Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει αυτό το να την βλέπει ο ήλιος είναι λίγο υπερβολή. Δηλαδή το χειμώνα και στο Νότο να την έχεις, τις 20 από τις 24 ώρες τις ημέρας που δεν θα την χτυπάει ο ήλιος δεν θα αποδίδει η αντλία;

Απλά είναι προτιμότερος ο Νότιος προσανατολισμός ή σε μέρος που κόβει ο αέρας, για να μην φέρνει παγωμένο αέρα βορινό και πιάνει πάγο μέσα στο στοιχείο και κάνει συχνά απόψυξη. Και γενικά αν έχει 1-2 βαθμούς θερμοκρασία πιο πάνω στο Νότιο σημείο του σπιτιού από το βόρειο, θα δουλεύει με καλύτερη απόδοση.

Τώρα αν είναι βοράς αλλά σε προστατευμένο σημείο και δεν πιάνει πάγο, δεν υπάρχει λόγος για έξοδα και βαβούρα.

Επίσης... Στα 2 διαμερίσματα είναι σωστή λύση το buffer και οι ηλεκτροβάνες. Το έγκλημα που του έκαναν είναι 1ον η μονοφασική αντλία, 2ον η καρφωτή τιμή 75 βαθμούς θερμοκρασία νερών αν θυμάμαι καλά!!! Τον έσκισαν!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, doomnx said:

Το είδα το βίντεο. Και μετά με λέτε ότι οι Α/Θ είναι η λύση. Δεν βλέπετε πώς τις περνάνε; Ο άλλος έσκασε 1.5 χιλιάρικο να βάλει τριφασικό στο σπίτι για τη νέα αντλία και τελικά του έφεραν μονοφασική!

Και άντε να βγάλουν άκρη τώρα, 2 διαμερίσματα με 1 αντλία θερμότητας. Λογικό να μην ξέρουν που να βάλουν τον θερμοστάτη εσωτερικού χώρου και τελικά τον έβαλαν ΕΞΩ στο λεβητοστάσιο και έπαιξαν μπάλα με ηλεκτροβάνες και buffer.

Έκαναν τα πάντα για να λειτουργεί η αντλία με COP κάτω από 3.

80 kWh τη μέρα.

Α και μη με πείτε ότι φταίνε οι σωλήνες στο buffer που έγιναν συστολή σε 3/4. Ούτε καν.

 

Τα μηχανήματα ρε δε φταίνε υπάρχουν οδηγίες..  Σε ολου του είδους τα μηχάνηματα. Το οτι εδω τις βαζουν και αλπανηδες γτ καπως πρέπει να ζήσουν και το οτι δεν καθονται να διαβασουν τα χαρτια είναι το πρόβλημα. Ο τυπος ας πουμε που τις εβαλε στη δικη μου πολυκατοικία δεν ηξερε αγγλικα να διαβασει το μανουαλ.🤦‍♂️

Τον φωναξα να βαλει wifi lan κ λάλησα

αφου ειδα live τη κατάσταση αρχισα να ασχολούμαι , δεν υπηρχε αλλη λύση θα τα ξηλωνα ολα

Αυτο με το που κοιτάει ειναι πραγματικά υπερβολικό. Δε ξέρω τώρα σε περιοχες που έχει μονιμα 0 βαθμούς κ κάτω αλλα το θεωρώ too much. 

 

Btw κ εδω σε μας μονοφασικη βαλανε σε τριφασικό... ο φοβος μου ο μεγαλος ειναι οτι δε βαλανε μαγνητικό φίλτρο.. θελω μια μερα να ανοιξω το split μηπως έχει μεσα που αμφιβάλω. Ουτε αυτο το φιλτρο σιτας το χω δει καπου εξωτερικά

Οι σωλήνες σε λαθος διατομη κοβουν απόδοση.. 10%; 20%; οσο.. γτ να κόψει ρε μαστορα; βαλε τη γαμημενη που πρέπει να παιζω πιο χαμηλες θερμοκρασίες νερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Τελικά η θέση της αντλίας παίζει τόσο ρόλο.

