Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Αυτό που δεν έχω καταλάβει τελικά για τον @ALXIOA είναι αν τελικά το σπίτι είναι ζεστό... γιατί αν είναι όντως ζεστό με αυτή την κατανάλωση (βόρεια Ελλάδα αν θυμάμαι καλά) νομίζω ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και κάτι πάει λάθος με το software του χειριστηρίου της αντλίας... μήπως παίρνει κανένα update αυτο?  

Βόρειο Ελλάδα ναι. Ν.πελλας.. 4 όροφος. 97 τμ σπιτι.. κεραμοσκεπή  απο πάνω χωρίς μόνωση. Το σπίτι μονωμένο γύρω γύρω  με 10αρα μόνωση. Τριπλά τζάμια κουφώματα .. έχω ζέστη μέσα 21 με 21.5 βαθμούς..

Παιδιά είδα κ το ρολόι της ΔΕΗ. Η κιλοβατώρες καταναλώθηκαν...είδα την διαφορά που πήρα μέτρηση χτες με σήμερα.  

Να την ξηλωσω κ να την βάλω για πούλημα να τελειώνω??

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι με 30 κατανάλωση, αν σε πάω σε μέσο cop 4, σημαίνει 120 προσδιδομενες κιλοβατώρες και θέλουμε να πιστέψουμε ένα μηχάνημα που λέει ότι με 15 ζεσταίνω σπίτι; Αδύνατον.

Στο σενάριο τα COP να είναι 5 ή και παραπάνω, όσο οι θερμοκρασίες είναι 3-4+ βαθμοί, τότε μπορεί να φτάνεις και τις 150kWh (θερμικές) σε ένα 24ωρο..

Οπότε, για ένα χώρο που έχει απώλειες, χωρίς άριστες μονώσεις (10αρι+ κέλυφος παντού), με μια αντλία χωρίς ρυθμισμένη αντιστάθμιση (σχεδόν όλες δυστυχώς), με "καρφωτές" θερμοκρασίες νερού 55+ βαθμούς, στην καλή περίπτωση που υπολογίσουμε COP 3 (εκτιμώ πως μπορεί να είναι και κάτω από 2.5), τότε για ένα αντίστοιχο σπίτι, τα νούμερα μας "βγάζουν" πως, μόνη της η αντλία θα "έκαιγε" 50+ kWh σε ένα 24ωρο.., για αυτό το λόγο, θα έλεγα να μην λέμε απλά αν είναι πολλές οι καταναλώσεις κάποιου, τα νούμερα αυτά είναι (κατά τη γνώμη μου, φυσικά σχολιάζετε)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALXIOA είπε

Να την ξηλωσω κ να την βάλω για πούλημα να τελειώνω??

ναι, αλλά μην πάρεις καινούρια εκτός αν βρεις μηχανικό με εξειδίκευση σε αυτό το κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, αλλά μην πάρεις καινούρια εκτός αν βρεις μηχανικό με εξειδίκευση σε αυτό το κομμάτι

Ούτε καν air condition και πάλι air condition 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Βόρειο Ελλάδα ναι. Ν.πελλας.. 4 όροφος. 97 τμ σπιτι.. κεραμοσκεπή  απο πάνω χωρίς μόνωση. Το σπίτι μονωμένο γύρω γύρω  με 10αρα μόνωση. Τριπλά τζάμια κουφώματα .. έχω ζέστη μέσα 21 με 21.5 βαθμούς..

Παιδιά είδα κ το ρολόι της ΔΕΗ. Η κιλοβατώρες καταναλώθηκαν...είδα την διαφορά που πήρα μέτρηση χτες με σήμερα.  

Να την ξηλωσω κ να την βάλω για πούλημα να τελειώνω??

Εγώ θα έλεγα αν μπορείς προσπάθησε να βρεις κάποιο τεχνικό, να διορθώσει αυτό με το αισθητήριο.., αν έχω καταλάβει σωστά, πήρε το αισθητήριο από το πίσω μέρος της αντλίας που ήταν πάνω στο στοιχείο και το επέκτεινε για να βγει στο πλάι;

Βάλτε το όπως ήταν χωρίς επεκτάσεις καλωδίου κλπ, ιδανικά αντικατέστησε το με ένα νέο.., πες του βλάκα από την LG να έρθει να στο κάνει και να το βάλει στην εγγύηση σαν ελαττωματικό.., πιστεύω θα στρώσει το μηχάνημα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Εγώ θα έλεγα αν μπορείς προσπάθησε να βρεις κάποιο τεχνικό, να διορθώσει αυτό με το αισθητήριο.., αν έχω καταλάβει σωστά, πήρε το αισθητήριο από το πίσω μέρος της αντλίας που ήταν πάνω στο στοιχείο και το επέκτεινε για να βγει στο πλάι;

Βάλτε το όπως ήταν, ιδανικά αντικατέστησε το με ένα νέο.., πες του βλάκα από την LG να έρθει να στο κάνει και να το βάλει στην εγγύηση σαν ελαττωματικό.., πιστεύω θα στρώσει το μηχάνημα..

Έχω παραγγείλει νέο γνήσιο αισθητήριο 

 

IMG20240123232225.jpg

IMG_20240123_232519.jpg

IMG_20240123_232537.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Έχω παραγγείλει νέο γνήσιο αισθητήριο 

IMG_20240123_232519.jpg

IMG20240123232225.jpg

IMG_20240123_232519.jpg

Πάντως οι 21.7 kwh σε θερμότητα, αν δεν "παγώνει" το σπίτι, δείχνουν πως οι απώλειες του χώρου σου είναι λίγες για 24 ώρες.., αλλά δεν πιστεύω να είναι έγκυρα τα αποτελέσματα βάσει αισθητηρίου έξω..

