Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, CptBill είπε

Το 0  στο 112 σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις custom δικιά σου καμπύλη 

Επίσης εφόσον μου λες ότι έχεις 35-40 και -3 με 20 σημαίνει ότι παίζεις ήδη με καμπύλη

Εκτός εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά 

Ναι το 112 είναι στο 0 και εγώ άλλαξα την θερμοκρασία του νερού μόνο.  Το θέμα μου είναι η εξωτερική. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς που πρέπει να την βάλω! Είναι η θερμοκρασία του νερού που επιστρέφει και η διαφορά των βαθμών Κελσίου που του λέμε ποτέ να σταματήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΕΧω φάει εδώ και τρεις μέρες όλα τα αγγλικά και ολλανδικά φόρουμ να βρω πως στο διάολο εμφανίζεται αυτό το μενού. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο του κοντρολλερ (3.0.6.6) με τον star cruiser kai alxiom.

Μου δείχνει μόνο την καρτέλα της κατανάλωσης και όχι της απόδοσης θερμίδων.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο μενού σας ρύθμισαν και ενεργοποιήθηκε και η δεύτερη καρτελα;

Θα πάρω σήμερα την lg για να δω αν βγει άκρη.

 

IMG_20240123_232519.jpg.be28428956fa65ea3d9ac009c37ae0be.jpg

Έχω μια υποψία ότι έχει να κάνει με την Διεπαφή μετρητή.

Μπορείτε starcruiser και alxiom να μου πείτε αν έχει τιμές αυτό το μενού σε σας;

Εμένα είναι ανενεργό.

Ο υδραυλικός που την έβαλε δεν ήξερε απολύτως τίποτα με την αντλία και απλά την κάρφωσε στους 55 τα νερά και απέφυγε. Δεν άλλαξε απολύτως καμία ρύθμιση..

Έχω διαβάσει και τις 246 σελίδες των οδηγιών και μόνο εκεί πέφτει το μυαλό μου για την καταμέτρηση της απόδοσης.

Screenshot_2024-01-24-09-33-37-717_com.microsoft.office.officehubrow-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tommygre είπε

ΕΧω φάει εδώ και τρεις μέρες όλα τα αγγλικά και ολλανδικά φόρουμ να βρω πως στο διάολο εμφανίζεται αυτό το μενού. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο του κοντρολλερ (3.0.6.6) με τον star cruiser kai alxiom.

Μου δείχνει μόνο την καρτέλα της κατανάλωσης και όχι της απόδοσης θερμίδων.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο μενού σας ρύθμισαν και ενεργοποιήθηκε και η δεύτερη καρτελα;

Θα πάρω σήμερα την lg για να δω αν βγει άκρη.

 

IMG_20240123_232519.jpg.be28428956fa65ea3d9ac009c37ae0be.jpg

Έχω μια υποψία ότι έχει να κάνει με την Διεπαφή μετρητή.

Μπορείτε starcruiser και alxiom να μου πείτε αν έχει τιμές αυτό το μενού σε σας;

Εμένα είναι ανενεργό.

Ο υδραυλικός που την έβαλε δεν ήξερε απολύτως τίποτα με την αντλία και απλά την κάρφωσε στους 55 τα νερά και απέφυγε. Δεν άλλαξε απολύτως καμία ρύθμιση..

Έχω διαβάσει και τις 246 σελίδες των οδηγιών και μόνο εκεί πέφτει το μυαλό μου για την καταμέτρηση της απόδοσης.

Screenshot_2024-01-24-09-33-37-717_com.microsoft.office.officehubrow-edit.jpg

δεν ειμαι σπιτι τωρα φιλε να το δω .. εγω παω ενεργεια.. κατω κατω συνοψη και ετσι το βλεπω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Tommygre said:

ΕΧω φάει εδώ και τρεις μέρες όλα τα αγγλικά και ολλανδικά φόρουμ να βρω πως στο διάολο εμφανίζεται αυτό το μενού. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο του κοντρολλερ (3.0.6.6) με τον star cruiser kai alxiom.

