Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Μεχρι να ερθει ο τυπος για αλλαξε το κ ανα 2 ωρες βλεπε τι τρωει κ τι βγάζει

Κ αυτο που λεει παντως ο @star_cruiser με το ψυκτικο θα μπορουσε να εχει μια λογική 

Ξαναλεω εμενα μου κανει εντυπωση οτι χθες αυξησαμε θερμοκρασία νερων κ έχεις 20 βαθμούς σπιτι ενω χθες είχες 21

Ε ναι.. Πως το εξηγεις αυτο εσυ? Για ψυκτικο που τον ρωτησα. Λεει ουτε καν. Δεν βαζουμε χερι εκει.. Ειναι οκ λεει..

7 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Για αρχή βάλτο στο default και αν δεις ότι στρώνει σε καμία δυο μέρες βάλε και 4

IMG_0408.jpeg

εχεις το manual Eλληνικα σε pdf να μου το στειλεις? thanksss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνατε την αντλία ηλεκτρολέβητα;

Μήπως η ένδειξη το τι προσδίδει στον χώρο είναι εσφαλμένη; Είναι δυνατόν να ζεσταίνεται ολόκληρο σπίτι με 11KWh με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες;  11/24 = 458W. Ζεσταίνεται ένα σπίτι με ένα αερόθερμο των 500W; Το asyg24kmta μου δίνει 3500W για 60τμ δλδ 84KWh ημερησίως.  Δεν παίζει.  Ή κάτι άλλο παίζει και η αντλία δεν δίνει αυτό που πρέπει και για αυτό έπεσε η θερμοκρασία του χώρου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, liakjim said:

Κάνατε την αντλία ηλεκτρολέβητα;

Μήπως η ένδειξη το τι προσδίδει στον χώρο είναι εσφαλμένη; Είναι δυνατόν να ζεσταίνεται ολόκληρο σπίτι με 11KWh με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες;  11/24 = 458W. Ζεσταίνεται ένα σπίτι με ένα αερόθερμο των 500W; Το asyg24kmta μου δίνει 3500W για 60τμ δλδ 84KWh.  Δεν παίζει και είναι για μένα 100% λάθος ένδειξη προσδιδόμενης.

 

Κοιτα, εμένα εδώ έλεγε εξωτερική 5 βαθμους περίπου το βραδυ κ εχει κάψει 6 kwh. Λάθος το 6 δεν είναι. Οπως κ το 11 το δικο του. 145τμ 6 kwh 5 εξωτερική 22 βαθμους ο χωρος. Οποτρ σαν καταναλωση ναι γινεται να ζεσταινει ενα σπιτι σε χαμηλες θερμοκρασίες με τοσο λιγη ενέργεια 

@liakjimEdit: to 11 που λεει ειναι απο τις 00.00 μεχρι τις 07.00 που το ειδε οχι 24h.

Αυτο που ειναι λάθος είναι η παραγόμενη του με βάση τις δυνατότητες της αντλίας. Δε πιστεύω οτι βγαζει λαθος νούμερο η lg 

@ALXIOA για το ψυκτικο επέμενε να το ελενξει οταν ερθει. δεν χρειάζεται να μπει χερι απαραίτητα για να χει χάσει κ ας ελπίσουμε οτι δεν ειναι αυτο γτ ειναι λίγο μανούρα η αναπλήρωση.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ελέγξει ποιος; ο υδραυλικός; δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο προφανώς αλλά αν υπάρχει υποψία προβλήματος στο ψυκτικό κύκλωμα της αντλίας είναι καλύτερα να απευθυνθεί σε εξουσιοδοτημένο πρόσωπο. Ειδικά αν είναι εντός εγγύησης. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η πτώση θερμοκρασίας μέσα στο χώρο, αν κατάλαβα καλά από προηγούμενο σχόλιο. Δηλαδή έχουμε μια αντλία που έχει οκ κατανάλωση αλλά προβληματική παραγωγή. Αρχίζω να φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.  Ειδικά αν προηγουμένως δούλευε ικανοποιητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GR77-S said:

Αρχίζω να φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων

Αυτο..

4 minutes ago, GR77-S said:

Ειδικά αν προηγουμένως δούλευε ικανοποιητικά.

