Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, lamprosts said:

@kostas_22

Έχω την εφαρμογή Smart Home της MIDEA στο κινητο.

Επιλέγεις τις 3 τελείες πάνω δεξιά ... μετά ->  Electric Consumption ->  Αφού το έχεις active βάζοντας τιμή για κάθε kWh επιλέγεις ξανά Electric Consumption -> Πατάς ξανά τις 3 τελείες πάνω δεξιά  -> History Data -> διαλέγεις ημερομηνίες και βλέπεις στατιστικά.

 

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς εδώ σωστά? Δεν νομίζω ότι έχει όμως την παραγόμενη ενέργεια. 

Screenshot_20240112_224335_SmartHome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, 1302L είπε

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς εδώ σωστά? Δεν νομίζω ότι έχει όμως την παραγόμενη ενέργεια. 

Αυτό εννοώ ναι. Σε εμένα την έχει... περίεργο που δεν σου το δείχνει...

Έχω την αντλία MIDEA MHC-V16W/D2RN8-Β

 

Screenshot_20240112_230621_SmartHome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι η mhc-v30w/d2rn8. Λειτουργεί ως θερμοστάτης το panel; εμένα όχι, δουλεύει με 5 θερμοστάτες. 

Την τοποθέτησα Οκτώβριο και είναι ο πρώτος χειμώνας και πέρα από τις καταναλώσεις ήθελα να πάρω μια ιδέα του COP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το έχω σαν θερμοστάτη το Panel. Έχω ρυθμίσει με αντιστάθμιση τα νερά και παίζω με τους θερμοστάτες των fancoil... Γενικά τα έχω στους 25 αλλά το σπίτι όλο έχει 22-22.5 με άλλα λόγια δεν κλείνουν σχεδόν ποτέ.

Εντωμεταξύ 5.28 το COP σήμερα έως τώρα... καλά τα πήγαμε πάλι...

Η δικιά σου είναι 30kW? Και νόμιζα ότι η 16άρα η δικιά μου είναι τεράστια...

 

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lamprosts said:

Δεν το έχω σαν θερμοστάτη το Panel. Έχω ρυθμίσει με αντιστάθμιση τα νερά και παίζω με τους θερμοστάτες των fancoil... Γενικά τα έχω στους 25 αλλά το σπίτι όλο έχει 22-22.5 με άλλα λόγια δεν κλείνουν σχεδόν ποτέ.

Εντωμεταξύ 5.28 το COP σήμερα έως τώρα... καλά τα πήγαμε πάλι...

Η δικιά σου είναι 30kW? Και νόμιζα ότι η 16άρα η δικιά μου είναι τεράστια...

 

Με αυτο το καιρο τι θερμοκρασια νερων εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sndev είπε

Με αυτο το καιρο τι θερμοκρασια νερων εχεις;

Τώρα που η θερμοστάτης της αντλίας λέει 9 έξω τα νερά είναι στους 31.

Την αντιστάθμιση την έχω 28 τα νερά στους 20 έξω και 33 τα νερά στους 0 έξω.

Όμως ακόμα και τώρα η αντλία δουλεύει περίπου 30λεπτά/ώρα έχω δηλαδή 2-3 ON-OFF την ώρα. Σταματάει ο συμπιεστής οταν τα νερά φτάσουν 33 εξερχόμενα 31 εισερχόμενα και πέρνει μπρος όταν πέσουν στο 27-28. (όταν η ρύθμιση είναι στο 31). Το ΔΤ είναι περίπου στο 2 (από μόνο του δεν αλλάζει άμεσα στις MIDEA...)

Δεν μπορώ να την κάνω με τίποτα να δουλέψει συνεχόμενα... 

Κάπου είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ του εξωτερικού ότι οι MIDEA κάνουν ON-OFF από μόνες τους ότι και να κάνεις... δεν το βρίσκω όμως ξανά... εσείς οι  ΜΙDEAκηδες που εμφανιστήκατε ξαφνικά έχετε συνεχόμενη λειτουργία του συμπιεστή?

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, lamprosts said:

Τώρα που η θερμοστάτης της αντλίας λέει 9 έξω τα νερά είναι στους 31.

Την αντιστάθμιση την έχω 28 τα νερά στους 20 έξω και 33 τα νερά στους 0 έξω.

Όμως ακόμα και τώρα η αντλία δουλεύει περίπου 30λεπτά/ώρα έχω δηλαδή 2-3 ON-OFF την ώρα. Σταματάει ο συμπιεστής οταν τα νερά φτάσουν 33 εξερχόμενα 31 εισερχόμενα και πέρνει μπρος όταν πέσουν στο 27-28. (όταν η ρύθμιση είναι στο 31). Το ΔΤ είναι περίπου στο 2 (από μόνο του δεν αλλάζει άμεσα στις MIDEA...)

