Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, lelos είπε

Καλησπέρα, συγνώμη για το σεντόνι!

Εχω μια αντλία carrier εδω και 8 χρόνια!

Δουλεύει μια χαρά και είμαι ευχαριστημένος. Μετα απο όσα διάβασα εδω μέσα πιστεύω οτι τοσα χρόνια την δουλεύω λαθος και θα μπορουσα να είχα γλυτώσει χρήματα και να εχω πιο ζεστο σπίτι!

Ξεκιναω, δεν ειχα πειράξει πότε τις ρυθμίσεις μονο την θερμοκρασία και κάποιες δοκιμές να δουλεύει με θερμοστάτη ή συνέχεια με τους θερμοστάτες τον fancoil.

Στην συνεχή λειτουργία έκαιγε πολυ περισσότερο. Φυσικά με τον κεντρικό θερμοστάτη εχω πολλά start stop.

Εχω την Carrier 30awh015hb (15kw) σε διαμέρισμα 80τμ στην Αθηνά με 4 fancoils, 1 πετσετοκρεμαστρα και θερμοσίφωνα μποιλερ (δυστυχώς χωρις ηλεκτροβανα).

Ειναι ρυθμισμένη χωρις κλιματική καμπύλη και την ειχαν ρυθμίσει με νερα 42-52. Δεν εχω shelly em αλλα μετρησα την κατανάλωση μιας μέρας με 17° εξωτερική και ρύθμιση 19.5° εκαψε 16kwatt. 

Με το κρυο τωρα με 5° μέσο όρο μου έκαψε 20kwatt.

Κατέβασα τα νερά 35-40 αλλα με την λειτουργία στον θερμοστάτη παλι πιάνει θερμοκρασία και εχω on/off.

Θα ηθελα συμβουλή για καλύτερη κατανάλωση!

ψάξε πως να κάνεις αντιστάθμιση,  μέχρι να φέρεις την εσωτερική θερμοκρασία εκεί που θες και να κόβει ο θερμοστάτης όσο το δυνατόν λιγότερο με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες νερών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον κυριοι  25,7 κιλοβατωρες  μεχρι τωρα με 15,8 παραγωγη.. επεσαν τα νουμερα..

και οι κιλοβατωρες πρεπει να ειναι ολοσωστες..

χτες το ρολοι της Δεη το μεσημερι που πηρα ενδειξη ελεγε 2659 και τωρα λεει 2693.. τι εχετε να πειτε..? 

Πιστευω οτι ο πινακας της LG μετραει ολοσωστα..θα κλεισω σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το znx.. 

Τι αλλος προτεινεται..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

λοιπον κυριοι  25,7 κιλοβατωρες  μεχρι τωρα με 15,8 παραγωγη.. επεσαν τα νουμερα..

και οι κιλοβατωρες πρεπει να ειναι ολοσωστες..

χτες το ρολοι της Δεη το μεσημερι που πηρα ενδειξη ελεγε 2659 και τωρα λεει 2693.. τι εχετε να πειτε..? 

Πιστευω οτι ο πινακας της LG μετραει ολοσωστα..θα κλεισω σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το znx.. 

Τι αλλος προτεινεται..?

αφού είσαι large και δεν έχεις θέμα , πέταμα ανακύκλωση και μελέτη/εγκατάσταση απο την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τα fancoil από μόνα τους, είναι χαζά. Ένα κουτί που περνάει ζεστό νερό, και ένας ανεμιστήρας. Αυτό που τα κάνει λειτουργικά, είναι το χειριστήριό τους. Αυτό έχει ρύθμιση της ταχύτητας του ανεμιστήρα, ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου και κάποια έχουν και υδροστάτη που διαβάζουν την θερμοκρασία του νερού για να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας, στην θέρμανση ή στην ψύξη. Οπότε το χειριστήριο διαβάζει ότι περνάει ζεστό νερό μέσα από το fancoil, άρα έχει πάρει μπρος η θέρμανση και δίνουν εντολή στον ανεμιστήρα να ξεκινήσει, για να μην καίει ο ανεμιστήρας ενώ η θέρμανση είναι σβηστή. Αντίστοιχα, ο θερμοστάτης χώρου του χειριστηρίου διαβάζει την θερμοκρασία του χώρου και απενεργοποιεί τον ανεμιστήρα όταν επιτευχθεί η επιθυμητή, ενεργοποιώντας τον πάλι όταν πέσει.
Δες αν μπορεί να απενεργοποιηθεί εντελώς το θερμόμετρο του νερού, και άναβέ τα εσύ ένα - ένα το πολύ πολύ, όταν βάζεις θέρμανση. Δεν είναι καιρός για έξοδα για άλλα χειριστήρια!!!

