Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Ποια fancoil έχεις και ξεκινάνε στους 27 στα νερά;

Εμένα τα δικά μου(aermec ιταλικα) ξεκινάνε στους 37 βαθμούς προσαγωγής.

Έχεις στο χειριστήριο του fancoil λειτουργία να ξεκινάει με 27 βαθμούς νερά;

Emmeti. Δεν είπα εγώ για 27 βαθμούς νερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, utb123 είπε

Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει με την υψηλή τιμή στον θερμοστάτη που έχει σαν αποτέλεσμα ο compressor να λειτουργεί συνέχεια ή πρέπει να κατεβάσω την θερμοκρασία στον θερμοστάτη και να ελαχιστοποιήσω την χρήση του compressor ; 

 

Σωστό. Κράτα ψηλά τον θερμοστάτη (πχ αν θες στο σπίτι 22, βάλ'τον στο 23, για ασφάλεια) και παίξε μπάλα χαμηλώνοντας σιγά σιγά την θερμοκρασία της αντλίας και φτιάχνοντας την αντιστάθμιση, ώστε να κρατάει θερμοκρασία το σπίτι δουλεύοντας ο κομπρέσορας σταθερά και συνεχόμενα, χαμηλά. Αν δουλεύει συνεχόμενα και χαμηλά, θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία, από ότι φουλ για 10 λεπτά, σταμάτημα για μισή ώρα κ.ο.κ. 
Και όταν φτιάξεις τα fancoil σου αφαιρώντας το fanstop, θα έχεις και τα fancoil λίιιγο πάνω από την θερμοκρασία που θες, ώστε να σταματάνε πρώτα τα fancoil, και μετά ο θερμοστάτης. Έτσι αν έχεις πιάσει θερμοκρασία σε ένα χώρο αλλά οι άλλοι χρειάζονται ακόμα, από τον ένα χώρο θα έχεις εξοικονόμηση ενώ οι άλλοι θα συνεχίζουν να παίρνουν από την αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Σωστό. Κράτα ψηλά τον θερμοστάτη (πχ αν θες στο σπίτι 22, βάλ'τον στο 23, για ασφάλεια) και παίξε μπάλα χαμηλώνοντας σιγά σιγά την θερμοκρασία της αντλίας και φτιάχνοντας την αντιστάθμιση, ώστε να κρατάει θερμοκρασία το σπίτι δουλεύοντας ο κομπρέσορας σταθερά και συνεχόμενα, χαμηλά. Αν δουλεύει συνεχόμενα και χαμηλά, θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία, από ότι φουλ για 10 λεπτά, σταμάτημα για μισή ώρα κ.ο.κ. 
Και όταν φτιάξεις τα fancoil σου αφαιρώντας το fanstop, θα έχεις και τα fancoil λίιιγο πάνω από την θερμοκρασία που θες, ώστε να σταματάνε πρώτα τα fancoil, και μετά ο θερμοστάτης. Έτσι αν έχεις πιάσει θερμοκρασία σε ένα χώρο αλλά οι άλλοι χρειάζονται ακόμα, από τον ένα χώρο θα έχεις εξοικονόμηση ενώ οι άλλοι θα συνεχίζουν να παίρνουν από την αντλία.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Προσπαθώ να βρω κάποιο αντιπροσωπο daikin για να πάρω jumperakia για να απεργοποιήσω τα fanstop σωστά. Τόσο δυσεύρετα αυτά τα jumperakia μου κάνει εντύπωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, utb123 είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Προσπαθώ να βρω κάποιο αντιπροσωπο daikin για να πάρω jumperakia για να απεργοποιήσω τα fanstop σωστά. Τόσο δυσεύρετα αυτά τα jumperakia μου κάνει εντύπωση. 

