Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι γιατί όντως ο χειμώνας είναι μπροστά μας... Θερμοκρασία κοντά στους 19.5 και όλοι είναι χαρούμενοι. Αν χρειαστεί το τσιμπάμε λίγο κοντά στο 20. 

2 minutes ago, lamprosts said:

Καλύτερα να είναι μεγαλύτερη ώστε να σε καλύψει σε κανένα μεγάλο κρύο... Θα μπορούσες να έκαιγες λίγο λιγότερο τώρα αλλά σε κανέναν χιονιά που πραγματικά θα τη χρειαστείς μπορεί να γονάτιζε και να έτρεχες για ξύλα... έχεις δοκιμάσει να τη βάλεις με αντιστάθμιση? Θεωρώ ότι θα καίει λιγότερο... βέβαια το σπίτι είναι μεγάλο και στη Σταμάτα έχει ψοφόκρυο... Τα νερά σε τι θερμοκρασία τα έχεις? Στο λέω γιατί εμένα μου τα είχε ρυθμίσει ο εγκαταστάτης στους 42 περίπου αν θυμάμαι καλά χωρίς αντιστάθμιση και έκαιγα τα διπλά-τριπλά απ' ότι τώρα και με καλύτερο καιρό (τέλος Νοεμβρίου). Βέβαια εσύ είσαι με σώματα οπότε δεν μπορείς να ρίξεις και πάρα πολύ τα νερά... Γενικά η αντιστάθμιση θέλει υπομονή και δοκιμές μέχρι να βρεις το κατάλληλο σετάρισμα...

Με αντιστάθμιση όπως την είχε ρυθμίσει ο εγκαταστάτης. Τώρα με εξωτερική 4 είναι στους 42. 

 

20240112_215819.jpg

20240112_215813.jpg

20240112_215747.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, 1302L είπε

Με αντιστάθμιση όπως την είχε ρυθμίσει ο εγκαταστάτης. Τώρα με εξωτερική 4 είναι στους 42. 

Σου έχει βάλει την καμπύλη με 40 τα νερά όταν έχει 18 έξω και 65 τα νερά όταν έχει 2 έξω...

Για να είσαι με 42 τα νερά με 4 εξωτερική κάτι δεν στέκει.... είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιημένη την αντιστάθμιση? 

Επειδή είναι λίγο περίεργο να φανεί από το πάνελ, δες την εφαρμογή του κινητού αν είναι αναμμένο το curve (το 3ο εικονίδιο στην πρώτη σελίδα...)

Τώρα δηλαδή τα νερά έπρεπε να είναι σχεδόν 60... (ευτυχώς που δεν είναι...) 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Η custom αντιστάθμιση είναι το τελευταίο νούμερο (το 9 αν θυμάμαι καλά΄). Όλα τα άλλα είναι προρυθμισμένα και λειτουργούν ανεξάρτητα από τις θερμοκρασίες που βάζεις εσύ! Οπότε ότι ρύθμιση και να κάνεις δεν ισχύει αν δεν έχει βάλει την καμπύλη 9

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, 1302L said:

Θερμοκρασία κοντά στους 19.5

αα εισαι οικονομικός εσυ!

daikin ειναι?

αυτο που σου λεει ο @lamprosts εχει δικιο με την αντισταθμιση δεν στέκει το 42 νερά με 4 εξωτερική

btw ειναι οι default ρυθμισεις για σώματα καλοριφέρ αυτες ..  65 τα νερα ..🥲

 

 

να ρωτησω κατι διαφορετικο γενικο.. η πιεση δυκτιου γενικα πως υπολογιζεται? οταν βλεπουμε 1.2 bar ειναι φυσιολογικο?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

να ρωτησω κατι διαφορετικο γενικο.. η πιεση δυκτιου γενικα πως υπολογιζεται? οταν βλεπουμε 1.2 bar ειναι φυσιολογικο?

Εμένα είναι στο 1.6bar

Απ ότι έχω δει στο manual της MIDEA η πίεση πρέπει να ρυθμίζεται σε σχέση με τον συνολικό όγκο νερού που έχει το κλειστό κύκλωμα. Αυτό δεν το κάνει κανείς εγκαταστάτης... εδώ δεν κάνουν άλλα και άλλα...

Επίσης όταν ο συμπιεστής δεν λειτουργεί η πίεση ανεβαίνει λίγο... τσέκαρε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, lamprosts said:

Εμένα είναι στο 1.6bar

Απ ότι έχω δει στο manual της MIDEA η πίεση πρέπει να ρυθμίζεται σε σχέση με τον συνολικό όγκο νερού που έχει το κλειστό κύκλωμα. Αυτό δεν το κάνει κανείς εγκαταστάτης... εδώ δεν κάνουν άλλα και άλλα...

Επίσης όταν ο συμπιεστής δεν λειτουργεί η πίεση ανεβαίνει λίγο... τσέκαρε το...