 

 

Με την βοήθεια της τηλεφωνικής υποστήριξης της Daikin που οφείλω να πω ότι ήταν αρκετά καλή, χωρίς καθόλου αναμονή , φαίνεται ότι έλυσα το μυστήριο με την περιέργη συμπεριφορά των fancoils. 

Δυστυχώς για άλλη μια φορά ήταν καθαρά θέμα εγκαταστάτη, που σύμφωνα με τον εργολάβο / μηχανικό που ανέλαβε την εγκατάσταση, είναι και από τους καλούς.

Ο καλός αυτός εγκαταστάτης λοιπόν αντί να τοποθετήσει τον υδροστάτη ( αισθητήρα θερμοκρασίας νερού) με το οποίο λειτουργεί το συγκεκριμένη χειριστήριο που έχω στα Daikin faincoil ( ECFWMB6 ) , στο σημείου εισόδου του ζεστού νερού όπως θα έπρεπε να κάνει βάσει manual το έβαλε κάπου άσχετα και μακριά από το σημείο εισόδου, πάνω στο στοιχείο.

Και φυσικά σε κάθε fcu ήταν τοποθετημένο αλλού. Ότι νάναι με λίγα λόγια. 

Το αποτέλεσμα ήταν ότι τα fcus ανάβανε randomly γιατί randomly πιανανε την θερμοκρασία των 40 βαθμών που χρειάζονται.

Παραθέτω και φωτογραφία σε περίπτωση που αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.

Με μαύρο κύκλο η σωστή θέση, με ροζ η θεση που τα είχε βάλει.

Ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη. 

 

fcu-liquid thermostat.jpg

Επεξ/σία από utb123
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lelos said:

Καλησπέρα, συγνώμη για το σεντόνι!

Εχω μια αντλία carrier εδω και 8 χρόνια!

Δουλεύει μια χαρά και είμαι ευχαριστημένος. Μετα απο όσα διάβασα εδω μέσα πιστεύω οτι τοσα χρόνια την δουλεύω λαθος και θα μπορουσα να είχα γλυτώσει χρήματα και να εχω πιο ζεστο σπίτι!

Ξεκιναω, δεν ειχα πειράξει πότε τις ρυθμίσεις μονο την θερμοκρασία και κάποιες δοκιμές να δουλεύει με θερμοστάτη ή συνέχεια με τους θερμοστάτες τον fancoil.

Στην συνεχή λειτουργία έκαιγε πολυ περισσότερο. Φυσικά με τον κεντρικό θερμοστάτη εχω πολλά start stop.

Εχω την Carrier 30awh015hb (15kw) σε διαμέρισμα 80τμ στην Αθηνά με 4 fancoils, 1 πετσετοκρεμαστρα και θερμοσίφωνα μποιλερ (δυστυχώς χωρις ηλεκτροβανα).

Ειναι ρυθμισμένη χωρις κλιματική καμπύλη και την ειχαν ρυθμίσει με νερα 42-52. Δεν εχω shelly em αλλα μετρησα την κατανάλωση μιας μέρας με 17° εξωτερική και ρύθμιση 19.5° εκαψε 16kwatt. 

Με το κρυο τωρα με 5° μέσο όρο μου έκαψε 20kwatt.

Κατέβασα τα νερά 35-40 αλλα με την λειτουργία στον θερμοστάτη παλι πιάνει θερμοκρασία και εχω on/off.

Θα ηθελα συμβουλή για καλύτερη κατανάλωση!

μπαινεις στο υπομενου της carrier και ρυθμιζεις καμπυλη αντισταθμισης εχθες
κωδικοι 118 - 119 : θερμοκρασια εξωτερικη, ελαχιστη, μεγιστη
κωδικοι 120 - 121 : θερμοκρασια νερου, ελαχιστη μεγιστη

αμα εχεις και το excel, φτιαχνεις ενα με τα παραπανω στοιχεια ωστε να βλεπεις τι θερμοκρασια νερου θα εχεις εαν πχ εχεις εξωτερικη θερμοκρασια 13C

start stop εχω και εγω με την carrier αλλα λογο το οτι πιανει επιθυμητή θερμοκρασια.  Φυσικα μπορεις να ρυθμισεις και το διαφορικο του θερμοστατη. εγω το εχω βαλει 0.2C

Ειναι ΤΕΡΑΣ ρυθμισεων η carrier. 

