Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εκανε κανεις αιτηση για την επιβραβευση των 500€ για αντλια θερμοτητας? Ετοιμαζω τα δικαιολογητικα τωρα. 
Για την LG αντλια εχω αποδειξεις λιανικης απο ταμειακη μηχανη, και το δελτιο αποστολης με τα πράγματα.

Να φανταστω οτι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα ε? Νομιμα φορολογικα παραστατικα ειναι, παρολο που ειναι λιγο παραξενο να κοβεται αποδειξη ταμειακης για κατι τετοιο.

 

Στην αυτοματοποιημενη απάντηση απο το συστημα ζητανε :

 

 

Αγαπητέ πελάτη,

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας για να λάβετε την επιβράβευση των 500€ από τη ΔΕΗ για τη προμήθεια αντλίας θερμότητας  έχει δρομολογηθεί.

Θα σας παρακαλούσαμε, να μας αποστείλετε το τιμολόγιο/απόδειξη λιανικής αγοράς της αντλίας, στο οποίο θέλουμε να αναγράφονται στη περιγραφή του είδους τα εξής: Η μάρκα, ο τύπος και τα kW.


Στη συνέχεια συμπληρώστε και αποστείλτε  ως απάντηση στο συγκεκριμένο email το επισυναπτόμενο αρχείο με τους Ειδικούς Όρους Παροχής και τη Βεβαίωση Συμμετοχής.


Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Στο 800 900 1000 που πηρα, μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα αν ταυτοποιουνται τα δυο δικαιολογητικα. Βεβαια δεν υπαρχει καποια ταυτοποιηση. Ενα δελτιο αποστολης ειναι που αναγραφονται αναλυτικα, και 2 αποδειξεις ταμειακης μηχανης.

Έκανα εγώ πριν δύο εβδομάδες, με την απόδειξη του εμπόρου συν την αιτηση που ζητάει στο email.

Η απόδειξη πρέπει να γράφει τον τύπο της αντλιας ακριβώς και να είναι κομμένη στον κάτοχο της παροχής.

Μου στειλαν μετά από μερικές μέρες email πως ένας εκπρόσωπος θα επικοινωνήσει μαζί μου για να επιβεβαιώσει την πίστωση.

Μέχρι στιγμής αυτό μόνο.

Επεξ/σία από Tommygre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι για εναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος ή να κάνω νέο θέμα. Βγάλανε τον παλιό (αρχαίο) θερμοσίφωνα, και όπως τον μεταφέρανε έξω, άνοιξε από κάτω και έβγαλε κάτι σαν καμμένα πετραδάκια φελιζόλ όπως στη φωτό και στο βίντεο. Μήπως ξέρετε τι είναι;;; Αν ρωτάω σε λάθος νήμα διαγράψτε το ποστ μου! Ευχαριστώ… 

IMG_9444.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως τα βλέπω μάλλον είναι η εξωτερική μόνωση η οποία στην πάροδο του χρόνου διαλύθηκε από υγρασία και υπερβολική θερμοκρασία. Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά για άλατα κι επιπλέον αυτά επ' ουδενί θρυμματίζονται τόσο εύκολα.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όπως τα βλέπω μάλλον είναι η εξωτερική μόνωση η οποία στην πάροδο του χρόνου διαλύθηκε από υγρασία και υπερβολική θερμοκρασία. Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά για άλατα κι επιπλέον αυτά επ' ουδενί θρυμματίζονται τόσο εύκολα.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Η φωτό είναι πραγματική από το συμβάν;

Τώρα είδα το βίντεο. Άλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ! Ναι έχουμε θέμα με την υγρασία στο σπιτι. Ευτυχώς έκανε ανακαίνιση το μπάνιο ο ιδιοκτήτης το καλοκαίρι κ μειώθηκε παρα πολύ η υγρασία… Αλλά μάλλον τον θερμοσίφωνα.. ήθελε να περιμένει μέχρι να καταστραφεί και μετά να το αλλάξει.. νομίζω πως θα είχαμε γίνει ψητοί κάποια στιγμή. Σωθήκαμε. Από ότι έχω καταλάβει πολύς κόσμος δεν συντηρεί τους θερμοσίφωνες του… 

@filipprin η αλήθεια είναι ότι μοιάζει με φελό όταν το πιάνω. 🤔 σαν πέτρα είναι το σχήμα αλλα στην υφή είναι σαν φελός! Άλατα είναι; Ή η διαλυμένη μόνωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μόνον μπορείς να βγάζεις συμπέρασμα. Αν έσπασε μόνο το εξωτερικό μεταλλικό τοίχωμα είναι μόνωση, αν από την άλλη έσπασε και άνοιξε τρύπα το εσωτερικό του καζανιού, τότε άλατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filipprin είπε

καλα κανω ...........εγω λεω μόνωση και επιμενω.Ρωτα τον φιλο να σου πει τι εσπασε.........

Δεν αναφερόμουν σε σένα, αλλά στον φίλο. Απλά πρόλαβες να απαντήσεις όσο έγραφα το δικό μου μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, filipprin είπε

 

Τα καζανια τρυπανε ΔΕΝ σπανε.

Για την ακρίβεια ρηγματώνεται αρχικά και σπάει η εσωτερική  υάλωση και τρυπά στη συνέχεια το μεταλλικό  εσωτερικό  (ή/και το εξωτερικό) περίβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...