Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, utb123 είπε

Υπάρχει κάποια λύση που μπορείτε να μου προτείνετε για το παραπάνω πρόβλημα ; 

αν βάλεις τα άλλα τα fcu που είναι στο χώρο που ζεσταίνεται πιο εύκολα να ξεκινάν με λίγο παραπάνω θερμοκρασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

αν βάλεις τα άλλα τα fcu που είναι στο χώρο που ζεσταίνεται πιο εύκολα να ξεκινάν με λίγο παραπάνω θερμοκρασία ?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να το κάνω αυτό γιατί η θερμοκρασία εκίνησης δεν είναι κάτι που μπορώ να ρυθμίσω στα συγκεκριμένα fcus που έχω. Φαινεται να είναι hardcoded που λένε αλλά θα ρωτήσω τον εγκαταστάτη αν γίνεται κάτι τετοιο. Πολύ καλή ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimpap61 είπε

Μπορεί να λειτουργήσει η αντιστάθμιση σε μία αντλία όταν αυτή θερμαίνει δύο ξεχωριστούς χώρους που ο καθένας έχει τον δικό του ανεξάρτητο θερμοστάτη (με ηλεκτροβάνες);

Μπορεί, αλλά θα υπάρχει πρόβλημα ισχύος, ίσως. Δηλαδή, αν ο ένας χώρος είναι κρύος, και η αντλία έχει ρίξει θερμοκρασία λόγω αντιστάθμισης, δεν θα έχει την ισχύ να τον ζεστάνει γρήγορα.
Αλλιώς αν είναι ήδη θερμός και έχει κόψει από τον θερμοστάτη για παράδειγμα, δεν θα έχει και τόσο θέμα.
Το πρόβλημα ίσως είναι, αν οι δύο χώροι έχουν και διαφορετική θερμική συμπεριφορά! Εκεί, η αντιστάθμιση για τον έναν ίσως να μην ταιριάζει για τον άλλον, και αναγκαστικά θα φτιαχτεί μια καμπύλη που θα καλύπτει τον δυσμενέστερο ενεργειακά χώρο και ο άλλος θα δουλεύει on-off από τον θερμοστάτη. Γενικά γίνεται πάντως, με τους σχετικούς συμβιβασμούς. Αυτό που είναι καλύτερο να γίνει σε τέτοιους χώρους, είναι ο υδραυλικός διαχωριστής με ξεχωριστούς κυκλοφορητές για το πρωτεύον (αντλία) και για κάθε δευτερεύον κύκλωμα (ανά χώρο) ώστε να μην επηρρεάζεται υδραυλικά η αντλία, από τα μπες-βγες των ηλεκτροβανών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γύριζαν Ελλάδα θα είχαν υλικό για μια 5ετία τουλάχιστον

Γκαντέμης ο κυριούλης πάντως , απο όσο κατάλαβα έκλεισε η εταιρία με τα μαστόρια και δε μπορεί να κάνει κάτι για την εξωτερική , εκτός αν την καλύπτει η LG παρόλο που δεν ήταν αλφαδιασμένη και στενόχωρα τοποθετημένη  (δεν ξέρω πόση εγγύηση δίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το -χω: Θα φτιάξουμε κανάλι στο Youtube. Θα πηγαίνουμε σε σπίτια, θα βλέπουμε τις κακοτεχνίες.
Θα κράζουμε τα μαστόρια, θα λέμε πόσο γαμάτοι είναι οι κατασκευαστές - οι οποίοι θα είναι οι χορηγοί του καναλιού.
Ένας θα κάνει τον παρουσιαστή, ένας τον "ειδικό". Ο korakios θα λέει συμβουλές για παρόχους ενέργειας...
Θα χεστούμε στο τάληρο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Το -χω: Θα φτιάξουμε κανάλι στο Youtube. Θα πηγαίνουμε σε σπίτια, θα βλέπουμε τις κακοτεχνίες.
Θα κράζουμε τα μαστόρια, θα λέμε πόσο γαμάτοι είναι οι κατασκευαστές - οι οποίοι θα είναι οι χορηγοί του καναλιού.
Ένας θα κάνει τον παρουσιαστή, ένας τον "ειδικό". Ο korakios θα λέει συμβουλές για παρόχους ενέργειας...
Θα χεστούμε στο τάληρο!!!

