Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Με -3 νύχτα έγω τις 27,5 kwh ποσα θα ήθελες να κάψεις και πόσα σου έκαψε?

ειναι φυσιολογικο δηλαδη μεσα σε 7 ωρες να καψει 27.5...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

ειναι φυσιολογικο δηλαδη μεσα σε 7 ωρες να καψει 27.5...? 

Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ξεχωριστό μετρητή κατανάλωσης. Αυτά τα νούμερα δίνουν 4KWh την ώρα. Ή είναι λάθος ή ζεσταίνεις με αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ξεχωριστό μετρητή κατανάλωσης. Αυτά τα νούμερα δίνουν 4KWh την ώρα. Ή είναι λάθος ή ζεσταίνεις με αντιστάσεις.

αυτες ειναι η ενδειξεις. αποκλειεται να ειναι λαθος...

τι ειναι ρε παιδια η αντιστασεις? και που τις εχει? ειναι ρυθμιση της LG .. τι γινεται..?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω εγώ το βράδυ σπάνια τη βάζω, την έχω βάλει στις 8 να πηγαίνει στο -2. Αν έχει πολύ κρύο θα πάρει ξανά συνήθως στις 6 . Μετά το πρωί αερίζω το σπίτι και ανεβαίνει ξανά στο 0 όπου κάθεται μέχρι τις 8, κάποιες μέρες το μεσημέρι με νυχτερινό το βάζω +2. 

Το τελευταίο διμηνο συνολική κατανάλωση (πλυντήρια,στεγνωτήρια κλπ) σπιτιού έχω 27 Kwh την ημέρα.

 

4 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

αυτες ειναι η ενδειξεις. αποκλειεται να ειναι λαθος...

τι ειναι ρε παιδια η αντιστασεις? και που τις εχει? ειναι ρυθμιση της LG .. τι γινεται..?

Πλάκα σε κάνει εννοεί ότι όσο καις τόσο παράγεις σαν να έχει αντιστάσεις.

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ξεχωριστό μετρητή κατανάλωσης. Αυτά τα νούμερα δίνουν 4KWh την ώρα. Ή είναι λάθος ή ζεσταίνεις με αντιστάσεις.

Ε ναι βάλε ένα μετρητή έστω κινέζικο καμια 50 ευρώ κάνει το τριφασικό στο πίνακα.

Ή ειδικά για το βράδυ που σιγα τι άλλο να καίει δες το ρολόι σου τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πλάκα σε κάνει εννοεί ότι όσο καις τόσο παράγεις σαν να έχει αντιστάσεις.

Βοηθητικές αντιστάσεις για την αποπαγοποιση ή και θέρμανση. Δεν ξέρω αν έχει. Προχθές του έβαλα λινκ από τα εγχειρίδια της. Ας ψάξει.

7 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

αυτες ειναι η ενδειξεις. αποκλειεται να ειναι λαθος...

τι ειναι ρε παιδια η αντιστασεις? και που τις εχει? ειναι ρυθμιση της LG .. τι γινεται..?

Γιατί αποκλείεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2024 στις 7:32 ΜΜ, Gl0bAlZer0 είπε

Όλα τα σώματα αποδίδουν συγκεκριμένες θερμίδες ανάλογα με τον τύπο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού. Εγώ έχω κάποια type 21 ,τα περισσότερα 22 και σε ένα κρύο δωμάτιο του βορρά έχω 33.

Αν το μετρήσεις διαστάσεις ανάλογα τη θερμοκρασία νερού θα σου βγει πόσα θερμίδες βγάζει και ανάλογα με τη μόνωση σου, τη διαφορά θερμοκρασίας και τα τετραγωνικά σου βλέπεις αν φτάνει για να θερμάνεις το σπίτι σου.

 

Αυτά που λες εδώ είναι σωστά. Δεν αναιρεί όμως το γεγονός ότι μπορείς μια χαρά να ζεστάνεις το σπίτι με θερμοκρασίες νερού κάτω των 40 . Αναφέρω γενικολογα το 40 γιατί έως εκεί οι αντλίες είναι πολύ οικονομικές ενώ από εκεί και πάνω αρχίζουν να πέφτουν σε οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

αυτες ειναι η ενδειξεις. αποκλειεται να ειναι λαθος...

τι ειναι ρε παιδια η αντιστασεις? και που τις εχει? ειναι ρυθμιση της LG .. τι γινεται..?

27.5 παραγωγή ή 27.5 κατανάλωση, για να καταλαβαινόμαστε!!!???

Γιατί το να παράξει η αντλία 27.5 σε ένα βράδυ, είναι απολύτως λογικό. Το να καταναλώσει όμως, εξαρτάται το μέγεθος της αντλίας και της κατοικίας, αν μιλάμε για μια 16kw που δουλεύει 7 ώρες τσίτα, εξηγείται. Για μια 12άρα που δεν δουλεύει τσίτα, δεν εξηγείται όμως...
Τέλος πάντων, βάλε το Shelly να βλέπεις live τις καταναλώσεις σου θα καταλάβεις πολλά πράγματα.