Μου δείχνει μόνο την καρτέλα της κατανάλωσης και όχι της απόδοσης θερμίδων.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο μενού σας ρύθμισαν και ενεργοποιήθηκε και η δεύτερη καρτελα;

Θα πάρω σήμερα την lg για να δω αν βγει άκρη.

 

IMG_20240123_232519.jpg.be28428956fa65ea3d9ac009c37ae0be.jpg

Έτσι ήταν εξαρχής εμένα στο 3066

Αυτο το έχεις ενεργό;

 

Spoiler

IMG_0480.jpeg

 

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ έτσι, απλά δεν μου εμφανίζει την δίπλα καρτέλα. Μόνο την κατανάλωση.

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Έτσι ήταν εξαρχής εμένα στο 3066

Αυτο το έχεις ενεργό;

IMG_0480.jpeg

Ναι φυσικά, και το ρύθμιση ηλεκτρικού θερμαντήρα,παρόλο που δεν έχω αντίσταση στην 9ρα, έχω βάλει 1φ στα 3 kw, μιας και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω.

Μπορείς να δεις λίγο την Διεπαφή μετρητή αν έχεις εκεί τιμές;

Alxiom, εάν στο μενού αυτό της διεπαφής μετρητή έχεις τιμές, μυριζομαι ότι εκεί σου βγάζει λάθος στην απόδοση θερμότητας, μιας και το B0 είναι για θέρμανση χώρου και το B1 για θέρμανση χώρου και ζνχ, όπως στην περίπτωση σου.

Δες λίγο σε παρακαλώ αν έχεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tommygre είπε

ΕΧω φάει εδώ και τρεις μέρες όλα τα αγγλικά και ολλανδικά φόρουμ να βρω πως στο διάολο εμφανίζεται αυτό το μενού. Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο του κοντρολλερ (3.0.6.6) με τον star cruiser kai alxiom.

Μου δείχνει μόνο την καρτέλα της κατανάλωσης και όχι της απόδοσης θερμίδων.

Μπορείτε να μου πείτε ποιο μενού σας ρύθμισαν και ενεργοποιήθηκε και η δεύτερη καρτελα;

Θα πάρω σήμερα την lg για να δω αν βγει άκρη.

 

IMG_20240123_232519.jpg.be28428956fa65ea3d9ac009c37ae0be.jpg

Έχω μια υποψία ότι έχει να κάνει με την Διεπαφή μετρητή.

Μπορείτε starcruiser και alxiom να μου πείτε αν έχει τιμές αυτό το μενού σε σας;

Εμένα είναι ανενεργό.

Ο υδραυλικός που την έβαλε δεν ήξερε απολύτως τίποτα με την αντλία και απλά την κάρφωσε στους 55 τα νερά και απέφυγε. Δεν άλλαξε απολύτως καμία ρύθμιση..

Έχω διαβάσει και τις 246 σελίδες των οδηγιών και μόνο εκεί πέφτει το μυαλό μου για την καταμέτρηση της απόδοσης.

Screenshot_2024-01-24-09-33-37-717_com.microsoft.office.officehubrow-edit.jpg

Καμία σχέση! Αυτό είναι αν θες η μονάδα, να συνδεθεί μέσω modbus με εξωτερικό μετρητή ενέργειας, που έχει RS485 interface.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Tommygre said:

Ναι και εγώ έτσι, απλά δεν μου εμφανίζει την δίπλα καρτέλα. Μόνο την κατανάλωση.

Ναι φυσικά, και το ρύθμιση ηλεκτρικού θερμαντήρα,παρόλο που δεν έχω αντίσταση στην 9ρα, έχω βάλει 1φ στα 3 kw, μιας και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω.

