Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Πρόσφατα έκανα μια ανακαίνιση στο σπίτι και αντικατέστησα το υπάρχων σύστημα θέρμανσης με αντλία θερμότητας Daikin και fan coil Daikin FWV-DAT για ψύξη και θέρμανση.
Επίσης έχω εγκαταστήσει τρίοδη βαλβίδα με ηλιακό για ζεστό νερό χρήσης.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, έχω ένα θέμα με την κατανάλωση και για αυτό το θέμα διαβάζω το τοπικ εδω στο φορουμ για να καταλάβω αν μπορώ να κάνω κατι για να βελτιώση την οικονομία. 

Έχω διαβάσει γύρω στις 80 σελίδες και συνεχίζω :)

Το βασικό θέμα στο οποίο θέλω την βοήθεια σας είναι το εξής,

στο ένα δωμάτιο  του σπιτιού, το οποίο είναι και το βορινό και το πιο κρύο, έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι.

Αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι ενώ τα fcu λειτουργούν στα υπόλοιπα δωμάτια, σε αυτό το δωμάτιο το fancoil δεν λειτουργεί παρόλο που έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με τα υπόλοιπα fcus στο σπίτι.


Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα daikin fcu's που αναφέρω παραπάνω ώστε να τα κάνω περισσότερο ευαίσθητα και να λειτουργούν ακόμα και με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού ώστε να λειτουργούν πιο πολύ, και ιδαίτερα στο κρύο δωμάτιο;

Γενικότερα, πως μπορώ να ελέγχω τις διαφορετικές ρυθμίσεις που μπορεί να θέλω σε κάθε δωμάτιο, ανάλογα με τον προσανατολισμό του δωματίου και τις απαιτήσεις αυτών που ζούνε μέσα, πχ η κόρη μου το θέλει πιο ζεστό, η σύζυγος πιο κρυο κτλπ..
Έχω ψάξει στο manual των fancoil και δεν έχω βρει την ρύθμιση αυτή,
στο fancoil το ίδιο βλέπω μια ρύθμιση για το πόσο δυνατά θα λειτουργεί το ανεμιστηράκι και ( 3 σκάλες ) και άλλη μια ρύθμιση για το πόσο ζεστός θα είναι ο αέρας ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα, εχει βαλει κανενας αλλος αντλια Mistubishi ecodan με το Hydrotank για να εχει νερα χρησης?

Εχω τρελο προβλημα με το Hydrotank να διαβρωνεται, σκουριαζει και τρυπαει στις κολλησεις με τις σωληνες εξοδου και εισοδου του νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, StormGr είπε

Καλημερα, εχει βαλει κανενας αλλος αντλια Mistubishi ecodan με το Hydrotank για να εχει νερα χρησης?

Εχω τρελο προβλημα με το Hydrotank να διαβρωνεται, σκουριαζει και τρυπαει στις κολλησεις με τις σωληνες εξοδου και εισοδου του νερου.

Μήπως σου κάνει ηλεκτροχημική διάβρωση και σου τρώει τις κολλήσεις; Έχεις γαλβανιζέ εξαρτήματα στο δίκτυό σου;;; Τεχνικό της Mitsubishi έχεις φέρει; Ίσως να είναι αυτό και να πρέπει να βάλεις ένα ανόδιο και αναστολέα διάβρωσης μέσα στο κλειστό κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, utb123 είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Πρόσφατα έκανα μια ανακαίνιση στο σπίτι και αντικατέστησα το υπάρχων σύστημα θέρμανσης με αντλία θερμότητας Daikin και fan coil Daikin FWV-DAT για ψύξη και θέρμανση.
Επίσης έχω εγκαταστήσει τρίοδη βαλβίδα με ηλιακό για ζεστό νερό χρήσης.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, έχω ένα θέμα με την κατανάλωση και για αυτό το θέμα διαβάζω το τοπικ εδω στο φορουμ για να καταλάβω αν μπορώ να κάνω κατι για να βελτιώση την οικονομία. 

Έχω διαβάσει γύρω στις 80 σελίδες και συνεχίζω :)

Το βασικό θέμα στο οποίο θέλω την βοήθεια σας είναι το εξής,

στο ένα δωμάτιο  του σπιτιού, το οποίο είναι και το βορινό και το πιο κρύο, έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με το υπόλοιπο σπίτι.

Αρκετές φορές έχω παρατηρήσει ότι ενώ τα fcu λειτουργούν στα υπόλοιπα δωμάτια, σε αυτό το δωμάτιο το fancoil δεν λειτουργεί παρόλο που έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με τα υπόλοιπα fcus στο σπίτι.


Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα daikin fcu's που αναφέρω παραπάνω ώστε να τα κάνω περισσότερο ευαίσθητα και να λειτουργούν ακόμα και με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού ώστε να λειτουργούν πιο πολύ, και ιδαίτερα στο κρύο δωμάτιο;

Γενικότερα, πως μπορώ να ελέγχω τις διαφορετικές ρυθμίσεις που μπορεί να θέλω σε κάθε δωμάτιο, ανάλογα με τον προσανατολισμό του δωματίου και τις απαιτήσεις αυτών που ζούνε μέσα, πχ η κόρη μου το θέλει πιο ζεστό, η σύζυγος πιο κρυο κτλπ..
Έχω ψάξει στο manual των fancoil και δεν έχω βρει την ρύθμιση αυτή,
στο fancoil το ίδιο βλέπω μια ρύθμιση για το πόσο δυνατά θα λειτουργεί το ανεμιστηράκι και ( 3 σκάλες ) και άλλη μια ρύθμιση για το πόσο ζεστός θα είναι ο αέρας ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις.

Γνωρίζεις πως είναι στημένο το δίκτυο σου; κάθε fcu τροφοδειται ξεχωριστά από κάποιο συλλέκτη ή μήπως είναι σε σειρά με άλλα fcu;  μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία στο νερό που εισέρχεται στο συγκεκριμένο fcu; σκέφτομαι ότι ίσως να είναι πολύ χαμηλή - ειδικά αν είναι σε σειρά με άλλα - και γι'αυτό δεν ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Γνωρίζεις πως είναι στημένο το δίκτυο σου; κάθε fcu τροφοδειται ξεχωριστά από κάποιο συλλέκτη ή μήπως είναι σε σειρά με άλλα fcu;  μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία στο νερό που εισέρχεται στο συγκεκριμένο fcu; σκέφτομαι ότι ίσως να είναι πολύ χαμηλή - ειδικά αν είναι σε σειρά με άλλα - και γι'αυτό δεν ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας του.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς είναι στημένο, χθες μίλησα με τον μηχανικό και μου είπε ότι ειναι σε σειρα. Συλλέκτη έχω αλλά δεν είμαι σίγουρος για την συνδεσμολογία. Θα ρωτήσω ξανά για να είμαι σίγουρος. 
Πως μπορώ να ελέγξω την θερμοκρασία του νερού που εισέρχεται στο fcu ; 

Μου κάνει εντύπωση ότι τα υπόλοιπα fcu σε όλο το σπιτι λειτουργούν συχνά ενώ αυτό ελάχιστα και έχει τις ίδιες ρυθμίσεις.

Επίσης ο εγκαταστατης μου είπε οτι το συγκεκριμένο μοντέλο της daikin δεν λειτουργούν με θερμοκρασία κάτω των 40 και ότι δεν αλλάζει. 

Προσπαθώ να βρω αυτή την πληροφορία στο manual των fcu αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Πήρα στο σέρβις της lg. Μίλησα με έναν πανασχετο . Αλλά τον ρωτούσα αλλά μου έλεγε. Κατέβασε τα νερά μου λέει στο 20. Και την καμπύλη την είχα -7 καντην στο μηδέν λέει....χαχααααα

Του λέω καληνύχτα...!!

Τι να πεις...

Εγώ έχω την LG monoblock r32 14kw τριφασική.

Σπίτι 131 τετραγωνικά με μόνωση. 3 χρόνια την έχω και είμαι ικανοποιημένος.

Πρώτο χρόνο την είχα στον αέρα, από πέρσι την έχω στο ΑΙ.

Η ρύθμιση που την έχω είναι αισθητήρας αέρα+νερό.

Στο μενού εγκαταστάτη, νερά σε αυτόματη λειτουργία : 34-55, επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 18-23 (ο εσωτερικός θερμοστάτης πάει μεχρι 21 που τον έχω στο πιο κρύο σημείο και πραγματικά πιο πάνω δεν αντέχω.

Ένα πρόβλημα που είχα στην αρχή και νομίζω το έχω λύσει σε μεγάλο βαθμό ήταν το παράδοξο στα κρύα να έχω ζέστη στο σπίτι ενώ στις ζεστές ημέρες να έχω κρύο ). Έβλεπε αυτό 14 βαθμούς έξω και μέσα μου έφερνε νερά χλιαρά που δεν έκανα τίποτα.

Επίσης έχω βάλει τον κυκλοφορητή να λειτουργεί άλλα 20 λεπτά αφού κλείσει το συμπιεστής και τη λειτουργία στο 80% (1ο όροφος)

Αυτά μετά από πειράματα ,διότι σε αυτόματη λειτουργία είναι πρακτικά μία καμπύλη που στον ένα άξονα έχει την εξωτερική θερμοκρασία και στον ψ άξονα τη θερμοκρασία του νερού. Όταν κάνει κρύο έξω τα νερά πάνε στο 55 όταν έχει ήλιο έξω και 14 βαθμούς τα βλέπω εκεί στο 34. Το έχω όλη ημέρα στο 0 και το βράδυ το βάζω στο -2 ώστε να μην πάρει μπρος το βράδυ διότι με ενοχλεί. Κατανάλωση έχω καμία 20-25 kwh την ημέρα στα κρύα.

