Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ALXIOA

βλεπεις ? στο πε με παραδειγμα συγκεκριμενο.. τι να συγκρινεις?

εσεις εχετε πιο σκληρο κρυο αλλη καταναλωση θα εχεις οπως κ αλλη κατανάλωση σε πετρέλαιο θα ειχες.

εχω ομως την απορία.. Σώμα καλοριφερ τοσο χαμηλα τα νερα αποδίδει στη πραξη? ποσο εχεις θερμοκρασία μεσα στο σπιτι?

Επίσης έμενα το μανουαλ (daikin) έλεγε οτι το dt για σωματα καλοριφέρ προτείνεται 10 

μηπως καποια στιγμη που δε θαχει τοσο κρυο να δοκιμασεις να βαλεις  αν στο επιτρεπει ο προγραμματισμος της συγκεκριμένης αντλία

εξωτερικη -8 -- νερα στους 45

Εξωτερική 20 νερά στους 32 

δτ 10 

Απόσταση απο αντλια μεχρι σπιτι ποσα μέτρα είναι?

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, sndev είπε

@ALXIOA

βλεπεις ? στο πε με παραδειγμα συγκεκριμενο.. τι να συγκρινεις?

εσεις εχετε πιο σκληρο κρυο αλλη καταναλωση θα εχεις οπως κ αλλη κατανάλωση σε πετρέλαιο θα ειχες.

εχω ομως την απορία.. Σώμα καλοριφερ τοσο χαμηλα τα νερα αποδίδει στη πραξη? ποσο εχεις θερμοκρασία μεσα στο σπιτι?

Επίσης έμενα το μανουαλ (daikin) έλεγε οτι το dt για σωματα καλοριφέρ προτείνεται 10 

μηπως καποια στιγμη που δε θαχει τοσο κρυο να δοκιμασεις να βαλεις  αν στο επιτρεπει ο προγραμματισμος της συγκεκριμένης αντλία

εξωτερικη -8 -- νερα στους 45

Εξωτερική 20 νερά στους 32 

δτ 10 

Απόσταση απο αντλια μεχρι σπιτι ποσα μέτρα είναι?

 

 

 

 

Εσωτερικη θερμοκρασια ειναι 21,5. Ναι τα σωματα ειναι Ζεστά/. Εχω ζεστη μεσα.. Η αντλια ειναι στο μπαλκονι και περιπου 4-5 μετρα  σωληνες συνδεσης.. Ειναι πολυ κοντα..Ναι μπορω να το δοκιμασωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ίσως παίζει και το που έχεις τοποθέτηση την αντλία…όπως έλεγε και στο βίντεο που ανέβασε ο @sndev ίσως αν είναι τοποθετημένη βόρεια και την πιάνει αερας και δεν την βλέπει καθόλου ήλιος ή είναι πολύ κοντά σε τοίχο, να κάνει περισσότερα defrost από ότι μια αντλία που την βλέπει ο ήλιος 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορούν να δουλέψουν τα σώματα με χαμηλές θερμοκρασίες, αρκεί να είναι διαστασιολογημενα ανάλογα και επίσης να έχουν συνεχή λειτουργία. Οκ αν οι απαιτήσεις του κτιρίου είναι μεγάλες (αμονωτη οικοδομή) θα χρειαστεί να είναι τα σώματα σαν ψυγεία οπότε αναγκαστικά θα πας σε fcu. 

Πάντως για να αποφανθείς αν έχεις καλή λειτουργία της αντλίας πρέπει να μπορείς να υπολογίσεις το cop. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Δεν ξέρω ίσως παίζει και το που έχεις τοποθέτηση την αντλία…όπως έλεγε και στο βίντεο που ανέβασε ο @sndev ίσως αν είναι τοποθετημένη βόρεια και την πιάνει αερας και δεν την βλέπει καθόλου ήλιος ή είναι πολύ κοντά σε τοίχο, να κάνει περισσότερα defrost από ότι μια αντλία που την βλέπει ο ήλιος 

Την μιση μερα και παραπανω την βλεπει Ηλιος κανονικα ..μια χαρα..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Δεν ξέρω ίσως παίζει και το που έχεις τοποθέτηση την αντλία…όπως έλεγε και στο βίντεο που ανέβασε ο @sndev ίσως αν είναι τοποθετημένη βόρεια και την πιάνει αερας και δεν την βλέπει καθόλου ήλιος ή είναι πολύ κοντά σε τοίχο, να κάνει περισσότερα defrost από ότι μια αντλία που την βλέπει ο ήλιος 

Τώρα που η θερμοκρασία είναι χαμηλή και παράλληλα έχει πέσει η ένταση του αέρα το ποσοστό υγρασίας είναι αυξημένο επομένως η παγοποιηση πιο έντονη . Ειδικά αν είσαι σε πεδινό ή παραθαλάσσιο μέρος. 

1 λεπτό πριν, ALXIOA είπε

Την μιση μερα και παραπανω την βλεπει Ηλιος κανονικα ..μια χαρα..!

Έχεις μελέτη απωλειών; τι απώλειες σου λέει ότι έχεις και για ποιες παραδοχές; 

Πόσο θα έπρεπε να έχεις κάψει για να πεις ότι είσαι ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Τώρα που η θερμοκρασία είναι χαμηλή και παράλληλα έχει πέσει η ένταση του αέρα το ποσοστό υγρασίας είναι αυξημένο επομένως η παγοποιηση πιο έντονη . Ειδικά αν είσαι σε πεδινό ή παραθαλάσσιο μέρος. 

