Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, lamprosts είπε

@kostas_22 να σου κάνω μια ερώτηση ακόμα αν επιτρέπεται ..

Η 16αρα η δικιά μου κατεβαίνει μέχρι τα 3,5kw περίπου όταν ινβερτάρει...

πόσο κατεβαίνει η 10αρα? έχεις παρατηρήσει?

και κάτι άλλο ... έκανα δοκιμές με το dTish και το ανέβασα από το +2 στο +3 παρατηρώντας ότι έτσι ινβερτάρει πολύ περισσότερο η αντλία... ρυθμίζοντας το όμως στο +4 η αντλία ανέβαζε πολύ μόλις έφτανε στο +3 (έφτανε 6-7kW ενώ ινβέρταρε στα 3.5) με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πολύ γρήγορα από το +3 στο +4 και να κλείνει. Άρα θεωρώ ότι το +4 δεν έχει νόημα σε σχέση με το +3 στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον...

Την έχω δει να δουλεύει και κάτω από 600 watt αν αυτό εννοείς,αλλά ανεβαίνει σταδιακά μέχρι τα 700 περίπου και κάνει off.

24 λεπτά πριν, sndev είπε

το dtish τι είναι? 

Η ρύθμιση που σου λέει πόσο πάνω από το στόχο των νερών να κάνει off ο συμπιεστής 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εδώ φίλε βλέπω σπίτια που έχουν 1 βαθμό απώλεια το 24ωρο και με σώματα ζεσταίνουν το σπίτι με 30 βαθμούς νερό. Ενδοδαπέδιες και πράσινα άλογα. 😆

Άσε φίλε κάτι τέτοια διαβάζω και τραβάω τα μαλλιά μου! 😃

Εγώ στα κρύα χάνω 1 βαθμό σε ένα 2ωρο το πολύ και ξανανάβει η αντλία! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Την έχω δει να δουλεύει και κάτω από 600 watt αν αυτό εννοείς,αλλά ανεβαίνει σταδιακά μέχρι τα 700 περίπου και κάνει off.

@kostas_22 όχι δεν εννοώ πόσο καταναλώνει, εννοώ πόσο αποδίδει αυτό που γράφει το πανελ δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αγοράσω αντλία θερμότητας για το διαμέρισμα μου: 58τμ σε πολυκατοικία του '70 στη Καλλιθέα, με ανενεργό σύστημα θέρμανσης από το 2017.

Η αντλία μπορεί να συνδεθεί στα υπάρχοντα καλοριφέρ ή χρειάζεται και η αντικατάσταση τους από fan coil ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lamprosts είπε

@kostas_22 όχι δεν εννοώ πόσο καταναλώνει, εννοώ πόσο αποδίδει αυτό που γράφει το πανελ δηλαδή...

νομίζω το ελάχιστο που έχω δει είναι 2 KW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dhmak είπε

Για να αγοράσω αντλία θερμότητας για το διαμέρισμα μου: 58τμ σε πολυκατοικία του '70 στη Καλλιθέα, με ανενεργό σύστημα θέρμανσης από το 2017.

Η αντλία μπορεί να συνδεθεί στα υπάρχοντα καλοριφέρ ή χρειάζεται και η αντικατάσταση τους από fan coil ;;

Σε τέτοιο διαμέρισμα μπορείς να παίξεις άνετα και ισότιμα σε αποτέλεσμα με δυο καλά κλιματιστικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, lamprosts said:

δοκιμές με το dTish

να αλλάζεις στο επόμενο βήμα κ το dt συνδυαστικά. θα βρεθεί ενα σημείο οπου με υψηλότερη θερμοκρασία  (λόγο του +2 ) κ μικροτερο κατα μια μοναδα dt (πχ) θα στέλνει πιο ζεστο νερο κ θεωρητικά θα κανει οφφ περισσότερη ωρα κ σε συνδιασμο με το invertarisma (οσο το κάνει) στο τελος της ημερας θα εχεις καπως λιγοτερη καταναλωση γτ θα εχει ζεστανει περισσοτερο το σπιτι που απο οτι φενετε δεν εχει συμαντικες απωλιες αρα θα αργει να ξαναπαρει

στη δικη μου περίπτωσή ενω το Default οριο που σβήνει ειναι +1 κ  το default ΔΤ 5 / το παραπάνω το πετυχαίνω με οριο +2 και ΔΤ 4 ενω παράλληλα εχω τα FC να είναι μόνιμα στη χαμηλή σκάλα όσο έχει πιάσει θερμοκρασία το σπίτι. πρακτικα 1 ρυθμιση απο μονη της δεν βοηθάει κάπου .. 

επισης θα μπορουσες να δοκιμασεις το οριο +1 αλλα να πας κ +1 το ΔΤ.