Δεν μπορώ να την κάνω με τίποτα να δουλέψει συνεχόμενα... 

Παρόμοια ρυθμιση εχω δοκιμάσει σημερα μανουλ ομως, χωρις καμπύλες. 

Ζητούσα 31 νερα κ έκλεινε στα 33 γτ εχω υπέρβαση ορίου 2. λογικα κ εσυ.  - εγω μπορω κ μάλλον θα το αλλάξω σε 3 - 

ξερεις τι γινεται? το νερο ζεσταίνετε πολυ γρήγορα σε τόσες χαμηλές θερμοκρασίες κ δεν ελέγχετε εύκολα οποτε πιάνει εύκολα το +2.

το DT το εχω στο 4 ομως κ γιαυτο με 31 32 εξερχόμενο βγάζει 27 28 εισερχόμενο κ καποιες φορες ο αερας των fancoil με ξενίζει.

σε καθε περιπτωση ομως εγω εχω cop 4 κ οχι 5.6!

Τώρα που αλλάζει η μερα παω να το αλλαξω σε 3 το dt k 3 το οριο να δω καταναλωση. υποψιν οσο πιο μικρο το dt εχεις κ αυξημενη καταναλωση οποτε με το 2 που σου κλεινει ειναι καλο εφοσον κρατας τετοιες θερμοκρασίες

ps. αν κρινω απο τη δικια μου αν δε σου έκλεινε θα είχες κατανάλωση περίπου 0,85 kwh την ωρα οποτε τη μερα θα χες 0,85*24= 20,4 kwh κοστος

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι... η δικιά μου απ ότι φαίνεται είναι μεγάλη για το σπίτι μου... ευτυχώς όμως δεν καίει πολύ με τα ON-OFF... για να δούλευε συνεχόμενα έπρεπε η αντλία να ήταν 6-8kW...

Θέλω βέβαια να τη δω σε κανένα γερό κρύο αλλά και το Καλοκαίρι με τα 40αρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, lamprosts said:

Καλά ναι... η δικιά μου απ ότι φαίνεται είναι μεγάλη για το σπίτι μου... ευτυχώς όμως δεν καίει πολύ με τα ON-OFF... για να δούλευε συνεχόμενα έπρεπε η αντλία να ήταν 6-8kW...

Θέλω βέβαια να τη δω σε κανένα γερό κρύο αλλά και το Καλοκαίρι με τα 40αρια...

Επειδη κ εγω 16αρα εχω, κατω απο 33 βαθμους νερα ειναι οκ στα ον οφφ. Το παρτυ ξεκιναει απο 37 κ πάνω.

Για δροσίσμο εμενα εκαιγε τα κέρατα της , χ2 της θέρμανσης τουλαχιστον.. αλλα θα επανέλθω κ φετος με νεες ρυθμίσεις 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

Για δροσίσμο εμενα εκαιγε τα κέρατα της , χ2 της θέρμανσης τουλαχιστον.. αλλα θα επανέλθω κ φετος με νεες ρυθμίσεις 

Ωχ θα έχουμε δουλειά και το καλοκαίρι δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ψύξη παίδες είναι λογικό να καίει τα μαλλιοκέφαλά της, είναι διαφορετικά τα φορτία που έχει να διαχειριστεί καθώς στην διάρκεια της ημέρας, έχει και τα ηλιακά κέρδη. Ο ήλιος σου ρίχνει περί τα 1000 Watt/m2 ακτινοβολία, βάλε τώρα πόση επιφάνεια έχει η κατοικία η οποία ακτινοβολείται από τον ήλιο, συν πόση ακτινοβολία περνάει μέσα ατόφια από τα τζάμια (ενεργειακά - ξε ενεργειακά, κλάιν λέω εγώ)...
Οπότε βασικά μαζί θα κλαίμε το καλοκαίρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, lamprosts said:

Δεν το έχω σαν θερμοστάτη το Panel. Έχω ρυθμίσει με αντιστάθμιση τα νερά και παίζω με τους θερμοστάτες των fancoil... Γενικά τα έχω στους 25 αλλά το σπίτι όλο έχει 22-22.5 με άλλα λόγια δεν κλείνουν σχεδόν ποτέ.

Εντωμεταξύ 5.28 το COP σήμερα έως τώρα... καλά τα πήγαμε πάλι...

Η δικιά σου είναι 30kW? Και νόμιζα ότι η 16άρα η δικιά μου είναι τεράστια...

