Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, sndev είπε

@utb123

k εμενα μου λεγανε Minimum 37 βαθμοι. βρηκα το manual του fancoil κ του χειρηστηριου κ ανακαλυψα οτι εχει μεσα εναν θερμοστατη που οταν βλεπει νερα κατω απο 30 δεν λειτουργει (οντος..) . ε αποσυνδεσα το θερμοστατη απο τη πλακετα κ λειτουργει κ με 25 βαθμους τωρα. 

ψαξε λιγο τα manual μπας και ειναι κάτι παρομοιο... 

το δοκίμασα κι εγώ σήμερα σε κάποια σλιμ που έχω.

αν Έχεις παραπάνω ζήτηση πχ 24-25 στην πράξη ακούς συνέχεια το μοτέρ.Αυτο είναι το άσχημο.

Σε δύο κρυφά galleti που έχω το χειριστήριο κάνει παπάδες.Οριζεις εσύ fan start και fan stop ότι θες.

Πχ να παίρνουν εμπρός στους 27 και να σταματάει  ο ανεμιστήρας κάτω από 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Gl0bAlZer0 said:

Εγώ έχω την LG monoblock r32 14kw τριφασική.

Σπίτι 131 τετραγωνικά με μόνωση. 3 χρόνια την έχω και είμαι ικανοποιημένος.

Πρώτο χρόνο την είχα στον αέρα, από πέρσι την έχω στο ΑΙ.

Η ρύθμιση που την έχω είναι αισθητήρας αέρα+νερό.

Στο μενού εγκαταστάτη, νερά σε αυτόματη λειτουργία : 34-55, επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 18-23 (ο εσωτερικός θερμοστάτης πάει μεχρι 21 που τον έχω στο πιο κρύο σημείο και πραγματικά πιο πάνω δεν αντέχω.

Ένα πρόβλημα που είχα στην αρχή και νομίζω το έχω λύσει σε μεγάλο βαθμό ήταν το παράδοξο στα κρύα να έχω ζέστη στο σπίτι ενώ στις ζεστές ημέρες να έχω κρύο ). Έβλεπε αυτό 14 βαθμούς έξω και μέσα μου έφερνε νερά χλιαρά που δεν έκανα τίποτα.

Επίσης έχω βάλει τον κυκλοφορητή να λειτουργεί άλλα 20 λεπτά αφού κλείσει το συμπιεστής και τη λειτουργία στο 80% (1ο όροφος)

Αυτά μετά από πειράματα ,διότι σε αυτόματη λειτουργία είναι πρακτικά μία καμπύλη που στον ένα άξονα έχει την εξωτερική θερμοκρασία και στον ψ άξονα τη θερμοκρασία του νερού. Όταν κάνει κρύο έξω τα νερά πάνε στο 55 όταν έχει ήλιο έξω και 14 βαθμούς τα βλέπω εκεί στο 34. Το έχω όλη ημέρα στο 0 και το βράδυ το βάζω στο -2 ώστε να μην πάρει μπρος το βράδυ διότι με ενοχλεί. Κατανάλωση έχω καμία 20-25 kwh την ημέρα στα κρύα.

Εάν η εγκατάσταση σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα μη περιμένεις να έρθει κάποιος και να σου βάλει τη σωστή ρύθμιση, και εμένα στην αρχή μου κάρφωσαν ένα αισθητήριο μόνο αέρα και ανέβαζα 20-22 στο σπίτι χωρίς αντιστάθμιση και λειτουργούσε η αντλία σαν καυστήρας πετρελαίου.

 

Η εγκατάσταση είναι με χαλκοσωλήνα(μόνωση διπλή και μέσα σε εξτρα κουτί πολυουρεθάνης) ένα μαγνητικό φίλτρο, αυτόματο πλήρωσης, δοχείο διαστολής, μαγνητικό φίλτρο, stopcor και νέα σώματα υπερδιαστασιολογημένα.