Μπορείς να δεις λίγο την Διεπαφή μετρητή αν έχεις εκεί τιμές;

Δεν τα έχω πειράξει αυτά, όποτε στην προεπιλογή είναι!!! Όταν πάω σπίτι θα τα δω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Ναι και εγώ έτσι, απλά δεν μου εμφανίζει την δίπλα καρτέλα. Μόνο την κατανάλωση.

Ναι φυσικά, και το ρύθμιση ηλεκτρικού θερμαντήρα,παρόλο που δεν έχω αντίσταση στην 9ρα, έχω βάλει 1φ στα 3 kw, μιας και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω.

Μπορείς να δεις λίγο την Διεπαφή μετρητή αν έχεις εκεί τιμές;

Alxiom, εάν στο μενού αυτό της διεπαφής μετρητή έχεις τιμές, μυριζομαι ότι εκεί σου βγάζει λάθος στην απόδοση θερμότητας, μιας και το B0 είναι για θέρμανση χώρου και το B1 για θέρμανση χώρου και ζνχ, όπως στην περίπτωση σου.

Δες λίγο σε παρακαλώ αν έχεις κάτι.

alxioa ΠΑΡΑΚΑΛΩ. XAXXAAA..

ευχαριστω πολυ φιλε.. θα ο κοιταξω οταν γυρισω.. θα δω και αυτο που λες για θερμαντηρα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι από εμένα,

η ερώτηση του 1 εκατομμυρίου ( $$$$$$),

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει εναλακτικό φανστοπ του YFSTA6 το οποίο έρχεται με τα ECFWMB6 fancoil tis Daikin (Galleti) που έχει σαν όριο τους 42 βαθμούς για να δώσει εκκίνηση στα fcus να ξεκινήσουν. 

Πήρα μια προσφορά για να αλλάγω όλα τα χειριστήρια σε 5 fcus και μαζί με τα εργατικά βγαίνει γύρω στα 600-700 ευρώ.
Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα χρειαστω για να κάνω απόσβεση αυτού του πόσο, κάνοντας θεωρητικά οικονομία στην κατανάλωση της αντλίας που θα μπορεί να λειτουργεί σε χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού. 
Με δεδομένο ότι σίγουρα θα δουλεύουν και πιο πολυ τα fcus και παρόλο που δεν καίνε όσο καίει η αντλία αλλά είναι και αυτή μια κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάλι τα δικά μου τα ιταλικα (aermec), ξεκινάνε ακριβώς στους 37, ενώ στην τεχνικές προδιαγραφές, δουλεύουν από 40(eurovent) και πάνω.

Οπότε δυστυχώς τα νερά τα ρυθμίσω με 40 βαθμούς αναγκαστικά τις πρώτες πρωινές ώρες για να δουλέψουν και τα φανκοιλ πέραν των σωμάτων αλουμινίου.

Κάποιος εδώ πέρα έγραψε ότι κατάφερε να τα ξεκινάει τα δικά του(galetti) με μικρότερη θερμοκρασία βγάζοντας τον εσωτερικό θερμοστατη, αλλά επειδή μόλις τα τοποθέτησα δεν θέλω να τα πειράξω ακόμα.

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, utb123 είπε

YFSTA6

Πάρε 5 Shelly 1, βάλτους το temperature addon, βάλτους το αισθητήριο θερμοκρασίας...

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-1

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-add-on/shelly-plus-add-on-1x-ds18b20

προγραμμάτισε το shelly να διαβάζει τη θερμοκρασία του addon και να κλείνει την επαφή του (είναι ψυχρή επαφή) σε ότι θερμοκρασία θέλεις... και να την ανοίγει κάτω από αυτή...
Φέρε ένα ηλεκτρολόγο να σου τα τοποθετήσει ξηλώνοντας το εξάρτημα και βάζοντας το shelly με το addon στην θέση του, με ασφάλεια μέσα σε ένα μικρό κουτάκι, μέσα στο fan coil... 
Συγχαρητήρια, μόλις έλυσες το πρόβλημά σου και έκανες και το fan coil σου, wi fi!!! Untitled2.png.36e2771f973380d18ed14f10cc04bc63.png
Think out of the box!!!

