Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Τι εννοείς? Ποιες είναι αυτές??

Αν σου παρήγαγε 29.7 kwh θερμότητας και κατανάλωσε 23, το cop σου είναι πολύ κοντά στο 1! Αυτό μπορεί μόνο να εξηγηθεί, αν βάζει σε λειτουργία η αντλία τις βοηθητικές αντιστάσεις. Ή κάτι έχεις γράψει λάθος... Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, είναι τραγικά κακός συντελεστής απόδοσης!!! Βρες αν έχεις αντιστάσεις, βρες από πού κλείνουν και κλείσε τις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα . Για πάμε λίγο. Γιατί πραγματικά κάτι πάει πολύ λάθος.  

Εξωτερική θερμοκρασία -1

Εσωτερική στο σπίτι 20.

Αυτόματη λειτουργία..ΑΙ

11kw θέρμανση.. 11kw παραγωγή..

 

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν σου παρήγαγε 29.7 kwh θερμότητας και κατανάλωσε 23, το cop σου είναι πολύ κοντά στο 1! Αυτό μπορεί μόνο να εξηγηθεί, αν βάζει σε λειτουργία η αντλία τις βοηθητικές αντιστάσεις. Ή κάτι έχεις γράψει λάθος... Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, είναι τραγικά κακός συντελεστής απόδοσης!!! Βρες αν έχεις αντιστάσεις, βρες από πού κλείνουν και κλείσε τις!!!

1 λεπτό πριν, ALXIOA είπε

Καλημέρα . Για πάμε λίγο. Γιατί πραγματικά κάτι πάει πολύ λάθος.  

Εξωτερική θερμοκρασία -1

Εσωτερική στο σπίτι 20.

Αυτόματη λειτουργία..ΑΙ

11kw θέρμανση.. 11kw παραγωγή..

 

Δες λίγο φωτογραφίες...Σε παρακαλώ .. Δεν ξέρω αν έχει αντιστάσεις και που έχει για να τις κλείσω.....

https://postimg.cc/gallery/KG1KxJk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lamprosts είπε

Καλησπέρα!

Έχω αντλία MIDEA και η εφαρμογή στο κινητό δείχνει για κάθε μέρα πόση ενέργεια κατανάλωσε και πόση ενέργεια προσέφερε. Κάνω μια διαίρεση εγώ και βρίσκω το COP για κάθε μέρα... σήμερα είμαι στο 4.1

Το χειριστήριο δείχνει μόνο στιγμιαίες καταναλώσεις...

καλημέρα,ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς; Αντλία midea έχω κι εγώ και δεν έχω δει αυτή την ένδειξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Καλημέρα . Για πάμε λίγο. Γιατί πραγματικά κάτι πάει πολύ λάθος.  

Εξωτερική θερμοκρασία -1

Εσωτερική στο σπίτι 20.

Αυτόματη λειτουργία..ΑΙ

11kw θέρμανση.. 11kw παραγωγή..

 

Δες λίγο φωτογραφίες...Σε παρακαλώ .. Δεν ξέρω αν έχει αντιστάσεις και που έχει για να τις κλείσω.....

https://postimg.cc/gallery/KG1KxJk

@sndev.. Δες λιγο ρε φιλε..Τι Εχω βαλει λαθος.?

image.jpeg

IMG20240112072447_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072324_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072314_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072256_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072250_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072237_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072230_01_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072156_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072055_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072049_copy_1200x2680.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δούμε τα manual της lg να καταλάβουμε τι είναι αυτά που βλέπουμε. Αρνούμαι να πιστέψω ότι κατανάλωσε 11.6 kwh σήμερα και παρήγαγε μόλις 11.7, δεν μπορεί κάτι άλλο θα γίνεται!!!

Κάτσε να κάνω summon τον @CptBill που είναι LGάκιας να μας πει τί δεν κολλάει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πρέπει να δούμε τα manual της lg να καταλάβουμε τι είναι αυτά που βλέπουμε. Αρνούμαι να πιστέψω ότι κατανάλωσε 11.6 kwh σήμερα και παρήγαγε μόλις 11.7, δεν μπορεί κάτι άλλο θα γίνεται!!!

Κάτσε να κάνω summon τον @CptBill που είναι LGάκιας να μας πει τί δεν κολλάει!

Ειναι δυνατον να εχει καψει τοσο πολυ σημερα? Και ομως το γραφει ..Το βλεπουμε στον πινακα..Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο?? 

Η ρυθμιση θερμοκρασια αερα που ειναι 18-24 ειναι οκ??

Η επιθυμητη θεμροκρασια νερου που ειναι  29-37  ειναι οκ?

Σταθερος ρυθμος ροης Θερμανση στο 26..? Ειναι οκ?

Και επιλογη αισθητηρας θερμοκρασιας ειναι μονο νερο..Μηπως να εβαζα νερο αερας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 11 που καταναλώνεις δεν είναι τοσο περίεργο για αρχή. Αυτο που παραγεις δεν στέκει.

