Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

το dt1sh που το έχεις;εγώ στο 5 οπότε κάνει οφ στο +5 από το στόχο

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου...

Spoiler

20240113_102557_resized.jpg

20240113_102610_resized.jpg

20240113_102603_resized.jpg

 

6 λεπτά πριν, sndev είπε

εαν μειωσεις το DT 1 μονάδα ωστε να στελνει πιο γρηγορα ο κυκλοφορητης κ μειωσεις 1 μοναδα κ θερμοκρασία νερού? 

 

Θεωρώ πως ότι και να κάνω δεν θα καίει λιγότερο από 0,8kW...

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20240113_102557_resized.jpg

20240113_102610_resized.jpg

20240113_102603_resized.jpg

 

 

Θεωρώ πως ότι και να κάνω δεν θα καίει λιγότερο από 0,8kW...

πώς σε αφήνει να παίζεις με κάτω από 35 τα νερά ενώ έχεις επιλέξει fcu?

Εγώ το άλλαξα σε fhl για να μπορώ να βάλω τα νερά χαμηλότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

ωστε να στελνει πιο γρηγορα ο κυκλοφορητης

Ο κυκλοφορητής στέλνει πολύ γρήγορα όταν δουλεύει ο συμπιεστής. 2,5m3/h δηλαδή κάπου 41,6L/min...

Όταν ο συμπιεστής σταματάει ο κυκλοφορητής στέλνει με 0,9m3/h δηλαδή κάπου 15L/min.

Το μέγιστο της αντλίας σύμφωνα με το manual είναι κάπου στα 2,8m3/h αν θυμάμαι καλά.

Η ροή δεν ρυθμίζεται από το Πάνελ αλλά αυτόματα από την αντλία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, lamprosts said:

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου...

αν Αύξησεις για 2 ωρες το dt σε 6.. αν καταλαβαίνω σωστά το t1seth2 ειναι η επιστροφή νερων? θες 5 κ εχει 4 επειδή δεν εχεις "απωλιες" κ βλέπει οτι εχει ζεσταθεί ο χώρος λογικα θα πέσει λιιγο κ κ η κατανάλωση για την ωρα λειτουργίας του συμπιεστη. στο τελος της ημερας ομως αν καταφερεις να τον εχεις ον πιο πολυ στο συνολο ισως εχεις περισσότερες kwh ρεύματος

 

*ο κυκλοφορητής εχει να κανει και με το dt , στην daikin πειράζεις κ αυτο βέβαια αλλα εσυ αλλάζοντάς το dt θα αλλαξει κ η συμπεριφορά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_22 είπε

πώς σε αφήνει να παίζεις με κάτω από 35 τα νερά ενώ έχεις επιλέξει fcu?

Εγώ το άλλαξα σε fhl για να μπορώ να βάλω τα νερά χαμηλότερα 

Δεν ξέρω... δεν με εμπόδισε ποτέ...

Είχα δοκιμάσει να βάλω τη ρύθμιση FHL (ενδοδαπέδια) μήπως δουλεύει καλύτερα αλλά η θερμοκρασία του νερού έπεφτε πολύ (κάπου στους 23-24) πριν ξεκινήσει ο συμπιεστής με αποτέλεσμα τα fancoil να βγάζουν οριακά ενοχλητικό δροσερό αέρα... 

Με τη ρύθμιση σε FCU δεν αφήνει το νερό να κρυώσει τόσο και ξαναξεκινάει ο συμπιεστής...

4 λεπτά πριν, sndev είπε

αν Αύξησεις για 2 ωρες το dt σε 6.. αν καταλαβαίνω σωστά το t1seth2 ειναι η επιστροφή νερων? θες 5 κ εχει 4 επειδή δεν εχεις "απωλιες" κ βλέπει οτι εχει ζεσταθεί ο χώρος λογικα θα πέσει λιιγο κ κ η κατανάλωση για την ωρα λειτουργίας του συμπιεστη. στο τελος της ημερας ομως αν καταφερεις να τον εχεις ον πιο πολυ στο συνολο ισως εχεις περισσότερες kwh ρεύματος

 

Θα το αφήσω όπως είναι και θα περιμένω γιατί λένε ότι σήμερα το βραδυ θα πέσει κοντά στους 0 στο Περιστέρι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, lamprosts said:

Θα το αφήσω όπως είναι και θα περιμένω γιατί λένε ότι σήμερα το βραδυ θα πέσει κοντά στους 0 στο Περιστέρι...

ΤΙ λες ρε τη γάμησα τοτε. Έχετε λες εκει 9-10  βαθμούς κ στα 5 κμ που με μακρια απο περιστερι εχω 7 τώρα.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

ευχαριστω .. δεν εχω ιδεα απο υδραυλικα. προσωπικα ειμαι στα 2.2. 

1,2 Bar μου στείλε φώτο ο @ALXIOA που βασανιζεται με το 1:1 cop κ μου κανε εντυπωση κ προσπαθω να καταλαβω τι σκατα του χουν κανει γτ θεμα ρυθμισεων δεν μοιάζει να ειναι με τπτ σε αυτόν

Και πως ξερουμε οτι 1,2 1,6 ή 2,2 bar ειναι τα ιδανικα για την εγκατασταση μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ALXIOA said:

Και πως ξερουμε οτι 1,2 1,6 ή 2,2 bar ειναι τα ιδανικα για την εγκατασταση μας? 