 

Ίσως τελικά να είναι υπερδιαστασιολογημένη. Μονοκατοικία 245 τ.μ. στη Σταμάτα, 3 επίπεδα με σοφίτα αλλά το κάθε επίπεδο χωρισμένο με σκάλες (σα να λέμε 6 συν σοφίτα). Το καλοκαίρι έγινε μόνωση στη ταράτσα, θερμοπροσοψη στη βόρεια πλευρά και τοποθέτηση κουφωμάτων PVC. Αυτονομία ανά χώρο (5 θερμοστάτες) και σώματα τα οποία είναι σαν fancoil αλλά χωρίς το fan 😁. Τώρα ήρθα στη περιοχή και δεν έχω μέτρο σύγκρισης του τι θα έκαιγα σε πετρέλαιο αλλά ούτε των συνθηκών (αν και ξέρω ότι ο χειμώνας είναι αρκετά βαρύς εδώ). Οι θερμοστάτες είναι Siemens PID και παρατηρώντας τους βλέπω ότι το σπίτι κρατάει αρκετά καλά τη θερμότητα. Όμως δεν ξέρω αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης της λειτουργιας της ΑΘ. Δεκέμβριο έκαψε 819 kwh και τώρα Ιανουάριο είναι στις 360 kWh. 

Επεξ/σία από 1302L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2021 στις 11:20 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Ελάχιστοι μηχανολογοι ξερουν και πολυ λιγότεροι εμποροι. Αυτο το προβλημα ειχα και εγω καθώς και το οτι πνίγονται στη δουλειά και δε πρόκειται να ασχοληθούν. Ακομα και επι πληρωμή καποια μαγαζια για μελέτη δε πρόκειται να σου πουν.

Η μοναδική λυση να βρεις καποιον που οι δουλειές που εχει κάνει να σε ικανοποιούν και να πάρεις το ρισκο να μην εισαι ικανοποιημενος. Λιγοι ειναι σοβαροι επαγγελματίες και δεν τους βρισκεις ευκολα καθολου

συμφωνω ελαχστοι εχουν εμπειρια και καποιοι απο αυτους ζηταν τρελα λεφτα ειτε για ρυθμιση ειτε επισκευη εργατικα μονο το κοστος επρεπε να μεταβιβαζοταν στον εισαγωγεα που εισαγει τεχνολογια χωρις να εχει τεχνικους ειδικους με εμπειρια  και στον καταναλωτη που το γνωριζει αυτο εξ αρχης αλλα θελει αυτο που βλεπει και ακουγεται και η ζωη συνεχιζεται 😄

Επεξ/σία από ontariyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 1302L είπε

Ίσως τελικά να είναι υπερδιαστασιολογημένη. Μονοκατοικία 245 τ.μ. στη Σταμάτα, 3 επίπεδα με σοφίτα αλλά το κάθε επίπεδο χωρισμένο με σκάλες (σα να λέμε 6 συν σοφίτα). Το καλοκαίρι έγινε μόνωση στη ταράτσα, θερμοπροσοψη στη βόρεια πλευρά και τοποθέτηση κουφωμάτων PVC. Αυτονομία ανά χώρο (5 θερμοστάτες) και σώματα τα οποία είναι σαν fancoil αλλά χωρίς το fan 😁. Τώρα ήρθα στη περιοχή και δεν έχω μέτρο σύγκρισης του τι θα έκαιγα σε πετρέλαιο αλλά ούτε των συνθηκών (αν και ξέρω ότι ο χειμώνας είναι αρκετά βαρύς εδώ). Οι θερμοστάτες είναι Siemens PID και παρατηρώντας τους βλέπω ότι το σπίτι κρατάει αρκετά καλά τη θερμότητα. Όμως δεν ξέρω αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης της λειτουργιας της ΑΘ. Δεκέμβριο έκαψε 819 kwh και τώρα Ιανουάριο είναι στις 360 kWh. 

Καλύτερα να είναι μεγαλύτερη ώστε να σε καλύψει σε κανένα μεγάλο κρύο... Θα μπορούσες να έκαιγες λίγο λιγότερο τώρα αλλά σε κανέναν χιονιά που πραγματικά θα τη χρειαστείς μπορεί να γονάτιζε και να έτρεχες για ξύλα... έχεις δοκιμάσει να τη βάλεις με αντιστάθμιση? Θεωρώ ότι θα καίει λιγότερο... βέβαια το σπίτι είναι μεγάλο και στη Σταμάτα έχει ψοφόκρυο... Τα νερά σε τι θερμοκρασία τα έχεις? Στο λέω γιατί εμένα μου τα είχε ρυθμίσει ο εγκαταστάτης στους 42 περίπου αν θυμάμαι καλά χωρίς αντιστάθμιση και έκαιγα τα διπλά-τριπλά απ' ότι τώρα και με καλύτερο καιρό (τέλος Νοεμβρίου). Βέβαια εσύ είσαι με σώματα οπότε δεν μπορείς να ρίξεις και πάρα πολύ τα νερά... Γενικά η αντιστάθμιση θέλει υπομονή και δοκιμές μέχρι να βρεις το κατάλληλο σετάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...