Ζεστό νερό δεν έχω βάλει την αντλία όπως και ο ηλιακός επειδή είναι 4 ορόφους (δική μου οικοδομή) είναι διπλής και όχι τριπλής ενέργειας.

lg.jpg

Βάλε ένα μετρητή κατανάλωσης , βάλτο σε κάνα home assistant και κάνε χάζι τα on off που θα σου κάνει

Θα αλλάξεις γνώμη μετά για την lg

 Σημερινή απόπειρα σήμερα να τη ξεκινήσω σε 35c νερό

Δεν ήθελε.

Με το που έβαλα χέρι (έχω γραψει πως σε προηγούμενη ποστ .μου) και την άφησα να κάνει το πρώτο overshoot, μια χαρά πρόλαβε να κατεβάσει ισχύ

 

Screenshot_20240116-202746~2.png

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, kostas_22 said:

το δοκίμασα κι εγώ σήμερα σε κάποια σλιμ που έχω.

αν Έχεις παραπάνω ζήτηση πχ 24-25 στην πράξη ακούς συνέχεια το μοτέρ.Αυτο είναι το άσχημο.

Σε δύο κρυφά galleti που έχω το χειριστήριο κάνει παπάδες.Οριζεις εσύ fan start και fan stop ότι θες.

Πχ να παίρνουν εμπρός στους 27 και να σταματάει  ο ανεμιστήρας κάτω από 25

ισχυει , βέβαια αν ινβερταρει 1 2 μέρες πιάσεις θερμοκρασία που θες στον χωρο το fc θα πιασει τα 24 25 που ζητάς κ θα ηρεμήσει

αυξησε λοιπον τη θερμοκρασία νερων για να ζεσταίνει ωστε να μη ζητάς τόσο μεγάλη ταχύτητά ανεμιστήρα απο το fc

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sndev είπε

ισχυει , βέβαια αν ινβερταρει 1 2 μέρες πιάσεις θερμοκρασία που θες στον χωρο το fc θα πιασει τα 24 25 που ζητάς κ θα ηρεμήσει

αυξησε λοιπον τη θερμοκρασία νερων για να ζεσταίνει ωστε να μη ζητάς τόσο μεγάλη ταχύτητά ανεμιστήρα απο το fc

 

τα έχω στο low ή στο auto.παντως και με 26-27 βαθμούς στα νερά (είχε σβήσει ο συμπιεστής)δε νιώθεις κρύο στη χαμηλή ταχύτητα.Εχω και τα πτερύγια γυρισμένα προς το πίσω και δε με χτυπάει ο αέρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Εγω διαιρω αυτα τα 2.. Σωστα τα υπολογιζω ? Δεν καταλαβα......

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

Έχω ακριβώς τον ίδιο  θερμοστάτης αλλά στην σύνοψη μου εμφανίζει μόνο την καρτέλα Ισχύς, όχι την δίπλα, Παραγωγή Θερμότητας.

Τι έκανες για να στην εμφανίσει και αυτήν;

Μπορείς να μου πεις που πηγαίνεις και βλέπεις αυτά τα νούμερα μήπως πάω αλλού εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tommygre said:

Έχω ακριβώς τον ίδιο  θερμοστάτης αλλά στην σύνοψη μου εμφανίζει μόνο την καρτέλα Ισχύς, όχι την δίπλα, Παραγωγή Θερμότητας.

Τι έκανες για να στην εμφανίσει και αυτήν;

Μπορείς να μου πεις που πηγαίνεις και βλέπεις αυτά τα νούμερα μήπως πάω αλλού εγώ;

Είναι πιο καινούργια η version του controller του… και εγω που έχω την 3066 έτσι τα δείχνει! Στα πιο παλιά μοντέλα δεν δείχνει αρκετές ενδείξεις! Μπορεί να γίνει update αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, star_cruiser είπε

Είναι πιο καινούργια η version του controller του… και εγω που έχω την 3066 έτσι τα δείχνει! Στα πιο παλιά μοντέλα δεν δείχνει αρκετές ενδείξεις! Μπορεί να γίνει update αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται 

Thn 3066 έχω και γω, εννοείς ότι και συ δεν στην εμφανίζει την καρτέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostas_22 είπε

26-27 βαθμούς στα νερά (είχε σβήσει ο συμπιεστής)δε νιώθεις κρύο στη χαμηλή ταχύτητα.

