Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

Ακριβώς ίδια δεδομένα λειτουργίας έχουμε μόνο που το +4 το έχω γυρίσει σε +2 κ φτανω εως 22,3 βαθμους στο πιο κρυο σημειο του σπιτιου. Είναι άψογη η λειτουργία κ ας σου κανει Off για τοσο λιγο λογικα εχεις καπου 13 - 14 Kwh κατανάλωση τη μερα στα κρύα?  

Κράτα σημειώσεις κ μοιράσου τες μαζί μας .. 

λιγότερη κατανάλωση. έχω 9-10 kWh max.θα δούμε στα κρύα αν κάνει καμία μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kostas_22 said:

λιγότερη κατανάλωση. έχω 9-10 kWh max.θα δούμε στα κρύα αν κάνει καμία μερα

ναι εκει ειμαι κ εγω , στα κρυα ομως το τσιμπαω λιγο να νιωθω πιο ομορφα

να προκαλεσω .. το παω 34 βαθμους τα νερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

ναι εκει ειμαι κ εγω , στα κρυα ομως το τσιμπαω λιγο να νιωθω πιο ομορφα

να προκαλεσω .. το παω 34 βαθμους τα νερα :P

😁.Ρε μήπως έχουμε ενδοδαπεδια και δε μας το έχουν πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

ναι εκει ειμαι κ εγω , στα κρυα ομως το τσιμπαω λιγο να νιωθω πιο ομορφα

να προκαλεσω .. το παω 34 βαθμους τα νερα :P

αυτα βλεπω διαβαζω  και τρελαινομαι...  εγω 10kw καιω σε 7 ωρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις γιατι η θερμοκρασια που δειχνει η αντλια θερμοτητας ειναι 2-2.5 βαθμους μικροτερη σε σχεση με τα δυο αλλα θερμομετρα εσωτερικου χωρου που εχω;

Οχι τιποτα αλλο, αλλα εαν δειχνει 17 βαθμους και στο σπιτι εχει κανονικα 19.5, και εγω την βαζω να λειτουργησει στους 20, θα δουλευει χωρις σταματημο.

Βασικα, αυτο που παρατηρω ειναι οτι πανω απο 18.5 δε παει ποτε οσο και να λειτουργει. Οποτε μηπως παιζει να ειναι λιγο χαλασμενο το θερμομετρο που υπαρχει στον πινακα ελεγχου;

Επισης η εξωτερικη μοναδα κανει τρελο θορυβο, και τα σωματα αργουν παρα πολυ να ζεσταθουν. Φανταζομαι οτι σε αυτο φταιει οτι η αντλια λογικα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα;

Τελος, το σωμα που βρισκεται ακριβως διπλα στην εξωτερικη μοναδα ( δεν ξερω αν παιζει ρολο, καθως το νερο παει πρωτα σε αυτο;; ), το μισο ειναι κρυο, μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα με το σωμα, ειναι χρονια ετσι. Αυτο επηρεαζει την συνολικη αποδοση;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Witcher1st said:

Γνωριζει κανεις γιατι η θερμοκρασια που δειχνει η αντλια θερμοτητας ειναι 2-2.5 βαθμους μικροτερη σε σχεση με τα δυο αλλα θερμομετρα εσωτερικου χωρου που εχω;

Οχι τιποτα αλλο, αλλα εαν δειχνει 17 βαθμους και στο σπιτι εχει κανονικα 19.5, και εγω την βαζω να λειτουργησει στους 20, θα δουλευει χωρις σταματημο.

Βασικα, αυτο που παρατηρω ειναι οτι πανω απο 18.5 δε παει ποτε οσο και να λειτουργει. Οποτε μηπως παιζει να ειναι λιγο χαλασμενο το θερμομετρο που υπαρχει στον πινακα ελεγχου;

Επισης η εξωτερικη μοναδα κανει τρελο θορυβο, και τα σωματα αργουν παρα πολυ να ζεσταθουν. Φανταζομαι οτι σε αυτο φταιει οτι η αντλια λογικα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα;

Τελος, το σωμα που βρισκεται ακριβως διπλα στην εξωτερικη μοναδα ( δεν ξερω αν παιζει ρολο, καθως το νερο παει πρωτα σε αυτο;; ), το μισο ειναι κρυο, μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα με το σωμα, ειναι χρονια ετσι. Αυτο επηρεαζει την συνολικη αποδοση;

δωσε ουσιαστικές πληροφοριες να σε βοηθήσουν οι πιο γνώστες όπως τι σώματα fc? καλοριφέρ? πως ειναι συνδεδεμένα? με 1 σωληνα η καθε σωμα το δικο του? 

