Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 8:59 ΠΜ, utb123 είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Πρόσφατα έκανα μια ανακαίνιση στο σπίτι και αντικατέστησα το υπάρχων σύστημα θέρμανσης με αντλία θερμότητας Daikin και fan coil Daikin FWV-DAT για ψύξη και θέρμανση.
Επίσης έχω εγκαταστήσει τρίοδη βαλβίδα με ηλιακό για ζεστό νερό χρήσης.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, έχω ένα θέμα με την κατανάλωση και για αυτό το θέμα διαβάζω το τοπικ εδω στο φορουμ για να καταλάβω αν μπορώ να κάνω κατι για να βελτιώση την οικονομία. 

Έχω διαβάσει γύρω στις 80 σελίδες και συνεχίζω :)

Το βασικό θέμα στο οποίο θέλω την βοήθεια σας είναι το εξής,

στο ένα δωμάτιο  του σπιτιού, το οποίο είναι και το βορινό και το πιο κρύο, έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι.

Αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι ενώ τα fcu λειτουργούν στα υπόλοιπα δωμάτια, σε αυτό το δωμάτιο το fancoil δεν λειτουργεί παρόλο που έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με τα υπόλοιπα fcus στο σπίτι.


Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα daikin fcu's που αναφέρω παραπάνω ώστε να τα κάνω περισσότερο ευαίσθητα και να λειτουργούν ακόμα και με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού ώστε να λειτουργούν πιο πολύ, και ιδαίτερα στο κρύο δωμάτιο;

Γενικότερα, πως μπορώ να ελέγχω τις διαφορετικές ρυθμίσεις που μπορεί να θέλω σε κάθε δωμάτιο, ανάλογα με τον προσανατολισμό του δωματίου και τις απαιτήσεις αυτών που ζούνε μέσα, πχ η κόρη μου το θέλει πιο ζεστό, η σύζυγος πιο κρυο κτλπ..
Έχω ψάξει στο manual των fancoil και δεν έχω βρει την ρύθμιση αυτή,
στο fancoil το ίδιο βλέπω μια ρύθμιση για το πόσο δυνατά θα λειτουργεί το ανεμιστηράκι και ( 3 σκάλες ) και άλλη μια ρύθμιση για το πόσο ζεστός θα είναι ο αέρας ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις.

Καλησπέρα, 
τελικά κατάφερα να κάνω όλα τα φανκοιλ να λειτουργούσουν όλα ταυτόχρονα, γυρίζοντας τον θερμοστάτη στο 0, ουσιαστικά τα έσβησα δηλαδή και μετά τα ξαναδυνάμωσα. 

Γνωρίζει κανείς πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά; Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο manual και την Δευτέρα θα μιλήσω με την Daikin. 

Το μοντέλο των fancoil είναι το Daikin FWV-DAT. 

Ευχαριστώ !

Επεξ/σία από utb123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, utb123 είπε

Καλησπέρα, 
τελικά κατάφερα να κάνω όλα τα φανκοιλ να λειτουργούσουν όλα ταυτόχρονα, γυρίζοντας τον θερμοστάτη στο 0, ουσιαστικά τα έσβησα δηλαδή και μετά τα ξαναδυνάμωσα. 

Γνωρίζει κανείς πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά; Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο manual και την Δευτέρα θα μιλήσω με την Daikin. 

Το μοντέλο των fancoil είναι το Daikin FWV-DAT. 

Ευχαριστώ !

ποιο χειριστήριο έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andreaspA είπε

"Quite high, we pay 0.089 here"
Στην Φιλανδια σημερα!

Το φυσικο αεριο εχει την ιδια τιμη με πριν τον πολεμο της Ουκρανιας, και αντι να ειμαστε στον δρομο να φωναζουμε, ασχολουμαστε ολη μερα με τους Κασσελακηδες και τους όμοιους του! Καημο μεγαλο αν θα βαλει νυφικο ο Tayler

Αυτά τα λες από ζήλια γιατί τώρα παρταρουν στις Σπέτσες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως και δεν τρολαρω με 21 στο σπιτι με πιτζαμες κρυωνω.Θελω τουλαχιστον 22,5 σταθερα για να νιώσω ευχαριστα......Αυτη την στιγμη ασ πουμε λεει 21 και φοραω ζακετουλα....

To να κοιταω μετρητες και αποδοσεις εις βαροσ της ανεσης μου το θεωρο λιγο παραλογο.......

