Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Γύρω στο 4.5-5 cop; Τόσο χαμηλά νούμερα βγάζουν οι αντλίες θερμότητας στους 7C;

Το asyg24kmta έχει cop 7 στους 7C.

Αν είναι πραγματικά, και πολλά είναι...

(PDF) Study on Air-to-Water Heat Pumps Seasonal Performances for Heating in Greece (researchgate.net)

image.png.028b0c209ded77e149c2884beaee4530.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλοκαιρι που περασε, τοποθετηθηκε LG αντλια σε κατοικια. Κοπηκαν αποδειξεις λιανικης απο ταμειακη μηχανη. Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να παρουμε την επιδοτηση ? ή εχει περασει η προθεσμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2024 στις 4:54 ΜΜ, star_cruiser είπε

9 άρα lg έχω σε καλά μονωμένο σπίτι 80τμ με σώματα φέτες… με αυτό τον καιρό και 21,5 μέσα στο σπίτι η αντλία καίει βαριά 10 κβ το 24 ώρο… στο πιο πολύ κρύο 15… με πετρέλαιο ο πατέρας μου ήθελε περίπου 70-80 ευρώ την έβδομαδα πριν γίνει μόνωση… δεν ξέρω ποσό θα έκαιγε το μήνα με πετρέλαιο και μόνωση ακριβώς αλλά και πάλι πιστεύω η αντλία είναι πιο οικονομική αυτή την στιγμή με αυτές τις τιμές κιλοβατώρας… αν ανέβουν και άλλο την κάτσαμε 

Πόσες kWh την ημέρα είχες με σώματα και πόσες τώρα;

Καλησπέρα, μόλις σήμερα έβαλα την ίδια  αντλία.9.0kW ZHBW096A0-HM091MR.U44

90 τμ με σώματα 3 σώματα αλουμινιου, δύο φανκοιλ που θα δουλεύει μόνο το ένα συνεχώς μαζί με τα σώματα και δύο πεταεκρεμαστρες.

Επειδή δεν ήμουν σπίτι όταν ο υδραυλικός που την εγκατέστησε και ρύθμισε τον πίνακα ελέγχου, όταν γύρισα είδα ότι απλά είχε ρυθμίσει την θερμοκρασία χώρου στους 22 βαθμούς και μόνο με αέρα.Ηταν εντελώς άσχετος μιας και μου λέει η σύζυγος ότι πήρε τηλέφωνο στην lg και απλά του είπαν για ένα μισάωρο κάποιες ρυθμίσεις και έφυγε.

Μπορείς να μου πεις τι να βάλω χονδρικά;

Πχ να το γυρίσω σε αέρα και νερό;

Και τι θερμοκρασιες να βάλω;

Σε ευχαριστώ πολυ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mechpanos said:

Ναι. Λίγο λες το 3 αλλά με αυτές τις παραδοχές, ναι.

Η αλήθεια είναι ότι η αντλία που έχω λοκαρει, έχει SCOP 3.76, σε δυσμενείς συνθήκες (επειδή θέλω να παίρνω το χείριστο σενάριο πάντα) δηλ θερμοκρασία περιβάλλοντος 2 βαθμούς και 60 βαθμούς νερά (σώματα γάρ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τωρα που την εχω κλεισει, ανα μιση ωρα περιπου ακουγονται τα νερα στα σωματα, το οποιο ειναι εκνευριστικο.

Ειναι φυσιολογικο αυτο και που ιφειλεται;

Ανοιξα το auto στις ρυθμισεις και ειναι -10 με 20 βαθμους αερα και 20 με 50 στα νερα.

Μηπως πρεπει να το κλεινω απο τον πινακα ρευματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GR77-S είπε

Αν υποθέσουμε ότι όλη η ποσότητα του νερού φτάνει στους 50 έχεις πάρει 4.7kwh θερμότητας. Δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρεσαι σε 2.2kw για 30 λεπτά που μας δίνει περίπου 1kwh ρεύματος οπότε έχεις cop 4.7 ή εννοείς ότι καις 2.2kwh ρεύματος οπότε το cop είναι το μισό... Και στις δύο περιπτώσεις συμφέρει η αντλία αλλά στη δεύτερη ίσως να χρήζει βελτίωσης 

Μιλάμε για το 2ο σενάριο, την κατανάλωση που δείχνει το χειριστήριο οταν ζητήσω μονο ζεστό νερό με την αντλία να ξεκινάει απο κλειστή. Δεν ξέρω πως αυτό θα μπορούσα να το βελτιώσω, η αντλία ειναι η κλασική LG thermaV και τώρα αρχίζω να την μαθαίνω.

