Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, sndev είπε

Η αντλία πολυ πιθανον μια χαρα να συνεργάζεται με το homeassistant κ απο εκει να βλέπεις πραγματα οπως κ να την ανοιγοκλεινεις. Πρεπει να εχει εχει καποια lan καρτα ομως, Εγω αγορασα έξτρα. 

 

Ναι πρεπει να ξερεις τη θερμοκρασια του νερου στο φανκοιλ με καποιο τροπο .. 

εκτος αν απο το homeassistant βλεπεις συγκεκριμένη επιστροφη νερων κ εκει το broadlink κλεινει τα fancoil , εγω αυτο το σεναριο θα δοκίμαζα πρωτα 

Πρόβλημα δε θα έχει,  ειναι σαν να το ανοιγοκλεινεις εσυ με το τηλεκοντρόλ. Οσο πρόβλημα μπορει να σου κάνει το ανοιξε κλείσε με το κοντρόλ το ιδιο μπορει να σου κανει κ το broadlink

 

η αντλία έχει WiFi και κάποιοι έχουν καταφέρει να πάρουν δεδομένα στο ha χωρίς rs485.

το χειριστήριο υποστηρίζει και modbus.

θέλει ψάξιμο,τώρα τα μαθαίνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, utb123 said:

από κατανάλωση ρεύματος δεν θα έχω πρόβλημα αν λειτουργούν συνέχεια ; 

3 fc , 24/24 ολο το μήνα δεκεμβριου μου κάψανε 7 kwh κ τα 3 μαζι

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, utb123 είπε

από κατανάλωση ρεύματος δεν θα έχω πρόβλημα αν λειτουργούν συνέχεια ; 

στο low καίνε 10-15 watt το καθένα.

τα slim inverter καίνε 3watt στο low μετρημένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_22 είπε

η αντλία έχει WiFi και κάποιοι έχουν καταφέρει να πάρουν δεδομένα στο ha χωρίς rs485.

το χειριστήριο υποστηρίζει και modbus.

θέλει ψάξιμο,τώρα τα μαθαίνω 

Εγώ δοκίμασα να τραβήξω τα data της MIDEA με HomeAssistant με WiFi αλλά δεν τα κατάφερα...

Δεν ασχολήθηκα και πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια ένα 2ωρο περίπου πριν 3-4 μέρες... έχω και Mac που τα έκανε όλα πιο δύσκολα... αν χαλαρώσω με τα 100.000 πράγματα που κάνω ίσως το ξαναδοκιμάσω και εδώ είμαστε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Εγώ δοκίμασα να τραβήξω τα data της MIDEA με HomeAssistant με WiFi αλλά δεν τα κατάφερα...

Δεν ασχολήθηκα και πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια ένα 2ωρο περίπου πριν 3-4 μέρες... έχω και Mac που τα έκανε όλα πιο δύσκολα... αν χαλαρώσω με τα 100.000 πράγματα που κάνω ίσως το ξαναδοκιμάσω και εδώ είμαστε...

τέλεια.Αν βγάλεις άκρη μου λες .Θα το ψάξω κι εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Επίσης στέλνει notification στην σύζυγο  οτι το νερο ειναι ετοιμο  για  μπάνιο κ να μην καθυστερει :D

Σας έχω χάσει εντελώς στα τελευταία σχόλια. Εξάλλου μιλάτε και για fcu  που δεν με ενδιαφέρουν γιατί έχω πάνελ. 

Αυτό όμως είναι super ενδιαφέρον !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, GR77-S said:

Αυτό όμως είναι super ενδιαφέρον !!!!

Spoiler

Καλά αυτο δεν εχει να κάνει με την αντλία, ειναι του homeassistant

image.png.1d16201a266b99d46bebeffd7ae93570.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ανοίγεις νέους ορίζοντες! Μόνο αυτό μπορώ να πω. 

Υπάρχει τρόπος να στέλνει και μήνυμα όταν ξεπεράσει τη μισή ώρα παραμονής στο μπάνιο; 

"Τελείωνε, πρέπει να κάνουμε μπάνιο και τα παιδιά"

3 ώρες πριν, utb123 είπε

Εγώ νομίζω αυτή την στιγμή δεν πάω κάτω από 40 βαθμούς στα νερά, εκτός ίσως από το διάστημα που γύριζει η αντλία στο ZNX.

