Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Εντάξει μια απόκλιση είναι φυσιολογικό να την έχουν 2 διαφορετικά θερμόμετρα μεταξύ τους. Βέβαια 3 βαθμούς είναι διαφορά, αλλά εξαρτάται και πού είναι τοποθετημένο το καθένα. Μην ανησυχείς για αυτό! Μετρητή ενέργειας παρήγγειλες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Καλημέρα! Εντάξει μια απόκλιση είναι φυσιολογικό να την έχουν 2 διαφορετικά θερμόμετρα μεταξύ τους. Βέβαια 3 βαθμούς είναι διαφορά, αλλά εξαρτάται και πού είναι τοποθετημένο το καθένα. Μην ανησυχείς για αυτό! Μετρητή ενέργειας παρήγγειλες;

μαζι διπλα διπλα ειναι τοποθετημενα... μα τις LG μεσα εδειχνε 0 και το εξωτερικο που το εβαλα προχτες γιατι μου ειπε ο τεχνικος να παρω να βαλω λεει -3. και μεσα στο σπιτι μονο 21 βαθμους.. τα σωματα χλυαρα.. τι σκατα συμβαινει ..

Σημερα θα παρω παραγγελια για τον μετρητη..

Πιθανολογο ότι αυτός ο αισθητήρας της αντλία έχει πρόβλημα .. μπορώ να τον αντικαταστήσω?? Με κάποιον καλύτερο.?? 

Κάπως να μετράει σωστά??

IMG20240123074246.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, utb123 είπε

στην άλλη περίπτωση εννοείς να έχω τον θερμοστατη στο 25 πχ, και να μην φτάνει ποτε τα 25 επειδή θα έχω τα περισσότερα fcus σχετικά χαμηλά εκτός από αυτά που δεν ανάβουν ; 

το πρόβλημα που έχω σε αυτή την περίπτωση ότι είναι σχεδόν τυχαίο το ποιο fcu παίρνει μπρος όποτε φαντάζομαι θα πρέπει συνεχώς να τους αλλάζω ρύθμιση. Κατάλαβα κάτι λάθος ; 

Ναι αυτό εννοεί, να έχεις τον θερμοστάτη πιο ψηλά και να ελέγχεις την θερμοκρασία του κάθε χώρου από τους θερμοστάτες των fan coil. 

Το πιο σωστό είναι, για να βελτιώσεις και την κατανάλωσή σου, να βρεις τρόπο να δουλεύουν τα fan coils και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες! Το ελάχιστο 40, είναι θάνατος για την δυνατότητα εξοικονόμησης που σου παρέχει η αντλία σου.

Επίσης ίσως πρέπει να φέρεις έναν έμπειρο θερμοϋδραυλικό, να σου εξισορροπήσει το κύκλωμα ώστε να πηγαίνει επαρκής παροχή νερού και στα πιο μακρινά σώματα, γιατί φαίνεται ότι πάει πολλή στα κοντινά που τυχαίνει να βρίσκεται κοντά ο θερμοστάτης και κόβει από εκεί...(δοκίμασε να βάλεις και αυτά που είναι κοντά, στην πιο χαμηλή σκάλα και πιο χαμηλά τον θερμοστάτη τους, ώστε να μην ανεβάσουν την θερμοκρασία του χώρου του θερμοστάτη, και να προλάβουν να πάρουν και τα υπόλοιπα)...

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

μαζι διπλα διπλα ειναι τοποθετημενα... μα τις LG μεσα εδειχνε 0 και το εξωτερικο που το εβαλα προχτες γιατι μου ειπε ο τεχνικος να παρω να βαλω λεει -3. και μεσα στο σπιτι μονο 21 βαθμους.. τα σωματα χλυαρα.. τι σκατα συμβαινει ..

Σημερα θα παρω παραγγελια για τον μετρητη..

Πιθανολογο ότι αυτός ο αισθητήρας της αντλία έχει πρόβλημα .. μπορώ να τον αντικαταστήσω?? Με κάποιον καλύτερο.?? 

Κάπως να μετράει σωστά??

IMG20240123074246.jpg

Δίπλα δίπλα, ΔΕΝ είναι!!! Το θερμότερο το έχεις βάλει μπροστά από τις γρίλιες αν καταλαβαίνω καλά, εκεί που φέρνει ο ανεμιστήρας παγωμένο αέρα. Για βάλε το εκεί που είναι και της LG, ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα, και άσε το, να δεις τι θα γράψει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι ναι!!! Να πέφτει και τσακωμός να έχει θεάσεις!!! Όχι στο τέλος, στην διάρκεια της "αυτοψίας από τους ειδικούς του καναλιού", όταν θα λέμε τις κακοτεχνίες, θα πετάγεσαι και θα λες "άμα είχατε βάλει αέριο δεν θα τα είχατε αυτά τώρα" και εκεί θα αρπαζόμαστε !!!

