Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ALXIOA said:

Όχι Για πες το.... Βρώμα η δουλειά??

εαν η παραγωμενη θερμότητα ειναι διπλάσια των kwh που έκαψες είσαι οκ - ας πούμε.

σιγουρεψου οτι βλεπεις τα σωστα νουμερα κ δεν εχει μεσα κ τα ζεστα νερα χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

εαν η παραγωμενη θερμότητα ειναι διπλάσια των kwh που έκαψες είσαι οκ - ας πούμε.

σιγουρεψου οτι βλεπεις τα σωστα νουμερα κ δεν εχει μεσα κ τα ζεστα νερα χρήσης

Σωστά μιλάς.  24 θέρμανση 34 παραγωγή θερμότητας..μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Εγω ειμαι στα 4.2 μεχρι τις 20.00 που το δα αλλα κανω συνέχεια δοκιμες κ ανεβοκατεβαζω τις ρυθμίσεις 

  Απόκρυψη περιεχομένων

SmartSelect_20240109_223647_Gallery.jpg.56a0844bba8d21426f9e5f285a577a8c.jpg

 

nice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sndev είπε

Εγω ειμαι στα 4.2 μεχρι τις 20.00 που το δα αλλα κανω συνέχεια δοκιμες κ ανεβοκατεβαζω τις ρυθμίσεις 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

SmartSelect_20240109_223647_Gallery.jpg.56a0844bba8d21426f9e5f285a577a8c.jpg

 

Γύρω στο 4.5-5 cop; Τόσο χαμηλά νούμερα βγάζουν οι αντλίες θερμότητας στους 7C;

Το asyg24kmta έχει cop 7 στους 7C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γύρω στο 4.5-5 cop; Τόσο χαμηλά νούμερα βγάζουν οι αντλίες θερμότητας στους 7C;

Το asyg24kmta έχει cop 7 στους 7C.

πιστεύω χάνουν αρκετά για το ζεστό νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, liakjim said:

Γύρω στο 4.5-5 cop; Τόσο χαμηλά νούμερα βγάζουν οι αντλίες θερμότητας στους 7C;

Το asyg24kmta έχει cop 7 στους 7C.

Τη παραγόμενη θερμότητας την γραφει το τηλεκοντρόλ της μονάδας κ υπολόγισες το cop? 

 

1 minute ago, korakios said:

πιστεύω χάνουν αρκετά για το ζεστό νερό

Οχι οχι ειναι χωρις ζεστο νερο χρήσης αυτα τα νούμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Το απόγευμα θα το μελετησω εριξα ομως μια γρηγορη ματιά 

Σε τξ βάθος χρόνου οι μετρήσεις;  1 ωρας πχ; προηγούμενα ο χώρος ειχε θερμανθεί επαρκώς ηταν κρύος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sndev είπε

Το απόγευμα θα το μελετησω εριξα ομως μια γρηγορη ματιά 

Σε τξ βάθος χρόνου οι μετρήσεις;  1 ωρας πχ; προηγούμενα ο χώρος ειχε θερμανθεί επαρκώς ηταν κρύος; 

Αναμενόμενα πρέπει να είναι τελικά. Βλέπω ότι έχει το διπλάσιο φορτίο η αντλία. Το asyg24kmta έχει 5.8-6 cop στα 2.5KW.

Συγγνώμη για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sndev είπε

μωρε μια χαρα συμφερει αν γινει σωστα αλλα δεν θα γινει σωστά γτ δε ξέρουν. δεν ειναι απλα τραβα μια σωληνα..

φυσικα δεν ειναι δουλεία μας , το αφήνω αυτο εδώ αν Θέλει να το δει κανείς 

Πρακτικά αν εχεις σωστές σωλήνες κ σωστη σερπαντίνα είσαι κομπλέ με την αντλία αλλα σιγα μην εχεις κ σιγα μη μελετησεις εσυ για να κάνεις υποδείξεις στον "ειδικο" 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

εμενα τα χουν κάνει σα το κολο τους κ πιστεύω σε ολους κ λογο οτι δεν μπορεί να στειλει ολη τη παροχη λογο σωληνώσεων κ σερπαντίνας θελω 1 ωρα να κοπει θερμανση να παει τα νερα σε 120αρι στους 55. κ οσο δεν μπορεί να στείλει καίει κ καταναλώνει. το βασικο ειναι οτι κοβει η θερμανση ετσι ομως κ οκ αν εισαι σε κρυα περιοχή ειναι σοβαρό θέμα

αν ηταν σωστά αν ηθελε 10 λεπτα θα καίγε τπτ αναλογικα γτ θα έφτανε αμέσως στο επιθυμητό 

αν θελω 1 ωρα απο αντλια για 55 βαθμους καίει 4,5 kw κ για τη δίκη μου τοποθέτηση το αντίστοιχο με αντισταση για  55 βαθμους γινεται σε  45λεπτα με 3,5 kw περιπου (τυχαια νούμερα)