 

Ανέβασε φωτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σωστό. Κράτα ψηλά τον θερμοστάτη (πχ αν θες στο σπίτι 22, βάλ'τον στο 23, για ασφάλεια) και παίξε μπάλα χαμηλώνοντας σιγά σιγά την θερμοκρασία της αντλίας και φτιάχνοντας την αντιστάθμιση, ώστε να κρατάει θερμοκρασία το σπίτι δουλεύοντας ο κομπρέσορας σταθερά και συνεχόμενα, χαμηλά. Αν δουλεύει συνεχόμενα και χαμηλά, θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία, από ότι φουλ για 10 λεπτά, σταμάτημα για μισή ώρα κ.ο.κ. 
Και όταν φτιάξεις τα fancoil σου αφαιρώντας το fanstop, θα έχεις και τα fancoil λίιιγο πάνω από την θερμοκρασία που θες, ώστε να σταματάνε πρώτα τα fancoil, και μετά ο θερμοστάτης. Έτσι αν έχεις πιάσει θερμοκρασία σε ένα χώρο αλλά οι άλλοι χρειάζονται ακόμα, από τον ένα χώρο θα έχεις εξοικονόμηση ενώ οι άλλοι θα συνεχίζουν να παίρνουν από την αντλία.

Πως γίνεται να δουλεύει χαμηλά η αντλία χωρίς να κλείνει? Εμένα όπως είπα πριν, σεταρισμένη στους 40 βαθμούς δουλεύει μέχρι να πιάσει 44-45 και κλείνει τελείως ξεκινώντας πάλι όταν πέσει η θερμοκρασία στο 36-37.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Πως γίνεται να δουλεύει χαμηλά η αντλία χωρίς να κλείνει? Εμένα όπως είπα πριν, σεταρισμένη στους 40 βαθμούς δουλεύει μέχρι να πιάσει 44-45 και κλείνει τελείως ξεκινώντας πάλι όταν πέσει η θερμοκρασία στο 36-37.... 

 

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ανέβασε φωτό! 

Με ροζ ήταν η υποδοχές που ήταν τα φισάκια πριν τα βγάλω τα οποία προσπαθώ να βρω τρόπο να τα γεφυρώσω. 

Ήλπιζα οτι τα φισακια τα ασπρα που αν κόψω το φανστοπ μπορούν να λειτουργήσουν σαν jumperakia. 

Υπάρχει τρόπος να το κάνω με αυτά που έχω και ας αχρηστέυσω τα fanstops. 

fanstop1.jpg

fanstop2.jpg

fanstop3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Πως γίνεται να δουλεύει χαμηλά η αντλία χωρίς να κλείνει? Εμένα όπως είπα πριν, σεταρισμένη στους 40 βαθμούς δουλεύει μέχρι να πιάσει 44-45 και κλείνει τελείως ξεκινώντας πάλι όταν πέσει η θερμοκρασία στο 36-37.... 

κατέβασε τα νερά ωστε να πιάνεις επιθυμητή με όσο γίνεται λιγότερη παρέμβαση απο θερμοστάτη

πχ να θες 22 βαθμούς, ο θερμοστάτης ελάχιστα πιο πάνω και με χαμηλωμένα νερά να πιάνεις τους 22

επίσης κάνε αντιστάθμιση , ανέφερες LG πριν θα σου πουν τα παιδιά

Οι αντλίες της LG απο όσο κατάλαβα είναι για πέταμα , μιας και γκαζώνουν υπερβολικά στο ξεκίνημα και πλακώνονται στα on/off , ξεκίνησε ειδικό νήμα για παρέμβαση στην αντλία για οικονομικότερη λειτουργία .

Τέλος αν πήρες την αντλία το 2023 τσέκαρε αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Πως γίνεται να δουλεύει χαμηλά η αντλία χωρίς να κλείνει? Εμένα όπως είπα πριν, σεταρισμένη στους 40 βαθμούς δουλεύει μέχρι να πιάσει 44-45 και κλείνει τελείως ξεκινώντας πάλι όταν πέσει η θερμοκρασία στο 36-37.... 

Για αρχή δεν την σετάρεις σταθερά σε κάποια θερμοκρασία, αλλά φτιάχνεις καμπύλη αντιστάθμισης. 
Με αυτή σεταρισμένη, η αντλία λέει ότι πχ στους 40 θα δουλέψω όταν έχω έχει 0 βαθμούς, ενώ όταν έχει 10 θα δουλέψω στους 35 και όταν έχει 20 θα δουλέψω στους 30.  Έτσι, αυξομειώνει την ισχύ της ανάλογα με την ζήτηση του χώρου και δεν δουλεύει σε σταθερές συνθήκες πάνω από τις ανάγκες του χώρου, μέχρι να κόψει από τον θερμοστάτη. Θέλει λίγο προσπάθεια και δοκιμές, μέχρι να πετύχει η καμπύλη να κουμπώσει με τις ανάγκες.
Επίσης, θέλει να δουλεύει η αντλία συνεχόμενα, αν κλείνει για 10 - 15 ώρες και περιμένουμε σε 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι, δεν θα μας εξυπηρετήσει.

