Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GR77-S είπε

Εμένα την βλέπει ο ήλιος συνεχώς γιατί είναι εγκατεστημένη σε νότιο προσανατολισμό. Δεν έχει ανάλογο πρόβλημα.

 

Τι σύστημα είναι αυτό;

Γιατί ασχολήθηκε με αυτό; μήπως είχε πρόβλημα ροής; ή απλά αυτό ήξερε να κάνει;

Αυτόματη λειτουργία. ΑΙ. Όχι προληπτικά το καθάρισε.. 

Της lg ήταν ο τεχνικός ναι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 8:27 ΜΜ, CptBill είπε

Βάλε ένα μετρητή κατανάλωσης , βάλτο σε κάνα home assistant και κάνε χάζι τα on off που θα σου κάνει

Θα αλλάξεις γνώμη μετά για την lg

 Σημερινή απόπειρα σήμερα να τη ξεκινήσω σε 35c νερό

Δεν ήθελε.

Με το που έβαλα χέρι (έχω γραψει πως σε προηγούμενη ποστ .μου) και την άφησα να κάνει το πρώτο overshoot, μια χαρά πρόλαβε να κατεβάσει ισχύ

 

Screenshot_20240116-202746~2.png

 Το έχω στα σχέδια να πάρω το wifi module της LG στα 110 ευρώ που έχει και κατανάλωση αλλά όλο το αναβάλω. Έχω το θερμοστάστη 3056 που δεν έχει ενδείξεις για κατανάλωση.

Δε ξέρω τι κάνει η δικιά σου τουλάχιστον με το αυτί και το μάτι δε φαίνεται να ανοιγόκλείνει, παίρνει μπρος και μετά από κάποιες ώρες καταλαβαίνω πότε κλείνει.

 

Δες λίγο το μέρος που την έχεις βάλει μήπως κάνει απόψυξη και κόβει;Η' συνολικά την εγκατάσταση, διάμετρο σωλήνων, άνοιξε και μέτρα το δοχείο διαστολής που έχει αν κρατάει πίεση κλπ.

 

Ευχαριστημένος είμαι γιατί έχω ζεστό σπίτι και σχετικά οικονομικά.

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gl0bAlZer0 said:

 Το έχω στα σχέδια να πάρω το wifi module της LG στα 110 ευρώ που έχει και κατανάλωση αλλά όλο το αναβάλω. Έχω το θερμοστάστη 3056 που δεν έχει ενδείξεις για κατανάλωση.

Δε ξέρω τι κάνει η δικιά σου τουλάχιστον με το αυτί και το μάτι δε φαίνεται να ανοιγόκλείνει, παίρνει μπρος και μετά από κάποιες ώρες καταλαβαίνω πότε κλείνει.

 

Δες λίγο το μέρος που την έχεις βάλει μήπως κάνει απόψυξη και κόβει;Η' συνολικά την εγκατάσταση, διάμετρο σωλήνων, άνοιξε και μέτρα το δοχείο διαστολής που έχει αν κρατάει πίεση κλπ.

 

Ευχαριστημένος είμαι γιατί έχω ζεστό σπίτι και σχετικά οικονομικά.

Είναι γενικό προβλημα των lg . Έχει αναλυθεί σε ξένα φόρουμς, στο YouTube, στο φόρουμ του μηχανικός. 

Επίσης το module της lg είναι σάπιο όταν μπορείς να έχεις μια λύση όπως το Shelly em όπου μπορείς να βλέπεις αναλυτικά τις καταναλώσεις σου στο home assistant.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Αυτόματη λειτουργία. ΑΙ. Όχι προληπτικά το καθάρισε.. 

Της lg ήταν ο τεχνικός ναι ..

To θέμα είναι ότι έχεις πάρα πολύ χαμηλή απόδοση παραγόμενων kwh ανά απορροφούμενες kwh. Αυτό όπως έγραψα και πάλι θα έπρεπε να είναι μεταξύ 3 και 4, στην χειρότερη. Οτιδήποτε παρακάτω από αυτό υποδηλώνει κάποιο πρόβλημα το οποίο πρέπει να επιλυθεί. Δεν μπορεί να έχεις δώσει τόσα χιλιάρικα, και να έχεις τέτοια πενιχρά αποτελέσματα! 
Το ζητούμενο με την αντλία, δεν είναι να είναι το σπίτι ζεστό. Αν ήταν έτσι, έβαζες πετρέλαιο. Το ζητούμενο είναι, να είναι το σπίτι ζεστό οικονομικά. Αν λέει ο τεχνικός της LG τώρα ότι τα μεγέθη που αναγράφει το χειριστήριο επάνω είναι αναξιόπιστα, τι να πω... Κάνε email στην ίδια την LG και ζήτα να σου απαντήσουν ΓΡΑΠΤΩΣ αν αυτά που λέει ο τεχνικός τους, ευσταθούν και αν δικαιολογείται τέτοιο χαμηλό COP με τις μέχρι τώρα κλιματολογικές συνθήκες.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

