Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, mechpanos said:

Θα πρέπει αυτό που παράγει, να είναι 3.5 με 4.5 φορές αυτό που απορροφά!!! Δηλαδή, αν έκαψε 10, θα έπρεπε να λέει ότι παρήγαγε 35 έως 45 kwh!!!
ΥΓ. Ρε παιδιά το manual της LG είναι πολύ κακογραμμένο! Πρέπει να είσαι μάγος για να καταλάβεις, τι πρέπει να κάνεις!!!
https://www.lg.com/gr/support/product/lg-HM091MR

Μεγάλη αλήθεια αυτή με το manual!!! Ότι χειρότερο έχω διαβάσει… Αντι να κάνουν ένα μανουαλ που θα μπορεί να το διαβάσει ο απλός χρήστης, φτιάξαν ένα μανουαλ που δεν μπορεί να το διαβάσει ουτε ο εγκατάστασης από την ίδια την lg😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

για καθε 1 kwh ρευματος πρεπει να σου δινει 4.6 θερμοτητας. το ιδανικο

αποδεκτο ειναι να σου δινει 1 kwh ρευματος 3.8 θερμοτητας αντε να πούμε 3.5? 

μονο αυτο να του πεις πρπει να τρεχει εσυ εχεις 1 kwh προς 1.4 θερμοτητας στη καλυτερη 

 

15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Θα πρέπει αυτό που παράγει, να είναι 3.5 με 4.5 φορές αυτό που απορροφά!!! Δηλαδή, αν έκαψε 10, θα έπρεπε να λέει ότι παρήγαγε 35 έως 45 kwh!!!
ΥΓ. Ρε παιδιά το manual της LG είναι πολύ κακογραμμένο! Πρέπει να είσαι μάγος για να καταλάβεις, τι πρέπει να κάνεις!!!
https://www.lg.com/gr/support/product/lg-HM091MR

Καταλβα.. Ευχαριστω... Οποτε καταληγουμε οτι ειναι θεμα αντλιας,,>?? Και οχι θεμα ρυθμισεων?? Με αγχωσατε αρκετα τωρα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Καταλβα.. Ευχαριστω... Οποτε καταληγουμε οτι ειναι θεμα αντλιας,,>?? Και οχι θεμα ρυθμισεων?? Με αγχωσατε αρκετα τωρα...!!

Δεν ξέρουμε! Πάρε LG στην εξυπηρέτηση, πες τους τα νούμερα που μας έστειλες σε φωτογραφίες και ζήτα  να στείλει εξειδικευμένο τεχνικό στην περιοχή σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ALXIOA αν έχεις δεδομένα θερμοκρασιών νερών που μπαίνουν και βγαίνουν και ροή, μπορείς να υπολογίσεις μόνος σου cop. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει νόημα, ίσως έτσι το κάνει και η πλατφόρμα της LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

οκ πες μου μοντελο αντλιας αν εχουυμε το ιδιο να σου πω ακριβως το βραδυ

αλλιως διαβάζεις το μανουαλ. η daikin τα γράφει υπερβολικά αναλυτικα 

γτ θες να το πειράξεις ?

Είναι μια EBLA09DAV3. Επειδή τώρα αρχίζω να φτιάχνω, είδα ότι ανέφερες για το ΔΤ με σώματα και θέλω να δω μήπως το έχω λάθος, αλλά δεν βρίσκω που το αλλάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

@ALXIOA αν έχεις δεδομένα θερμοκρασιών νερών που μπαίνουν και βγαίνουν και ροή, μπορείς να υπολογίσεις μόνος σου cop. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει νόημα, ίσως έτσι το κάνει και η πλατφόρμα της LG.

μπορεις να μου πεις πως να το υπολογίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, lamprosts said:

Καλησπέρα!

Έχω αντλία MIDEA και η εφαρμογή στο κινητό δείχνει για κάθε μέρα πόση ενέργεια κατανάλωσε και πόση ενέργεια προσέφερε. Κάνω μια διαίρεση εγώ και βρίσκω το COP για κάθε μέρα... σήμερα είμαι στο 4.1

Το χειριστήριο δείχνει μόνο στιγμιαίες καταναλώσεις...