1 εκατομμύριο views!!!

Χαχαχαχα!!!

Χα χα χα θελουμε και κάποιον ανάμεσα μας δήθεν να μας κρατά να μην ξεφύγουν τα πράγματα!!! Από κάτω χαμός στα σχόλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι αυτό εννοεί, να έχεις τον θερμοστάτη πιο ψηλά και να ελέγχεις την θερμοκρασία του κάθε χώρου από τους θερμοστάτες των fan coil. 

 

Δίπλα δίπλα, ΔΕΝ είναι!!! Το θερμότερο το έχεις βάλει μπροστά από τις γρίλιες αν καταλαβαίνω καλά, εκεί που φέρνει ο ανεμιστήρας παγωμένο αέρα. Για βάλε το εκεί που είναι και της LG, ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα, και άσε το, να δεις τι θα γράψει! 

εκει ηταν και αυτο..και παλι λαθος μετρουσε....ακριβως διπλα.. στο θερμομετρο. ο τεχνικος το αλλαξε θεση και μου ειπε να το κανω προεκταση να το παω πισω στον τοιχο να μην το βλεπει καθολου ο ηλιος.. που δεν το εβλεπε αλλα λεμε....

παντως η εξωτρικη ηταν -4 ελεγε το κινητο μου.. -3 ελεγε που μπηκα στο αμαξι.. αρα το θερμομετρο δουλευει σωστα..

Τις αντλιας μας κανει νουμερα.. ειμαι σιγουρος για αυτο..

μπορει να αντικατασταθει.? καποιο καλυτερο.? πειτε ιδεα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εγκατάσταση αντλίας θερμότητας είναι μια ακριβή εγκατάσταση εξ ορισμού. Μην διστάζετε να προσθέσετε πράγματα που ανεβάζουν λίγο το συνολικό κόστος αλλά έχετε σίγουρο αποτέλεσμα. Υπάρχουν ρυθμιστικές βαλβίδες που ορίζεις εσύ την παροχή &  θα πάει σε κάθε κλάδο / FCU η ποσότητα νερού που έχεις ορίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

εκει ηταν και αυτο..και παλι λαθος μετρουσε....ακριβως διπλα.. στο θερμομετρο. ο τεχνικος το αλλαξε θεση και μου ειπε να το κανω προεκταση να το παω πισω στον τοιχο να μην το βλεπει καθολου ο ηλιος.. που δεν το εβλεπε αλλα λεμε....

παντως η εξωτρικη ηταν -4 ελεγε το κινητο μου.. -3 ελεγε που μπηκα στο αμαξι.. αρα το θερμομετρο δουλευει σωστα..

Τις αντλιας μας κανει νουμερα.. ειμαι σιγουρος για αυτο..

μπορει να αντικατασταθει.? καποιο καλυτερο.? πειτε ιδεα

 

Θα εμπιστευόμουν το θερμόμετρο της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα εμπιστευόμουν το θερμόμετρο της αντλίας.

ΟΧΙ.. ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ..

την ημερα που ηρθε  ο τεχνικος σπιτι ο πινακας της αντιας ελεγε 29 εξω.. το θερμομετρο 19.. Λεει καλοκαιρι εχουμε τι γινετε..? το ειδε με τα ματια του. ανεβασε λιγο τα νερα να ξεκινησει η ανλτια γιατι δεν δουελευε εκεινη την ωρα..  και αμεσως εδειξε 18 εξωτερικη. 

εχει θεμα σας λεω..  .. και εβαλα θερμομερο γιατι το εχω παρατηρησει και αλλες φορες αυτο. και αυτος 2-3 μερες πριν ερθει σπιτι ..μου ειπε παρα βαλε ενα απλο θερμομετρο διπλα να βλεπουμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

ΟΧΙ.. ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ..

την ημερα που ηρθε  ο τεχνικος σπιτι ο πινακας της αντιας ελεγε 29 εξω.. το θερμομετρο 19.. Λεει καλοκαιρι εχουμε τι γινετε..? το ειδε με τα ματια του. ανεβασε λιγο τα νερα να ξεκινησει η ανλτια γιατι δεν δουελευε εκεινη την ωρα..  και αμεσως εδειξε 18 εξωτερικη. 

εχει θεμα σας λεω..  .. και εβαλα θερμομερο γιατι το εχω παρατηρησει και αλλες φορες αυτο. και αυτος 2-3 μερες πριν ερθει σπιτι ..μου ειπε παρα βαλε ενα απλο θερμομετρο διπλα να βλεπουμε....