10 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Μπορείς να μας πεις το boiler που έχεις τοποθετήσει;

Απο το τοπικό εργοστάσιο ΞΑΦΗΣ στην Κατερίνη. Είναι το κλασικό μπόιλερ τοίχου αλλα το φτιάχνει ειδικα με 3/4 παροχή, για το δικό μου ζήτησα να βάλει πολυουρεθάνη αντί για υαλοβάμβακα με καλά αποτελέσματα όπως έδειξε η θερμοκάμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να παραθέσω και εγώ τα δικά μου νούμερα για σήμερα...

Στο Περιστέρι σήμερα με μια μέση θερμοκρασία 8οC έκαψα 10kWh και πήρα 43kWh, COP 4,3 δηλαδη. 140 τετραγωνικά με Fancoil, θερμοκρασία νερών 30-32 και χώρου 22. Έχω και 160LT ηλιακό τριπλής στους 30οC σταθερά γιατί είναι συνδεδεμένος σαν σώμα...Συνεχίζει τα ON-OFF η ΜΙDEA ακόμα και σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά όσο δεν καίει πολύ είμαστε καλά...

Παρατηρησα ότι έχω περίπου ίδιο αριθμό ON-OFF ανά ώρα κατά μέσο όρο σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες που είχε ζέστη απλά τώρα το ΟΝ κρατάει περισσότερο ενώ το ΟFF λιγότερο. Όταν κάνει OFF στο συμπιεστή η MIDEA o κυκλοφορητής δεν σταματάει απλά μειώνει ταχύτητα... 

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lamprosts είπε

Να παραθέσω και εγώ τα δικά μου νούμερα για σήμερα...

Στο Περιστέρι σήμερα με μια μέση θερμοκρασία 8οC έκαψα 10kWh και πήρα 43kWh, COP 4,3 δηλαδη. 140 τετραγωνικά με Fancoil, θερμοκρασία νερών 30-32 και χώρου 22. Έχω και 160LT ηλιακό τριπλής στους 30οC σταθερά γιατί είναι συνδεδεμένος σαν σώμα...Συνεχίζει τα ON-OFF η ΜΙDEA ακόμα και σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά όσο δεν καίει πολύ είμαστε καλά...

Παρατηρησα ότι έχω περίπου ίδιο αριθμό ON-OFF ανά ώρα κατά μέσο όρο σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες που είχε ζέστη απλά τώρα το ΟΝ κρατάει περισσότερο ενώ το ΟFF λιγότερο. Όταν κάνει OFF στο συμπιεστή η MIDEA o κυκλοφορητής δεν σταματάει απλά μειώνει ταχύτητα... 

Μια χαρά είσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lamprosts είπε

Να παραθέσω και εγώ τα δικά μου νούμερα για σήμερα...

Στο Περιστέρι σήμερα με μια μέση θερμοκρασία 8οC έκαψα 10kWh και πήρα 43kWh, COP 4,3 δηλαδη. 140 τετραγωνικά με Fancoil, θερμοκρασία νερών 30-32 και χώρου 22. Έχω και 160LT ηλιακό τριπλής στους 30οC σταθερά γιατί είναι συνδεδεμένος σαν σώμα...Συνεχίζει τα ON-OFF η ΜΙDEA ακόμα και σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά όσο δεν καίει πολύ είμαστε καλά...

Παρατηρησα ότι έχω περίπου ίδιο αριθμό ON-OFF ανά ώρα κατά μέσο όρο σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες που είχε ζέστη απλά τώρα το ΟΝ κρατάει περισσότερο ενώ το ΟFF λιγότερο. Όταν κάνει OFF στο συμπιεστή η MIDEA o κυκλοφορητής δεν σταματάει απλά μειώνει ταχύτητα... 

 καλημέρα,ίδια συμπεριφορά και η δική μου.κανει ον οφ απλά κλειστή μένει 10-15 λεπτά και δουλεύει 30-35.Τα νερά στην αντιστάθμιση με αυτές τις θερμοκρασίες 7-8 βαθμούς είναι στους 30ο.Θα το ανεβάσω λίγο σήμερα για δοκιμή.

στη μέρα που φτάνει 13-15 η εξωτερική τα νερά ειναι στους 29.