******

Σε άλλα θέματα...Επειδή έρχεται παγωνιά και τώρα είναι ήπιες ακόμα οι συνθήκες (είχα την αντλία 2 μέρες κλειστή και το σπίτι έπεσε από τους 22 στους 21, 1 βαθμό και δεν αισθάνεσαι κρύο) σκέφτομαι να την βάλω σήμερα και αύριο να φορτσάρει λίγο, να "φορτίσω" θερμικά το σπίτι, ώστε να μην βρεθώ να προσπαθώ να το κάνω μέσα στην παγωνιά με αυξημένες καταναλώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mechpanos είπε

(είχα την αντλία 2 μέρες κλειστή και το σπίτι έπεσε από τους 22 στους 21, 1 βαθμό και δεν αισθάνεσαι κρύο)

ετσι ειναι αν εχεις σπιτι χτισμενο με τα καλυτερα τουβλα του κοσμου! κραταει θερμοκρασια.😃

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, CptBill είπε

Είναι γενικό προβλημα των lg . Έχει αναλυθεί σε ξένα φόρουμς, στο YouTube, στο φόρουμ του μηχανικός. 

Επίσης το module της lg είναι σάπιο όταν μπορείς να έχεις μια λύση όπως το Shelly em όπου μπορείς να βλέπεις αναλυτικά τις καταναλώσεις σου στο home assistant.

αν μπορείς να δώσεις κάποιο σύνδεσμο; Διότι έχω διαβάσει άπειρα ξένα φορουμς. 

update: https://www.michanikos.gr/forums/topic/62297-lg-therma-v-r32-απειρα-startstop/

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η συνολική κατανάλωση και αν έχω ζεστό σπίτι με βάση αυτό είπα είμαι ευχαριστημένος.

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι λιγότερο συνδέσεις πάνω τόσο καλύτερα. Παρεμπιπτόντως δεν έχω ζεστό νερό μέσω της αντλίας, ούτε ηλιακό τριπλής ενέργειας και ούτε buffer.😃 

Μόνο 11 μεγάλα σώματα καινούργια.

Θα βάλω ένα Shelly em όμως αφού λες σάπιο το LG wifi.

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο γιατί βλέπω τριφασική έχεις και εσύ.

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω ως προς τον τρόπο λειτουργίας από άποψη οικονομίας. Τι είναι οικονομικότερο, να είναι χαμηλά η θερμοκρασία των νερών και να αργεί να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ή λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία νερών για επίτευξη της θερμοκρασίας γρηγορότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα σου πουν να δουλεύει χαμηλά με μεγάλο COP για πολύ ώρα.

Αλλά αν έχεις θερμαντικά σώματα και όχι ενδοδαπέδια παίζει με χλιαρά σώματα να καις απλά ρεύμα και να μη κάνεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ALXIOA ξεκίνα διάβασμα

https://gscs-b2c.lge.com/downloadFile?fileId=PwucvoCxOwWxzLqyUWBQ

https://gscs-b2c.lge.com/downloadFile?fileId=QeOK31dWWUdlzsH9dO9Iw

Επίσης θα ρώταγα και στο michanikos.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Αλλά αν έχεις θερμαντικά σώματα και όχι ενδοδαπέδια παίζει με χλιαρά σώματα να καις απλά ρεύμα και να μη κάνεις τίποτα.