τι θερμοκρασια νερων ανεβάζει μήπως δε φτάνει με τις απώλειες να σου ζεστάνει τον χώρο?

υποψιν Θέλουμε να δουλεύει χωρίς σταματημό καταναλωνει λιγοτερο για την αποδοση της στο σύνολο 

Εξαέρωση μηπως Θέλουν? 

μπορει να φταινε 10 παράγοντες για το αποτέλεσα.. ακομα κ για τον θερμοστάτη θεωρητικά Ίσως ρυθμίζεται ότι εχει απόκλιση 2 βαθμους 

9 minutes ago, GR77-S said:

Στο 31 καίγεσαι..

τοτε καίγομαι καθημερινά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Γνωριζει κανεις γιατι η θερμοκρασια που δειχνει η αντλια θερμοτητας ειναι 2-2.5 βαθμους μικροτερη σε σχεση με τα δυο αλλα θερμομετρα εσωτερικου χωρου που εχω;

Οχι τιποτα αλλο, αλλα εαν δειχνει 17 βαθμους και στο σπιτι εχει κανονικα 19.5, και εγω την βαζω να λειτουργησει στους 20, θα δουλευει χωρις σταματημο.

Βασικα, αυτο που παρατηρω ειναι οτι πανω απο 18.5 δε παει ποτε οσο και να λειτουργει. Οποτε μηπως παιζει να ειναι λιγο χαλασμενο το θερμομετρο που υπαρχει στον πινακα ελεγχου;

Επισης η εξωτερικη μοναδα κανει τρελο θορυβο, και τα σωματα αργουν παρα πολυ να ζεσταθουν. Φανταζομαι οτι σε αυτο φταιει οτι η αντλια λογικα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα;

Τελος, το σωμα που βρισκεται ακριβως διπλα στην εξωτερικη μοναδα ( δεν ξερω αν παιζει ρολο, καθως το νερο παει πρωτα σε αυτο;; ), το μισο ειναι κρυο, μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα με το σωμα, ειναι χρονια ετσι. Αυτο επηρεαζει την συνολικη αποδοση;

Σχετικά με την ένδειξη θερμοκρασίας, μάλλον θα πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση στο χειριστήριο σου για να δείξει την σωστή θερμοκρασία. Ψάξε στο manual για temperature offset ή κάτι παρόμοιο.

Ο τρελός θόρυβος της εξωτερικής μονάδας δεν ξέρω αν υποδηλώνει μηχανικό πρόβλημα ή είναι απλά η αντλία σου φωνακλου. Μπορεί να έχει και σχέση με την τοποθέτηση. Έχει μπει σε αντικραδασμικη βάση; 

Τα σώματα σου αργούν να ζεσταθούν υποδηλώνει ότι σβήνεις και ανάβεις την αντλία όπως έκανες παλιά με το πετρέλαιο. Ειδικά με σώματα, ξέχασε το. Πρέπει να αφήνεις την αντλία αναμμένη όλη την ημέρα. Θα την σβήσεις τον Απρίλιο. Έτσι θα κάνεις οικονομία και θα ζεσταθείς, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται. Αυτό που ζεσταίνεται μόνο το μισό δείχνει ότι υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας που δεν επιτρέπει στο νερό να περάσει. Χρειάζεται εξαέρωση αλλά καλύτερα να μιλήσεις με τον εγκαταστάτη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GR77-S said:

Σχετικά με την ένδειξη θερμοκρασίας, μάλλον θα πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση στο χειριστήριο σου για να δείξει την σωστή θερμοκρασία. Ψάξε στο manual για temperature offset ή κάτι παρόμοιο.

Ο τρελός θόρυβος της εξωτερικής μονάδας δεν ξέρω αν υποδηλώνει μηχανικό πρόβλημα ή είναι απλά η αντλία σου φωνακλου. Μπορεί να έχει και σχέση με την τοποθέτηση. Έχει μπει σε αντικραδασμικη βάση; 

Τα σώματα σου αργούν να ζεσταθούν υποδηλώνει ότι σβήνεις και ανάβεις την αντλία όπως έκανες παλιά με το πετρέλαιο. Ειδικά με σώματα, ξέχασε το. Πρέπει να αφήνεις την αντλία αναμμένη όλη την ημέρα. Θα την σβήσεις τον Απρίλιο. Έτσι θα κάνεις οικονομία και θα ζεσταθείς, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται. Αυτό που ζεσταίνεται μόνο το μισό δείχνει ότι υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας που δεν επιτρέπει στο νερό να περάσει. Χρειάζεται εξαέρωση αλλά καλύτερα να μιλήσεις με τον εγκαταστάτη σου. 