Καλό ειναι να αλλάξεις το boiler, πρόσφατα έφτιαξα 2 συστήματα με αντλία, ενα για εμένα και ενα για πελάτη, μπήκε ειδικό boiler 120λιτρα με παροχή 3/4 απο τοπικό κατασκευαστή μετά απο συμβουλή του υδραυλικού και δουλεύει μια χαρά. Απο 16C σε 50C το ανεβάζει σε μισή ώρα και κατανάλωση 2,2kw ,όταν το παλιό 80ρι με αντίσταση 4kw ήθελε 40λεπτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Αναμενόμενα πρέπει να είναι τελικά. Βλέπω ότι έχει το διπλάσιο φορτίο η αντλία. Το asyg24kmta έχει 5.8-6 cop στα 2.5KW.

Συγγνώμη για το offtopic.

δεν είναι τόσο offtopic , 

αν κοιτάει κάποιος κ ψάχνετε κ εχει ενα σπιτι 60 - 65 τμ πχ κ δει οτι με 2000 κανε σοβαρή δουλεία θερμανσης κ εχει κ ψύξη  παίρνει ιδέες

btw όσο το googlara βλέπω scop του asyg24kmta ειναι 4.18.  οι αντλιες γενικά ειναι πάνω κάτω εκεί 4.2-4.5 στα χαρτια

τωρα στη πράξη ειναι αλλιώς τα πράγματά.. Εμένα ωρες ωρες βαράει κατι 8 9 10 αλλά ειναι πλασματικά γτ κάποιες αλλες στιγμές πεφτει στα 3 3,5 οποτε προσπαθώ να το μετράω  και να βγάζω συμπέρασμα σε βάθος 7ημερου συνεχούς λειτουργίας οπου εχει ζεσταθεί και ο χώρος κ εχει μπει σε μια ηρεμία η αντλία. Ακομα κ σε 24ωρο σε μεγάλα σπιτια κ κρυα διαφέρει.

χθες τελικό 3.9 cop στο 24ωρο. (μεχρι το μεσημέρι είχαμε άνοιξη Μέτα μηκε Χειμωνάς ) Σήμερα 00.00 εως 12.00 που ταν 5-6-7 βαθμοί εξωτερικοί σε όλο το 12ωρο 4,2 cop. ( Μεγαλύτερο με χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά ηρέμησε η αντλία καθώς ζεστάθηκαν σχετικά οι χώροι) 

 

2 hours ago, lary7 said:

Καλό ειναι να αλλάξεις το boiler, πρόσφατα έφτιαξα 2 συστήματα με αντλία, ενα για εμένα και ενα για πελάτη, μπήκε ειδικό boiler 120λιτρα με παροχή 3/4 απο τοπικό κατασκευαστή μετά απο συμβουλή του υδραυλικού και δουλεύει μια χαρά. Απο 16C σε 50C το ανεβάζει σε μισή ώρα και κατανάλωση 2,2kw ,όταν το παλιό 80ρι με αντίσταση 4kw ήθελε 40λεπτά .

φιλε μου έχεις δίκιο με αυτα που βλεπω στο ίντερνετ από εγκαταστάσεις το έχω σκεφτεί οτι τελικά και αυτο φταίει  αλλά είμαι σε μια κατάσταση που μέχρι πριν 3ς μήνες ήθελα να την ξηλώσω όλη γτ δε ζεσταινόμουν. το καλοκαίρι πρέπει να ασχοληθώ με τον "δροσισμό" οπού περισυ ήταν οτι χειρότερο εχω δει απο μηχάνημα κ να ψαχτω για νεο ηλιακό 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lary7 said:

Καλό ειναι να αλλάξεις το boiler, πρόσφατα έφτιαξα 2 συστήματα με αντλία, ενα για εμένα και ενα για πελάτη, μπήκε ειδικό boiler 120λιτρα με παροχή 3/4 απο τοπικό κατασκευαστή μετά απο συμβουλή του υδραυλικού και δουλεύει μια χαρά. Απο 16C σε 50C το ανεβάζει σε μισή ώρα και κατανάλωση 2,2kw ,όταν το παλιό 80ρι με αντίσταση 4kw ήθελε 40λεπτά .

Μπορείς να μας πεις το boiler που έχεις τοποθετήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mechpanos είπε

Χαχαχαχα... Πες ότι Q είναι οι απωλειές σου, k είναι ο συντελεστής μετάδοσης θερμότητας ο οποίος παραμένει σταθερός, και ΔΤ είναι η διαφορά θερμοκρασίας! Οι απώλειες, μεταβάλλονται συνεχώς αναλογικά με την διαφορά  (εσωτερικής - εξωτερική) θερμοκρασίας. Άρα: Διπλάσια η μέση διαφορά, διπλάσιες οι μέσες απώλειες, άρα διπλάσιο το ποσό ενέργειας που θα καταναλώσει η αντλία για να τις αναπληρώσει.

Ρε μεταφορά θερμότητας με 6 πέρασα, τί με βάζετε και κάνω!!!

