Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/01/2024 at 10:39, sndev said:

αα εισαι οικονομικός εσυ!

daikin ειναι?

 

Midea!

Εδώ λοιπόν είναι το παράδοξο και νομίζω έχει να κάνει με αυτό που λένε για τις Α/Θ οτι πρωτίστως το σπίτι πρέπει να είναι μονωμένο για να λειτουργήσει σωστά (με καλή μόνωση βέβαια οποιοσδήποτε τύπος θέρμανσης θα είναι πιο αποδοτικός).

Ήμασταν κέντρο σε διαμέρισμα 105 τ.μ. του 2010 και το 2016 βάλαμε φυσικό αέριο. Το λειτουργούσα με αντιστάθμιση με τον θερμοστάτη στους 20-21 βαθμούς και όλοι παραπονιόντουσαν οτι κρύωναν. Τώρα εδώ στη Σταμάτα σε σπίτι του '92 240 τ.μ. με θερμοπρόσοψη μόνο στην εκτεθειμένη πλευρά του οικήματος, PVC κουφώματα, και μόνωση στη ταράτσα είναι και οι 5 θερμοστάτες στους 19.6 και μου λένε οτι το σπίτι εδώ είναι πιο ζεστό από το κέντρο.

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί σε προηγούμενα post αλλά τελικά όλα αυτά που λένε για τα κουφώματα PVC οτι υπερισχύουν του αλουμινίου σε θερμομόνωση και ηχομόνωση ισχύουν με το παραπάνω. Αν αναλογιστεί κανείς οτι είναι και αισθητά πιο οικονομικά νομίζω σε "δύσκολα" κλίματα είναι μονόδρομος.

Είχα και ενδοιασμούς για τα σώματα που είχε το σπίτι (φέρνουν σε fancoil αλλά δεν έχουν ανεμιστήρα) όμως τελικά αποδίδουν πολύ καλά σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες νερών.

Επεξ/σία από 1302L
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, 1302L είπε

τα κουφώματα PVC οτι υπερισχύουν του αλουμινίου σε θερμομόνωση και ηχομόνωση ισχύουν με το παραπάνω. Αν αναλογιστεί κανείς οτι είναι και αισθητά πιο οικονομικά νομίζω σε "δύσκολα" κλίματα είναι μονόδρομος.

Φυσικά, αφού είναι θερμοδιακοπτόμενα από φυσικού τους (χαμηλής θερμικής αγωγιμότητας κατασκευαστικό υλικό). Λένε ότι και καλά δεν κάνουν για τις ελληνικές συνθήκες λόγω ακτινοβολίας και ζέστης το καλοκαίρι, αλλά θα είχε γεμίσει το forum με προβλήματα pvc, δεν έχω δει κανένα! Βλακεία που δεν έβαλα κι εγώ, δεν υπήρχε ένας να με ξεστραβώσει όλοι οι αλουμινάδες κι ας δούλευαν ΚΑΙ pvc, πρότειναν αλουμινίου. 
Υπάρχει αντίστοιχο thread για κουφώματα αν είναι γράψε εκεί τη σχετική εμπειρία!

29 λεπτά πριν, 1302L είπε

Είχα και ενδοιασμούς για τα σώματα που είχε το σπίτι (φέρνουν σε fancoil αλλά δεν έχουν ανεμιστήρα) όμως τελικά αποδίδουν πολύ καλά σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες νερών.

Για βάλε καμία φωτό, πώς είναι αυτά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mechpanos said:

Φυσικά, αφού είναι θερμοδιακοπτόμενα από φυσικού τους (χαμηλής θερμικής αγωγιμότητας κατασκευαστικό υλικό). Λένε ότι και καλά δεν κάνουν για τις ελληνικές συνθήκες λόγω ακτινοβολίας και ζέστης το καλοκαίρι, αλλά θα είχε γεμίσει το forum με προβλήματα pvc, δεν έχω δει κανένα! Βλακεία που δεν έβαλα κι εγώ, δεν υπήρχε ένας να με ξεστραβώσει όλοι οι αλουμινάδες κι ας δούλευαν ΚΑΙ pvc, πρότειναν αλουμινίου. 
Υπάρχει αντίστοιχο thread για κουφώματα αν είναι γράψε εκεί τη σχετική εμπειρία!