Μας πρόλαβε ο τύπος από τη Μακεδονία ο υδραυλικός μαζί με τον ψηλό που είναι ψυκτικός . 

Αλλά τόσοι που είμαστε εδώ μέσα με μαλακίες από τη φάση της μελέτης έως την εγκατάσταση, θα κάνουμε ολόκληρη σειρά. 

Χρειάζεται κάποιος να κάνει τα γνωστά αναφωνηματα: πω ρε πουστη μου τι έφτιαξε, που πας ρε μπαγλαμά με τέτοια σωλήνωση, κλπ 

Επεξ/σία από GR77-S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, utb123 είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

νομίζω έχω βρει την πηγή του προβλήματος που αντιμετωπίζω αλλά δεν έχω ιδέα πως να το επιλύσω. 
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να έχω την παρόμοια θερμοκρασία σε όλα τα δωμάτια και τις περισσότερες φορές να έχω ενεργά όλα τα fcus σε όλα τα δωμάτια. 

Θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται 

Το σπίτι είναι 122 τετραγωνικά και έχω εγκαταστήσει στο σύνολο 6 daikin fancoil τα οποία έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας νερού και ανάβουν μόνο όταν το νερό το οποίο δέχονται ξεπερνάει τους 40 βαθμούς. 

Όταν η θερμοκρασία του σπιτιού είναι χαμηλή πχ 18 βαθμοί και ζητάω από τον θερμοστάτη να πάει στους 22, όταν ζεσταθεί το νερό παρατηρώ ότι όντως όλα τα fcus ανάβουν ( με διαφορετικούς χρόνους) και το σπίτι τελικά ζεσταίνεται όλο μετά από λίγη ώρα.
Το πρόβλημα είναι ότι μετά, όταν η θερμοκρασία πέσει στους 21 ( από τους 22 του θερμοστάτη ) και ξεκινήσει πάλι η αντλία, τα fcus αρχίζουν και ανάβουν σειριακά, και υπάρχει αρκετό κενό μεταξύ τους, γιατί υποθέτω τα 2 που ξεκίνησαν κρυώνει το νερό για τα υπόλοιπα και παίρνει χρόνο για την αντλία να τα ζεστάνει. 
Με αποτέλσμα να έχουν ανάψει πχ τα 2 από τα 6, και αυτά τα δύο να βγάζουν αρκετή ζέστη για να ανεβάσει την θερμοκρασία στον χώρο του θερμοστάτη και να σταματήσει η αντλία, όμως να μην έχουν ανάψει τα υπόλοιπα στα δωμάτια και κάποια δωμάτια να είναι πραγματικά παγωμένα. 
Το ίδιο επαναλαμβάνεται για το υπόλοιπο της ημέρας και να μπορεί να ζεστάνει όλο το σπίτι μονο αν το ανεβάσω 2 βαθμούς πάνω, ώστε να δουλέψει η αντλία για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για να προλάβουν να ανάψουν όλα τα fcus. 

Υπάρχει κάποια λύση που μπορείτε να μου προτείνετε για το παραπάνω πρόβλημα ; 

Μια λύση (ακριβή) είναι τα χειριστήρια που σου είπα .

