Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Μια χαρά λειτουργούν τα σώματα και με 28 και με 30 κλπ… Τα πάντα τελικά είναι θέμα μόνωσης, από εκεί πρέπει να ξεκινάει κάποιος! Αυτή την στιγμή που μιλάμε τα νερά τα έχω στους 28-40 με εξωτερική -10με20 και έχω 21,5 μέσα στο σπίτι και πάει και 22… και σώματα φέτες από το 95

Πόσες κwh λέει ότι καταναλώσεις σήμερα? Κ πόσες παραγωγή??

4 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

αν μπορείς να δώσεις κάποιο σύνδεσμο; Διότι έχω διαβάσει άπειρα ξένα φορουμς. 

update: https://www.michanikos.gr/forums/topic/62297-lg-therma-v-r32-απειρα-startstop/

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η συνολική κατανάλωση και αν έχω ζεστό σπίτι με βάση αυτό είπα είμαι ευχαριστημένος.

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι λιγότερο συνδέσεις πάνω τόσο καλύτερα. Παρεμπιπτόντως δεν έχω ζεστό νερό μέσω της αντλίας, ούτε ηλιακό τριπλής ενέργειας και ούτε buffer.😃 

Μόνο 11 μεγάλα σώματα καινούργια.

Θα βάλω ένα Shelly em όμως αφού λες σάπιο το LG wifi.

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο γιατί βλέπω τριφασική έχεις και εσύ.

Τι είναι το Shelly em ρε παιδιά και δεν το χω πάρει χαμπάρι..

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ. Θα τα διαβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, ALXIOA said:

Πόσες κwh λέει ότι καταναλώσεις σήμερα? Κ πόσες παραγωγή??

Τι είναι το Shelly em ρε παιδιά και δεν το χω πάρει χαμπάρι..

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ. Θα τα διαβάσω...

Χθες που το είδα κατά τις 4 το μεσημέρι έλεγε ότι κατανάλωσα 8 και παρήγαγε 34… σήμερα είμαι εκτός και δεν ξέρω! 
Το Shelly είναι μετρητής κατανάλωσης που το βάζεις στον ηλεκτρολογικό πίνακα και σου δίνει μετρήσεις μέσω της εφαρμογής του στο κινητό σου , διότι είναι WiFi. Βγαίνει και σε μονοφασικο και σε τριφασικό και εχει πάνω και ένα πρόσθετο κλιπ( μπορείς να βάλεις και άλλο επίσης), όποτε μπορείς να μετράς πχ την γενική σου κατανάλωση και σκέτα την κατανάλωση της αντλίας… τον επόμενο μήνα θα βάλω και εγώ ένα τέτοιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Χθες που το είδα κατά τις 4 το μεσημέρι έλεγε ότι κατανάλωσα 8 και παρήγαγε 34… σήμερα είμαι εκτός και δεν ξέρω! 
Το Shelly είναι μετρητής κατανάλωσης που το βάζεις στον ηλεκτρολογικό πίνακα και σου δίνει μετρήσεις μέσω της εφαρμογής του στο κινητό σου , διότι είναι WiFi. Βγαίνει και σε μονοφασικο και σε τριφασικό και εχει πάνω και ένα πρόσθετο κλιπ( μπορείς να βάλεις και άλλο επίσης), όποτε μπορείς να μετράς πχ την γενική σου κατανάλωση και σκέτα την κατανάλωση της αντλίας… τον επόμενο μήνα θα βάλω και εγώ ένα τέτοιο!

Δες και σήμερα πόσες είναι  και πες μου..

Από πού το παίρνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, andreaspA said:

Απο εδω.

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-pro-3em-120a

Ηθελα να παρω 4 στο black friday που το ειχε 89.99. Το αμελησα... τελειωσε η προσφορα.

Γιατί όχι αυτό;

IMG_0450.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που μόλις έβαλα μονοφασικη LG και νόμιζα ότι θα χει κάποιο μετρητή μέσω wifi, αλλά κοστίζει 130€,

Αν αγοράσω αυτό

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-pro-em-2x50-a

Απλά το αντικαθιστω με την ήδη προϋπάρχουσα ασφάλεια της αντλιας;

Επίσης θα βλέπω την απόδοση θέρμανσης/ψυξης; Επειδή στο μενού της αντλιας δεν μου το δείχνει όπως του starcruiser και του Alxiom. Μου δείχνει μόνο την κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Δηλαδή εγώ που μόλις έβαλα μονοφασικη LG και νόμιζα ότι θα χει κάποιο μετρητή μέσω wifi, αλλά κοστίζει 130€,

Αν αγοράσω αυτό

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-pro-em-2x50-a

Απλά το αντικαθιστω με την ήδη προϋπάρχουσα ασφάλεια της αντλιας;

Επίσης θα βλέπω την απόδοση θέρμανσης/ψυξης; Επειδή στο μενού της αντλιας δεν μου το δείχνει όπως του starcruiser και του Alxiom. Μου δείχνει μόνο την κατανάλωση.

Το μονο που θα βλεπεις ειναι το ποσο ρευμα ρουφαει η αντλια. Και δεν αντικαθιστας τιποτα. Απλα βαζεις ΚΑΙ αυτο.
βαλε το wifi πρωτα. Απο εκει μπορεις να ανοιγοκλεινεις και να ρυθμιζεις θερμοκρασια την αντλια. Οχι μονο να βλεπεις τι ρευμα καιει.