α μη ρωτας εμενα, δε τα κατέχω αυτα.. ας σου εξηγήσουν οι πιο σχετικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, lamprosts said:

Έχω FCU.

Βuffer δεν έχω. Ο υδραυλικός όμως (χωρίς να με ρωτήσει, δεν είχα ασχοληθεί τότε) έχει βάλει και τον ηλιακό στο κύκλωμα σαν Fancoil. Ο ηλιακός είναι 3πλης για αντλία και έχει μεγάλο εναλλάκτη (κάπου 18 μέτρα 3/4") έτσι το κύκλωμα μου είναι αρκετά μεγάλο.. 

Η αντλία πιάνει τη θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει για τα νερά πολύ γρήγορα (κάπου 5 λεπτά βέβαια τα πάει από 27 σε 31 τίποτα σπουδαίο... ) αποδίδοντας κάπου 5-6kW. Μόλις την πιάσει ρίχνει την αποδιδόμενη ισχύ στα 3,5-4kW (δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω καθώς είναι 16αρα) και μετά δουλεύει άλλο τόσο χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω μέχρι να πάει η θερμοκρασία στο +2 και σβήνει.

Δεν ξεκινάει δηλαδή από την αρχή χαλαρά...

 

Το συμπλήρωσα στο προηγούμενο μήνυμα και ίσως δεν το είδες. Η custom καμπύλη αντιστάθμισης είναι η 9. Πρέπει να βάλεις αυτή από το πάνελ. Βέβαια μη τη βάλεις με τόσο μεγάλη θερμοκρασία στα νερά 😉 

Το είδα στο manual αλλά δεν κατάλαβα πως την βάζω στο πάνελ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Και πως ξερουμε οτι 1,2 1,6 ή 2,2 bar ειναι τα ιδανικα για την εγκατασταση μας? 

Μάγκες αυτά δεν είναι για τον χρήστη. Είναι για τον εγκαταστάτη. Λέει το fakin' manual του εγκαταστάτη μέσα, ανάλογα με διάφορες παράμετρους, σε ποιο εύρος πρέπει να κυμαίνεται η πίεση. Αν δεν είναι καλή, θα βγάλει σφάλμα η αντλία. Αν δεν βγάλει, μην ασχολείστε.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALXIOA είπε

Και πως ξερουμε οτι 1,2 1,6 ή 2,2 bar ειναι τα ιδανικα για την εγκατασταση μας? 

Το Service Manual της αντλίας μου (MIDEA) λέει πόση πρέπει να είναι η πίεση και εξαρτάται από τον συνολικό όγκο νερου... ο δικός μου όμως (υδραυλικός-εγκαταστατης) είπε ότι πρέπει να ειναι κάπου στο 1,5 μπακαλίστικα και το ρύθμισε έτσι... σύμφωνα με αυτά που υπολόγισα μετά μόνος μου, γιατί έχω καεί λίγο και η γυναίκα μου θα αρχίσει να ζηλεύει την αντλία, θα έπρεπε να ήμουν χαμηλότερα... οπότε το 1.2 το δικό σου μου φαίνεται λογικό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα θέματα: Όταν υπάρχει 1 αντλία με πολλούς θερμοστάτες/αυτονομίες, κανονικά θα πρέπει να μπει buffer το οποίο θα ταϊζει η αντλία, και ξεχωριστός κυκλοφορητής για τις καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 1302L είπε

Το είδα στο manual αλλά δεν κατάλαβα πως την βάζω στο πάνελ... 

πάνελ ->  preset temperature -> weather temp. set -> enter -> Zone 1 H-mode high temp (το ανοιγεις πατωντας το κουμπι power του πανελ (το πανω δεξια) -> επιλεγεις το 9 παντα πατωντας το κουμπι power... 

Άλλαξε όμως και τα όρια θερμοκρασίας του νερού γιατί θα με βρίζεις μετά...

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου...

  Απόκρυψη περιεχομένων

20240113_102557_resized.jpg

20240113_102610_resized.jpg

 

Θεωρώ πως ότι και να κάνω δεν θα καίει λιγότερο από 0,8kW...

0,8kw συνεχόμενης λειτουργίας είναι περίπου 20 κιλοβατώρες την ημέρα. Πόση κατανάλωση έχεις τώρα;

Αυτό με το ον οφ έχει νομίζω περισσότερο νόημα για το πόσο καταπονείται το ινβερτερ και ο συμπιεστής της , δηλαδή πόσα χρόνια θα πάει χωρίς προβλήματα. Από κατανάλωση πάνω κάτω θα είναι τα ίδια.

31 λεπτά πριν, sndev είπε

ΤΙ λες ρε τη γάμησα τοτε. Έχετε λες εκει 9-10  βαθμούς κ στα 5 κμ που με μακρια απο περιστερι εχω 7 τώρα.

Δεν είσαι Βόλο εσύ;

25 λεπτά πριν, lamprosts είπε

γιατί έχω καεί λίγο και η γυναίκα μου θα αρχίσει να ζηλεύει την αντλία

Και εμένα η δική μου σήμερα με στραβόκοιτάζει . Ευτυχώς η αντλία είναι στην ταράτσα και δεν πρόκειται να πάει εκεί πάνω. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...