ευχαριστω .. δεν εχω ιδεα απο υδραυλικα. προσωπικα ειμαι στα 2.2. 

1,2 Bar μου στείλε φώτο ο @ALXIOA που βασανιζεται με το 1:1 cop κ μου κανε εντυπωση κ προσπαθω να καταλαβω τι σκατα του χουν κανει γτ θεμα ρυθμισεων δεν μοιάζει να ειναι με τπτ σε αυτόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lamprosts 

Έχεις fcu, σωστά; έχεις κάποιο buffer στην επιστροφή της αντλίας; πόσα λίτρα είναι;

Καλύπτει η ποσότητα νερού που έχεις στο κύκλωμα σου την ελάχιστη ποσότητα που απαιτεί η αντλία;

Το ρωτάω γιατί λες ότι σου κάνει δύο με τρία on off ανά ώρα. Όταν είναι ον πόσο χρόνο χρειάζεται να δουλέψει για να πάει το νερό στο πάνω όριο; 

Εμένα σε πέντε λεπτά max έχει ανεβάσει την θερμοκρασία και σβήνει. Αλλά ξέρω ότι αυτή τη στιγμή το κύκλωμα μου έχει λιγότερο όγκο νερού από τις προδιαγραφές της αντλίας και γι'αυτό κάνω υπομονή έως να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενεργοποιημένη η αντιστάθμιση και όντως αυτό καταλαβαίνω και εγώ από τις ρυθμίσεις. Ίσως να έχω αλλάξει κάτι άλλο στο panel κάποια στιγμή που ήθελα να αλλάξω λίγο τη καμπύλη αλλά δε θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι άλλο πέρα από θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 1302L είπε

Μακάρι γιατί όντως ο χειμώνας είναι μπροστά μας... Θερμοκρασία κοντά στους 19.5 και όλοι είναι χαρούμενοι. Αν χρειαστεί το τσιμπάμε λίγο κοντά στο 20. 

Αν βάλω τέτοια θερμοκρασία η γυναίκα θα κηρύξει γενική απεργία. 22 ακατεβατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, GR77-S said:

22 ακατεβατο

Έμενα λέει ζεσταίνετε πολυ στα 22 κ τις έβγαλα τα μαγιό να κυκλοφορεί χθες να τη τρολαρω

κατω απο 22 εγω δε νιωθω ανετα εκει στο 21.5 αρχίσω κ ζορίζομαι :P

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω FCU.

Βuffer δεν έχω. Ο υδραυλικός όμως (χωρίς να με ρωτήσει, δεν είχα ασχοληθεί τότε) έχει βάλει και τον ηλιακό στο κύκλωμα σαν Fancoil. Ο ηλιακός είναι 3πλης για αντλία και έχει μεγάλο εναλλάκτη (κάπου 18 μέτρα 3/4") έτσι το κύκλωμα μου είναι αρκετά μεγάλο.. 

Η αντλία πιάνει τη θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει για τα νερά πολύ γρήγορα (κάπου 5 λεπτά βέβαια τα πάει από 27 σε 31 τίποτα σπουδαίο... ) αποδίδοντας κάπου 5-6kW. Μόλις την πιάσει ρίχνει την αποδιδόμενη ισχύ στα 3,5-4kW (δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω καθώς είναι 16αρα) και μετά δουλεύει άλλο τόσο χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω μέχρι να πάει η θερμοκρασία στο +2 και σβήνει.

Δεν ξεκινάει δηλαδή από την αρχή χαλαρά...

 

9 λεπτά πριν, 1302L είπε

Ναι ενεργοποιημένη η αντιστάθμιση και όντως αυτό καταλαβαίνω και εγώ από τις ρυθμίσεις. Ίσως να έχω αλλάξει κάτι άλλο στο panel κάποια στιγμή που ήθελα να αλλάξω λίγο τη καμπύλη αλλά δε θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι άλλο πέρα από θερμοκρασίες. 

Το συμπλήρωσα στο προηγούμενο μήνυμα και ίσως δεν το είδες. Η custom καμπύλη αντιστάθμισης είναι η 9. Πρέπει να βάλεις αυτή από το πάνελ. Βέβαια μη τη βάλεις με τόσο μεγάλη θερμοκρασία στα νερά 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lamprosts said:

Έχω FCU.

Βuffer δεν έχω. Ο υδραυλικός όμως (χωρίς να με ρωτήσει, δεν είχα ασχοληθεί τότε) έχει βάλει και τον ηλιακό στο κύκλωμα σαν Fancoil. Ο ηλιακός είναι 3πλης για αντλία και έχει μεγάλο εναλλάκτη (κάπου 18 μέτρα 3/4") έτσι το κύκλωμα μου είναι αρκετά μεγάλο.. 