 

Μήπως το χτύπαγε ο ήλιος; Ανάμεσα σε εγκατεστημένο θερμόμετρο τύπου thermistor και κινεζιές θερμομετράκια του κιλού, ψηφίζω το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μήπως το χτύπαγε ο ήλιος; Ανάμεσα σε εγκατεστημένο θερμόμετρο τύπου thermistor και κινεζιές θερμομετράκια του κιλού, ψηφίζω το πρώτο.

λλεμε οχι μην επιμενεις...δεν γινεται αυτο που λες..

πες μου πως το αλλαζω.. πιο να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

λλεμε οχι μην επιμενεις...δεν γινεται αυτο που λες..

πες μου πως το αλλαζω.. πιο να παρω?

Αν το θερμόμετρο είχε πρόβλημα δεν θα το άλλαζε ο τεχνικός της lg που ήρθε και τη βρήκε άψογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

ειπε να το κανω προεκταση να το παω πισω στον τοιχο να μην το βλεπει καθολου ο ηλιος..

Πώς σου είπε να το κάνεις προέκταση; Είχε περιθώριο το καλώδιο ή έπεσε κοπτοραπτική; Γιατί αν κόπηκε και προεκτάθηκε, είναι αρκετά πιθανό, να σου κάνει πρόβλημα αυτό. 
Διαφορετικά, μπορεί να είναι λάθος καλιμπραρισμένο, δεν αποκλείεται! Τώρα αν αλλάζει δεν ξέρω, σίγουρα θα δίνει ανταλλακτικό η LG ή μπορεί να έχει και εξωτερικό αισθητήριο για να το τοποθετήσεις κάπου καλύτερα.
Αλλά όπως είπα και πριν, δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν το θερμόμετρο είχε πρόβλημα δεν θα το άλλαζε ο τεχνικός της lg που ήρθε και τη βρήκε άψογη;

θα ελεγα τωρα καμια κουβεντα..για τον τεχνικο.. αυτος μου ειπε βαλε εξωτερικο θερμομετρο..για αυτο σου λεω..θελει αλλαγη η τροποιοιιηση....

Αυτος το εβγαλε πισω απο το αγκιστρο που ηταν πιασμενο και μου λεει πες τον υδραυλικο σου. να ερεθ να το κανει προεκταση να το πας πισω.. να το κοψει και να το βαλει πισω στον τοιχο που δεν το βλεπει δηθεν καθολου ηλιος... 

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

θα ελεγα τωρα καμια κουβεντα..για τον τεχνικο.. αυτος μου ειπε βαλε εξωτερικο θερμομετρο..για αυτο σου λεω..θελει αλλαγη η τροποιοιιηση....

Αυτος το εβγαλε πισω απο το αγκιστρο που ηταν πιασμενο και μου λεει πες τον υδραυλικο σου. να ερεθ να το κανει προεκταση να το πας πισω.. να το κοψει και να το βαλει πισω στον τοιχο που δεν το βλεπει δηθεν καθολου ηλιος... 

Συγγνώμη αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω, αυτό το θερμόμετρο είναι εξάρτημα της αντλίας σωστά; Ή είναι κάτι άλλο; Αν είναι εξάρτημα της αντλίας, είναι ένα input προκειμένου η αντλία να παίζει σωστά και αν το θερμόμετρο δυσλειτουργεί θα έπρεπε να αλλαχθεί στο πλαίσιο εγγύησης. Τα θερμόμετρα αυτά μετρούνται πολύ εύκολα ωμικά (έχουν πινακάκι με τιμή αντίστασης ανά θερμοκρασία). Επίσης αν το θερμόμετρο είχε θέμα, θα έβλεπες μονίμως αποκλίσεις ή περίεργες τιμές. Υπόψιν δεν μετράει σαν σφάλμα που πήγες και έβαλες μια κινεζιά στη ροή του αέρα και έδειξε -3 ενώ αυτό έλεγε μηδέν. Το σωστό είναι το μηδέν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το σωστό είναι το μηδέν.

Διάβασε και αυτό όμως:

 

12 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

να το κοψει και να το βαλει πισω στον τοιχο που δεν το βλεπει δηθεν καθολου ηλιος... 

^^^^^^^^^^^^^^^^^

Κοπή + προέκταση + ένωση = αυξημένη αντίσταση = χάνεται το καλιμπράρισμα = λάθος ένδειξη (άγνωστης απόκλισης)

Καλά αυτός ο ευλογημένος ο τεχνικός αφού είπε έτσι, γιατί δεν το έκανε ο ίδιος και ζήτησε να το κάνει ο υδραυλικός!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...