Μήπως πρέπει να κατεβάσεις λίγο την καμπύλη της αντλίας σου; εγώ με πάνελ παίζω το μέγιστο στους 40 με παγωνιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, GR77-S said:

Μου ανοίγεις νέους ορίζοντες! Μόνο αυτό μπορώ να πω. 

Υπάρχει τρόπος να στέλνει και μήνυμα όταν ξεπεράσει τη μισή ώρα παραμονής στο μπάνιο; 

"Τελείωνε, πρέπει να κάνουμε μπάνιο και τα παιδιά"

Βέβαια ολα γίνονται

Spoiler

αν βρεις τροπο να μετράς την καταναλωση νερου κ να καταγραφετε   αλλα κατι ακομα  πιο απλο νομιζω μπορει να γινει..

εστω οτι μπαίνει στους 52 βαθμους . επειδη θα εχει καταναλωση ζεστου νερου ,  η θερμοκρασια του θα πεφτει. το βαζεις λοιπον αν ισχυουν οι 2 παραγοντες δλδ επεσε η θερμοκρασια νερου (που την παιρνεις απο τον αισθητηρα) κ συχρονος να γινετε μεσα σε μιση ωρα  τοτε στειλε μυνημα εκει

και επειδη στο μπανιο δεν θα χει κινητο βαζεις μια ντουντουκα στο μπάνιο ασύρματη κ αντι να στέλνει notification ξεκινάει η ντουντούκα στον ηχο του πολεμου.. 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sndev είπε

και επειδη στο μπανιο δεν θα χει κινητο βαζεις μια ντουντουκα στο μπάνιο ασύρματη κ αντι να στέλνει notification ξεκινάει η ντουντούκα στον ηχο του πολεμου..

Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ ...όπως και να τους αναβοσβήνω τα φώτα του μπάνιου με επιταχυνόμενο ρυθμό, μέχρι που θα τα σβήνω τελείως :)

Θα μας κλειδώσουν το thread τί λέτε να συνεχίσουμε τα σχετικά σχόλια στο thread του HomeAssistant και να περιορίσουμε εδώ στον σχολιασμό για αντλίες!! 

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Έχω περάσει στο διαμέρισμα μου 4ου ορόφου ενδοδαπεδια και σκέφτομαι για αντλία θερμότητας. Πάνω από μενα υπάρχει ακόμη ένας όροφος. Μου πρότειναν για εξοικονόμηση χώρου να βάλω την Α.Θ. στην ταράτσα, αντί στο μπαλκόνι. Είναι καλή σαν επιλογή; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, klslg04 είπε

Καλησπέρα, 

Έχω περάσει στο διαμέρισμα μου 4ου ορόφου ενδοδαπεδια και σκέφτομαι για αντλία θερμότητας. Πάνω από μενα υπάρχει ακόμη ένας όροφος. Μου πρότειναν για εξοικονόμηση χώρου να βάλω την Α.Θ. στην ταράτσα, αντί στο μπαλκόνι. Είναι καλή σαν επιλογή; ευχαριστώ

Άμα βάλεις split και κατεβάσεις 2 ορόφους τους σωλήνες του ψυκτικού, και είναι σε εσένα το hydrobox, ΟΚ. Διαφορετικά, αν είναι monoblock, είναι αρκετά τα μέτρα για να πηγαινοέρχεται το νερό μέσα στο κρύο, θα υπάρχει μειωμένη απόδοση, καλύτερα στο μπαλκόνι, όπου θα έχει λιγότερη διαδρομή σωλήνωσης σε εξωτερικό χώρο. Αυτό είναι το κύριο μειονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_22 είπε

Ξεφυσωσε τότε το αισθητήριο.Βαλε τα όλα στο low και άστα να παίζουν.Αν οι γρυλιες πάνε προς τα πάνω δεν ενοχλούν 

Απλα βαλε τους από ένα σονοφ-σελι αν χρειαστεί κάποια στιγμή να τα κλείσεις- ανοίξεις απομακρυσμένα.

Αν τα έχεις σε απλή πρίζα τότε βάλε τους ένα tapo έξυπνη πρίζα 

το ξεφυσωσα και δεν ξεκιναει. πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να απεργοποιηθεί ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, utb123 είπε

το ξεφυσωσα και δεν ξεκιναει. πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να απεργοποιηθεί ; 

Να γεφυρώσεις τις επαφές εκεί που ξεφύσωσες, με ένα καλώδιο, κάτι. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...