημα 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σωματα κανονικα, ασχετα εαν δουλευουν με νερο, φυσικο αεριο ή πετρελαιο, μετα απο 2,3 ωρες δεν θα επρεπε να καινε τοσο που να μη μπορεις να τα ακουμπας;;

Σε εμας κατι τετοιο δε συμβαινει. Αλλα η καταναλωση στο ρευμα γινεται κανονικα, ετσι; Ασχετα με το τι προβληματα μπορει να υπαρχουν στην αντλια και στα σωματα, σωστα;

Την εχω 2,5 ωρες να δουλευει και ακομα η θερμοκρασια ειναι στους 19.. Επισης οπως ειπα και παραπανω η αντλια ειναι για 60τ.μ σπιτι και εμας ειναι 120..

Επισης ενα εικονιδιο AUX που εχει αναψει και στο βιβλιο γραφει " βοηθητικη πηγη θερμανσης ", τι ακριβως ειναι;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Σίγουρα είναι ενεργοποιημένη  απλά δε γνώριζα (δεν περίμενα)  ότι αυτά τα συστήματα -ασφαλιες προστασίες  - λειτουργούν   κ όσο δεν είναι σε λειτουργία το σύστημα 

 

Γι' αυτό λειτουργούν, όταν δεν είναι σε λειτουργία. Γιατί αυτοί έχουν υπόψη τους ότι η αντλία δουλεύει συνέχεια. Πες όμως ότι έχεις φύγει για διακοπές και την έχεις αφήσει κλειστή και πιάνει παγετός, εκεί παίρνει μπρος η αντλία για να μην παγώνει η σωλήνωση και για να μην παγώσει υπερβολικά και το σπίτι. Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει όταν η εξ. θερμοκρασία πέσει στους 6 βαθμούς. Πέρυσι πρώτο χειμώνα στο σπίτι που την είχα ξερύθμιστη, την έκλεινα εντελώς όταν πέφταμε για ύπνο και την άνοιγα  το μεσημέρι. Ε, στην πρώτη παγωνιά πήρε μόνη της και ξύπνησα από τον θόρυβο των fan coil που άναβαν στο full στις 6 η ώρα το πρωί, πετάχτηκα επάνω! Χα χα χα χα χα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τα σωματα κανονικα, ασχετα εαν δουλευουν με νερο, φυσικο αεριο ή πετρελαιο, μετα απο 2,3 ωρες δεν θα επρεπε να καινε τοσο που να μη μπορεις να τα ακουμπας;;

Όχι. Εξαρτάται από τη θερμοκρασία προσαγωγής που έχει οριστεί. Η αντλία, ακόμη και αν είναι υψηλών θερμοκρασιών, θα είναι πιο αποδοτική σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επομένως δεν είναι απαραίτητο να καίνε τα σώματα. Να σου πω επί παραδείγματι ότι εμένα τώρα με το πολύ κρύο η θερμοκρασία προσαγωγής είναι 40 και έχω στόχο να την πάω στους 35.

 

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Επισης ενα εικονιδιο AUX που εχει αναψει και στο βιβλιο γραφει " βοηθητικη πηγη θερμανσης ", τι ακριβως ειναι;

Πιθανότατα είναι αντιστάσεις που χρησιμοποιούνται όταν η αντλία δεν μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού εκεί έχει οριστεί. Να ξέρεις ότι όταν βλέπεις αυτό την ένδειξη η αντλία σου καίει τα άντερα της (και τα δικά σου όταν έρθει ο λογαριασμός του ρεύματος)

Για ποιο λόγο σβήνεις την αντλία; θα έπρεπε να την έχεις αναμμένη όλη την ημέρα. Έτσι θα έχεις χαμηλή κατανάλωση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ, στην Αγγλία πωλείται σύστημα ενεργειακών μετρήσεων, ειδικό για αντλίες θερμότητας (το είδα σήμερα στο fb group της Daikin), τσιμπημένο βέβαια αλλά το βάζει κόσμος:

https://shop.openenergymonitor.com/level-3-heat-pump-monitoring-bundle-emonhp/

!!!

-> Πρέπει επίσης να πω στον "ψηλό" το φίλο του Γιαννούδη, ότι την Daikin άμα την βαράει ο ήλιος, μουρλαίνεται το αισθητήριο θερμοκρασίας εξ. χώρου της, και κόβει :) Και η λύση που πρότειναν, είναι το πρόσθετο απομακρυσμένο αισθητήριο - αμ δε!!

 

Το κατάλαβα καλά ότι δημιουργείς λογαριασμό και τα δεδομένα σου ανεβαίνουν αυτόματα εκεί από την αντλία; πολλά τα λεφτά όμως ρε φιλαράκι. 