Τέλος, επειδή διάβασα ότι έχεις LG, οι αντλίες της εταιρείας έχουν ένα ψιλοθεματάκι με το να τηρήσουν ακριβώς μια ομαλή λειτουργία, έχει κάνει σχετικό θέμα ο @CptBill (εγώ δεν το ξέρω).

14 λεπτά πριν, utb123 είπε

Με ροζ ήταν η υποδοχές που ήταν τα φισάκια πριν τα βγάλω τα οποία προσπαθώ να βρω τρόπο να τα γεφυρώσω. 

Ήλπιζα οτι τα φισακια τα ασπρα που αν κόψω το φανστοπ μπορούν να λειτουργήσουν σαν jumperakia. 

Τα φισάκια του fanstop είναι τα μπλε - καφέ;;; !!! Ή αυτά είναι της τροφοδοσίας;;;!!! ΠΡΟΣΕΧΕ τα ρεύματα ε!
Φοβάμαι να σου πω ρε γμτ μη γίνει μαλακία, είναι από πολύ απλό ως πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρεις...
Επειδή είναι απλό το κύκλωμα, μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να μετρήσει πού δίνει το fanstop και απλά να δώσει εκεί την τροφοδοσία κατευθείαν (να αλλάξει θέση τους ακροδέκτες)... ή να κατασκευάσει καλώδιο γέφυρας, με 2 θηλυκά κως φαστον και να γεφυρώσει εκεί που ήταν το φανστοπ για να μην πειράξει τις θέσεις. Αλλά αν πας να το κάνεις εσύ και γεφυρώσεις τίποτα που δεν πρέπει, μπορεί να γίνει χοντρή βλακεία. Δεν φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για αρχή δεν την σετάρεις σταθερά σε κάποια θερμοκρασία, αλλά φτιάχνεις καμπύλη αντιστάθμισης. 
Με αυτή σεταρισμένη, η αντλία λέει ότι πχ στους 40 θα δουλέψω όταν έχω έχει 0 βαθμούς, ενώ όταν έχει 10 θα δουλέψω στους 35 και όταν έχει 20 θα δουλέψω στους 30.  Έτσι, αυξομειώνει την ισχύ της ανάλογα με την ζήτηση του χώρου και δεν δουλεύει σε σταθερές συνθήκες πάνω από τις ανάγκες του χώρου, μέχρι να κόψει από τον θερμοστάτη. Θέλει λίγο προσπάθεια και δοκιμές, μέχρι να πετύχει η καμπύλη να κουμπώσει με τις ανάγκες.
Επίσης, θέλει να δουλεύει η αντλία συνεχόμενα, αν κλείνει για 10 - 15 ώρες και περιμένουμε σε 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι, δεν θα μας εξυπηρετήσει.

Τέλος, επειδή διάβασα ότι έχεις LG, οι αντλίες της εταιρείας έχουν ένα ψιλοθεματάκι με το να τηρήσουν ακριβώς μια ομαλή λειτουργία, έχει κάνει σχετικό θέμα ο @CptBill (εγώ δεν το ξέρω).

Τα φισάκια του fanstop είναι τα μπλε - καφέ;;; !!! Ή αυτά είναι της τροφοδοσίας;;;!!! ΠΡΟΣΕΧΕ τα ρεύματα ε!
Φοβάμαι να σου πω ρε γμτ μη γίνει μαλακία, είναι από πολύ απλό ως πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρεις...
Επειδή είναι απλό το κύκλωμα, μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να μετρήσει πού δίνει το fanstop και απλά να δώσει εκεί την τροφοδοσία κατευθείαν (να αλλάξει θέση τους ακροδέκτες)... ή να κατασκευάσει καλώδιο γέφυρας, με 2 θηλυκά κως φαστον και να γεφυρώσει εκεί που ήταν το φανστοπ για να μην πειράξει τις θέσεις. Αλλά αν πας να το κάνεις εσύ και γεφυρώσεις τίποτα που δεν πρέπει, μπορεί να γίνει χοντρή βλακεία. Δεν φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο καλύτερα!