Όχι κ πριν αν δεις χθεσινα σχόλια ειχε cop καπου 1.5 αν θυμάμαι καλά αλλα δεν ειχε 0 βαθμους εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 ώρες πριν, sndev είπε

Επίσης έμενα το μανουαλ (daikin) έλεγε οτι το dt για σωματα καλοριφέρ προτείνεται 10 

11 ώρες πριν, bpel86 είπε

Και που ακριβώς ρυθμίζεται αυτό;

 

@sndev αν μπορείς μια βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Να το ελέγξει ποιος; ο υδραυλικός; δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο προφανώς αλλά αν υπάρχει υποψία προβλήματος στο ψυκτικό κύκλωμα της αντλίας είναι καλύτερα να απευθυνθεί σε εξουσιοδοτημένο πρόσωπο. Ειδικά αν είναι εντός εγγύησης. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η πτώση θερμοκρασίας μέσα στο χώρο, αν κατάλαβα καλά από προηγούμενο σχόλιο. Δηλαδή έχουμε μια αντλία που έχει οκ κατανάλωση αλλά προβληματική παραγωγή. Αρχίζω να φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.  Ειδικά αν προηγουμένως δούλευε ικανοποιητικά.

Ολοκαινουργια αντλια ειναι ..Τον Σεπτεμβριο την βαλαμε...Να παρω απευθειας LG λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ALXIOA said:

Ε ναι.. Πως το εξηγεις αυτο εσυ? Για ψυκτικο που τον ρωτησα. Λεει ουτε καν. Δεν βαζουμε χερι εκει.. Ειναι οκ λεει..

εχεις το manual Eλληνικα σε pdf να μου το στειλεις? thanksss

Από την σελίδα της lg το κατέβασα… Άμα γράψεις μέσα στο site HM091MR θα σου βγάλει το προϊόν το οποίο εμφανίζεται σαν air condition και κάπου λέει εγχειρίδια και έγγραφα και κατεβάζεις το Greek 270 σελίδες είναι κάπου εκεί( έχει και για την σειρά 3 και για την σειρά 4)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Ολοκαινουργια αντλια ειναι ..Τον Σεπτεμβριο την βαλαμε...Να παρω απευθειας LG λετε??

Μίλα με τον εγκαταστάτη που σου την έβαλε αλλά αν καταλήξετε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε με την LG. Επίσης σε περίπτωση που ο εγκαταστάτης αρχίσει να κάνει μαϊμουδιές , πειραματισμούς και διατύπωση γενικών θεωριών θα πρέπει να τον στείλεις και να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Μίλα με τον εγκαταστάτη που σου την έβαλε αλλά αν καταλήξετε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε με την LG. Επίσης σε περίπτωση που ο εγκαταστάτης αρχίσει να κάνει μαϊμουδιές , πειραματισμούς και διατύπωση γενικών θεωριών θα πρέπει να τον στείλεις και να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία 

Ωραια. Για να μην με βγαλει τρελο αυτος και τα βρισκει ολα τελεια.. Και να ξερω τι να απαντησω.. Ποια θα ηταν η ιδανικη μετρηση για την ανλτια μου.?  Ωστε να πουμε οτι δουλευει φυσιολογικα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, bpel86 said:

Οι γονείς

οκ πες μου μοντελο αντλιας αν εχουυμε το ιδιο να σου πω ακριβως το βραδυ

αλλιως διαβάζεις το μανουαλ. η daikin τα γράφει υπερβολικά αναλυτικα 

γτ θες να το πειράξεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Ωραια. Για να μην με βγαλει τρελο αυτος και τα βρισκει ολα τελεια.. Και να ξερω τι να απαντησω.. Ποια θα ηταν η ιδανικη μετρηση για την ανλτια μου.?  Ωστε να πουμε οτι δουλευει φυσιολογικα.?

Θα πρέπει αυτό που παράγει, να είναι 3.5 με 4.5 φορές αυτό που απορροφά!!! Δηλαδή, αν έκαψε 10, θα έπρεπε να λέει ότι παρήγαγε 35 έως 45 kwh!!!
ΥΓ. Ρε παιδιά το manual της LG είναι πολύ κακογραμμένο! Πρέπει να είσαι μάγος για να καταλάβεις, τι πρέπει να κάνεις!!!
https://www.lg.com/gr/support/product/lg-HM091MR

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, ALXIOA said:

Ποια θα ηταν η ιδανικη μετρηση για την ανλτια μου.?  Ωστε να πουμε οτι δουλευει φυσιολογικα.?

για καθε 1 kwh ρευματος πρεπει να σου δινει 4.6 θερμοτητας. το ιδανικο

αποδεκτο ειναι να σου δινει 1 kwh ρευματος 3.8 θερμοτητας αντε να πούμε 3.5? 

μονο αυτο να του πεις πρπει να τρεχει εσυ εχεις 1 kwh προς 1.4 θερμοτητας στη καλυτερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...