Δεν ισχύει αυτό. Και με σώματα πάνελ μια χαρά δουλεύει. Δεν θα έχεις το νερό στους 28 που έλεγε ο συμφορουμιτης μερικές σελίδες πίσω αλλά στους 35 μπορείς άνετα. Προφανώς θα πρέπει να είσαι σε συνεχή λειτουργία, δεν θα περιμένεις να γυρίσεις από τη δουλειά και να την ανάψεις... 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνει σωστή μελέτη θέρμανσης και διαστασιολόγη των σωμάτων. Αν είναι καινούργια ακόμη καλύτερα αλλά και τα παλιά που τοποθετήθηκαν έως την δεκαετία του 2000 συνήθως ήταν υπερδιαστασιολογημενα οπότε μια χαρά τα καταφέρνουν και με χαμηλή θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

31 minutes ago, GR77-S said:

Δεν ισχύει αυτό. Και με σώματα πάνελ μια χαρά δουλεύει. Δεν θα έχεις το νερό στους 28 που έλεγε ο συμφορουμιτης μερικές σελίδες πίσω αλλά στους 35 μπορείς άνετα. Προφανώς θα πρέπει να είσαι σε συνεχή λειτουργία, δεν θα περιμένεις να γυρίσεις από τη δουλειά και να την ανάψεις... 

Μονίμως σε λειτουργία εννοείται είναι η αντλία. Τα σώματα είναι αυτά που είχε το σπίτι που είχα βάλει φωτο κάποιες σελίδες πίσω (φέρνουν σε fancoil). Με τα νερά τώρα στους 13 εξωτερική που είναι στους 39 δίνουν ζεστή. Αλλά έχεις δίκιο γιατί πέρα από αυτά το σπίτι έχει και 2 panel τα οποία θα έλεγα αποδίδουν αξιοπρεπώς και σε χαμηλές θερμοκρασίες νερών. 

1 hour ago, Gl0bAlZer0 said:

Όλοι θα σου πουν να δουλεύει χαμηλά με μεγάλο COP για πολύ ώρα.

Απόλυτα λογικό, δεν το είχα σκεφτεί! Αυτό είναι θέμα μου με την MIDEA, για κάποιο λόγο δεν μου δίνει την παραγόμενη ενέργεια ούτε στην εφαρμογή ούτε στο panel της για να υπολογίσω το COP. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Δεν ισχύει αυτό. Και με σώματα πάνελ μια χαρά δουλεύει. Δεν θα έχεις το νερό στους 28 που έλεγε ο συμφορουμιτης μερικές σελίδες πίσω αλλά στους 35 μπορείς άνετα. Προφανώς θα πρέπει να είσαι σε συνεχή λειτουργία, δεν θα περιμένεις να γυρίσεις από τη δουλειά και να την ανάψεις... 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνει σωστή μελέτη θέρμανσης και διαστασιολόγη των σωμάτων. Αν είναι καινούργια ακόμη καλύτερα αλλά και τα παλιά που τοποθετήθηκαν έως την δεκαετία του 2000 συνήθως ήταν υπερδιαστασιολογημενα οπότε μια χαρά τα καταφέρνουν και με χαμηλή θερμοκρασία 

Όλα τα σώματα αποδίδουν συγκεκριμένες θερμίδες ανάλογα με τον τύπο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού. Εγώ έχω κάποια type 21 ,τα περισσότερα 22 και σε ένα κρύο δωμάτιο του βορρά έχω 33.

Αν το μετρήσεις διαστάσεις ανάλογα τη θερμοκρασία νερού θα σου βγει πόσα θερμίδες βγάζει και ανάλογα με τη μόνωση σου, τη διαφορά θερμοκρασίας και τα τετραγωνικά σου βλέπεις αν φτάνει για να θερμάνεις το σπίτι σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, GR77-S said:

Δεν ισχύει αυτό. Και με σώματα πάνελ μια χαρά δουλεύει. Δεν θα έχεις το νερό στους 28 που έλεγε ο συμφορουμιτης μερικές σελίδες πίσω αλλά στους 35 μπορείς άνετα. Προφανώς θα πρέπει να είσαι σε συνεχή λειτουργία, δεν θα περιμένεις να γυρίσεις από τη δουλειά και να την ανάψεις... 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνει σωστή μελέτη θέρμανσης και διαστασιολόγη των σωμάτων. Αν είναι καινούργια ακόμη καλύτερα αλλά και τα παλιά που τοποθετήθηκαν έως την δεκαετία του 2000 συνήθως ήταν υπερδιαστασιολογημενα οπότε μια χαρά τα καταφέρνουν και με χαμηλή θερμοκρασία 

Μια χαρά λειτουργούν τα σώματα και με 28 και με 30 κλπ… Τα πάντα τελικά είναι θέμα μόνωσης, από εκεί πρέπει να ξεκινάει κάποιος! Αυτή την στιγμή που μιλάμε τα νερά τα έχω στους 28-40 με εξωτερική -10με20 και έχω 21,5 μέσα στο σπίτι και πάει και 22… και σώματα φέτες από το 95

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...