Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Έκανα εγώ πριν δύο εβδομάδες, με την απόδειξη του εμπόρου συν την αιτηση που ζητάει στο email.

Η απόδειξη πρέπει να γράφει τον τύπο της αντλιας ακριβώς και να είναι κομμένη στον κάτοχο της παροχής.

Ετσι λενε στις οδηγιες. Παρολα αυτα ο εμπορος εχει δικαιωμα να κοψει αποδειξη λιανικης πωλησης απο ταμειακη μηχανη. Πραγμα που εκανε στην προκειμενη περιπτωση και δεν υπαρχει τροπος να διορθωθεί. Υπαρχει ομως το δελτιο αποστολης που εστειλε τα πραγματα και αναγραφει και διευθυνση και ονοματεπωνυμο του ιδιοκτητη της παροχης.

Αυτο ρωτάω!

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ετσι λενε στις οδηγιες. Παρολα αυτα ο εμπορος εχει δικαιωμα να κοψει αποδειξη λιανικης πωλησης απο ταμειακη μηχανη. Πραγμα που εκανε στην προκειμενη περιπτωση και δεν υπαρχει τροπος να διορθωθεί. Υπαρχει ομως το δελτιο αποστολης που εστειλε τα πραγματα και αναγραφει και διευθυνση και ονοματεπωνυμο του ιδιοκτητη της παροχης.

Αυτο ρωτάω!

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα της ΔΕΗ, είμαι άρτι αφιχθής από πρόγραμμα εξοικονομώ . Εκεί λοιπόν ο προμηθευτής μπορεί να κόψει απόδειξη ταμειακής μηχανής αλλά απαιτείται να κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ότι η τάδε απόδειξη αντιστοιχεί στο τάδε μηχάνημα που πουλήθηκε στον τάδε στα πλαίσια του προγράμματος. Εφόσον το δέχονται εκεί δεν φαντάζομαι να σκαλωσουν στη ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ετσι λενε στις οδηγιες. Παρολα αυτα ο εμπορος εχει δικαιωμα να κοψει αποδειξη λιανικης πωλησης απο ταμειακη μηχανη. Πραγμα που εκανε στην προκειμενη περιπτωση και δεν υπαρχει τροπος να διορθωθεί. Υπαρχει ομως το δελτιο αποστολης που εστειλε τα πραγματα και αναγραφει και διευθυνση και ονοματεπωνυμο του ιδιοκτητη της παροχης.

Αυτο ρωτάω!

Πες του να σου κάνει μια βεβαίωση καινούριου και αμεταχείριστου και ότι δεν παραιτείται η κυριότητα, με αναφορά στο δ.α. και στον αρ. της απόδειξης και στείλτους τα... Κι ο θεός βοηθός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Και κανει τρυπα στην χειροτερη σαν οδοντογλυφίδα οπου τα αλατα δεν μπορουν να βγουν απο εκει......Αρα μονωση ειναι.

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Για την ακρίβεια ρηγματώνεται αρχικά και σπάει η εσωτερική  υάλωση και τρυπά στη συνέχεια το μεταλλικό  εσωτερικό  (ή/και το εξωτερικό) περίβλημα.


 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, lamprosts said:

πάνελ ->  preset temperature -> weather temp. set -> enter -> Zone 1 H-mode high temp (το ανοιγεις πατωντας το κουμπι power του πανελ (το πανω δεξια) -> επιλεγεις το 9 παντα πατωντας το κουμπι power... 

Άλλαξε όμως και τα όρια θερμοκρασίας του νερού γιατί θα με βρίζεις μετά...

Κάτι περίεργο παίζει. Ενώ την άλλαξα, στο μενού εγκαταστάτη όλες οι τιμές έχουν μείνει ίδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πες του να σου κάνει μια βεβαίωση καινούριου και αμεταχείριστου και ότι δεν παραιτείται η κυριότητα, με αναφορά στο δ.α. και στον αρ. της απόδειξης και στείλτους τα... Κι ο θεός βοηθός!

Τι ειναι το δ.α ?