Εγώ την εβαλα στον ακάλυπτο βορρά! Φυσικά κανένας δεν μου είπε τίποτα... Σκέφτομαι να την αλλάξω στην ταράτσα (ιδιόκτητη οικοδομή), εγώ 1ος όροφος και η πολυκατοικία έχει 3 ορόφους συνολικά 

Είπε κάτι ότι είχαν τα νερά στους 75 και το κατέβασε αυτός στο 50, σε σπίτι με καλή μόνωση.

Ο προσανατολισμός της αντλία στο Βορρά πόσο ρόλο παίζει άραγε.

Με το τριφασικό σίγουρα δεν είχαν ετοιμοπαράδοτη και του έφεραν τη μονοφασικη λέγοντάς του ίδια είναι και δε παίζει ρόλο. Σαν να είμαι μπροστά.

πάντως επειδή το άκουσα και από ένα γείτονα, και τριφασικό να μην χρειάζεσαι λόγω της αντλίας, μάλλον χρείαζεται επαυξηση τάσης που γίνεται μόνο σε τριφασικό για να αντέξει μια αντλία έστω και μονοφασική. 
απλά είναι διαφορετική η καλωδίωση. 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Τα μηχανήματα ρε δε φταίνε υπάρχουν οδηγίες..  Σε ολου του είδους τα μηχάνηματα. Το οτι εδω τις βαζουν και αλπανηδες γτ καπως πρέπει να ζήσουν και το οτι δεν καθονται να διαβασουν τα χαρτια είναι το πρόβλημα. Ο τυπος ας πουμε που τις εβαλε στη δικη μου πολυκατοικία δεν ηξερε αγγλικα να διαβασει το μανουαλ.🤦‍♂️

Τον φωναξα να βαλει wifi lan κ λάλησα

αφου ειδα live τη κατάσταση αρχισα να ασχολούμαι , δεν υπηρχε αλλη λύση θα τα ξηλωνα ολα

Αυτο με το που κοιτάει ειναι πραγματικά υπερβολικό. Δε ξέρω τώρα σε περιοχες που έχει μονιμα 0 βαθμούς κ κάτω αλλα το θεωρώ too much. 

 

Btw κ εδω σε μας μονοφασικη βαλανε σε τριφασικό... ο φοβος μου ο μεγαλος ειναι οτι δε βαλανε μαγνητικό φίλτρο.. θελω μια μερα να ανοιξω το split μηπως έχει μεσα που αμφιβάλω. Ουτε αυτο το φιλτρο σιτας το χω δει καπου εξωτερικά

Οι σωλήνες σε λαθος διατομη κοβουν απόδοση.. 10%; 20%; οσο.. γτ να κόψει ρε μαστορα; βαλε τη γαμημενη που πρέπει να παιζω πιο χαμηλες θερμοκρασίες νερων

καλημέρα, ποια είναι σωστή διατομή στις σωληνώσεις ;

Στο μεταξύ το βράδυ με ρύθμιση 32 έπαιζε non stop στα 700 watt 

εξωτερική 3-6

τα νερά είχαν σταθεροποιηθεί στους 34.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πιάσαμε τις ψύξεις θα μπορούσα να έχω ενα feedback απο τα φανκοιλ αν εχουν υγροποιήσεις;

Το ζητούμενο θα ήταν να μην έχουν καθόλου (να μη δημιουργηθεί κύκλωμα απορροής), αν ναι σε τι θερμοκρασία παγωμένου; Ουσιαστικά δροσισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Αφου πιάσαμε τις ψύξεις θα μπορούσα να έχω ενα feedback απο τα φανκοιλ αν εχουν υγροποιήσεις;

Το ζητούμενο θα ήταν να μην έχουν καθόλου (να μη δημιουργηθεί κύκλωμα απορροής), αν ναι σε τι θερμοκρασία παγωμένου; Ουσιαστικά δροσισμό.