Εάν η εγκατάσταση σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα μη περιμένεις να έρθει κάποιος και να σου βάλει τη σωστή ρύθμιση, και εμένα στην αρχή μου κάρφωσαν ένα αισθητήριο μόνο αέρα και ανέβαζα 20-22 στο σπίτι χωρίς αντιστάθμιση και λειτουργούσε η αντλία σαν καυστήρας πετρελαίου.

 

Η εγκατάσταση είναι με χαλκοσωλήνα(μόνωση διπλή και μέσα σε εξτρα κουτί πολυουρεθάνης) ένα μαγνητικό φίλτρο, αυτόματο πλήρωσης, δοχείο διαστολής, μαγνητικό φίλτρο, stopcor και νέα σώματα υπερδιαστασιολογημένα.

Ζεστό νερό δεν έχω βάλει την αντλία όπως και ο ηλιακός επειδή είναι 4 ορόφους (δική μου οικοδομή) είναι διπλής και όχι τριπλής ενέργειας.

lg.jpg

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εγώ έχω την LG monoblock r32 14kw τριφασική.

Σπίτι 131 τετραγωνικά με μόνωση. 3 χρόνια την έχω και είμαι ικανοποιημένος.

Πρώτο χρόνο την είχα στον αέρα, από πέρσι την έχω στο ΑΙ.

Η ρύθμιση που την έχω είναι αισθητήρας αέρα+νερό.

Στο μενού εγκαταστάτη, νερά σε αυτόματη λειτουργία : 34-55, επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 18-23 (ο εσωτερικός θερμοστάτης πάει μεχρι 21 που τον έχω στο πιο κρύο σημείο και πραγματικά πιο πάνω δεν αντέχω.

Ένα πρόβλημα που είχα στην αρχή και νομίζω το έχω λύσει σε μεγάλο βαθμό ήταν το παράδοξο στα κρύα να έχω ζέστη στο σπίτι ενώ στις ζεστές ημέρες να έχω κρύο ). Έβλεπε αυτό 14 βαθμούς έξω και μέσα μου έφερνε νερά χλιαρά που δεν έκανα τίποτα.

Επίσης έχω βάλει τον κυκλοφορητή να λειτουργεί άλλα 20 λεπτά αφού κλείσει το συμπιεστής και τη λειτουργία στο 80% (1ο όροφος)

Αυτά μετά από πειράματα ,διότι σε αυτόματη λειτουργία είναι πρακτικά μία καμπύλη που στον ένα άξονα έχει την εξωτερική θερμοκρασία και στον ψ άξονα τη θερμοκρασία του νερού. Όταν κάνει κρύο έξω τα νερά πάνε στο 55 όταν έχει ήλιο έξω και 14 βαθμούς τα βλέπω εκεί στο 34. Το έχω όλη ημέρα στο 0 και το βράδυ το βάζω στο -2 ώστε να μην πάρει μπρος το βράδυ διότι με ενοχλεί. Κατανάλωση έχω καμία 20-25 kwh την ημέρα στα κρύα.

Εάν η εγκατάσταση σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα μη περιμένεις να έρθει κάποιος και να σου βάλει τη σωστή ρύθμιση, και εμένα στην αρχή μου κάρφωσαν ένα αισθητήριο μόνο αέρα και ανέβαζα 20-22 στο σπίτι χωρίς αντιστάθμιση και λειτουργούσε η αντλία σαν καυστήρας πετρελαίου.

 

Η εγκατάσταση είναι με χαλκοσωλήνα(μόνωση διπλή και μέσα σε εξτρα κουτί πολυουρεθάνης) ένα μαγνητικό φίλτρο, αυτόματο πλήρωσης, δοχείο διαστολής, μαγνητικό φίλτρο, stopcor και νέα σώματα υπερδιαστασιολογημένα.

Ζεστό νερό δεν έχω βάλει την αντλία όπως και ο ηλιακός επειδή είναι 4 ορόφους (δική μου οικοδομή) είναι διπλής και όχι τριπλής ενέργειας.

lg.jpg

Ευχαριστώ πολύ φίλε.. πραγματικά δεν βγάζω άκρη.. 

Έχω σχεδόν παρόμοιες με τις ρυθμίσεις σου και εγώ..

Αλλά επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 18-23 πως έβαλες στην αυτόματη λειτουργία?? Από πού ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε.. πραγματικά δεν βγάζω άκρη.. 

Έχω σχεδόν παρόμοιες με τις ρυθμίσεις σου και εγώ..

