Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα αν μπορω να αποφύγω το νερό απο το στοιχείο του FC.

Οπότε σε τι θερμοκρασία να μπορούσα να τρέξω χωρις πιθανότητα υγροποίησης πάνω στο στοιχείο του FC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, Witcher1st said:

70 ευρω για συντηρηση αντλιας θεωρειται καλη τιμη. ΕΙναι συνεργειο με το οποιο κανονιζει η πολυκατοικια τα τελευταια χρονια και κανει και καλα καλη τιμη. Τα διαμερισματα βεβαια ειναι μολις 3.

τι περιλαμβάνει αυτη η συντήρησή ? 

κ γω πρεπει να ψαχτώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

ενα απο τα βιντεο του ψηλου ελεγε στη ψύξη οτι Θέλει 18 το νερό  κ μου κανε εντύπωση.. Περισσή εγω προσπαθουσα με 5 βαθμούς 🙄. αποτελσμα δεν ειχε. βασικα ειχε έκαψε τα έντερα της   κ δεν έκανε κ δουλεία.

 

O ψηλός έλεγε στην ενδοδαπέδια ότι κάνεις δροσισμό, για ψύξη ότι πρέπει να πας κάτω από 18 που δεν μπορείς στην ενδοδαπέδια, γιατί θα αρχίσει το πατινάζ.  Η ψύξη, είναι πιο δύσκολη, έγραψα γιατί !

17 λεπτά πριν, sndev είπε

τι εννοεις υγροποιήσεις και που? αν λες αυτο που καταλαβαινω απο το ιδιο το φαν coil,  τουλάχιστον το δικο μου κ φαντάζομαι ολα,  εχουν ενα σωληνακι κ ρίχνει το νερο σε ενα πλαστικό κουτάκι  κ απο εκει παει σε αποχευτεση - εξω,  οπου παει τελος παντων 

Εννοεί ότι έχει fan coil χωρίς αποχέτευση. Είχαν μπει για θέρμανση και θέλει να τα δοκιμάσει στην ψύξη, χωρίς τον κίνδυνο υγροποιήσεων, απότι καταλαβαίνω.


ΔΕΝ ΞΕΡΩ τί θα γίνει, 20 βαθμούς και στην μεγάλη σκάλα και δοκιμαστικά, βλέποντας και κάνοντας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

Οι σωλήνες σε λαθος διατομη κοβουν απόδοση.. 10%; 20%; οσο.. γτ να κόψει ρε μαστορα; βαλε τη γαμημενη που πρέπει να παιζω πιο χαμηλες θερμοκρασίες νερων

Οι σωλήνες σε μικρότερη διατομή κόβουν μέγιστη ισχύ. Όταν το μηχάνημα δουλεύει χαλαρά και παράγει μικρό ποσό θερμότητας, οι μικρές διατομές φτάνουν και παραφτάνουν. Άλλωστε όλες δουλεύουν με μετρητή ροής πια. Δεν είναι στη διατομή το πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

Κατανάλωση πόσο είχες?

Όπως βλέπεις έφτασε της πιο ζεστή μέρα του Ιουλίου κοντά  29kwh

Δεν είναι όμως αντιπροσωπευτικό το δείγμα καθώς δεν είχα κουρτίνες ούτε ρολά στο σπίτι και έβραζε καθώς όλος ο ήλιος έμπαινε μέσα 

Ρολά έβαλα τον Αύγουστο και βελτιώθηκε η κατάσταση 

IMG_20240129_131935.jpg

 

Screenshot_2024-01-29-14-07-24-37_0ac2addf979993c0e494aa40c40dbf6e.jpg

Επεξ/σία από kostas_22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

Αυτο με το που κοιτάει ειναι πραγματικά υπερβολικό. Δε ξέρω τώρα σε περιοχες που έχει μονιμα 0 βαθμούς κ κάτω αλλα το θεωρώ too much. 

Α, δεν χρειάζεται να έχει εξωτερική θερμοκρασία 0 και κάτω για να αρχίσει μια αντλία τα defrost! Ο κύκλος συμπίεσής της δημιουργεί μια χαρά μικροκλίμα παγετού και σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Σκεφτείτε ότι η σεζόν θέρμανσης κρατάει 5 μήνες. Αν η αντλία είναι εκτεθιμένη στον ήλιο θα βγάλει πολύ μεγαλύτερο COP, ας είναι και για 4-5 ώρες στην πιο μικρή μέρα του χρόνου.

3 ώρες πριν, utb123 είπε

πάντως επειδή το άκουσα και από ένα γείτονα, και τριφασικό να μην χρειάζεσαι λόγω της αντλίας, μάλλον χρείαζεται επαυξηση τάσης που γίνεται μόνο σε τριφασικό για να αντέξει μια αντλία έστω και μονοφασική. 
απλά είναι διαφορετική η καλωδίωση. 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει. 