Ρε σεις είπαμε να είναι χαμηλή η θερμοκρασία αλλά το παρακανετε. Ούτε για μπάνιο δεν κάνει αυτό το νερό, όχι για να ζεσταθεί το σπίτι 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Tommygre said:

Thn 3066 έχω και γω, εννοείς ότι και συ δεν στην εμφανίζει την καρτέλα;

Άμα έχεις την 3066 θα πας στο μενού από το γρανάζι εκεί που σου δειχνει την κατανάλωση! Στην άμεση κατανάλωση σου δείχνει ποσό τραβάει εκείνη την στιγμή η αντλία! Στην σύνοψη σου λέει γενικά ποσό έκαψες ανά ημέρα κλπ

IMG_0424.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Εγω διαιρω αυτα τα 2.. Σωστα τα υπολογιζω ? Δεν καταλαβα......

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

Νομίζω ότι τα νούμερα που σου βγάζει για την παραγωγή θερμότητας δεν στέκουν. Είναι πολύ χαμηλά αν αυτά αντιπροσωπεύουν την παραγωγή ενός 24ωρου. Θα έπρεπε πρακτικά να βλέπεις τη θερμοκρασία  στο σπίτι να έχει πέσει.

17 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Εγω διαιρω αυτα τα 2.. Σωστα τα υπολογιζω ? Δεν καταλαβα......

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

Νομίζω ότι τα νούμερα που σου βγάζει για την παραγωγή θερμότητας δεν στέκουν. Είναι πολύ χαμηλά αν αυτά αντιπροσωπεύουν την παραγωγή ενός 24ωρου. Θα έπρεπε πρακτικά να βλέπεις τη θερμοκρασία  στο σπίτι να έχει πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Άμα έχεις την 3066 θα πας στο μενού από το γρανάζι εκεί που σου δειχνει την κατανάλωση! Στην άμεση κατανάλωση σου δείχνει ποσό τραβάει εκείνη την στιγμή η αντλία! Στην σύνοψη σου λέει γενικά ποσό έκαψες ανά ημέρα κλπ

IMG_0424.jpeg

Ναι την κατανάλωση την βλέπω. Αυτό που δεν βλέπω είναι η παραγωγή θερμότητας όπως δειχν ι στου ALXIOM. 

Δηλαδή αυτός έχει πιο καινούριο θερμοστάτη;

Γιατί και μένα προχθές την βάλανε τη. Αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Tommygre said:

Ναι την κατανάλωση την βλέπω. Αυτό που δεν βλέπω είναι η παραγωγή θερμότητας όπως δειχν ι στου ALXIOM. 

Δηλαδή αυτός έχει πιο καινούριο θερμοστάτη;

Γιατί και μένα προχθές την βάλανε τη. Αντλία.

Πας δεξιά με το βελακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Ναι την κατανάλωση την βλέπω. Αυτό που δεν βλέπω είναι η παραγωγή θερμότητας όπως δειχν ι στου ALXIOM. 

Δηλαδή αυτός έχει πιο καινούριο θερμοστάτη;

Γιατί και μένα προχθές την βάλανε τη. Αντλία.

συνοψη.. κατω κατω... εκει το βλεπω

45 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Νομίζω ότι τα νούμερα που σου βγάζει για την παραγωγή θερμότητας δεν στέκουν. Είναι πολύ χαμηλά αν αυτά αντιπροσωπεύουν την παραγωγή ενός 24ωρου. Θα έπρεπε πρακτικά να βλέπεις τη θερμοκρασία  στο σπίτι να έχει πέσει.

Νομίζω ότι τα νούμερα που σου βγάζει για την παραγωγή θερμότητας δεν στέκουν. Είναι πολύ χαμηλά αν αυτά αντιπροσωπεύουν την παραγωγή ενός 24ωρου. Θα έπρεπε πρακτικά να βλέπεις τη θερμοκρασία  στο σπίτι να έχει πέσει.

Να ειναι λαθος τα νουμερα? χαχα.. γινεται αυτο..? Η θερμοκρασια ενω την εχω 22 βαθμους ειναι μονιμα στους 20,5..αντε να παει 21...!! Τσαμπα την καιω μου φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...