Έχεις μελέτη απωλειών; τι απώλειες σου λέει ότι έχεις και για ποιες παραδοχές; 

Πόσο θα έπρεπε να έχεις κάψει για να πεις ότι είσαι ευχαριστημένος;

Εδω ενας συμφουριτης απο τον ιδιο νομο με ιδια αντλια εκαψε για ολο το σπιτι του 18 κιλοβατες μαζι με την αντλια.. και εχω τις ιδιες ρυθμισεις..Οχι δεν εχω μελετη απωλειων ακομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Εδω ενας συμφουριτης απο τον ιδιο νομο με ιδια αντλια εκαψε για ολο το σπιτι του 18 κιλοβατες μαζι με την αντλια.. και εχω τις ιδιες ρυθμισεις..Οχι δεν εχω μελετη απωλειων ακομα..

Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το έκαψε ο ένας ή ο άλλος. Εγώ μπορεί να έχω τα παράθυρα ανοιχτά, εσύ μπορεί να έχεις σπίτι 250τμ ο άλλος μπορεί να είναι εκτεθειμένος από όλες τις πλευρές και ο τελευταίος μπορεί να έχει σκεβρωμενα κουφώματα 35ετιας. Για να δεις αν η αντλία σου δουλεύει αποδοτικά πρέπει να καταλάβεις πόση θερμότητα σου έδωσε και πόση ηλεκτρική ενέργεια έκαψε. Το δεύτερο είναι εύκολο να το βρεις. Το πρώτο αν σου το δίνει η αντλία σου έχει καλώς, διαφορετικά πας Θεσσαλονίκη Αθήνα μέσω Κρήτης 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

 

Επίσης έμενα το μανουαλ (daikin) έλεγε οτι το dt για σωματα καλοριφέρ προτείνεται 10

 

Αυτό που ακριβώς το αναφέρει; Προσπαθώ να ρυθμίσω την αντλία των δικών μου και άρχισα να παίζω με τις καμπυλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, bpel86 said:

Αυτό που ακριβώς το αναφέρει; Προσπαθώ να ρυθμίσω την αντλία των δικών μου και άρχισα να παίζω με τις καμπυλες

καλυτερα που ρωτησες κ εκατσα κ το δα 

λαθος 8 βαθμοι οχι 10

@ALXIOA αν κ στη περίπτωση σου θα ξεκινουσα με 10 αντε 9 βαρια κ θα κατέβαινα γτ έχεις πολυ μικρή απόστασή απο την αντλία (εγω ειμαι στα 15 μετρα )

 

image.png.26743a2f045b4d01cdeddca865b6401d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το έκαψε ο ένας ή ο άλλος. Εγώ μπορεί να έχω τα παράθυρα ανοιχτά, εσύ μπορεί να έχεις σπίτι 250τμ ο άλλος μπορεί να είναι εκτεθειμένος από όλες τις πλευρές και ο τελευταίος μπορεί να έχει σκεβρωμενα κουφώματα 35ετιας. Για να δεις αν η αντλία σου δουλεύει αποδοτικά πρέπει να καταλάβεις πόση θερμότητα σου έδωσε και πόση ηλεκτρική ενέργεια έκαψε. Το δεύτερο είναι εύκολο να το βρεις. Το πρώτο αν σου το δίνει η αντλία σου έχει καλώς, διαφορετικά πας Θεσσαλονίκη Αθήνα μέσω Κρήτης 

Παραγωγή θερμότητας 29.7. και θέρμανση 23kw σήμερα έως τώρα..

41 λεπτά πριν, sndev είπε

καλυτερα που ρωτησες κ εκατσα κ το δα 

λαθος 8 βαθμοι οχι 10

@ALXIOA αν κ στη περίπτωση σου θα ξεκινουσα με 10 αντε 9 βαρια κ θα κατέβαινα γτ έχεις πολυ μικρή απόστασή απο την αντλία (εγω ειμαι στα 15 μετρα )

 

image.png.26743a2f045b4d01cdeddca865b6401d.png

Εβαλα το Δτ 9 όπως είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

καλυτερα που ρωτησες κ εκατσα κ το δα 

λαθος 8 βαθμοι οχι 10

@ALXIOA αν κ στη περίπτωση σου θα ξεκινουσα με 10 αντε 9 βαρια κ θα κατέβαινα γτ έχεις πολυ μικρή απόστασή απο την αντλία (εγω ειμαι στα 15 μετρα )

 

image.png.26743a2f045b4d01cdeddca865b6401d.png

Και που ακριβώς ρυθμίζεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostas_22 είπε

καλημέρα,ίδια συμπεριφορά και η δική μου.κανει ον οφ απλά κλειστή μένει 10-15 λεπτά και δουλεύει 30-35.Τα νερά στην αντιστάθμιση με αυτές τις θερμοκρασίες 7-8 βαθμούς είναι στους 30ο.Θα το ανεβάσω λίγο σήμερα για δοκιμή.

στη μέρα που φτάνει 13-15 η εξωτερική τα νερά ειναι στους 29.

Καταναλώσεις 24ωρο 10/01/24   8.1kwh

θερμοκρασία εσωτερική 22 σαλόνι  21.5 δωμάτια στον πάνω όροφο 

21 το υπνοδωμάτιο του κάτω ορόφου 

Πώς υπολογίζεις το cop?? έχει ρύθμιση το χειριστήριο σου ;

Καλησπέρα!

Έχω αντλία MIDEA και η εφαρμογή στο κινητό δείχνει για κάθε μέρα πόση ενέργεια κατανάλωσε και πόση ενέργεια προσέφερε. Κάνω μια διαίρεση εγώ και βρίσκω το COP για κάθε μέρα... σήμερα είμαι στο 4.1

Το χειριστήριο δείχνει μόνο στιγμιαίες καταναλώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...