Για βάλε καμία φωτό, πώς είναι αυτά!

Έψαξα να βρω φωτογραφίες από την ανακαίνιση για να δεις το εσωτερικό αλλά δεν... Βρήκα μία μόνο που σου δίνει μια ιδέα το πως περίπου είναι. Σωληνώσεις στο κάτω μέρος για τα νερά, και πολλές στρώσεις λεπτού μετάλλου. Ο υδραυλικός είπε οτι μόνος ένας τα εισάγει και δεν τα έχει ξαναδεί. 

Να σου πω και εγώ μόνος μου το έψαξα για τα κουφώματα. Νομίζω η πλειοψηφία του κόσμου έχει μείνει στην τεχνολογία PVC πριν από δεκαετίες που στην ηλιακή έκθεση ξεθώριαζαν ή κιτρίνιζαν. Έψαξα να βρω αναφορές για προβλήματα, δεν υπάρχει κάτι (τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα). Όταν είδα τα νούμερα αγωγιμότητας σε σύγκριση με του αλουμινίου και τα νούμερα του κόστους δεν το σκέφτηκα καν. 

2.png

4.png

5.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Δτ θα προτείνατε για αντλία, συνδεδεμένη μόνο με κλασικά σώματα, τα οποία είναι υπεδιαστασιολογημένα? Βλέπω ότι daikin προτείνει 10 δτ, είναι οκ αυτή η τιμή για όλες τις αντλίες? Δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία της αντλίας το μεγάλο δτ? σε τι οφελεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, 1302L είπε

Έψαξα να βρω φωτογραφίες από την ανακαίνιση για να δεις το εσωτερικό αλλά δεν... Βρήκα μία μόνο που σου δίνει μια ιδέα το πως περίπου είναι. Σωληνώσεις στο κάτω μέρος για τα νερά, και πολλές στρώσεις λεπτού μετάλλου. Ο υδραυλικός είπε οτι μόνος ένας τα εισάγει και δεν τα έχει ξαναδεί. 

Να σου πω και εγώ μόνος μου το έψαξα για τα κουφώματα. Νομίζω η πλειοψηφία του κόσμου έχει μείνει στην τεχνολογία PVC πριν από δεκαετίες που στην ηλιακή έκθεση ξεθώριαζαν ή κιτρίνιζαν. Έψαξα να βρω αναφορές για προβλήματα, δεν υπάρχει κάτι (τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα). Όταν είδα τα νούμερα αγωγιμότητας σε σύγκριση με του αλουμινίου και τα νούμερα του κόστους δεν το σκέφτηκα καν. 

Είμαστε εκτός θέματος αλλά σε ζηλεύω. Εγώ έβαλα τα κουφώματα με το εξοικονομώ και αναγκαστικά πήγα σε αλουμινίου εξαιτίας της επιδότησης που οριακά κάλυπτε το κόστος. Ενώ για κάποιον ανεξήγητο λόγο τα pvc είχαν χαμηλότερη επιδότηση. Καμιά σχέση το ένα με το άλλο από άποψη επιδόσεων. Και στο κομμάτι της αντοχής τα σύγχρονα PVC από καλής ποιότητας προφίλ δεν έχει σχέση με ότι ξεθωριάζει κιτρινίζει και σκεβρωνει. Πλέον παράγονται με ενσωματωμένο μεταλλικό σκελετό που τους δίνει τις ίδιες αντοχές με τα αλουμινίου σε διάρρηξη και μακροχρόνια αντοχή. 

Μήπως τα σώματα που φωτογραφισες είναι το purno ramo; 

12 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Όταν λες lg.. δηλαδή? Που ακριβώς παίρνω? Υπάρχει τμήμα σέρβις αποκλειστικά για τις αντλίες??

https://www.lg.com/gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, GR77-S said:

 

Μήπως τα σώματα που φωτογραφισες είναι το purno ramo; 

Τα είδα αυτά που αναφέρεις, παρόλο που μοιάζουν δεν είναι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makisssss είπε

Τι Δτ θα προτείνατε για αντλία, συνδεδεμένη μόνο με κλασικά σώματα, τα οποία είναι υπεδιαστασιολογημένα? Βλέπω ότι daikin προτείνει 10 δτ, είναι οκ αυτή η τιμή για όλες τις αντλίες? Δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία της αντλίας το μεγάλο δτ? σε τι οφελεί?