Ειναι λιγο παραξενος ο προμηθευτης. Εχω θεμα μαζι του. Θα τους στειλω το δελτιο αποστολης οπως μου ειπαν στην ΔΕΗ μαζι με τις αποδειξεις. Αν υπαρξει προβλημα... βλεπουμε. Δεν μπορω να φανταστω πως γινεται να μην δεχθουν νομιμα φορολογικα παραστατικα και να φερουν αντιρρηση. Εναλλακτικα μπορω να τους στειλω και αποδεικτικα απο τα εμβασματα που εγιναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1302L είπε

Κάτι περίεργο παίζει. Ενώ την άλλαξα, στο μενού εγκαταστάτη όλες οι τιμές έχουν μείνει ίδιες. 

Υποθέτω κάνεις έξοδο και save από το μενού εγκαταστάτη έτσι? Και δεν τα κρατάει όταν ξαναμπεις στο μενού εγκαταστάτη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/01/2024 at 08:37, mechpanos said:

Πρέπει να δούμε τα manual της lg να καταλάβουμε τι είναι αυτά που βλέπουμε. Αρνούμαι να πιστέψω ότι κατανάλωσε 11.6 kwh σήμερα και παρήγαγε μόλις 11.7, δεν μπορεί κάτι άλλο θα γίνεται!!!

Κάτσε να κάνω summon τον @CptBill που είναι LGάκιας να μας πει τί δεν κολλάει!

για την LG μιλαμε, ολα ειναι πιθανα
Ειναι μεταγενεστερο μοντελο της δικιας μου, δεν εχω τετοια προσβαση στο μενου εγω

Εντωμεταξυ σημερα που ο Βολος παιζει με 0c τις τελευταιες ωρες

Μετα τις 19.00, η χαρα του defrost

btw σημερα παιζω σχεδον  ολη τη μερα με 35C νερο σπιτι (θυμιζω, πρόποδες πηλιου, 90μ υψομετρο, μονοκατοικια στη μεση του πουθενα, ~100τμ)

Αυτη τη στιγμη τα δωματια του σπιτιου κυμαινονται μεταξυ 18.5-20c εσωτερικη θερμοκρασια. Not bad. Μεσημερι ειχαμε καλυτερες θερμοκρασιες σπιτιου. Τωρα δεν υπαρχει λογος για παραπανω (γουστα ειναι αυτα).
H LG εδωσε πονο παντως. 25kwh στο 24ωρο με 35C νερο. 

ΥΓ: disclaimer: Οι προηγουμενες ζεστες μερες εχουν βοηθησει ωστε να μπορω να παιξω με 35C αφου το σπιτι ηταν ηδη "φορτισμενο" απο το καλο καιρο των προηγουμενων ημερων. Εαν υπηρχε παρατεταμενο κρυο προηγουμενες μερες, με 35C δεν θα καταφερνα πολλα αφου η θερμικη αδρανεια του σπιτιου θα ειχε παει περιπατο.
Ευτυχως απο μεσα εβδομαδας και μετα θα ζεστανει παλι ο καιρος 😛
 

image.png

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, lamprosts said:

Υποθέτω κάνεις έξοδο και save από το μενού εγκαταστάτη έτσι? Και δεν τα κρατάει όταν ξαναμπεις στο μενού εγκαταστάτη?

 

Κάτι ίσως δεν έκανα σωστά. Έβαλα την 9 με τα παρακάτω. 

 

20240114_115309.jpg

20240114_115302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 1302L είπε

Κάτι ίσως δεν έκανα σωστά. Έβαλα την 9 με τα παρακάτω.

Έχεις βάλει 35 τα νερά με 15 εξωτερική και 50 τα νερά με -6 εξωτερική. Για μεγαλύτερη εξωτερική από τους 15 θα τα κρατάει στους 35 και για μικρότερη εξωτερική από -6 θα τα κρατάει στους 50. 

Δεν μπορώ να σου προτείνω εγώ θερμοκρασίες γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα σώματα, αφού έχω fancoil που δουλεύουν με χαμηλότερα τα νερά... κάνε δοκιμές.. τώρα έτσι όπως το έχεις η θερμοκρασία των νερών λογικά θα είναι κάπου 42-43 όπως και πριν...