Τα φισάκια του fanstop είναι τα μπλε - καφε, όχι της τροφοδοσίας. 

Έχω πάρει 3 τηλεφωνα σε μαγαζια και κανένας δεν έχει το jumperaki. Τόσο μπερδεμα να απεργοποιήσω κάτι μου κάνει εντύπωση... Ευχαριστώ πολυ @mechpanos Μάλλον θα ζήσω με το mode της ψύξης μέχρι να καταδεχτεί ο εγκαταστάτης να έρθει να το κάνει αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε τα νερά ωστε να πιάνεις επιθυμητή με όσο γίνεται λιγότερη παρέμβαση απο θερμοστάτη

πχ να θες 22 βαθμούς, ο θερμοστάτης ελάχιστα πιο πάνω και με χαμηλωμένα νερά να πιάνεις τους 22

επίσης κάνε αντιστάθμιση , ανέφερες LG πριν θα σου πουν τα παιδιά

Οι αντλίες της LG απο όσο κατάλαβα είναι για πέταμα , μιας και γκαζώνουν υπερβολικά στο ξεκίνημα και πλακώνονται στα on/off , ξεκίνησε ειδικό νήμα για παρέμβαση στην αντλία για οικονομικότερη λειτουργία .

Τέλος αν πήρες την αντλία το 2023 τσέκαρε αυτό

 

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για αρχή δεν την σετάρεις σταθερά σε κάποια θερμοκρασία, αλλά φτιάχνεις καμπύλη αντιστάθμισης. 
Με αυτή σεταρισμένη, η αντλία λέει ότι πχ στους 40 θα δουλέψω όταν έχω έχει 0 βαθμούς, ενώ όταν έχει 10 θα δουλέψω στους 35 και όταν έχει 20 θα δουλέψω στους 30.  Έτσι, αυξομειώνει την ισχύ της ανάλογα με την ζήτηση του χώρου και δεν δουλεύει σε σταθερές συνθήκες πάνω από τις ανάγκες του χώρου, μέχρι να κόψει από τον θερμοστάτη. Θέλει λίγο προσπάθεια και δοκιμές, μέχρι να πετύχει η καμπύλη να κουμπώσει με τις ανάγκες.
Επίσης, θέλει να δουλεύει η αντλία συνεχόμενα, αν κλείνει για 10 - 15 ώρες και περιμένουμε σε 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι, δεν θα μας εξυπηρετήσει.

Τέλος, επειδή διάβασα ότι έχεις LG, οι αντλίες της εταιρείας έχουν ένα ψιλοθεματάκι με το να τηρήσουν ακριβώς μια ομαλή λειτουργία, έχει κάνει σχετικό θέμα ο @CptBill (εγώ δεν το ξέρω).

 

Τι κεραμίδα ήταν αυτή ρε παιδιά... Είναι δυνατόν? 

Επίσης πόσο πιο χαμηλά να τη βάλω από τους 40? Πως κάνω αντιστάθμιση και πως θα βοηθήσει αυτό με τα on-off?

Πωωω έχω καταμπερδευτεί τώρα δεν καταλαβαίνω γρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Insane84 είπε

Έχω LG v-therma monobloc 14kw σε 107τμ διαμέρισμα με 5 fan coil και 3 σώματα-πετσετοκρεμάστρες. Το διαμέρισμα είναι νεόδμητο, δεν είναι γενικά εκτεθειμένο στον καιρό (ενδιάμεσος όροφος με μεσοτοιχίες), έχει 7αρα θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια με διπλά ενεργειακά τζάμια, τα οποία αλουμίνια βέβαια είναι επάλληλα και καλύπτουν μεγάλες επιφάνειες. Από τα μέσα Δεκέμβρη την δουλεύω σερί στους 40βαθμούς (δουλεύει, πιάνει 44-45, σταματάει και ξεκινάει πάλι στους 36-37) και τα fc ρυθμισμένα στους 24 βαθμούς στη χαμηλή σκάλα (στους 23 σταματάνε). Όταν έξω έχει 10-15 βαθμούς καίει γύρω στις 15kwh την μέρα και όταν έχει 5-10, καίει γύρω στις 24. Σύνολο από μέσα Δεκέμβρη μέχρι μέσα Γενάρη έκαψα 850 kwh εκ των οποίων η θέρμανση υπολογίζω ότι είναι οι 550kwh. To θεωρείτε πολύ ή φυσιολογικό? Ο λογαριασμός που αφορά ακριβώς αυτό το διάστημα ήρθε και είναι 217 ευρώ με τα της θέρμανσης να τα υπολογίζω περίπου 120€. Δεν μου φαίνονται υπερβολικά για 24/7 θέρμανση, κάθε άλλο, αλλά τρομάζω στο γεγονός του τι θα γινόταν σε θερμοκρασίες μηδενικές ή με σεταρισμένη την αντλία π.χ. στους 60 βαθμούς.