Η αντλία πιάνει τη θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει για τα νερά πολύ γρήγορα (κάπου 5 λεπτά βέβαια τα πάει από 27 σε 31 τίποτα σπουδαίο... ) αποδίδοντας κάπου 5-6kW. Μόλις την πιάσει ρίχνει την αποδιδόμενη ισχύ στα 3,5-4kW (δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω καθώς είναι 16αρα) και μετά δουλεύει άλλο τόσο χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω μέχρι να πάει η θερμοκρασία στο +2 και σβήνει.

Δεν ξεκινάει δηλαδή από την αρχή χαλαρά...

 

ολη η λογικη ειναι σωστη ετσι πρέπει να Κάνει

μπορεις να δεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξεις το οριο του +2? θύμισε μου λιγο ποια αντλία εχεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sndev είπε

μπορεις να δεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξεις το οριο του +2?

Ναι μπορώ να το κάνω, βασικά το έχω κάνει αλλά πάλι θα το πιάσει σε λίγο περισσότερο χρόνο... για να δουλέψει συνέχεια όπως είπες και εσύ πρέπει να τρέχει μόνιμα στα 3.5-4kW (εκεί περίπου θα καταναλώνει 0,8kW) που είναι το ελάχιστο λόγω μεγέθους της άρα να έχω απώλειες κάπου 84-92kWh το 24ωρο... τώρα οι απώλειες είναι κάπου στις 40-50kWh αυτές τις μέρες με αυτές τις θερμοκρασίες (8-9) οπότε ότι και να κάνω θα σβήνει εκτός αν αφήνω ανοιχτά όλα τα παράθυρα 🤣

Περιμένω να δω σε τι θερμοκρασία θα έχω αυτές τις απώλειες...

PS Φτάσαμε να παρακαλάμε να έχουμε απώλειες για να δούμε έστω και μια φορά την αντλία να δουλέυει χωρίς ON-OFF 🤣 

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Έχω FCU.

Βuffer δεν έχω. Ο υδραυλικός όμως (χωρίς να με ρωτήσει, δεν είχα ασχοληθεί τότε) έχει βάλει και τον ηλιακό στο κύκλωμα σαν Fancoil. Ο ηλιακός είναι 3πλης για αντλία και έχει μεγάλο εναλλάκτη (κάπου 18 μέτρα 3/4") έτσι το κύκλωμα μου είναι αρκετά μεγάλο.. 

Η αντλία πιάνει τη θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει για τα νερά πολύ γρήγορα (κάπου 5 λεπτά βέβαια τα πάει από 27 σε 31 τίποτα σπουδαίο... ) αποδίδοντας κάπου 5-6kW. Μόλις την πιάσει ρίχνει την αποδιδόμενη ισχύ στα 3,5-4kW (δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω καθώς είναι 16αρα) και μετά δουλεύει άλλο τόσο χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω μέχρι να πάει η θερμοκρασία στο +2 και σβήνει.

Δεν ξεκινάει δηλαδή από την αρχή χαλαρά...

 

Το συμπλήρωσα στο προηγούμενο μήνυμα και ίσως δεν το είδες. Η custom καμπύλη αντιστάθμισης είναι η 9. Πρέπει να βάλεις αυτή από το πάνελ. Βέβαια μη τη βάλεις με τόσο μεγάλη θερμοκρασία στα νερά 😉 

το dt1sh που το έχεις;εγώ στο 5 οπότε κάνει οφ στο +5 από το στόχο

 

υγ.κοιταξα το cop στη. εφαρμογή και μου δείχνει πολύ λιγο 3-3.5 και 2 κάποιες μέρες.

Δε νομίζω να είναι λογικό .και οι καταναλώσεις που μου δείχνει ειναι μεγαλύτερες από το Shelly 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, lamprosts said:

Ναι μπορώ να το κάνω, βασικά το έχω κάνει αλλά πάλι θα το πιάσει σε λίγο περισσότερο χρόνο... για να δουλέψει συνέχεια όπως είπες και εσύ πρέπει να τρέχει μόνιμα στα 3.5-4kW (εκεί περίπου θα καταναλώνει 0,8kW) που είναι το ελάχιστο λόγω μεγέθους της άρα να έχω απώλειες κάπου 84-92kWh το 24ωρο... τώρα οι απώλειες είναι κάπου στις 40-50kWh αυτές τις μέρες με αυτές τις θερμοκρασίες (8-9) οπότε ότι και να κάνω θα σβήνει εκτός αν αφήνω ανοιχτά όλα τα παράθυρα 🤣

Περιμένω να δω σε τι θερμοκρασία θα έχω αυτές τις απώλειες...

PS Φτάσαμε να παρακαλάμε να έχουμε απώλειες για να δούμε έστω και μια φορά την αντλία να δουλέυει χωρίς ON-OFF 🤣 

εαν μειωσεις το DT 1 μονάδα ωστε να στελνει πιο γρηγορα ο κυκλοφορητης ωστε να φευγει η πιο ψηλη θερμοκρασια κ μειωσεις 1 μοναδα κ θερμοκρασία νερού ωστε το νερο μη σε ζεσταίνει περισσοτερο απο το τωρα? 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...