Αν τελικά κάνουμε το κανάλι στο YouTube και αρχίσει το τρολαρισμα στον ψηλό θα κουβεντιάζουμε on camera για το μηχανάκι αυτό όπως έκανε ο Γιαννουδης για τη θερμοκαμερα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Daikin EKHBRD011ADV17 / ERSQ011AV1 Αντλία Θερμότητας 11.2kW τριφασική 80°C Split,σέ σπίτι 90τ.με σώματα πάνελ με το εξοικονομώ, αλουμίνια ,θερμοπροσοψη και μόνωση ταράτσας 8cm

Από εχτές έκαψε 20kwh το 24ωρο με μέση εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 6c για εδώ στο Περιστέρι.

Συνεχόμενη λειτουργία ΑΛΛΑ το βράδυ πρώτου πέσουμε για ύπνο τόν θερμοστάτη από τους 21c τους κατέβασα στο 20c οπότε κάποιες ώρες το βράδυ δεν λειτουργούσε έως ότου πάει 19,5c ο θερμοστάτης.

Το μεσημέρι ανέβασα για κάνα 2ωρο τα νερά στους 55c για να ανέβει λίγο η εσωτερική θερμοκρασια στους 21c και ξανά κατέβασα τα νερά χαμηλά.Ζνχ Βάζω χειροκίνητα με τριοδη.

Έχω βελτίωση κάποια πράγματα με την βοήθεια και του ισομνια άλλα και του άλλου forum michanikos.gr.αν είχα μελετήσει ποίο μπροστά τα παραπάνω θα είχα επιλέξει μεσαίων θερμοκρασιών.

Έχω ρύθμιση την αντιστάθμιση και με τα νερά  σε διάφορες επιλογές, συνήθως χαμηλά.

προσαρμογής- επιστροφής 50c 34c

Για εξωτερική θερμοκρασία -2c με 16c αντίστοιχα.

Αν δεν χαμηλώσω το βράδυ και συνέχιση νά δουλεύει όλο το 24ωρο θα κάψει 25kwh,με αυτές τις ρυθμίσεις όσο ποίο χαμηλά νά ρίξω τα νερά προσαρμογής δεν θα μπορέσουν νά πέσουν κάτω από 40c. 

Και κάτι τελευταίο,σε μια μέρα  με καλό καιρό χωρίς να χρειαστεί να ανάψει το καλοριφέρ σε ΑΝΑΜΟΝΗ δηλαδή θα κάψει περίπου 1.1khw το 24ωρο.

Εσείς τι κατανάλωσή είχατε αυτές τίς μέρες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στη φάση να αγοράσω αντλία θερμότητας και θέλω την συμβουλή σας:

Μεζονέτα 131τμ, 2005 με ενεργειακή κλάση Δ με σχετικά καλή μόνωση από ότι έχω καταλάβει (αλλά όχι θερμοπροσοψη) και με σώματα νερού. Επίσης θα βάλω φωτοβολταϊκό 5αρη για να καλύψω τις ανάγκες της κατανάλωσης 

 

Το ερώτημα μου είναι καλύπτομαι με μεσαίες θερμοκρασίες ή πρέπει να πάω σε υψηλές (δεδομένου ότι έχω σώματα νερού). Σκέφτομαι για Daikin 14kw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Manos901 είπε

Είμαι στη φάση να αγοράσω αντλία θερμότητας και θέλω την συμβουλή σας:

Μεζονέτα 131τμ, 2005 με ενεργειακή κλάση Δ με σχετικά καλή μόνωση από ότι έχω καταλάβει (αλλά όχι θερμοπροσοψη) και με σώματα νερού. Επίσης θα βάλω φωτοβολταϊκό 5αρη για να καλύψω τις ανάγκες της κατανάλωσης 

 

Το ερώτημα μου είναι καλύπτομαι με μεσαίες θερμοκρασίες ή πρέπει να πάω σε υψηλές (δεδομένου ότι έχω σώματα νερού). Σκέφτομαι για Daikin 14kw...

μήπως να επικεντρωθείς πρώτα στη μόνωση ? για θέρμανση τι παίζει ?

δύσκολο να σου πει κάποιος τις απώλειες του σπιτιού ωστε να καταλήξει σε επιλογή αντλίας , συνήθως απο όσο διαβάζω οι περισσότεροι πάντως την πατάνε και τους βάζουν μεγάλη αντλία υψηλών και νερά καρφωτά +60C λες και είναι λέβητας . Καλύτερα για τέτοιες ακριβές αγορές να απευθυνθείς σε μηχανικό συστημένο με σύστημα που δουλεύει σωστά οικονομικά και απροβλημάτιστα

Προσωπικά δε θα έβαζα αν δεν ήμουν σίγουρος οτι μικρή μονοφασική αντλια με κάλυπτε αφού έριχνα σταδιακά λεφτά για μόνωση .