Οι αντιστάσεις, είναι πρόσθετες ηλεκτρικές αντιστάσεις που έχει η αντλία για να βοηθάνε το συμπιεστή στα πολλά ζόρια, όταν κάνει defrost κλπ. Είναι όπως η αντίσταση του θερμοσίφωνα. Συνήθως έχουν 3, 4 ή 6 kw ή έχουν και 2 βάθμιες αντιστάσεις, 3+3, που τις κουμπώνει μία-μία ή και τις 2 μαζί, αναλόγως της απαίτησης και αναλόγως και τον κατασκευαστή.
Τυχαίνει καμία φορά λόγω κακής ρύθμισης μια αντλία βρίσκεται στην θέση να κάνει υπερβολική χρήση των αντιστάσεων αυξάνοντας δραματικά τις καταναλώσεις. Εμένα η δικιά μου δεν έχει, στην αρχή το έβλεπα σαν μείον και την είχα πει του ξαδέρφου μου (έχει μαγαζί Daikin και μου έφερε την αντλία) για το μοντέλο που μου έφερε, αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζονται στην περιοχή μου και τελικά καλύτερα, ένας πονοκέφαλος λιγότερος ;) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

αυτες ειναι η ενδειξεις. αποκλειεται να ειναι λαθος...

Εάν στον σπίτι σου δεν κυκλοφορούν πολικές αρκούδες ενδεχομένως να μην είναι σωστές όλες οι ενδείξεις της αντλίας σου. 

Αν θυμάμαι καλά είχες ημερήσια παραγωγή θερμότητας πολύ μικρή του τύπου 20 κιλοβατώρες. Αυτό το νούμερο σε ένα μέτριο σπίτι με μέτρια προς καλή μόνωση (όχι τουμπανο) δεν καλύπτει τις ανάγκες του. Εγώ ελπίζω και εύχομαι να είναι αυτή η εξήγηση στο πρόβλημα σου. Πότε περιμένεις τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τι κανω ρε παιδια.. πειτε μου.. βαζω σελι? να την πουλησω? αντιστασεις δεν ξερω αν εχει... manual διαβασα και αγγλικα και ελληνικα.. δεν βγαζω ακρη

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Titarasaudi είπε

Τους 22.5°C βλέπω παίρνει μπρος (έχω συνήθως τη θερμοκρασία στο 23) και στους 23.5°C σταματάει. Δεν την κάνω εγώ on-off. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 🤔

OK σωστά κατάλαβες. Καμπύλη αντιστάθμισης έχεις φτιάξει ή δουλεύεις καρφωτά καμία θερμοκρασία τύπου 55 βαθμούς τα νερά και άσε το θερμοστάτη να την αναβοσβήνει;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να φτιάξεις την καμπύλη αντιστάθμισης πιο ήπια (να κρατάει θερμοκρασία μεταξύ 22.5 και 23 χωρίς να κάνει OFF) και να ενεργοποιήσεις και το modulation δηλαδή όταν βλέπει η αντλία ότι πάει να πιάσει το 23, βάζει αρνητικό offset στα νερά και ρίχνει ισχύ, αντί να κόψει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις μετρητή κατανάλωσης και δεν σε τσούζει το νούμερο βάλε το. Φαντάζομαι θα απευθυνθείς και σε ηλεκτρολόγο για να σου το περάσει στον πίνακα οπότε έχεις και εκεί ένα κόστος. 

Να την πουλήσεις δεν παίζει. Το θέμα είναι να την κάνεις να δουλεύει σωστά. Το να βεβαιωθείς για τα νούμερα που βλέπεις είναι το πρώτο βήμα. Από αυτή την πλευρά ο ανεξάρτητος μετρητής κατανάλωσης θα σε βοηθήσει. Το να δεις τι παράγει η αντλία είναι ο μεγαλύτερος μπελάς. Πάρε ένα βήμα την φορά. Βεβαιώσου για την κατανάλωση. Χεστο το cop και την παραγόμενη ενέργεια. Αν δεν καις πολύ άστο να δείχνει ότι μαλακίες θέλει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εγώ έβγαλα ανεμιστήρες και έπλυνα τις βέργες δεν είδα τίποτα. 

Εδώ αντίσταση έχει και το 9αρακι σπλιτακι που έχω ( carrier).

Δεν λέω ότι έχει η αντλία του, αλλά ας το ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mechpanos είπε

OK σωστά κατάλαβες. Καμπύλη αντιστάθμισης έχεις φτιάξει ή δουλεύεις καρφωτά καμία θερμοκρασία τύπου 55 βαθμούς τα νερά και άσε το θερμοστάτη να την αναβοσβήνει;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να φτιάξεις την καμπύλη αντιστάθμισης πιο ήπια (να κρατάει θερμοκρασία μεταξύ 22.5 και 23 χωρίς να κάνει OFF) και να ενεργοποιήσεις και το modulation δηλαδή όταν βλέπει η αντλία ότι πάει να πιάσει το 23, βάζει αρνητικό offset στα νερά και ρίχνει ισχύ, αντί να κόψει.

 

το εχω δει αυτο το βιντεακι αλλα οι θερμοκρασιες που προτεινει να σεταριστει η καμπυλη δεν ειναι υπερβολικα χαμηλες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...