Την αναβω μονο το μεσημερι 2 ωρες και τα μεσανυχτα αλλες 2-3 ωρες.. Δλδ μονο στο νυχτερινο ρευμα.

Εξαερωση εχω κανει προχθες, δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

Θορυβο κανουν ολες οι αντλιες που υπαρχουν στην πολυκατοικια. Carrier ειναι, τωρα μοντελο ακριβως δε ξερω.

Κατι θυμαμαι μου ειχε πει ενας μαστορας για προβλημα στον κυκλοφορητη ή κατι τετοιο.. Τωρα δεν ξερω ποιο ειναι το κοστος για να διορθωθει, στον ιδιοκτητη δεν εχω πει κατι τοσα χρονια.

Το θεμα ειναι οτι οπως ειπα και παραπανω ειναι το καλοριφερ που βρισκεται διπλα ακριβως απο την εξωτερικη μοναδα, και επισης ειναι απο τα μεγαλυτερα, εχει 20 φετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Την αναβω μονο το μεσημερι 2 ωρες και τα μεσανυχτα αλλες 2-3 ωρες.. Δλδ μονο στο νυχτερινο ρευμα.

Εξαερωση εχω κανει προχθες, δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

Θορυβο κανουν ολες οι αντλιες που υπαρχουν στην πολυκατοικια. Carrier ειναι, τωρα μοντελο ακριβως δε ξερω.

Κατι θυμαμαι μου ειχε πει ενας μαστορας για προβλημα στον κυκλοφορητη ή κατι τετοιο.. Τωρα δεν ξερω ποιο ειναι το κοστος για να διορθωθει, στον ιδιοκτητη δεν εχω πει κατι τοσα χρονια.

Το θεμα ειναι οτι οπως ειπα και παραπανω ειναι το καλοριφερ που βρισκεται διπλα ακριβως απο την εξωτερικη μοναδα, και επισης ειναι απο τα μεγαλυτερα, εχει 20 φετες.

Φώναξε τεχνικό να το δει. Μπορεί να συμβαίνουν χίλια δύο, το δίκτυο να είναι βουλωμένο, ο κυκλοφορητής να έχει πρόβλημα, η αντλία να δυσλειτουργεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mechpanos said:

Φώναξε τεχνικό να το δει. Μπορεί να συμβαίνουν χίλια δύο, το δίκτυο να είναι βουλωμένο, ο κυκλοφορητής να έχει πρόβλημα, η αντλία να δυσλειτουργεί... 

Φιλε μετα απο 3 χρονια, ο ιδιοκτητης θα με βαλει να το πληρωσω, ενω ετσι ειναι απο τοτε που ηρθαμε.. Οποτε δεν ασχολουμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GR77-S said:

Σχετικά με την ένδειξη θερμοκρασίας, μάλλον θα πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση στο χειριστήριο σου για να δείξει την σωστή θερμοκρασία. Ψάξε στο manual για temperature offset ή κάτι παρόμοιο.

 

Οντως φιλε. Εβαλα +2 στην θερμοκρασια για να συμβαδιζει με τα υπολοιπα θερμομετρα.. Τωρα εχει λογικη. Λεω και εγω επεφτε η θερμοκρασια στους 16 και δε πηγαινε ποτε πανω απο 18.. Ενω στην ουσια ηταν 18 και μετα πηγαινε στους 20.. Δεν ειδα δωσει σημασια στα αλλα δυο θερμομετρα που ειχα τοσο καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Φιλε μετα απο 3 χρονια, ο ιδιοκτητης θα με βαλει να το πληρωσω, ενω ετσι ειναι απο τοτε που ηρθαμε.. Οποτε δεν ασχολουμαι..

Ναι αλλά δεν ζεσταίνεσαι και πληρώνεις αυξημένη κατανάλωση. Όσο δεν ασχολείσαι 3 χρόνια τον έχεις πληρώσει 3πλο τον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...