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πάρε 5 Shelly 1, βάλτους το temperature addon, βάλτους το αισθητήριο θερμοκρασίας...

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-1

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-add-on/shelly-plus-add-on-1x-ds18b20

προγραμμάτισε το shelly να διαβάζει τη θερμοκρασία του addon και να κλείνει την επαφή του (είναι ψυχρή επαφή) σε ότι θερμοκρασία θέλεις... και να την ανοίγει κάτω από αυτή...
Φέρε ένα ηλεκτρολόγο να σου τα τοποθετήσει ξηλώνοντας το εξάρτημα και βάζοντας το shelly με το addon στην θέση του, με ασφάλεια μέσα σε ένα μικρό κουτάκι, μέσα στο fan coil... 
Συγχαρητήρια, μόλις έλυσες το πρόβλημά σου και έκανες και το fan coil σου, wi fi!!! Untitled2.png.36e2771f973380d18ed14f10cc04bc63.png
Think out of the box!!!

 

Φοβερή ιδέα! Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να το βάλω αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει εναλλακτική στο fanstop φαίνεται ότι είναι η πιο value for money πρόταση. Το μόνο μου φοβάμαι είναι η πολυπλοκότητα του, η προσθήκη 2 νέων components 
@mechpanos Το έχεις υλοποιήσει ήδη κάπου ή είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί ; Μπορώ βέβαια να το δοκιμάσω σε ένα και αν λειτουργεί καλά να το βάλω παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mechpanos said:

Πάρε 5 Shelly 1, βάλτους το temperature addon, βάλτους το αισθητήριο θερμοκρασίας...

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-1

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plus-add-on/shelly-plus-add-on-1x-ds18b20

προγραμμάτισε το shelly να διαβάζει τη θερμοκρασία του addon και να κλείνει την επαφή του (είναι ψυχρή επαφή) σε ότι θερμοκρασία θέλεις... και να την ανοίγει κάτω από αυτή...
Φέρε ένα ηλεκτρολόγο να σου τα τοποθετήσει ξηλώνοντας το εξάρτημα και βάζοντας το shelly με το addon στην θέση του, με ασφάλεια μέσα σε ένα μικρό κουτάκι, μέσα στο fan coil... 
Συγχαρητήρια, μόλις έλυσες το πρόβλημά σου και έκανες και το fan coil σου, wi fi!!! Untitled2.png.36e2771f973380d18ed14f10cc04bc63.png
Think out of the box!!!

 

πρακτικα το shelly θα κοβει το ρεύμα οπότε θα Κλείνει το fancoil? σαν διακόπτης ?

η μπαίνει κάπου πάνω στη πλακετα του fc? σε καποια επαφη που μοθυ διαφευγει?

ρωταω γτ την πρωτη λυση την ειχα σκευτει αλλα δεν με ενθουσιαζει.. εγω θελω να σταματανε να δουλευουν οταν το νερο ειναι κατω απο 27 αλλα δεν ξερω αν θα μπορουσα να το βαλω σε καποια επαφη της πλακετας

η λυση να κοβω το ρεύμα το χω σκεφτεί με καποιο shelly sonoff  αλλα με ζοριζει το κλείσε ανοιξε κλεισε ανοιξε μην κάψω τπτ 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, utb123 είπε

Φοβερή ιδέα! Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να το βάλω αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει εναλλακτική στο fanstop φαίνεται ότι είναι η πιο value for money πρόταση. Το μόνο μου φοβάμαι είναι η πολυπλοκότητα του, η προσθήκη 2 νέων components 
@mechpanos Το έχεις υλοποιήσει ήδη κάπου ή είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί ; Μπορώ βέβαια να το δοκιμάσω σε ένα και αν λειτουργεί καλά να το βάλω παντού. 