Από 20 βαθμούς + και αν... δεν θα γίνεται δουλειά, όμως. Για να γίνει δουλειά στην ψύξη, πρέπει να κατέβεις κάτω από τους 12 βαθμούς στο παγωμένο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Με ΑΘ εχει νοημα να κατεβεις τοσο χαμηλά; Για τι COP θα μιλάμε;

Τα ψυκτικά φορτία είναι αρκετά πιο ζόρικα από τα θερμικά. Δεν έχεις μόνο τις απώλειες του κελύφους να διαχειριστείς όπως στην θέρμανση, είναι τα τεράστια ηλιακά κέρδη, η υγρασία που αφαιρείς (χωρίς να το θες απαραίτητα, αλλά το πληρώνεις παρόλα αυτά) ψύχοντας τον αέρα, είναι τα κέρδη από τα φορτία της κατοικίας (φωτισμός, άτομα, μαγειρέματα) τα οποία στην θέρμανση δεν προστίθενται, αλλά αφαιρούνται. Οπότε ναι αν θες να κάνεις σοβαρή ψύξη και ανάλογα και με τα fan coil που έχεις σε διάσταση, κατεβαίνεις τόσο χαμηλά. Αν κάνεις απλά δροσισμό, πας στους 18-20, για να έχεις 20-22 στο δάπεδο και να μην κάνεις πατινάζ...ανάλογα και τις συνθήκες υγρασίας και το σημείο δρόσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostas_22 said:

καλημέρα, ποια είναι σωστή διατομή στις σωληνώσεις ;

Στο μεταξύ το βράδυ με ρύθμιση 32 έπαιζε non stop στα 700 watt 

εξωτερική 3-6

τα νερά είχαν σταθεροποιηθεί στους 34.

δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο δεν εχω υδραυλική γνώση αλλά σκέψου οτι αν εχεις 50 βαθμους νερα κ δε μπορει να στειλει με την ιδια ορμη ολο το νερο καθώς μπαίνει σε στενότερη σωληνα τοτε το νερο μενει πισω κ αυξανει πιο γρηγορα η θερμοκρασια του οριου κ κλεινει. παραληλα το λιγοτερο νερο μεχρι να φτάσει στη πορεια θα κρυώνει πιο ευκολα λογο Όγκου οπότε στην επιστροφή πρέπει να ζεσταθεί περισσότερο 

στο ζνχ που το χω σε ηλιακό κ έχουν κανει κατι παρόμοιο σκέψου έμενα φευγει 60 βαθμοί κ γυρνάει 52. απο οσα βίντεο έχω δει έπρεπε να γυρνάει κάπου 56-57  παράλληλα ο κυκλοφορητής ενω το μαξ είναι 31lt/m δουλεύει στα 22 lt/m (δε μπορεί παραπάνω, δε ξέρω.. ) 

 

κ γω χθες το αφησα 31 τα νερα κ κομπλέ,  με εξωτερική περιπου 4 βαθμους  800 watt την ώρα κ τα νερά φτάνανε 33. το σπίτι στους 21.5 

13 minutes ago, mechpanos said:

Από 20 βαθμούς + και αν... δεν θα γίνεται δουλειά, όμως. Για να γίνει δουλειά στην ψύξη, πρέπει να κατέβεις κάτω από τους 12 βαθμούς στο παγωμένο νερό.

ενα απο τα βιντεο του ψηλου ελεγε στη ψύξη οτι Θέλει 18 το νερό  κ μου κανε εντύπωση.. Περισσή εγω προσπαθουσα με 5 βαθμούς 🙄. αποτελσμα δεν ειχε. βασικα ειχε έκαψε τα έντερα της   κ δεν έκανε κ δουλεία.

ερχετε καλοκαιρι να ξαναπαίξουμε υπο νέους ορους. Αφού στη θέρμανση πλέον δουλεύει σωστά πιστευω η ψυξη θα νε πιο ευκολη.. η οχι?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο δεν εχω υδραυλική γνώση αλλά σκέψου οτι αν εχεις 50 βαθμους νερα κ δε μπορει να στειλει με την ιδια ορμη ολο το νερο καθώς μπαίνει σε στενότερη σωληνα τοτε το νερο μενει πισω κ αυξανει πιο γρηγορα η θερμοκρασια του οριου κ κλεινει. παραληλα το λιγοτερο νερο μεχρι να φτάσει στη πορεια θα κρυώνει πιο ευκολα λογο Όγκου οπότε στην επιστροφή πρέπει να ζεσταθεί περισσότερο 