Λοιπόν πρέπει να σκεφτείς επίσης την εξαναγκασμένη συναγωγή λόγω του διαολεμενου αέρα που έχουμε και την μεγαλύτερη απώλεια λόγω ακτινοβολίας - εξαιτίας του μεγαλύτερου ΔΤ. Τέλος η μεταβολή της υγρασίας επηρεάζει το k. 

Εγώ πέρασα τα φαινόμενα μεταφοράς θερμότητας με 8 αλλά στουρνάρι έχω μείνει. Καλά που υπάρχουν κάτι καλά παιδιά μηχανολόγοι που τα ρίχνουν στο λογισμικό και πετάει τα νούμερα στο πι και φι. 😄

19 ώρες πριν, sndev είπε

Δε ξερω απο αυτα αλλα κρίνοντας απο τα δικα μου χαλια ναι. Απλα ο 200αρης εχει ουτως η άλλος μεγαλη σερπαμτινα οποτε μονο σωληνα απο την αντλια πρεπει να ειναι χοντρη για να στέλνει αβιαστα μεγάλη ποσοτητα νερού κ να κυκλοφορεί

Όχι. Η σερπαντίνα μέσα στο δοχείο πρέπει να είναι της απαιτούμενης διατομής. Δεν μπορώ να πάρω ένα δοχείο με κλασσική σερπαντίνα για λέβητα πετρελαίου και να του βάλω αντλία, ακόμη και αν είχε άπειρο μήκος. Η μεγαλύτερη διατομή αυξάνει την επιφάνεια εναλλαγής - κρίσιμο για την χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής της αντλίας - και μειώνει την πτώση πίεσης, που είναι ακόμη πιο κρίσιμο για την λειτουργία της αντλίας. 

6 ώρες πριν, lary7 είπε

Καλό ειναι να αλλάξεις το boiler, πρόσφατα έφτιαξα 2 συστήματα με αντλία, ενα για εμένα και ενα για πελάτη, μπήκε ειδικό boiler 120λιτρα με παροχή 3/4 απο τοπικό κατασκευαστή μετά απο συμβουλή του υδραυλικού και δουλεύει μια χαρά. Απο 16C σε 50C το ανεβάζει σε μισή ώρα και κατανάλωση 2,2kw ,όταν το παλιό 80ρι με αντίσταση 4kw ήθελε 40λεπτά .

Αν υποθέσουμε ότι όλη η ποσότητα του νερού φτάνει στους 50 έχεις πάρει 4.7kwh θερμότητας. Δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρεσαι σε 2.2kw για 30 λεπτά που μας δίνει περίπου 1kwh ρεύματος οπότε έχεις cop 4.7 ή εννοείς ότι καις 2.2kwh ρεύματος οπότε το cop είναι το μισό... Και στις δύο περιπτώσεις συμφέρει η αντλία αλλά στη δεύτερη ίσως να χρήζει βελτίωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, λιγο να σας πρήξω αν και δεν εχω αντλία ακόμη.

Υποθέτουμε πως καταναλώνω 5000kwh θέρμανσης τη σαιζόν (σύμφωνα με σμαρτ χειριστήριο του λέβητα υγραερίου που εχω).

Με τις διάφορες πράξεις, που κάνω, καταλήγω στα λίτρα υγραερίου (που συμφωνουν σχεδον τέλεια με το μπακαλικο μέτρημα στάθμης δεξαμενής, απ'το αναλογο οργανο).

Στο θεμα της Α/Θ τώρα. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, εάν πάρω πχ μια αντλία με SCOP 3 (υποθετικό, γιατι η θερμοκρασια περιβάλλοντος δεν ειναι ιδια ολο το χειμώνα, αλλα θεωρήσουμε το SCOP πάντα 3) αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστώ 5000kwh Θερμανσης / SCOP 3 = 1666.66 kwh ρεύματος, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Παίδες, λιγο να σας πρήξω αν και δεν εχω αντλία ακόμη.

Υποθέτουμε πως καταναλώνω 5000kwh θέρμανσης τη σαιζόν (σύμφωνα με σμαρτ χειριστήριο του λέβητα υγραερίου που εχω).

Με τις διάφορες πράξεις, που κάνω, καταλήγω στα λίτρα υγραερίου (που συμφωνουν σχεδον τέλεια με το μπακαλικο μέτρημα στάθμης δεξαμενής, απ'το αναλογο οργανο).

Στο θεμα της Α/Θ τώρα. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, εάν πάρω πχ μια αντλία με SCOP 3 (υποθετικό, γιατι η θερμοκρασια περιβάλλοντος δεν ειναι ιδια ολο το χειμώνα, αλλα θεωρήσουμε το SCOP πάντα 3) αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστώ 5000kwh Θερμανσης / SCOP 3 = 1666.66 kwh ρεύματος, σωστά ;

Ναι. Λίγο λες το 3 αλλά με αυτές τις παραδοχές, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...