Υπόψιν οτι αν βάλεις τριφασική αντλία , τότε τα φ/β θα σου δίνουν στη μία μόνο φάση , το διάβασα στο δίπλα νήμα για φ/β.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, Manos901 said:

Μεζονέτα 131τμ, 2005 με ενεργειακή κλάση Δ με σχετικά καλή μόνωση από ότι έχω καταλάβει (αλλά όχι θερμοπροσοψη) και με σώματα νερού. 

Ενεργειακή κλάση Δ
Σχετικά καλή μόνωση
Χωρίς θερμοπρόσοψη

Πως γίνεται αυτός ο συνδυασμός;

Μήπως τελικά δεν είναι καλή η μόνωση του κτιρίου για τα δεδομένα του 2024;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koriosg4 said:

Καλησπέρα.Daikin EKHBRD011ADV17 / ERSQ011AV1 Αντλία Θερμότητας 11.2kW τριφασική 80°C Split,σέ σπίτι 90τ.με σώματα πάνελ με το εξοικονομώ, αλουμίνια ,θερμοπροσοψη και μόνωση ταράτσας 8cm

Από εχτές έκαψε 20kwh το 24ωρο με μέση εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 6c για εδώ στο Περιστέρι.

Συνεχόμενη λειτουργία ΑΛΛΑ το βράδυ πρώτου πέσουμε για ύπνο τόν θερμοστάτη από τους 21c τους κατέβασα στο 20c οπότε κάποιες ώρες το βράδυ δεν λειτουργούσε έως ότου πάει 19,5c ο θερμοστάτης.

Το μεσημέρι ανέβασα για κάνα 2ωρο τα νερά στους 55c για να ανέβει λίγο η εσωτερική θερμοκρασια στους 21c και ξανά κατέβασα τα νερά χαμηλά.Ζνχ Βάζω χειροκίνητα με τριοδη.

Έχω βελτίωση κάποια πράγματα με την βοήθεια και του ισομνια άλλα και του άλλου forum michanikos.gr.αν είχα μελετήσει ποίο μπροστά τα παραπάνω θα είχα επιλέξει μεσαίων θερμοκρασιών.

Έχω ρύθμιση την αντιστάθμιση και με τα νερά  σε διάφορες επιλογές, συνήθως χαμηλά.

προσαρμογής- επιστροφής 50c 34c

Για εξωτερική θερμοκρασία -2c με 16c αντίστοιχα.

Αν δεν χαμηλώσω το βράδυ και συνέχιση νά δουλεύει όλο το 24ωρο θα κάψει 25kwh,με αυτές τις ρυθμίσεις όσο ποίο χαμηλά νά ρίξω τα νερά προσαρμογής δεν θα μπορέσουν νά πέσουν κάτω από 40c. 

Και κάτι τελευταίο,σε μια μέρα  με καλό καιρό χωρίς να χρειαστεί να ανάψει το καλοριφέρ σε ΑΝΑΜΟΝΗ δηλαδή θα κάψει περίπου 1.1khw το 24ωρο.

Εσείς τι κατανάλωσή είχατε αυτές τίς μέρες?

 

 

Χθες είδα την μεγαλύτερη ως τώρα κατανάλωση, 51 kWh. Με καμπύλη σαν τη δική σου περίπου, 30kw τριφασική μεσαίων θερμοκρασιών σε σπίτι 240 τ.μ. με 5 επίπεδα χωρίς ΖΝΧ. Περιοχή Σταμάτα με εξωτερική κοντά στους 2 βαθμούς και εσωτερική 19.5 με 20.5 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, GR77-S said:

Όχι. Εξαρτάται από τη θερμοκρασία προσαγωγής που έχει οριστεί. Η αντλία, ακόμη και αν είναι υψηλών θερμοκρασιών, θα είναι πιο αποδοτική σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επομένως δεν είναι απαραίτητο να καίνε τα σώματα. Να σου πω επί παραδείγματι ότι εμένα τώρα με το πολύ κρύο η θερμοκρασία προσαγωγής είναι 40 και έχω στόχο να την πάω στους 35.