Μπορεί να γίνει και με controller τύπου https://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=1800&skr_prm=WyJmOGQ4ODFmMy1kNzFiLTQwN2UtODJmZS02NmFkYzRlNmZhZjQiLDE3MDYwOTIyNjMxMzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJwYzRfdGVzdF9icixtTFF6RSJ9XQ
αλλά δεν ξέρω αν έχει ψυχρή επαφή. Διότι στην ουσία δεν θες να δώσει ρεύμα, θες απλά να αφήσει την τάση να περάσει. Μπορείς να οπλίσεις ρελεδάκι με αυτό βέβαια. Αυτό σκέφτηκα. Αλλά αυξάνεις την πολυπλοκότητα και πάλι. Οπότε έτσι μου ήρθε το shelly, λέω το shelly έχει ξηρή, δε γμτ. Θα χρειαστεί μόνο να κάτσεις να το προγραμματίσεις στην αρχή, γιατί είναι στην ουσία κάτι custom, δεν είναι έτοιμη η λύση. Βασικά είναι το καλύτερο μεταξύ δυο κόσμων, είναι custom αλλά δεν είναι και εντελώς diy, βασίζεται σε έτοιμα και πιστοποιημένα προϊόντα. Shelly εγώ ΔΕΝ έχω με τέτοια εφαρμογή, αλλά μερικοί το χρησιμοποιούν για κεντρικό θερμοστάτη στο σπίτι τους (!), οπότε δεν θα το φοβόμουν!

 

19 λεπτά πριν, sndev είπε

πρακτικα το shelly θα κοβει το ρεύμα οπότε θα Κλείνει το fancoil? σαν διακόπτης ?

η μπαίνει κάπου πάνω στη πλακετα του fc? σε καποια επαφη που μοθυ διαφευγει?

Αν δεις το σχηματικό διάγραμμα του manual εγκατάστασης της Daikin, αυτό το ματζαφλάρι τί κάνει: παρεμβάλλεται συνδεσμολογικά ανάμεσα στο ρεύμα που έρχεται από το θερμοστάτη και την επιλογή ψύξης/θέρμανσης του χειριστηρίου, και αν είναι η θερμοκρασία πάνω από 42 βαθμούς κλείνει εσωτερικά του την επαφή και αφήνει να περάσει το ρεύμα και να πάει προς το μοτέρ, αν δεν είναι, η επαφή παραμένει ανοικτή και δεν πάει να είναι ON ο θερμοστάτης και επιλεγμένη η θέρμανση, το μοτέρ δεν παίρνει ρεύμα να γυρίσει. Σχεδιαγραμματικά είναι πολυ απλό, τώρα στην πραγματικότητα δεν ξέρω το χειριστήριο τί επαφές δίνει στην πλακέτα. Ένας ηλεκτρολόγος έμπειρος, θα το βρει πολύ εύκολα.

Με το Shelly παίρνεις την ένδειξη θερμοκρασίας, με το Addon. Εκεί πρέπει να καθίσεις να του γράψεις μέσα στη μνήμη του ένα script, να διαβάσει την θερμοκρασία και αν είναι παραπάνω από (πχ) 35.5 να κλείσει την επαφή, αν είναι κάτω (πχ) από 34.5 να την ανοίξει. Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις και χωρίς προγραμματιστικές γνώσεις από την εφαρμογή της shelly, αλλά θα εξαρτάσαι από το αν το shelly βλέπει το server για να τρέξει το automation. Ενώ με script μέσα στο shelly θα τρέχει πάντα, τοπικά. 
Τέλος πάντων με λίγη προσπάθεια και ψάξιμο στο Internet βρισκεις παραδείγματα. Μαμάτη η Shelly την παραδέχομαι, ότι θέλεις κάνεις!!