Η τωρινη μου lg ειναι για τα μπαζα. Οταν ειδα οτι ο θερμοστατης της δεν υποστηριζει καν δεκαδικα (ουτε καν 0.5C) στην επιλογη θερμοκρασιας ή να αλλαξεις το διαφορικο, ηθελα να την πεταξω.

Η χειροτερη επιλογη μου εβερ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALXIOA είπε

λοιπον κυριοι  25,7 κιλοβατωρες  μεχρι τωρα με 15,8 παραγωγη.. επεσαν τα νουμερα..

και οι κιλοβατωρες πρεπει να ειναι ολοσωστες..

χτες το ρολοι της Δεη το μεσημερι που πηρα ενδειξη ελεγε 2659 και τωρα λεει 2693.. τι εχετε να πειτε..? 

Πιστευω οτι ο πινακας της LG μετραει ολοσωστα..θα κλεισω σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το znx.. 

Τι αλλος προτεινεται..?

Προτείνω αν δεν σου λύσουν το πρόβλημα από την LG, να απευθυνθείς σε δικηγόρο. 

Σοβαρά το λέω. Δεν είναι το θέμα σου η απόκλιση του θερμομέτρου μην αναφέρεις αυτό και σκαλώσουν εκεί. Το πρόβλημα σου περιορίζεται στο ότι καις 25 και παράγεις 15. Τραγικό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Προτείνω αν δεν σου λύσουν το πρόβλημα από την LG, να απευθυνθείς σε δικηγόρο. 

Σοβαρά το λέω. Δεν είναι το θέμα σου η απόκλιση του θερμομέτρου μην αναφέρεις αυτό και σκαλώσουν εκεί. Το πρόβλημα σου περιορίζεται στο ότι καις 25 και παράγεις 15. Τραγικό! 

Αλήθεια πιστεύεις ότι παράγει 15; Δεν ζεσταίνεται σπίτι με 15KWh ενέργεια. Το δικό μου αυτές τις ημέρες για 60τμ μου δίνει 75KWh το κλιματιστικό.

Δεν θα έχει και παθητικό σπίτι.

Για μένα είναι λάθος η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σε μετρήσεις πάει λάθος, ή στο χειριστήριο της αντλίας, δεν γίνεται να "καίει" 25 και να "παράγει" 15.., το ανάποδο ναι, αλλά σε πολύ δύσκολες συνθήκες..,

Λογικά θα έπρεπε να παράγει τα τριπλάσια (ίσως και παραπάνω) από την καταναλισκόμενη ενέργεια..

Πιθανόν κάτι θα πρέπει να κάνεις με την καλωδίωση του χειριστηρίου, να λαμβάνει σωστές ενδείξεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλήθεια πιστεύεις ότι παράγει 15; Δεν ζεσταίνεται σπίτι με 15KWh ενέργεια. Το δικό μου αυτές τις ημέρες για 60τμ μου δίνει 75KWh το κλιματιστικό.

Δεν θα έχει και παθητικό σπίτι.

Για μένα είναι λάθος η τιμή.

Πραγματικά το έχω απορία αυτό!!! Ο μόνος τρόπος να επιβεβαιωθεί είναι με θερμιδομέτρηση... Βέβαια και 25 kwh είναι υψηλή κατανάλωση, για ένα καλά μονωμένο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πραγματικά το έχω απορία αυτό!!! Ο μόνος τρόπος να επιβεβαιωθεί είναι με θερμιδομέτρηση... Βέβαια και 25 kwh είναι υψηλή κατανάλωση, για ένα καλά μονωμένο σπίτι.