 

Πιθανότατα είναι αντιστάσεις που χρησιμοποιούνται όταν η αντλία δεν μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού εκεί έχει οριστεί. Να ξέρεις ότι όταν βλέπεις αυτό την ένδειξη η αντλία σου καίει τα άντερα της (και τα δικά σου όταν έρθει ο λογαριασμός του ρεύματος)

Για ποιο λόγο σβήνεις την αντλία; θα έπρεπε να την έχεις αναμμένη όλη την ημέρα. Έτσι θα έχεις χαμηλή κατανάλωση .

Η θερμοκρασια προσαγωγης που λες τι ειναι και πως την βλεπω και την ρυθμιζω; Την σβηνω, επειδη ποτε δε πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια. Οπως ειπα το σπιτι ειναι 120τμ και η αντλια κανει για χωρο μεχρι 60τμ περιπου. Και απ'οτι ρωτησα και εδω και μου ειπαν, ολη η τοποθετηση πρεπει να ειναι λαθος.. Οποτε καλυτερα να καιω περισσοτερο το Inverter και 2,3 ωρες μονο την αντλια.

Η θερμοκρασια με τα νερα, ποια ακριβως ενδειξη ειναι και πως την ρυθμιζω; Ειναι εκει που λεει για την υγρασια;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manos901 είπε

Είμαι στη φάση να αγοράσω αντλία θερμότητας και θέλω την συμβουλή σας:

Μεζονέτα 131τμ, 2005 με ενεργειακή κλάση Δ με σχετικά καλή μόνωση από ότι έχω καταλάβει (αλλά όχι θερμοπροσοψη) και με σώματα νερού. Επίσης θα βάλω φωτοβολταϊκό 5αρη για να καλύψω τις ανάγκες της κατανάλωσης 

 

Το ερώτημα μου είναι καλύπτομαι με μεσαίες θερμοκρασίες ή πρέπει να πάω σε υψηλές (δεδομένου ότι έχω σώματα νερού). Σκέφτομαι για Daikin 14kw...

Ε τώρα με τι ζεσταίνεσαι; Βάλε το νερό στους 40 και δες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koriosg4 said:

Καλησπέρα.Daikin EKHBRD011ADV17 / ERSQ011AV1 Αντλία Θερμότητας 11.2kW τριφασική 80°C Split,σέ σπίτι 90τ.με σώματα πάνελ με το εξοικονομώ, αλουμίνια ,θερμοπροσοψη και μόνωση ταράτσας 8cm

Από εχτές έκαψε 20kwh το 24ωρο με μέση εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 6c για εδώ στο Περιστέρι.

Συνεχόμενη λειτουργία ΑΛΛΑ το βράδυ πρώτου πέσουμε για ύπνο τόν θερμοστάτη από τους 21c τους κατέβασα στο 20c οπότε κάποιες ώρες το βράδυ δεν λειτουργούσε έως ότου πάει 19,5c ο θερμοστάτης.

Το μεσημέρι ανέβασα για κάνα 2ωρο τα νερά στους 55c για να ανέβει λίγο η εσωτερική θερμοκρασια στους 21c και ξανά κατέβασα τα νερά χαμηλά.Ζνχ Βάζω χειροκίνητα με τριοδη.

Έχω βελτίωση κάποια πράγματα με την βοήθεια και του ισομνια άλλα και του άλλου forum michanikos.gr.αν είχα μελετήσει ποίο μπροστά τα παραπάνω θα είχα επιλέξει μεσαίων θερμοκρασιών.

Έχω ρύθμιση την αντιστάθμιση και με τα νερά  σε διάφορες επιλογές, συνήθως χαμηλά.

προσαρμογής- επιστροφής 50c 34c

Για εξωτερική θερμοκρασία -2c με 16c αντίστοιχα.

Αν δεν χαμηλώσω το βράδυ και συνέχιση νά δουλεύει όλο το 24ωρο θα κάψει 25kwh,με αυτές τις ρυθμίσεις όσο ποίο χαμηλά νά ρίξω τα νερά προσαρμογής δεν θα μπορέσουν νά πέσουν κάτω από 40c. 

Και κάτι τελευταίο,σε μια μέρα  με καλό καιρό χωρίς να χρειαστεί να ανάψει το καλοριφέρ σε ΑΝΑΜΟΝΗ δηλαδή θα κάψει περίπου 1.1khw το 24ωρο.

Εσείς τι κατανάλωσή είχατε αυτές τίς μέρες?

 

 

Εισαι πολυ καλα πιστευω με δεδομένο οτι ζητας 55 βαθμούς κ εισαι 25 kwh

Είμαι στα 4κμ απο σενα κ με fc κ 33 τα νερα εκαψε 18kwh 

@1302Lνομίζω ειναι παρα πολυ το 51.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...