Τέλος πάντων έτσι μπορείς να χειριστείς και ασύρματα το fan coil σου, με την έννοια ότι μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη full τέρμα και να δίνει εντολή συνέχεια, οπότε μπορείς να παραδώσεις πλέον τον έλεγχο της λειτουργίας του fan coil, στο shelly και να το ελέγχεις εσύ ασύρματα κατά το δοκούν.

47 λεπτά πριν, utb123 είπε

είναι η πιο value for money πρόταση

H πιο vfm εν τω μεταξύ είναι να ξηλώσεις το fanstop και να γεφυρώσεις με ένα καλώδιο, τις επαφές. Αλλά θα πρέπει να ανοίγεις ένα - ένα, τα fancoil, όταν παίρνει μπρος η αντλία, και να τα κλείνεις όταν σταματάει. Και αυτό έχει τον κίνδυνο να φέρνει κρυο αέρα, αν τυχόν η αντλία κάνει stop συχνά. Θα μας πει ο @sndev που το έχει ξηλώσει το δικό του, τί κάνει! (αλλά έλυσε το θέμα των start - stop ;) )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, mechpanos said:

Αν δεις το σχηματικό διάγραμμα του manual εγκατάστασης της Daikin, αυτό το ματζαφλάρι τί κάνει: παρεμβάλλεται συνδεσμολογικά ανάμεσα στο ρεύμα που έρχεται από το θερμοστάτη και την επιλογή ψύξης/θέρμανσης του χειριστηρίου, και αν είναι η θερμοκρασία πάνω από 42 βαθμούς κλείνει εσωτερικά του την επαφή και αφήνει να περάσει το ρεύμα και να πάει προς το μοτέρ, αν δεν είναι, η επαφή παραμένει ανοικτή και δεν πάει να είναι ON ο θερμοστάτης και επιλεγμένη η θέρμανση, το μοτέρ δεν παίρνει ρεύμα να γυρίσει. Σχεδιαγραμματικά είναι πολυ απλό, τώρα στην πραγματικότητα δεν ξέρω το χειριστήριο τί επαφές δίνει στην πλακέτα. Ένας ηλεκτρολόγος έμπειρος, θα το βρει πολύ εύκολα.

Με το Shelly παίρνεις την ένδειξη θερμοκρασίας, με το Addon. Εκεί πρέπει να καθίσεις να του γράψεις μέσα στη μνήμη του ένα script, να διαβάσει την θερμοκρασία και αν είναι παραπάνω από (πχ) 35.5 να κλείσει την επαφή, αν είναι κάτω (πχ) από 34.5 να την ανοίξει. Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις και χωρίς προγραμματιστικές γνώσεις από την εφαρμογή της shelly, αλλά θα εξαρτάσαι από το αν το shelly βλέπει το server για να τρέξει το automation. Ενώ με script μέσα στο shelly θα τρέχει πάντα, τοπικά. 
Τέλος πάντων με λίγη προσπάθεια και ψάξιμο στο Internet βρισκεις παραδείγματα. Μαμάτη η Shelly την παραδέχομαι, ότι θέλεις κάνεις!!

Τέλος πάντων έτσι μπορείς να χειριστείς και ασύρματα το fan coil σου, με την έννοια ότι μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη full τέρμα και να δίνει εντολή συνέχεια, οπότε μπορείς να παραδώσεις πλέον τον έλεγχο της λειτουργίας του fan coil, στο shelly και να το ελέγχεις εσύ ασύρματα κατά το δοκούν.

το επιασα.. αρα πρεπει να βρω που παιρνει εντολη το μοτερ

ενταξει.. βγαλαμε το espaltherma ωρα να κάψουμε και κανα fc 

απο το επόμενο σκ θα ασχοληθώ αλλα δεν ξερω από ηλεκτρονικα οποτε λογικα θα δυσκολευτώ να βρω την επαφη που πρεπει να συνδεθεί για να κλεισει το μοτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...