Να σε ρωτήσω πως κατέληξα σε 14kw αντλία; Έγινε μελέτη από μηχανικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, korakios said:

 

Οι αντλίες της LG απο όσο κατάλαβα είναι για πέταμα , μιας και γκαζώνουν υπερβολικά στο ξεκίνημα και πλακώνονται στα on/off , ξεκίνησε ειδικό νήμα για παρέμβαση στην αντλία για οικονομικότερη λειτουργία .

Τέλος αν πήρες την αντλία το 2023 τσέκαρε αυτό

Εγω εχω καταλαβει πως οσο λιγοτερο ασχολεισαι τοσο καλυτερα. Το 98% οσων εχουν LG με καλοριφερ ουτε καν εχουν αντιληφθει το προβλημα. Απλα ισως να τσιμπαει λιγακι (οσο παταει ο τυραννόσαυρος)  στις καταναλωσεις. Αλλα και οι παροχοι ενεργειας πρεπει να ζησουν. 
Οι Ολλανδοι ειναι θεούληδες που εχουν αναδειξει το προβλημα και εχουν βρει λυση αρκει να εισαι πυρηνικος επιστημονας. . Μαλιστα ενας απο αυτους ηταν ετοιμος να λανσαρει λυση πανευκολη  για οποιοδηποτε χρηστη, χωρις ιδιαιτερες γνωσεις. Δυστυχως αντιμετωπισε θεμα υγειας στη πορεια και δεν τσουλησε το πραγμα. 

Κοιταω με θαυμασμο την 10 ετων carrier μου. Δουλευει τέλεια.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ LG

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, utb123 είπε

Τα φισάκια του fanstop είναι τα μπλε - καφε, όχι της τροφοδοσίας. 

Έχω πάρει 3 τηλεφωνα σε μαγαζια και κανένας δεν έχει το jumperaki. Τόσο μπερδεμα να απεργοποιήσω κάτι μου κάνει εντύπωση... Ευχαριστώ πολυ @mechpanos Μάλλον θα ζήσω με το mode της ψύξης μέχρι να καταδεχτεί ο εγκαταστάτης να έρθει να το κάνει αυτός. 

@mechpanos με τις αλλαγές που μου πρότεινες βάσει πάντα τις μετρικές της αντλίας, ανέβηκε η απόδοση από το σχεδόν κολλημένο 2.6 στα 3.8. Ίσως με λίγο tuning ακόμα να το φτάσω στο 4 δεν νομίζω να πάει παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκανα μια δοκιμή.Τα νερά στους 35 τα fcu όλα στο low όπως τα έχω πάντα . Κάνει off για 10 λεπτά κάθε 40 λεπτά .ΔΤ 2-3 το πολύ.εξωτερικη 10-11.

μετά ανέβασα τα  fcu στο medium άρα αύξησα τη ζήτηση και η αντλία δουλεύει συνέχεια μια + ώρα μέχρι  στιγμής με Δτ 4-5 .

Αρα συμπεραίνω ότι η ζήτηση στο low είναι μικρή για την αντλία, πιάνει γρήγορα στόχο και κάνει off.το σπίτι όμως ζεσταίνει μια χαρά 22 βαθμούς με τα νερά στους 31.

Συμπέρασμα,για να παίζω χωρίς on off πρέπει να σκάσω από τη ζέστη.🥵

 

 

 

 

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Αρα συμπεραίνω ότι η ζήτηση στο low είναι μικρή για την αντλία, πιάνει γρήγορα στόχο και κάνει off.το σπίτι όμως ζεσταίνει μια χαρά 22 βαθμούς με τα νερά στους 31.

Συμπέρασμα,για να παίζω χωρίς on off πρέπει να σκάσω από τη ζέστη.🥵

άρα μάλλον ήθελες μικρότερη αντλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...