 

τα παραπανω  βεβαια εχει να κανει κ κατά ποσο εχεις ψηλα η χαμηλα τα νερα γτ αν τα εχεις 30 κ εξω εχει 14 βαθμους το +1 θα το ξεπερνάει σχετικά ευκολα ενω με +1 και 8 βαθμους εξω αρχιζει να αρχιζει να ισσοροπει 

τις μετρήσεις πρεπει να τις βλεπεις στο συνολο του 24ωρο κ με σταθερη εξωτερική δλδ οταν εχουμε καθε μερα πχ 12-14 βαθμους για να καταληξεις καπου σε συνδιασμο με το ινβερταρισμα

υποψιν οσο πιο μικρο Δτ τοσο πιο πολυ δουλευει ο κυκλοφορητης που κ αυτος καταναλώνει αλλα λιγότερο

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Titarasaudi είπε

ξανανάβει η αντλία! 😊

Τί εννοείς ξανανάβει, Βίρνα!!! Θέλεις να πεις ότι, την δουλεύεις σαν on-off??? Πες Βίρνα!!!

 

λάμψη-γιάγκος.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

υποψιν οσο πιο μικρο Δτ τοσο πιο πολυ δουλευει ο κυκλοφορητης που κ αυτος καταναλώνει αλλα λιγότερο

Στις MIDEA δεν μπορούμε να αλλάξουμε εμείς το ΔΤ... 

Ο κυκλοφορητής δεν σταματάει ποτέ (ούτε αυτόν μπορούμε να ρυθμίσουμε εμείς άμεσα)...ρίχνει μόνος του ταχύτητα όταν σταματάει ο συμπιεστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, lamprosts said:

Στις MIDEA δεν μπορούμε να αλλάξουμε εμείς το ΔΤ... 

Ο κυκλοφορητής δεν σταματάει ποτέ (ούτε αυτόν μπορούμε να ρυθμίσουμε εμείς άμεσα)...ρίχνει μόνος του ταχύτητα όταν σταματάει ο συμπιεστής...

Αχ οκ δε το γνώριζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τί εννοείς ξανανάβει, Βίρνα!!! Θέλεις να πεις ότι, την δουλεύεις σαν on-off??? Πες Βίρνα!!!

 

λάμψη-γιάγκος.gif

Δεν ξέρω βρε παιδιά, εγώ βλέπω το θερμοστάτη της Daikin! 

Τους 22.5°C βλέπω παίρνει μπρος (έχω συνήθως τη θερμοκρασία στο 23) και στους 23.5°C σταματάει. Δεν την κάνω εγώ on-off. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, mechpanos said:

Εν τω μεταξύ, όσοι έχετε fb κάντε μια βόλτα, από το group Daikin Altherma Help& Advice (εγγλέζικο κυρίως αλλά μπαίνουν κι από άλλες χώρες)... Να δείτε κάτι αντλίες 8kw στη Σκωτία, κάτι θερμοκρασίες τύπου 40 βαθμούς στους -20, και μετά να κλάψουμε όλοι μαζί για τις καταναλώσεις που έχουμε εδώ στην Ελλάδα :)

Οχι ότι δεν έχουν κι αυτοί εκεί, τα προβλήματα τους!!!

Πωωω. Μας έκαψες. Έχω μπει στο group και κάθομαι και διαβάζω επί ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινη εξωτερικη θερμοκρασια -3.. απο τις 12 το βραδυ μεχρι σημερα στις 7,0 το πρωι ειχα 27,5 με 28,5 παραγωγη.. θερμοκρασια στο σπιτι 22,5 πολυ ζεστη.. αλλα παρα παρα παρααα πολυ μεγαλη καταναλωση..Εξακολουθει να ειναι υπερβολικη υψηλη με πολυ χαμηλο cop...

Ετοιμος ειμαι να την πατησω μια αγγελια να πουληθει να γλυτωσω.. πραγματικα εχω εξαντλησει οση υπομονη ειχα..Δωσαμε τοσα χιλιαρικα για οικονομια υποτιθεται.. οχι για να δωσουμε αλλα τοσα στην Δεη..!

Γραφω για παρηγορια πλεον.. θα ξαναπαρω στα κεντρικα τις LG παλι..Αν και δεν νομιζω να βγει ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Σημερινη εξωτερικη θερμοκρασια -3.. απο τις 12 το βραδυ μεχρι σημερα στις 7,0 το πρωι ειχα 27,5 με 28,5 παραγωγη.. θερμοκρασια στο σπιτι 22,5 πολυ ζεστη.. αλλα παρα παρα παρααα πολυ μεγαλη καταναλωση..Εξακολουθει να ειναι υπερβολικη υψηλη με πολυ χαμηλο cop...

Ετοιμος ειμαι να την πατησω μια αγγελια να πουληθει να γλυτωσω.. πραγματικα εχω εξαντλησει οση υπομονη ειχα..Δωσαμε τοσα χιλιαρικα για οικονομια υποτιθεται.. οχι για να δωσουμε αλλα τοσα στην Δεη..!

Γραφω για παρηγορια πλεον.. θα ξαναπαρω στα κεντρικα τις LG παλι..Αν και δεν νομιζω να βγει ακρη..

Με -3 νύχτα έγω τις 27,5 kwh ποσα θα ήθελες να κάψεις και πόσα σου έκαψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...