Αλλά επιθυμητή θερμοκρασία χώρου 18-23 πως έβαλες στην αυτόματη λειτουργία?? Από πού ? 

ακόμα ρωτάς ρυθμίσεις ? τι άλλο δλδ να κάνεις ? Πάρε βρε άνθρωπε τα λεφτά σου πίσω και άσε το φόρουμ , τόσα χιλιάρικα έσκασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

ακόμα ρωτάς ρυθμίσεις ? τι άλλο δλδ να κάνεις ? Πάρε βρε άνθρωπε τα λεφτά σου πίσω και άσε το φόρουμ , τόσα χιλιάρικα έσκασες

Να σου πω ότι μίλησα με τεχνικό της lg το πρωί και μου είπε . φταιει ο θερμοστάτης σου έξω. Βάλε μου λέει ένα θερμόμετρο έξω και δες τι θερμοκρασία σου δείχνει.. και πάρε με τηλέφωνο....😁😁😁

Ξέχασα να πω. Του λέω έχω μεγάλο cop. Αποκλείεται λέει.. Με τίποτα. Λέω άνθρωπε μου έχω φωτογραφίες. Όχι όχι λέει με τπτ.

Πώς το βγάζεις λέει το cop..

Λέω διαιρω την ισχύ με την παραγωγή θερμότητας με βάση τα νούμερα που βλέπω μέσα από τον πίνακα της αντλίας...

Μου λέει. Κάνεις λάθος. Που το είδες αυτό . Δεν βγαίνει έτσι το cop...

Πείτε εσείς τώρα.. που να πω τον πόνο μου και ποιος να με καταλάβει....

Επεξ/σία από ALXIOA
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Του λέω έχω μεγάλο cop. Αποκλείεται λέει.. Με τίποτα. Λέω άνθρωπε μου έχω φωτογραφίες. Όχι όχι λέει με τπτ.

Πώς το βγάζεις λέει το cop..

Λέω διαιρω την ισχύ με την παραγωγή θερμότητας με βάση τα νούμερα που βλέπω μέσα από τον πίνακα της αντλίας...

Το πρόβλημα με το cop σου είναι ότι είναι απαράδεκτα μικρό. Υπολογίζεται διαιρώντας την θερμότητα που προσδίδεται στο χώρο με την καταναλωθείσα ηλεκτρική ενέργεια. 

 

5 ώρες πριν, utb123 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς είναι στημένο, χθες μίλησα με τον μηχανικό και μου είπε ότι ειναι σε σειρα

 Χαμήλωσε πολύ τη θερμοκρασία που έχεις στα προηγούμενα fcu στο συγκεκριμένο κλώνο για να δεις αν θα βελτιωθεί η κατάσταση στο κρύο fcu. 

 

5 ώρες πριν, utb123 είπε

Επίσης ο εγκαταστατης μου είπε οτι το συγκεκριμένο μοντέλο της daikin δεν λειτουργούν με θερμοκρασία κάτω των 40 και ότι δεν αλλάζει. 

Εδώ μέσα πολλά παιδιά δουλεύουν τα fcu τους σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Δεν μπορώ να καταλήξω σε ετυμηγορία αλλά αυτό που σου είπε μυρίζει έντονα μαστορατζα : εγώ τα ξέρω όλα / άλλος πληρώνει, σιγά μην ασχοληθώ / δεν γνωρίζω αλλά έχω φιλοσοφία για τη ζωή και την κοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@utb123

k εμενα μου λεγανε Minimum 37 βαθμοι. βρηκα το manual του fancoil κ του χειρηστηριου κ ανακαλυψα οτι εχει μεσα εναν θερμοστατη που οταν βλεπει νερα κατω απο 30 δεν λειτουργει (οντος..) . ε αποσυνδεσα το θερμοστατη απο τη πλακετα κ λειτουργει κ με 25 βαθμους τωρα. 

ψαξε λιγο τα manual μπας και ειναι κάτι παρομοιο... 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Το πρόβλημα με το cop σου είναι ότι είναι απαράδεκτα μικρό. Υπολογίζεται διαιρώντας την θερμότητα που προσδίδεται στο χώρο με την καταναλωθείσα ηλεκτρική ενέργεια. 

 

 

Εγω διαιρω αυτα τα 2.. Σωστα τα υπολογιζω ? Δεν καταλαβα......

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σωστά. Είναι τράβηξα χαμηλό.

Εχω μπλεξει.. Ειλικρινα..!! Πιο θα ηταν το φυσιολογικο cop ας πουμε..?? Περιπου να εχω μια ιδεα..?

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Εχω μπλεξει.. Ειλικρινα..!! Πιο θα ηταν το φυσιολογικο cop ας πουμε..?? Περιπου να εχω μια ιδεα..?

Με τον καιρό μέχρι τώρα, minimum 4 κατά μέσο όρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...