@lamprosts

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω πώς βλέπεις στην εφαρμογή της Midea την προσφερόμενη ενέργεια? Μόνο την κατανάλωσή της μου εμφανίζει. 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από 1302L
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

μπορεις να μου πεις πως να το υπολογίζω;

Υπολογίζεις ισχύ που εκπέμπει και διαιρείς με κατανάλωση.

Η εξίσωση της ισχύος είναι

P σε ΚW  = ροή νερού σε  λίτρα/δευτ  * 4.2  *  ΔΤ  σε κελσίου
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, bpel86 said:

Είναι μια EBLA09DAV3. Επειδή τώρα αρχίζω να φτιάχνω, είδα ότι ανέφερες για το ΔΤ με σώματα και θέλω να δω μήπως το έχω λάθος, αλλά δεν βρίσκω που το αλλάζω

Έχουμε διαφορετική αντλία εσύ έχεις άλλο χειριστήριο πρέπει να διαβάσεις manual χειριστήριου κ να μπεις με κωδικο εγγκαταστατη(5 6 7 8  συνηθως στη daikin) για να στο βγάλει  

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

Έχουμε διαφορετική αντλία εσύ έχεις άλλο χειριστήριο πρέπει να διαβάσεις manual χειριστήριου κ να μπεις με κωδικο εγγκαταστατη(5 6 7 8  συνηθως στη daikin) για να στο βγάλει  

Τα ίδια είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mechpanos said:

Τα ίδια είναι!

oxi re συ .. εμενα ειναι split τα κανω ολα πανω απο τη μοναδα κ κατω εχω madoka που δε ρυθμιζει  τπτ 

12 minutes ago, sndev said:

oxi re συ .. εμενα ειναι split τα κανω ολα πανω απο τη μοναδα κ κατω εχω madoka που δε ρυθμιζει  τπτ 

 

@mechpanos ιδιο μενου διαχείρισης παρολο που ειναι σπλιτ η δικια μου εχεις δικιο ειδα τωρα το μανουαλ της. το βραδυ που θα παω σπιτι θα δω ακριβως σε ποιο υπομενου είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Τι γνωμη εχετε για τους αναλυτες  ενεργειας ηλεκτρολογικου πινακα και αν πιστευετε ειναι ιδανικοι για να βλεπουμε τι καιει η αντλια μας και οχι μονο.

Αν καποιος εχει να προτινει κατι δεκτο.

Η δικη μου επιλογη.

https://www.skroutz.gr/s/46993395/Analytis-Energeias-Ilektrologikou-Pinaka-400100669.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Μεγάλη αλήθεια αυτή με το manual!!! Ότι χειρότερο έχω διαβάσει… Αντι να κάνουν ένα μανουαλ που θα μπορεί να το διαβάσει ο απλός χρήστης, φτιάξαν ένα μανουαλ που δεν μπορεί να το διαβάσει ουτε ο εγκατάστασης από την ίδια την lg😂😂😂

Γατάκια, δεν έχει πέσει στα χέρια σας το manual της  Hitachi 🤮

Ακόμη και το αγγλικό είναι χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, GR77-S said:

Ακόμη και το αγγλικό είναι χάλια. 

Εντομεταξυ αν πιασεις της daikin στα εξηγει οχι μόνο τι κανει η καθε ρύθμιση αλλα κ πια αλλη ρύθμιση κ κατασταση συμπεριφορά της αντλιας επηρεάζει. Λιγο να καταλαβαίνεις την σεταρεις μόνος χωρις πολλά πολλα

Τους βγαζω το καπέλο πιστευα οτι πληρώνεις όνομα αλλα overall με εχει κερδίσει 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ALXIOA είπε

 

Καταλβα.. Ευχαριστω... Οποτε καταληγουμε οτι ειναι θεμα αντλιας,,>?? Και οχι θεμα ρυθμισεων?? Με αγχωσατε αρκετα τωρα...!!

απο όσο διαβάζω , μήπως δεν έγινε ποτέ μελέτη και απλά πήγατε σε ένα κατάστημα που είναι καθαρά πουλάω αντλίες και πατατάκια και συνεργάζεται με έναν τυχαίο υδραυλικό που δεν έχει ιδέα με ρυθμίσεις ?

αν ναι απαραίτητα επικοινωνία με αντιπροσωπία (φυσικά θαύματα δε θα γίνουν αν δεν είναι σωστή η όλη εγκατάσταση απλά τώρα δείχνει οτι υπάρχει σοβαρό θέμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...