30 καίω για 120τμ . Δεν έχω σπουδαίες μονώσεις, περίπου 7500KW ανά όροφο απώλειες. Αλλά ο φίλος μένει σε πιο κρύο κλίμα και δεν παράγω ΖΝΧ. Δεν μου φαίνεται περίεργη μια κατανάλωση των 25KWh γενικά. Δεν ξέρω τις μονώσεις του αλλά το 15 προσδιδομενη είναι 100% λάθος ένδειξη. Για 15τμ ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

30 καίω για 120τμ . Δεν έχω σπουδαίες μονώσεις, περίπου 7500KW ανά όροφο απώλειες. Αλλά ο φίλος μένει σε πιο κρύο κλίμα και δεν παράγω ΖΝΧ. Δεν μου φαίνεται περίεργη μια κατανάλωση των 25KWh γενικά. Δεν ξέρω τις μονώσεις του αλλά το 15 προσδιδομενη είναι 100% λάθος ένδειξη. Για 15τμ ίσως.

Χμμμ...είδες πόσο ρόλο παίζει το κλίμα...εγώ καίω 20~30 αυτές τις μέρες (χθες 18, σήμερα θα πιάσω τις 30), σε 2 ορόφους σύνολο ~280τμ. Πύργο όμως εκτός από βροχή και υγρασία, έχουμε ζεστούς χειμώνες. 

Screenshot_20240123-203805.png.c4d0ee86292b41fda514a258aa417eff.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Χμμμ...είδες πόσο ρόλο παίζει το κλίμα...εγώ καίω 20~30 αυτές τις μέρες (χθες 18, σήμερα θα πιάσω τις 30), σε 2 ορόφους σύνολο ~280τμ. Πύργο όμως εκτός από βροχή και υγρασία, έχουμε ζεστούς χειμώνες. 

Screenshot_20240123-203805.png.c4d0ee86292b41fda514a258aa417eff.png

Ναι με 30 κατανάλωση, αν σε πάω σε μέσο cop 4, σημαίνει 120 προσδιδομενες κιλοβατώρες και θέλουμε να πιστέψουμε ένα μηχάνημα που λέει ότι με 15 ζεσταίνω σπίτι; Αδύνατον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει τελικά για τον @ALXIOA είναι αν τελικά το σπίτι είναι ζεστό... γιατί αν είναι όντως ζεστό με αυτή την κατανάλωση (βόρεια Ελλάδα αν θυμάμαι καλά) νομίζω ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και κάτι πάει λάθος με το software του χειριστηρίου της αντλίας... μήπως παίρνει κανένα update αυτο?  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι με 30 κατανάλωση, αν σε πάω σε μέσο cop 4, σημαίνει 120 προσδιδομενες κιλοβατώρες και θέλουμε να πιστέψουμε ένα μηχάνημα που λέει ότι με 15 ζεσταίνω σπίτι; Αδύνατον.

Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ? 

αν θυμάμαι σωστά το σπίτι του εχει πολύ καλή θερμομόνωση οποτε μια χαρα κρατάει σε χαμηλες θερμοκρασίες απο τις προηγουμενες ημέρες κ τη χρηση στο σπιτι ειδικά αν ειναι λειτουργικό κατά τη διάρκεια της ημέρας. πχ εμένα το σαλόνι μονό με tv κ PlayStation κ φωτα ανεβάζει 0.5 βαθμούς στο 2ορο κ μόνωση κουκουρουκου . το 21 βαθμους που έχει αν θυμάμαι σωστά, δε το θεωρω ζεστα για τα δεδομενα..

Επίσης, αν θυμάμαι σωστά δεν είναι μεγάλη κατοικία

Επιπλέον, τις 30kwh Είναι γεμάτο 24oro ? δε διευκρινίζεται κάπου 

εγω δε μπορώ να δεχτω οτι ειναι λάθος της μέτρησης της αντλίας γτ είναι αλγόριθμος. θα ήταν σε ολα τα μοντέλα τους οτι νανε αυτο το νούμερο. 

Θεωρώ πως ναι μπορεί να έχει παράξει 15 kwh θέρμανσης κ να ειναι ζεστό το σπίτι εφόσον είναι μικρο με καλή μόνωση λογο συσσώρευση καθώς εχει σώματα καλοριφέρ .

τωρα που το σκευτομαι ειναι να δυνατον να ζεσταινει νερα να καταναλώνει αλλα να μη τα κυκλοφορεί σωστα κ να κλείνει? κ ρωταω γτ την παραγόμενη την υπολογιζει βάση  του flow.

μια σκεψη.. ετσι για την οικονομία του γρίφου

@ALXIOA απο περίεργια ποσα τμ εισαι , ποσα kw ρευματος εχεις σε κλεισμένο 24 ορο , τι μόνωση έχεις?

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...