12-9-2023 με 11-01-2024 εκαθαριστικος ΔΕΗ με πρασσινο τιμολογιο.
οι τελευταιες kwh 0,17€ ημερας + 0,00844 συστημα μεταφορας + 0,01415 μεταφορας + 0,00690€ κοινης ωφελειας + 0,017€ ετμεαρ   
Συνολο : 0.21649€ + 6% ΦΠΑ = 0,2294794€ η kwh

248€ λογαριασμος με 832kwh ημερησιο ρευμα και 250kwh νυχτερινο.

Θα κλαψουνε μανουλες!!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

567 εγώ ημέρα 243 νύχτα για Δεκέμβριο.

Από τον επόμενο μήνα θα αρχίσουν και τα αυξημένα κοινής ωφελείας και αυτά με τρελένουν. Ελπίζω

Από το εξτρα WIFI module της LG δε βλέπεις ημερήσια κατανάλωση κλπ ? Αυτό σκεφτόμουν να βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Το μονο που θα βλεπεις ειναι το ποσο ρευμα ρουφαει η αντλια. Και δεν αντικαθιστας τιποτα. Απλα βαζεις ΚΑΙ αυτο.
βαλε το wifi πρωτα. Απο εκει μπορεις να ανοιγοκλεινεις και να ρυθμιζεις θερμοκρασια την αντλια. Οχι μονο να βλεπεις τι ρευμα καιει.

12-9-2023 με 11-01-2024 εκαθαριστικος ΔΕΗ με πρασσινο τιμολογιο.
οι τελευταιες kwh 0,17€ ημερας + 0,00844 συστημα μεταφορας + 0,01415 μεταφορας + 0,00690€ κοινης ωφελειας + 0,017€ ετμεαρ   
Συνολο : 0.21649€ + 6% ΦΠΑ = 0,2294794€ η kwh

248€ λογαριασμος με 832kwh ημερησιο ρευμα και 250kwh νυχτερινο.

Θα κλαψουνε μανουλες!!

Εκεί ήταν το ρεύμα κοντά 2 χρόνια στη ΔΕΗ. 22 λεπτά έβγαινε όπως έχω γράψει ανάλογα και την αναλογία νυχτερινες με ημερήσιες kw. 22 λεπτά συν Δήμος ερτ. Πριν με τα enter online με τα 10 λεπτά και 7 λεπτά νύχτας έβγαινε 15 λεπτά μαζι με ρυθμιζόμενες. 50% αυξηση δηλαδή εδώ και 2 χρόνια στη ΔΕΗ. Τώρα με τις ρήτρες θα δούμε πως θα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Quite high, we pay 0.089 here"
Στην Φιλανδια σημερα!

Το φυσικο αεριο εχει την ιδια τιμη με πριν τον πολεμο της Ουκρανιας, και αντι να ειμαστε στον δρομο να φωναζουμε, ασχολουμαστε ολη μερα με τους Κασσελακηδες και τους όμοιους του! Καημο μεγαλο αν θα βαλει νυφικο ο Tayler

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έμπα στο post με τους εναλλακτικούς παρόχους!!!

θα μπω... αλλα ειναι αισχος!!! αυτο που γινεται με το ρευμα. Θα επρεπε να ντρεπονται ολοι μαζι. Δεν ειναι προιον το ρευμα. Ειναι αγαθό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, όσοι έχετε fb κάντε μια βόλτα, από το group Daikin Altherma Help& Advice (εγγλέζικο κυρίως αλλά μπαίνουν κι από άλλες χώρες)... Να δείτε κάτι αντλίες 8kw στη Σκωτία, κάτι θερμοκρασίες τύπου 40 βαθμούς στους -20, και μετά να κλάψουμε όλοι μαζί για τις καταναλώσεις που έχουμε εδώ στην Ελλάδα :)

Οχι ότι δεν έχουν κι αυτοί εκεί, τα προβλήματα τους!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ, όσοι έχετε fb κάντε μια βόλτα, από το group Daikin Altherma Help& Advice (εγγλέζικο κυρίως αλλά μπαίνουν κι από άλλες χώρες)... Να δείτε κάτι αντλίες 8kw στη Σκωτία, κάτι θερμοκρασίες τύπου 40 βαθμούς στους -20, και μετά να κλάψουμε όλοι μαζί για τις καταναλώσεις που έχουμε εδώ στην Ελλάδα :)

Οχι ότι δεν έχουν κι αυτοί εκεί, τα προβλήματα τους!!!

Ευτυχώς δεν έχω fb γιατί αν έμπαινα και διάβαζα θα έβαζα τα κλάματα 😋

Έχω Daikin Altherma απ' το 2015  συνδεμένη σε σχετικά παλιά καλοριφέρ (1990) και πάνω έχω πλάκα χωρίς μόνωση και παλιά κουφώματα. Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ, λόγω οικονομικών δεν μπόρεσα να κάνω μονώσεις! 

Σε θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν ή μείον τη θερμοκρασία νερών τη βάζω στους 70-72°C για αν τα βάλω χαμηλότερα απλά η αντλία δεν κλείνει ποτέ γιατί δεν μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία χώρου στους 23 που θέλω και καίει τα άντερα της. 

Στις θερμοκρασίες κάτω του μηδενός καίω περίπου 70kwh την ημέρα!!! 

Σ' αυτό βέβαια έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης το σπίτι γιατί έχει μεγάλες απώλειες και δεν μπορεί να κρατήσει θερμοκρασία! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...