To ΔΤ από πλευρά του κυκλώματος της αντλίας, έχει να κάνει με το τί περιμένει να πάρει πίσω η αντλία, σε σχέση με αυτό που στέλνει. Σε σώματα που δουλεύουν με χαμηλή θερμοκρασία, είναι χαμηλό το ΔΤ. Σε σώματα που δουλεύουν σε υψηλότερη, είναι μεγαλύτερο. Έχει να κάνει και με το μέγεθος και πώς είναι υπολογισμένο το κάθε σώμα, να συμμετέχει στο δίκτυο και τί ισχύ, θες να σου παράγει. Για παράδειγμα, οι κατασκευαστές δίνουν την τυπική ισχύ σε θερμοκρασία προσαγωγής 80 και ΔΤ 20. Τώρα ο σωστός μηχανικός όταν κάνει την υπερδιαστασιολόγηση, παίρνει τον πίνακα του κατασκευαστή και λέει εγώ θα τα δουλεύω σε θερμοκρασία 45 και ΔΤ 5, μετατρέπει τις τιμές του πίνακα και τις ανάγει σε αυτές τις θερμοκρασίες και επιλέγει το σώμα που του καλύπτει τις απώλειες του χώρου.
Άρα δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση, τι ΔΤ να βάλεις στα σώματα. Είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας λειτουργίας, των απωλειών και του μεγέθους των σωμάτων.

Τώρα από άποψη λειτουργίας αντλίας, τι σημαίνει (τουλάχιστον στην Daikin που έχω εγώ, και έχω παρατηρήσει την λειτουργία της, δεν ξέρω πώς το εφαρμόζουν άλλες εταιρείες) το ΔΤ;  Είναι το μέγεθος που "κυνηγάει" ο κυκλοφορητής της αντλίας. Αν η θερμοκρασία των νερών που επιστρέφουν, είναι μεγαλύτερη από την θερμοκρασία που περιμένει η αντλία βάσει του ΔΤ ήτοι αν στέλνει 45 με ΔΤ 5 περιμένει να γυρίσουν πίσω 40, αν γυρίζουν πίσω 42 τότε χαμηλώνει την παροχή, ώστε να προλαβαίνει το νερό που περνάει από τα σώματα, να χάσει τους 2 αυτούς βαθμούς και να γυρίσει 40. Αυτό επιφέρει μείωση κατανάλωσης, καθώς ο συμπιεστής έχει να ζεστάνει λιγότερα λίτρα νερού, το λεπτό.
Αν πάλι, στέλνει 45 και γυρίζουν 38, τότε η αντλία βλέπει ότι τα σώματα χάνουν παραπάνω θερμότητα, άρα ο χώρος είναι κρύος και πρέπει να στείλει παραπάνω λίτρα νερό να κυκλοφορήσει. Έτσι ανεβάζει ισχύ και ο συμπιεστής, που έχει παραπάνω λίτρα το λεπτό να θερμάνει στους 45.

Αν με 45 τώρα αλλάξεις το ΔΤ και το πας στους 10, θα πεις στην αντλία "εγώ από αυτή τη θερμοκρασία προσαγωγής, περιμένω τώρα να μου γυρίσει πίσω το νερό 10 βαθμούς λιγότερο" άρα θα περιμένει επιστροφή στους 35. Θα ρίξει σε σχέση με πριν την παροχή του κυκλοφορητή, για να προλαβαίνει να διώχνει 10 βαθμούς θερμοκρασία, έναντι 5 πριν. 

Αυτά σε γενικές γραμμές περί ΔΤ. Κανονικά δεν είναι κάτι που πρέπει να ασχολείται ο χρήστης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο σέρβις της lg. Μίλησα με έναν πανασχετο . Αλλά τον ρωτούσα αλλά μου έλεγε. Κατέβασε τα νερά μου λέει στο 20. Και την καμπύλη την είχα -7 καντην στο μηδέν λέει....χαχααααα

Του λέω καληνύχτα...!!

Τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Πήρα στο σέρβις της lg. Μίλησα με έναν πανασχετο . Αλλά τον ρωτούσα αλλά μου έλεγε. Κατέβασε τα νερά μου λέει στο 20. Και την καμπύλη την είχα -7 καντην στο μηδέν λέει....χαχααααα

Του λέω καληνύχτα...!!