στο ζνχ που το χω σε ηλιακό κ έχουν κανει κατι παρόμοιο σκέψου έμενα φευγει 60 βαθμοί κ γυρνάει 52. απο οσα βίντεο έχω δει έπρεπε να γυρνάει κάπου 56-57  παράλληλα ο κυκλοφορητής ενω το μαξ είναι 31lt/m δουλεύει στα 22 lt/m (δε μπορεί παραπάνω, δε ξέρω.. ) 

 

κ γω χθες το αφησα 31 τα νερα κ κομπλέ,  με εξωτερική περιπου 4 βαθμους  800 watt την ώρα κ τα νερά φτάνανε 33. το σπίτι στους 21.5 

ενα απο τα βιντεο του ψηλου ελεγε στη ψύξη οτι Θέλει 18 το νερό  κ μου κανε εντύπωση.. Περισσή εγω προσπαθουσα με 5 βαθμούς 🙄. αποτελσμα δεν ειχε. βασικα ειχε έκαψε τα έντερα της   κ δεν έκανε κ δουλεία.

ερχετε καλοκαιρι να ξαναπαίξουμε υπο νέους ορους. Αφού στη θέρμανση πλέον δουλεύει σωστά πιστευω η ψυξη θα νε πιο ευκολη.. η οχι?  

απ' ότι θυμάμαι έπαιζα 12 βαθμούς ψύξη με εσωτερική 26-27.

στις πολύ ζεστές μέρες έβαζα 10 τα νερά.

Το μυστικό είναι να μην αφήσεις τον ήλιο με μπει στο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kostas_22 said:

απ' ότι θυμάμαι έπαιζα 12 βαθμούς ψύξη με εσωτερική 26-27.

στις πολύ ζεστές μέρες έβαζα 10 τα νερά.

Το μυστικό είναι να μην αφήσεις τον ήλιο με μπει στο σπίτι 

Κατανάλωση πόσο είχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τα ψυκτικά φορτία είναι αρκετά πιο ζόρικα από τα θερμικά. Δεν έχεις μόνο τις απώλειες του κελύφους να διαχειριστείς όπως στην θέρμανση, είναι τα τεράστια ηλιακά κέρδη, η υγρασία που αφαιρείς (χωρίς να το θες απαραίτητα, αλλά το πληρώνεις παρόλα αυτά) ψύχοντας τον αέρα, είναι τα κέρδη από τα φορτία της κατοικίας (φωτισμός, άτομα, μαγειρέματα) τα οποία στην θέρμανση δεν προστίθενται, αλλά αφαιρούνται. Οπότε ναι αν θες να κάνεις σοβαρή ψύξη και ανάλογα και με τα fan coil που έχεις σε διάσταση, κατεβαίνεις τόσο χαμηλά. Αν κάνεις απλά δροσισμό, πας στους 18-20, για να έχεις 20-22 στο δάπεδο και να μην κάνεις πατινάζ...ανάλογα και τις συνθήκες υγρασίας και το σημείο δρόσου.

Fan Coil οχι ενδοδαπέδια. Εκει σίγουρα τα πράγματα θα ειναι πολύ ζόρικα να διαχειριστείς υγροποιήσεις σε κάθε δυνατή επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Vagosman said:

Fan Coil οχι ενδοδαπέδια. Εκει σίγουρα τα πράγματα θα ειναι πολύ ζόρικα να διαχειριστείς υγροποιήσεις σε κάθε δυνατή επιφάνεια.

τι εννοεις υγροποιήσεις και που? αν λες αυτο που καταλαβαινω απο το ιδιο το φαν coil,  τουλάχιστον το δικο μου κ φαντάζομαι ολα,  εχουν ενα σωληνακι κ ρίχνει το νερο σε ενα πλαστικό κουτάκι  κ απο εκει παει σε αποχευτεση - εξω,  οπου παει τελος παντων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

70 ευρω για συντηρηση αντλιας θεωρειται καλη τιμη;;; ΕΙναι συνεργειο με το οποιο κανονιζει η πολυκατοικια τα τελευταια χρονια και κανει και καλα καλη τιμη. Τα διαμερισματα βεβαια ειναι μολις 3.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...