Επαύξηση τάσης δύσκολα. Επαύξηση ισχύος ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

70 ευρω για συντηρηση αντλιας θεωρειται καλη τιμη;;; ΕΙναι συνεργειο με το οποιο κανονιζει η πολυκατοικια τα τελευταια χρονια και κανει και καλα καλη τιμη. Τα διαμερισματα βεβαια ειναι μολις 3.

περιπου τοσα δινω για το service απο blue dealer της Daikin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sndev said:

Btw κ εδω σε μας μονοφασικη βαλανε σε τριφασικό... ο φοβος μου ο μεγαλος ειναι οτι δε βαλανε μαγνητικό φίλτρο.. θελω μια μερα να ανοιξω το split μηπως έχει μεσα που αμφιβάλω. Ουτε αυτο το φιλτρο σιτας το χω δει καπου εξωτερικά

Τι είναι αυτό;

Και τι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, doomnx said:

Α, δεν χρειάζεται να έχει εξωτερική θερμοκρασία 0 και κάτω για να αρχίσει μια αντλία τα defrost! Ο κύκλος συμπίεσής της δημιουργεί μια χαρά μικροκλίμα παγετού και σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Σκεφτείτε ότι η σεζόν θέρμανσης κρατάει 5 μήνες. Αν η αντλία είναι εκτεθιμένη στον ήλιο θα βγάλει πολύ μεγαλύτερο COP, ας είναι και για 4-5 ώρες στην πιο μικρή μέρα του χρόνου.

Θεωρητικά εχεις δίκιο  , απλά πιστευω δεν ειναι τοσο σημαντικό γτ ο χρονος που κρατάει ειναι τύπου 10 λεπτά κ τουλάχιστον σε μένα που μπορω κ παιρνω στατιστικά αν κάνει θα νε τύπου 2 φορες τη μέρα 

 

στη πράξη  τι εννοώ με παράδειγμα 

Εγώ μετράω τα πάντα οπότε έχω πλήρη εικόνα λειτουργίας της δικιάς μου και μόλις έτυχε να κάνει defrost! 

δες στις 15:00 παρά, η κόκκινη γραμμή κατανάλωσή κ ροζ ο κυκλοφορητής που γκάζωσε 

 

Spoiler

image.png.ff2e962934c243f7c4effdb48d319a99.png

 

 

αυτο τώρα που το πιασα Live κράτησε 9 λεπτά απο τις 14:58  κ είχε κατανάλωση μέσο όρο  2,23 kwh περίπου  για αυτα τα 10 λεπτα

η εξωτερική είναι 7 βαθμοι και δε τη βαράει ο ήλιος

Καταλήγω λοιπόν,  πάντα με τα δικά μου δεδομένα στο κλιμα Αττικής ότι τα defrost στο σύνολο τους είναι λίγα στο 24ωρο κ οταν γίνονται ειναι για 10- λεπτά στις 2.5 kwh οπότε δε  τα θεωρώ άξια αναφοράς σε βάθος 24ωρου..

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα defrost βρε @sndev. Δουλεύει πιο άνετα με μεγαλύτερο COP όταν είναι στον ήλιο.

Η ένσταση που έχω στο βίντεο του Γιαννούδη είναι ότι δεν μας είπε πόσο πετρέλαιο έκαιγαν πριν την Α/Θ. Γιατί για 2 σπίτια 80 kWh/μέρα, άρα 40 το ένα με COP 2.5 = 100 kWh θερμικές τη μέρα μπορεί να τις πεις και νορμάλ. Εμείς στο χωριό καίμε 3 τσουβάλια πέλλετ = 175 kWh τη μέρα για 22 βαθμούς μέσα σε αμόνωτο σπίτι 120 τμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, στην Αγγλία πωλείται σύστημα ενεργειακών μετρήσεων, ειδικό για αντλίες θερμότητας (το είδα σήμερα στο fb group της Daikin), τσιμπημένο βέβαια αλλά το βάζει κόσμος:

https://shop.openenergymonitor.com/level-3-heat-pump-monitoring-bundle-emonhp/

!!!

-> Πρέπει επίσης να πω στον "ψηλό" το φίλο του Γιαννούδη, ότι την Daikin άμα την βαράει ο ήλιος, μουρλαίνεται το αισθητήριο θερμοκρασίας εξ. χώρου της, και κόβει :) Και η λύση που πρότειναν, είναι το πρόσθετο απομακρυσμένο αισθητήριο - αμ δε!!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, ritualistic said:

περιπου τοσα δινω για το service απο blue dealer της Daikin

Μπορείς να περιγράψεις τι εργασίες περιλαμβάνει το service? Εμένα που ήρθε ξέβγαλε μόνο την εξωτερική μονάδα με νερο  και μέτρησε πιέσεις. Τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tsino καπου ειχα ενα χαρτι αλλα το εχω πεταξει δυστυχως, σιγουρα κανει και αυτα που ειπες μαζι με καποια ακομα.

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...