Πρεπει να σου απαντησει καποιος με lg αυτο που σου πε κ ο @mechpanos

Ερώτηση....... αυτο το νερο θέρμανσης υστερησης που το έχεις off 1 στην lg συμαινει οτι αν ξεπερασει κατα 1 βαθμο τη θερμοκρασία νερων σβήνει η αντλια;

Default  ποσο το ειχε;

 

Εντομεταξυ αν δε κανψ λάθος αλαξαμε τις ρυθμίσεις κ ενω αυξησαμε θερμοκρασία νερών η θερμοκρασία στο σπίτι έπεσε 1 βαθμο σωστα;

Αν ναι σα να ζεσταίνει ζεσταίνει η αντλια αρα ρουφαει εκει ρευμα κ κλείνει καπάκι ;

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μπερδευτεί με το ποια είναι η κατανάλωση του - δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες. Είναι 11kwh σε πόσες ώρες;

@ALXIOA μήπως χρησιμοποιείς την ΑΘ για ΖΝΧ; αν ναι, καλύτερα να το απενεργοποιήσεις έως να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λέω μήπως, έχει χάσει το ψυκτικό υγρό του; Γιατί με cop 1 είναι σαν να λειτουργεί μόνο με ρεύμα… Μήπως να πάρεις αυτόν που σου την πέρασε να έρθει εκεί και να το δει και να πάρει και καμία lg τηλέφωνο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, GR77-S said:

Εγώ έχω μπερδευτεί με το ποια είναι η κατανάλωση του - δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες. Είναι 11kwh σε πόσες ώρες;

@ALXIOA μήπως χρησιμοποιείς την ΑΘ για ΖΝΧ; αν ναι, καλύτερα να το απενεργοποιήσεις έως να βγάλεις άκρη.

Οχι εχει 1 φωτο λεει  ξεκαθαρα 10 θερμανση 1 ΖΝΧ.

11 kwh μετρανε απο τις 00.00 αυτα τα συστήματα 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Το 11 που καταναλώνεις δεν είναι τοσο περίεργο για αρχή. Αυτο που παραγεις δεν στέκει.

Πρεπει να σου απαντησει καποιος με lg αυτο που σου πε κ ο @mechpanos

Ερώτηση....... αυτο το νερο θέρμανσης υστερησης που το έχεις off 1 στην lg συμαινει οτι αν ξεπερασει κατα 1 βαθμο τη θερμοκρασία νερων σβήνει η αντλια;

Default  ποσο το ειχε;

δν ξερω.. δεν πειραξα αλλη ρυθμιση.. ετσι ηταν..οκ. θα περιμενω μια απαντηση απο τον ειδικο lgakia..

 

4 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Εγώ έχω μπερδευτεί με το ποια είναι η κατανάλωση του - δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες. Είναι 11kwh σε πόσες ώρες;

@ALXIOA μήπως χρησιμοποιείς την ΑΘ για ΖΝΧ; αν ναι, καλύτερα να το απενεργοποιήσεις έως να βγάλεις άκρη.

συμφωνα με τον πινακα . απο τις 12το βραδυ εως τις 7 το πρωι που εβγαλα φωτογραφια  εχει αυτες τις καταναλωσεις.. το ΖΝΧ εκαψε 1,8 απο τις 11. συμφωνα παντα με τον πινακα.. το γραφει πολυ καθαρα.. νομιζω..!

IMG20240112072125_copy_1200x2680.jpg

IMG20240112072120_copy_1200x2680.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, sndev said:

Ερώτηση....... αυτο το νερο θέρμανσης υστερησης που το έχεις off 1 στην lg συμαινει οτι αν ξεπερασει κατα 1 βαθμο τη θερμοκρασία νερων σβήνει η αντλια;

Default  ποσο το ειχε;

Στον default είναι on -2 και off 2…Στο ολλανδικό forum λένε σαν μια λύση να βάζεις -2 με 4 για να μην πιάνει την θερμοκρασία νερών τόσο εύκολα και να ινβερταρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Στον default είναι on -2 και off 2…Στο ολλανδικό forum λένε σαν μια λύση να βάζεις -2 με 4 για να μην πιάνει την θερμοκρασία νερών τόσο εύκολα και να ινβερταρει

Πηρα τωρα τον υδραυλικο.. Δευτερα λεει.. θα ερθει να παρουμε τηλεφωνο... θα την βαλω να την αλλαξω -2 με 4... 

IMG20240112072344_copy_1200x2680.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ALXIOA said:

Πηρα τωρα τον υδραυλικο.. Δευτερα λεει.. θα ερθει να παρουμε τηλεφωνο... θα την βαλω να την αλλαξω -2 με 4... 

IMG20240112072344_copy_1200x2680.jpg

Για αρχή βάλτο στο default και αν δεις ότι στρώνει σε καμία δυο μέρες βάλε και 4

IMG_0408.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ALXIOA said:

Πηρα τωρα τον υδραυλικο.. Δευτερα λεει.. θα ερθει να παρουμε τηλεφωνο... θα την βαλω να την αλλαξω -2 με 4... 

IMG20240112072344_copy_1200x2680.jpg

Μεχρι να ερθει ο τυπος για αλλαξε το κ ανα 2 ωρες βλεπε τι τρωει κ τι βγάζει

Κ αυτο που λεει παντως ο @star_cruiser με το ψυκτικο θα μπορουσε να εχει μια λογική 

Ξαναλεω εμενα μου κανει εντυπωση οτι χθες αυξησαμε θερμοκρασία νερων κ έχεις 20 βαθμούς σπιτι ενω χθες είχες 21

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...