Δεύτερη, ανεβάζεις ψηλά το θερμοστάτη ή το δουλεύεις μόνο με νερά ή αντιστάθμιση και ρυθμίζεις τη θερμοκρασία από τα fcu μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο
7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μπορεί, αλλά θα υπάρχει πρόβλημα ισχύος, ίσως. Δηλαδή, αν ο ένας χώρος είναι κρύος, και η αντλία έχει ρίξει θερμοκρασία λόγω αντιστάθμισης, δεν θα έχει την ισχύ να τον ζεστάνει γρήγορα.
Αλλιώς αν είναι ήδη θερμός και έχει κόψει από τον θερμοστάτη για παράδειγμα, δεν θα έχει και τόσο θέμα.
Το πρόβλημα ίσως είναι, αν οι δύο χώροι έχουν και διαφορετική θερμική συμπεριφορά! Εκεί, η αντιστάθμιση για τον έναν ίσως να μην ταιριάζει για τον άλλον, και αναγκαστικά θα φτιαχτεί μια καμπύλη που θα καλύπτει τον δυσμενέστερο ενεργειακά χώρο και ο άλλος θα δουλεύει on-off από τον θερμοστάτη. Γενικά γίνεται πάντως, με τους σχετικούς συμβιβασμούς. Αυτό που είναι καλύτερο να γίνει σε τέτοιους χώρους, είναι ο υδραυλικός διαχωριστής με ξεχωριστούς κυκλοφορητές για το πρωτεύον (αντλία) και για κάθε δευτερεύον κύκλωμα (ανά χώρο) ώστε να μην επηρρεάζεται υδραυλικά η αντλία, από τα μπες-βγες των ηλεκτροβανών.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δηλαδή είναι προτιμότερο να δουλέψει με μια σταθερή τιμή στα νερά; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λέγατε πριν για επιτηρητές τάσης αλλά ήμουν στη δουλειά...

εγώ έχω αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/33373391/Schneider-Electric-Zelio-Control-Trifasikos-Epitiritis-Tasis-Ragas-RM35UB3N30.html

είναι τριφασικός και καλύπτει και το ουδέτερο. Είχα κάνει αρκετή έρευνα και κατέληξα σε αυτόν...

Δεν τον έχω βάλει μόνο στην αντλία αλλά σε όλη την εγκατάσταση του σπιτιού μαζί με ένα αντικεραυνικό raycap.

https://www.kafkas.gr/ilektrologika/geiosi-antikeravniki-prostasia/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/raycap-antikeravniko-ragas-din-typou-t2-t3-15ka-l-n-60ka-n-pe-_288100/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το -χω: Θα φτιάξουμε κανάλι στο Youtube. Θα πηγαίνουμε σε σπίτια, θα βλέπουμε τις κακοτεχνίες.
Θα κράζουμε τα μαστόρια, θα λέμε πόσο γαμάτοι είναι οι κατασκευαστές - οι οποίοι θα είναι οι χορηγοί του καναλιού.
Ένας θα κάνει τον παρουσιαστή, ένας τον "ειδικό". Ο korakios θα λέει συμβουλές για παρόχους ενέργειας...
Θα χεστούμε στο τάληρο!!!

Να βάλετε κι εμένα στο τέλος να λέω : «βρε βάλε αέριο να ζεσταθεί το κοκαλάκι σου»!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_22 είπε

Μια λύση (ακριβή) είναι τα χειριστήρια που σου είπα .

Δεύτερη, ανεβάζεις ψηλά το θερμοστάτη ή το δουλεύεις μόνο με νερά ή αντιστάθμιση και ρυθμίζεις τη θερμοκρασία από τα fcu μονο.

μπορείς σε παρακαλώ να μου ξαναστείλεις το μοντέλο από χειρηστήρια που αναφέρεις ;

στην άλλη περίπτωση εννοείς να έχω τον θερμοστατη στο 25 πχ, και να μην φτάνει ποτε τα 25 επειδή θα έχω τα περισσότερα fcus σχετικά χαμηλά εκτός από αυτά που δεν ανάβουν ; 

το πρόβλημα που έχω σε αυτή την περίπτωση ότι είναι σχεδόν τυχαίο το ποιο fcu παίρνει μπρος όποτε φαντάζομαι θα πρέπει συνεχώς να τους αλλάζω ρύθμιση. Κατάλαβα κάτι λάθος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Να βάλετε κι εμένα στο τέλος να λέω : «βρε βάλε αέριο να ζεσταθεί το κοκαλάκι σου»!

Ναι ναι!!! Να πέφτει και τσακωμός να έχει θεάσεις!!! Όχι στο τέλος, στην διάρκεια της "αυτοψίας από τους ειδικούς του καναλιού", όταν θα λέμε τις κακοτεχνίες, θα πετάγεσαι και θα λες "άμα είχατε βάλει αέριο δεν θα τα είχατε αυτά τώρα" και εκεί θα αρπαζόμαστε !!!

1 εκατομμύριο views!!!

Χαχαχαχα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...