Καταναλώσεις 24ωρο 10/01/24   8.1kwh

θερμοκρασία εσωτερική 22 σαλόνι  21.5 δωμάτια στον πάνω όροφο 

21 το υπνοδωμάτιο του κάτω ορόφου 

Πώς υπολογίζεις το cop?? έχει ρύθμιση το χειριστήριο σου ;

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν η Hitachi Yutaki υπολογίζει κάπου την θερμότητα που αντλεί; 

Εντελώς μπακαλιστικα είχα κατανάλωση 8kwh ρεύματος από 8 το βράδυ έως 8 το πρωί. Βλέπω μέση θερμοκρασία για την περιοχή μου τη νύχτα ήταν 7 βαθμοί και μέσα έχω 22 επομένως ΔΤ 15. Από μελέτη θέρμανσης έχω 8kw απώλειες για εσωτερική 20 και εξωτερική 0. Αν κάνω αναγωγή στο πραγματικό ΔΤ 15 είχα απώλειες 6kw επομένως στο 12ωρο έπρεπε να δώσω στο χώρο 72 kWh. Επειδή έχασε λίγη θερμοκρασία θα υπολογίσω 60kwh. Επομένως είχα cop 60/8= 7.5

Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Γνωρίζει κανείς αν η Hitachi Yutaki υπολογίζει κάπου την θερμότητα που αντλεί; 

Εντελώς μπακαλιστικα είχα κατανάλωση 8kwh ρεύματος από 8 το βράδυ έως 8 το πρωί. Βλέπω μέση θερμοκρασία για την περιοχή μου τη νύχτα ήταν 7 βαθμοί και μέσα έχω 22 επομένως ΔΤ 15. Από μελέτη θέρμανσης έχω 8kw απώλειες για εσωτερική 20 και εξωτερική 0. Αν κάνω αναγωγή στο πραγματικό ΔΤ 15 είχα απώλειες 6kw επομένως στο 12ωρο έπρεπε να δώσω στο χώρο 72 kWh. Επειδή έχασε λίγη θερμοκρασία θα υπολογίσω 60kwh. Επομένως είχα cop 60/8= 7.5

Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Η μελέτη θερμικών απωλειών βγάζει τιμές για τις χαμηλές θερμοκρασίες της περιοχής σου. Λογικά θα είχες 3-3.5KW απώλειες. Πολλές παραδοχές,.δεν θα βγάλεις cop με αξιόπιστο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostas_22 είπε

 καλημέρα,ίδια συμπεριφορά και η δική μου.κανει ον οφ απλά κλειστή μένει 10-15 λεπτά και δουλεύει 30-35.Τα νερά στην αντιστάθμιση με αυτές τις θερμοκρασίες 7-8 βαθμούς είναι στους 30ο.Θα το ανεβάσω λίγο σήμερα για δοκιμή.

στη μέρα που φτάνει 13-15 η εξωτερική τα νερά ειναι στους 29.

Καταναλώσεις 24ωρο 10/01/24   8.1kwh

θερμοκρασία εσωτερική 22 σαλόνι  21.5 δωμάτια στον πάνω όροφο 

21 το υπνοδωμάτιο του κάτω ορόφου 

Πώς υπολογίζεις το cop?? έχει ρύθμιση το χειριστήριο σου ;

καλα πως γινεται να εχετε τοσες μικρες καταναλωσεις? και γω μεσα σε μιση μερα να εχει ξεπερασει τις 18..?? Με 10αρα μονωση .. και κουφωματα 3πλης ενεργειας με σημερινες θερμοκρασιες απο 0 που ειχε νωρις το πρωι εως 8 βαθμους που εχει τωρα το απογευμα??

Τι κανω τοσο λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ALXIOA said:

Τι κανω τοσο λαθος??

Αν παρατηρήσεις ολοι λενε τι έχουν χωρις τα ουσιαστικά. Εσυ εχεις σωματα καλοριφέρ η φανκοιλ;  τι θερμοκρασία νερου ζητάς; ποσο θερμοκρασία χωρου εχεις ; σε ποια περιοχη μένεις;  τπτ δε κανεις  τοσο λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωματα.. Πελλα.. Την γνησια Μακεδονια..

Στην λειτουργία θέρμανσης επιθυμητή θερμοκρασία 29-37
-Στην αυτόματη λειτουργία, Εξωτερική θερμοκρασία -8 έως 20 και νερά έχω βάλει στους -8 εξωτερική να είναι 37 και στους 20 εξωτερική να είναι 29.

-αποδοση λειτουργίας αντλίας στο 65%,
ΔΤ στο 5, και ρυθμός νερών στο 15 litre/per minute και επιλογή στην βέλτιστη λειτουργία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Εσύ είσαι στην Πέλλα,εγώ είμαι στην Πάτρα,εσύ δουλεύεις με σώματα πάνελ εγώ με fcu .Δεν είναι παράλογο να καις περισσότερο.

Κι εγώ έχω 10αρα μόνωση περιμετρικά και 15 στο δώμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...