Αντικατέστησε το με αυτό που έχεις παραγγείλει, εκτιμώ πως θα στρώσει.., μετά αν θες ρύθμισε αντιστάθμιση (ή AI το λέει δεν τα ξέρω), θα δουλέψει πολύ οικονομικά..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εγώ θα έλεγα αν μπορείς προσπάθησε να βρεις κάποιο τεχνικό, να διορθώσει αυτό με το αισθητήριο.., αν έχω καταλάβει σωστά, πήρε το αισθητήριο από το πίσω μέρος της αντλίας που ήταν πάνω στο στοιχείο και το επέκτεινε για να βγει στο πλάι;

Βάλτε το όπως ήταν χωρίς επεκτάσεις καλωδίου κλπ, ιδανικά αντικατέστησε το με ένα νέο.., πες του βλάκα από την LG να έρθει να στο κάνει και να το βάλει στην εγγύηση σαν ελαττωματικό.., πιστεύω θα στρώσει το μηχάνημα..

δεν έχεις καταλάβει οτι δε πρόκειται να ασχοληθεί με το μαγαζί και την εταιρία σοβαρά , επομένως καλύτερα να την πουλήσει μιας και περισσότερο παίζει με την αντλία να περνά η ώρα σαν diy project

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Πάντως οι 21.7 kwh σε θερμότητα, αν δεν "παγώνει" το σπίτι, δείχνουν πως οι απώλειες του χώρου σου είναι λίγες για 24 ώρες.., αλλά δεν ξέρω αν είναι έγκυρα τα αποτελέσματα βάσει αισθητηρίου έξω..

Αντικατέστησε το με αυτό που έχεις παραγγείλει, εκτιμώ πως θα στρώσει.., μετά αν θες ρύθμισε αντιστάθμιση (ή AI το λέει δεν τα ξέρω), θα δουλέψει πολύ οικονομικά..

Α Ι το έχω.. Έχω σωστή αυτόματη ρύθμιση - αντιστάθμιση με καμπύλη..δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάποια κρυφή ρύθμιση αλλά δεν πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείτε λοιπόν, οτι σε σπίτι 100 τμ με την συγκεκριμένη μόνωση και νερά 34 όπως τα εχει (κ ας εχει σωματα καλοριφέρ ) το 32.1 πες 32.5 κατανάλωσή που κλείνει 24ορο ειναι νορμάλ ?

οτι δεν υπαρχει περίπτωσή παράλληλα να συντήρειτε ο χωρος λόγο μόνωσης και την ελάχιστη ζεστη που δινει αναλογικά να νιωθει "ζέστα" στους 21?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δεν έχεις καταλάβει οτι δε πρόκειται να ασχοληθεί με το μαγαζί και την εταιρία σοβαρά , επομένως καλύτερα να την πουλήσει μιας και περισσότερο παίζει με την αντλία να περνά η ώρα σαν diy project

Κόρακι αν δεν θες να βοηθήσειςην ειρωνεύεσαι τουλάχιστον...ούτε να κάνεις τον εξυπνο σε κάθε σχόλιο.. εγώ εδώ παιδευομαι ενάμιση μήνα. Και τα παιδιά προσπαθούν να βοηθήσουν... Άσε τις εξυπνάδες σου.. 

Έχω μιλήσει απευθείας με την lg .. έχω καλέσει τεχνικό στο σπίτι. Έχω πάρει μετρήσει από το ρολόι της ΔΕΗ. Έχω μιλήσει με άλλους υδραυλικούς που στήνουν αντλίες..

Τι άλλο δηλαδή να κάνω? Να μαλώνω από τα τηλέφωνα με την αντιπροσωπεία?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχεις καταλάβει οτι δε πρόκειται να ασχοληθεί με το μαγαζί και την εταιρία σοβαρά , επομένως καλύτερα να την πουλήσει μιας και περισσότερο παίζει με την αντλία να περνά η ώρα σαν diy project

Να μην αλλάξει πρώτα το αισθητήριο, όπου ίσως να διορθώσει τη λειτουργία, αλλιώς αν μετά δει πως δεν, ας απαιτήσει να του φέρουν καινούργια αντλία, αν τυχόν είναι ελαττωματική.., δηλαδή ντε και καλά να την πουλήσει;

Πόσο καιρό την έχεις @ALXIOA? έχει εγγύηση σαν μηχάνημα;

Άμα δεν παίρνουν από λόγια και είναι στις εγγυήσεις, εξώδικο στην πόρτα της LG, αλλά και αυτού που την εγκατέστησε να ασχοληθούν να τα φτιάξουν, αλλιώς θα συνεχίσει νομικά..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Να μην αλλάξει πρώτα το αισθητήριο, όπου ίσως να διορθώσει τη λειτουργία, αλλιώς αν μετά δει πως δεν, ας απαιτήσει να του φέρουν καινούργια αντλία, αν τυχόν είναι ελαττωματική.., δηλαδή ντε και καλά να την πουλήσει;

Πόσο καιρό την έχεις @ALXIOA? έχει εγγύηση σαν μηχάνημα;

Καινούργια είναι ρε παιδιά. Τον Αύγουστο την έβαλα 

 Πρώτη φορά την άναψα τέλη Οκτωβρίου - Νοεμβρίο δεν θυμάμαι.. κ βέβαια έχει εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...