Δες πως θα πάει... το θέμα είναι να ζεσταίνεσαι με τα νερά όσο το δυνατόν σε χαμηλότερη θερμοκρασία για οικονομία...

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιθανή αιτία μπορεί να δώσετε σε αυτό το προβλημα .. ?? 

Παρατηρησα  το εξής. Από χτες έχω ορίσει ΑΙ. . Επιλογή θερμοκρασίας νερό κ αέρας

Ρύθμιση θερμοκρασίας αέρας 20-24

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού. 34-55

Νερό υστέρησης -2.0 με 4.0

Και αυτόματη λειτουργία ..

Εξωτερική -7 με 20

Και θερμοκρασία στόχου αέρας 24

Και θερμοκρασία νερό -7 στους 60 και στους 20 -35

Γιατί όλο το βράδυ από τις 1.30 μέχρι την άλλη μέρα και ενώ εξω είχε -3 στο σπίτι είχε 20 και μέχρι της 1.30 το μεσημέρι δεν πήρε μπροστά να δουλέψει?? 

Ενώ επίσης έξω πράγματικη θερμοκρασία όπως είπα -3 μετά στην διάρκεια  της μέρας έφτασε στου 5 βαθμούς C. Ο πίνακας της αντλίας έδινε ένδειξη  7 -- 12 μετά 17 μετά 15 βαθμούς.. μέχρι που πήρε μπρος και έφτιαξε η θερμοκρασία. Ότι είχε έξω δηλαδή . Έβλεπα και στον πίνακα........

Πώς το εξηγείται αυτό. ??

Και που πήρε μπρος . Δεν έφτασε ούτε καν 24. Τα σώματα ήταν χλιαρά κ εσωτερική θερμοκρασία στους 20.5. . Τι φάση.???  Πώς σας φαίνονται αυτά.. τώρα τα σώματα είναι πάλι χλυαρά και εσωτερική γράφει ο πίνακας 21. Αλλά συνεχίζει..ακούω την αντλία να δουλεύει..

***Να πω πως χτες βράδυ έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις..

IMG_20240114_175516.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lamprosts τα έβαλα έτσι σε σχέση με αυτά που έχω δει έως τώρα σε σχέση εξωτερικής και νερών. Τώρα με 7 εξωτερική τα έχει στους 41. Θέλω να πιστεύω ότι είναι καλός μπουσουλας, για τώρα τουλάχιστον. Όταν θα πιάσει το κρύο θα δείξει αν χρειαστεί πείραγμα. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πιθανότητας τοποθέτησης αντλίας θερμότητας(Lg 9Kw) σε ταράτσα, προτείνετε να μπει και κάποιο στέγαστρο ή καλύτερα ελεύθερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανεβαίνουν τα νερά.. ενώ τα έχω 

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού. 34-55

Τι γίνεται????

Ενώ η κατανάλωση είναι 14 ισχύ  και παραγωγή 16kw.. 

Μιλάμε για τρελά πράγματα..

IMG_20240114_193228.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Στην πιθανότητας τοποθέτησης αντλίας θερμότητας(Lg 9Kw) σε ταράτσα, προτείνετε να μπει και κάποιο στέγαστρο ή καλύτερα ελεύθερη;

Αν δεν πιάνει χιόνι που θα μπορούσε να την καλύψει, άστην ελεύθερη, δεν έχει ανάγκη...Μην τρυπάς την υγρομόνωση με παραπάνω τρύπες, για να βάλεις στέγαστρο. Καλό είναι μόνο να μπει σε κάποια νότια πλευρά, προστατευμένη με κάποιο τοιχείο ώστε να έχει απάγγιο από το βοριά και να πιάνει λιγότερο πάγο, αν είναι εφικτό από τον σχεδιασμό κάτι τέτοιο. Αυτό πιστεύω εγώ.

4 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Δεν ανεβαίνουν τα νερά.. ενώ τα έχω 

Επιθυμητή θερμοκρασία νερού. 34-55

Τι γίνεται????

Ενώ η κατανάλωση είναι 14 ισχύ  και παραγωγή 16kw.. 

Μιλάμε για τρελά πράγματα..

Φώναξε τεχνικό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...