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, filipprin είπε

εγω παντως και δεν τρολαρω με 21 στο σπιτι με πιτζαμες κρυωνω.Θελω τουλαχιστον 22,5 σταθερα για να νιώσω ευχαριστα......Αυτη την στιγμη ασ πουμε λεει 21 και φοραω ζακετουλα....

Η θερμική άνεση επηρεάζεται από θερμοκρασία, υγρασία και ταχύτητα αέρα.

Επίσης, αν το σπίτι είναι ενεργειακά σουρωτήρι ουσιαστικά εκπέμπεις θερμότητα στους τοίχους κι έχεις αυτή την αίσθηση.

Εγώ Θεσσαλονίκη με θερμαντικά σώματα με θερμοκρασίες κάτω από 23 δεν αισθάνομαι άνετα μιας και το σπίτι είναι εντελώς αμάν το, οι γείτονες δεν ζεστάνουν σχεδόν καθόλου τα σπίτια τους και οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν μόνιμα 18-19 βαθμούς. 

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Άλλο κάνει κρύο και άλλο κρυώνω 

Spoiler

Ολοι οι ανθρωποι πάντως οταν κανει κρυο.......κρυώνουν και οταν κανει ζεστη .......ζεστενονται.

αυτα και τελος το οφ τοπικ

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Αόριστο αν δεν αναφέρεις θερμοκρασίες, υγρασίες και ποσοστά

12 λεπτά πριν, filipprin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ολοι οι ανθρωποι πάντως οταν κανει κρυο.......κρυώνουν και οταν κανει ζεστη .......ζεστενονται.

αυτα και τελος το οφ τοπικ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και πάλι,

το flow rate πως επηρεαζετε σε μια εγκατάσταση και πως ορίζετε το σωστό rate ; 

 υποθέτω έχει να κάνει με το μέγεθος του σπιτιού, τον αριθμό των fcus,  το ορίζει ο κυκολοφορητής ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, utb123 είπε

καλησπερα και πάλι,

το flow rate πως επηρεαζετε σε μια εγκατάσταση και πως ορίζετε το σωστό rate ; 

 υποθέτω έχει να κάνει με το μέγεθος του σπιτιού, τον αριθμό των fcus,  το ορίζει ο κυκολοφορητής ; 

 

Έχει να κάνει με την ισχύ που πρέπει να παράξει η αντλία, συναρτήσει της θερμοκρασίας προσαγωγής και επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Titarasaudi είπε

Ευτυχώς δεν έχω fb γιατί αν έμπαινα και διάβαζα θα έβαζα τα κλάματα 😋

Έχω Daikin Altherma απ' το 2015  συνδεμένη σε σχετικά παλιά καλοριφέρ (1990) και πάνω έχω πλάκα χωρίς μόνωση και παλιά κουφώματα. Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ, λόγω οικονομικών δεν μπόρεσα να κάνω μονώσεις! 

Σε θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν ή μείον τη θερμοκρασία νερών τη βάζω στους 70-72°C για αν τα βάλω χαμηλότερα απλά η αντλία δεν κλείνει ποτέ γιατί δεν μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία χώρου στους 23 που θέλω και καίει τα άντερα της. 

Στις θερμοκρασίες κάτω του μηδενός καίω περίπου 70kwh την ημέρα!!! 

Σ' αυτό βέβαια έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης το σπίτι γιατί έχει μεγάλες απώλειες και δεν μπορεί να κρατήσει θερμοκρασία! 

Εδώ φίλε βλέπω σπίτια που έχουν 1 βαθμό απώλεια το 24ωρο και με σώματα ζεσταίνουν το σπίτι με 30 βαθμούς νερό. Ενδοδαπέδιες και πράσινα άλογα. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas_22 να σου κάνω μια ερώτηση ακόμα αν επιτρέπεται ..

Η 16αρα η δικιά μου κατεβαίνει μέχρι τα 3,5kw περίπου όταν ινβερτάρει...

πόσο κατεβαίνει η 10αρα? έχεις παρατηρήσει?

και κάτι άλλο ... έκανα δοκιμές με το dTish και το ανέβασα από το +2 στο +3 παρατηρώντας ότι έτσι ινβερτάρει πολύ περισσότερο η αντλία... ρυθμίζοντας το όμως στο +4 η αντλία ανέβαζε πολύ μόλις έφτανε στο +3 (έφτανε 6-7kW ενώ ινβέρταρε στα 3.5) με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πολύ γρήγορα από το +3 στο +4 και να κλείνει. Άρα θεωρώ ότι το +4 δεν έχει νόημα σε σχέση με το +3 στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...