Τι να πεις...

Η τελευταία ερώτηση που θά του έκανα είναι: δεδομένου ότι δεν θα βγει άκρη τηλεφωνικά, πες μου ποιος είναι ο πλησιέστερος στην περιοχή μου συνεργάτης που θα έρθει και θα λύσει το πρόβλημα θέρμανσης και το πρόβλημα του χαμηλού cop. 

 

@mechpanos νομίζω ότι οι αντλίες απαιτούν μια ελάχιστη παροχή. Τι γίνεται όταν μέσω του ΔΤ η παροχή μειώνεται πιο κάτω από την ελάχιστη απαιτούμενη; Ας πούμε ότι ο μελετητής διαστασιολογησε σώματα η fcu με βάση τις απώλειες σε εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία 20 / 0 αντίστοιχα. Όταν έξω έχει 10, οι απώλειες θα είναι περίπου μισές . Άρα ζητώντας από την αντλία ΔΤ 5 έχουμε δύο επιλογές: είτε κρατάμε τη θερμοκρασία προσαγωγής σταθερή και μειώνουμε την παροχή στο μισό, είτε κρατάμε την παροχή σταθερή αλλά μειώνουμε τη θερμοκρασία προσαγωγής. Όμως τότε θα πρέπει να επαναυπολογισουμε το ΔΤ... Χαμουλης! Κάνω κάποιο λάθος;

Επεξ/σία από GR77-S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GR77-S said:

Τι γίνεται όταν μέσω του ΔΤ η παροχή μειώνεται πιο κάτω από την ελάχιστη απαιτούμενη;

 

1 hour ago, GR77-S said:

, είτε κρατάμε την παροχή σταθερή αλλά μειώνουμε τη θερμοκρασία προσαγωγής.

το κανει η αντλία μονή της αυτο.. 

 

Για την παροχή , γενικα σου λεει το Manual οτι Θέλει ελάχιστη 20 (τυχαίο νούμερο)  για τη σωστη λειτουργία . Κατά τη διάρκεια λειτουργίας θα πάει και 10 και 15 αλλά και 30. δε σημαίνει οτι τα 20 είναι απαιτούμενα αλλιώς δε παιζει.

 

τωρα για το ΔΤ. εστω οτι βάζεις 5. ζητας 35 εξερχόμενα νερα γυρνανε 30 το σύστημα ινβερταρει. τωρ

τωρα, , μειωνονται οι απωλιες λογο καλυτερης εξωτερικης θερμοκρασιας η εστω πιανει θερμοκρασια ο χωρος οποτε γυρνανε 31 νερα ενω εσυ ζητας 35. τοτε η αντλια μονη της θα μειώσει τη ταχυτητα του κυκλοφορητή κ αλλο λιγο (δεν θα κλεισει ομως)  . εαν συνεχισει και στελνει 31 τοτε ανεβαζει το 35 σε 36 κ ας ζητας εσυ 35. 

Τώρα υπάρχουν κ άλλες ρυθμίσεις. Εάν εσύ έχεις βάλει όριο 1 βαθμό εαν πάει 36,1 θα κάνει off η αντλία. Εάν έχεις βάλει όριο 2 βαθμούς στο 36,1 θα ισορροπήσει με εισερχόμενα 31. κ πάει λέγοντάς.. θα ανεβαίνει το εξερχόμενο για να κραταει το dt κ μολις πιασει το όριο θα κλείσει.

Εάν γυρνάνε για πολύ ώρα μεγαλύτερο του dt δλδ αντι για 30 γυρνανε 29 βαθμοι και ειναι dt 6 τοτε θα ζητας 35 εσυ κ αυτο θα προσαρμόζεται στα 34

τα παραπανο τα τεστάρει ανεβοκατεβάζοντας τον κυκλοφορητη κ στη daikin το κάνει δειγματοληπτικά ανα 3 λεπτά (όντως το χω μετρηση)  

ο κυκλοφορητής μου έμενα τον έχω δει να φτανει τη παροχή μεχρι κ 8 lt/min 

εδω αν δεις ισορροπεί για ώρες στα 11 (ειναι η ροζ γραμμη flow)  ενω η min Παροχή ειναι 20λτ/μιν 

Spoiler

image.png.1649ec923abab6ee77ff19a6aed1f3c7.png

 

εαν ομως εχεις αντιστάθμιση κ αλλαξει ο καιρος εξω θα αλλαξει κ η ζητηση οποτε παλι το dt δεν θα επηρεάζεται 

 

edit: κοιτουσα στατιστικα 30 ημερων. το μινιμουμ που επιασε  η δικια μου ειναι 10,7 lt/min. ποιο κάτω δε πηγε καθολου κ εκει παει οποτε παει κ ανεβαζει τα εξερχόμενα νερά κ αν πιάσει το όριο κάνει Off. (σταθερα ΔΤ4 , λογικά αν ειχα Δτ6 θα έπεφτε λίγο ακόμα)

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Η τελευταία ερώτηση που θά του έκανα είναι: δεδομένου ότι δεν θα βγει άκρη τηλεφωνικά, πες μου ποιος είναι ο πλησιέστερος στην περιοχή μου συνεργάτης που θα έρθει και θα λύσει το πρόβλημα θέρμανσης και το πρόβλημα του χαμηλού cop. 

 

@mechpanos νομίζω ότι οι αντλίες απαιτούν μια ελάχιστη παροχή. Τι γίνεται όταν μέσω του ΔΤ η παροχή μειώνεται πιο κάτω από την ελάχιστη απαιτούμενη; Ας πούμε ότι ο μελετητής διαστασιολογησε σώματα η fcu με βάση τις απώλειες σε εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία 20 / 0 αντίστοιχα. Όταν έξω έχει 10, οι απώλειες θα είναι περίπου μισές . Άρα ζητώντας από την αντλία ΔΤ 5 έχουμε δύο επιλογές: είτε κρατάμε τη θερμοκρασία προσαγωγής σταθερή και μειώνουμε την παροχή στο μισό, είτε κρατάμε την παροχή σταθερή αλλά μειώνουμε τη θερμοκρασία προσαγωγής. Όμως τότε θα πρέπει να επαναυπολογισουμε το ΔΤ... Χαμουλης! Κάνω κάποιο λάθος;

Όχι δεν κάνεις κάποιο λάθος, γι' αυτό χρησιμοποιείς την αντιστάθμιση και ρίχνεις την θερμοκρασία προσαγωγής. Αλλιώς θα αρχίσει τα on-off η αντλία γιατί θα βλέπει ότι δεν μπορεί να ρίξει άλλο παροχή, αλλά δεν μπορεί να πιάσει και τη ΔΤ άρα σου λέει καλά είμαστε, ο χώρος είναι τόσο ζεστός όσο πρέπει, σβήσε για 5-10 λεπτά και το ξαναβλέπουμε... Βασικά όσο ΔΤ και να ζητήσεις, αυτές τις 2 επιλογές έχεις :)

Τώρα σε εφαρμογές που ξέρεις ότι δεν καλύπτεται το εύρος λειτουργίας της παροχής της αντλίας, πας σε λύση πρωτεύον - δευτερεύον, χρησιμοποιεί η αντλία το πρωτεύον στην παροχή που θέλει και ο χώρος το δευτερεύον σε όση παροχή θέλουμε εμείς, με ξεχωριστό κυκλοφορητή.

Αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλωσε βλάβη στην lg. Αν σου πούνε τι πρόσημα έχει πες τους ότι ενώ λειτουργεί ή ότι δεν ξεκινά ο συμπιεστή ή ότι δεν ζεστενεται το νερό για την θέρμανση. 

Και ζητά να έρθει τεχνικός. Αν είναι σε εγγύηση καλύπτεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Δήλωσε βλάβη στην lg. Αν σου πούνε τι πρόσημα έχει πες τους ότι ενώ λειτουργεί ή ότι δεν ξεκινά ο συμπιεστή ή ότι δεν ζεστενεται το νερό για την θέρμανση. 

Και ζητά να έρθει τεχνικός. Αν είναι σε εγγύηση καλύπτεται. 

και αν ερθει τεχνικος και σου πει ειναι εντελως λαθος η εγκατασταση επρεπε να το κανεις ετσι.... Τι γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

και αν ερθει τεχνικος και σου πει ειναι εντελως λαθος η εγκατασταση επρεπε να το κανεις ετσι.... Τι γινεται??

ότι σου έγραψα την προηγούμενη φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...