Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sndev είπε

Δε ξερω απο αυτά.. κ δε κατάλαβαινω κιόλας :lol:

Χαχαχαχα... Πες ότι Q είναι οι απωλειές σου, k είναι ο συντελεστής μετάδοσης θερμότητας ο οποίος παραμένει σταθερός, και ΔΤ είναι η διαφορά θερμοκρασίας! Οι απώλειες, μεταβάλλονται συνεχώς αναλογικά με την διαφορά  (εσωτερικής - εξωτερική) θερμοκρασίας. Άρα: Διπλάσια η μέση διαφορά, διπλάσιες οι μέσες απώλειες, άρα διπλάσιο το ποσό ενέργειας που θα καταναλώσει η αντλία για να τις αναπληρώσει.

Ρε μεταφορά θερμότητας με 6 πέρασα, τί με βάζετε και κάνω!!!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 minutes ago, doomnx said:

Πείτε ρε κανα COP τώρα με τα κρύα

Εγω ειμαι στα 4.2 μεχρι τις 20.00 που το δα αλλα κανω συνέχεια δοκιμες κ ανεβοκατεβαζω τις ρυθμίσεις 

Spoiler

SmartSelect_20240109_223647_Gallery.jpg.56a0844bba8d21426f9e5f285a577a8c.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

για γραψτε σημερινες καταναλωσεις τωρα που κρυωσε ο καιρος :D

εμενα εχεις ρουφηξει τα κερατα της αλλα απο το πρωι παιζω με τις ρυθμισεις κ επιτελους καταλαβα γτ πειραζουμε το ΔΤ

απο τις 00.00 ειμαι στις 13 kwh κ το σπίτι 22,6 θερμοκρασια

26 έκαψε μέχρι τώρα. Τι άλλαξες? Για πες να το δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Aurumnus said:

Οπότε, αν κατάλαβα καλά, αν εγώ θέλω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα 200lt που να λειτουργεί και με αντλία θερμότητας, θα πρέπει το μπόιλερ να είναι τριπλής ενέργειας με εσωτερική σερπαντίνα 24 μέτρων, διατομής 3/4" της ίντσας, και η σωλήνα παροχής νερού της σερπαντίνας του εσωτερικού κυκλώματος, από την αντλία θερμότητας στο σπίτι μέχρι την ταράτσα, θα πρέπει να είναι και αυτή 3/4" της ίντσας;

Δε ξερω απο αυτα αλλα κρίνοντας απο τα δικα μου χαλια ναι. Απλα ο 200αρης εχει ουτως η άλλος μεγαλη σερπαμτινα οποτε μονο σωληνα απο την αντλια πρεπει να ειναι χοντρη για να στέλνει αβιαστα μεγάλη ποσοτητα νερού κ να κυκλοφορεί

Just now, ALXIOA said:

26 έκαψε μέχρι τώρα. Τι άλλαξες? Για πες να το δοκιμάσω?

Προσπαθω απο το πρωι να καταλαβω το δτ πως το κανει manipulate η αντλια. Εχω συμπερανει οτι αυτο ρυθμιζει κ τον κυκλοφορητη

Οποτε τι εκμεταλευτικα.

Ειχε δτ5.Ζητουσα 32 νερα. αυτο εβγαζε 35 νερα κ γυρνούσε 30. Σαν να μην μπορουσε να στείλει μεγαλη ποσότητα ζεστου κ κρυωνε στη πορεια.

Εβαλα δτ 4 κ ζηταω 33 νερα. Αυτο τωρα βγάζει 34 στέλνει περισσοτερη ποσότητα νερων αρα κ ζεστης φαινετε κ απο τα εισερχόμενα πηγαν 30.5- 31 στην επιστροφη 

Η κατανάλωση εμεινε ιδια κ αυξηθηκε η θερμοκρασία στο σπίτι κατα 0.3

Τωρα τι να πειράξεις.. εγω τα χω on the fly τα δεδομενα κ επεμβαινω αμεσα δε συμαινει οτι λειτουργουν τα ιδια κ σε εσένα ουτε ιδιες αποστασεις σωληνώσεων έχουμε ουτε ιδιες απώλειες. Σε καποιον αλλον μπορει να νομιζει οτι ζεστάθηκε το σπιτι κ να κανει οφφ.. η να έχει αυξημένη κατανάλωση. Δυστηχως.. ο κάθε  ενας ειναι ιδιαίτερος γιαυτο θέλει ειδικους να ασχολούνται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ALXIOA said:

Ποιο ειδικούς από εδώ μέσα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω...

Ασε τι εκαψε δες κ ποσο παρήγαγε,  βγαλε το cop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα τώρα με τα πρώτα σοβαρά κρύα να μην κάνουμε ρυθμίσεις και δοκιμές, πέρα από την καμπύλη αντιστάθμισης. Ζεσταινόμαστε περισσότερο από εκεί που θέλουμε; Κατεβάζουμε λίγο την καμπύλη στις χαμηλές θερμοκρασίες. Κρυώνουμε; Την ανεβάζουμε. Ειναι εκεί που θέλουμε σταθερά, εκεί που μας την είχε και στις πιο ζεστές μέρες; Τέλεια δεν κάνουμε τίποτα!!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sndev είπε

Ασε τι εκαψε δες κ ποσο παρήγαγε,  βγαλε το cop

Θύμησε μου πως θα το βγάλω αυτό?

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Θα έλεγα τώρα με τα πρώτα σοβαρά κρύα να μην κάνουμε ρυθμίσεις και δοκιμές, πέρα από την καμπύλη αντιστάθμισης. Ζεσταινόμαστε περισσότερο από εκεί που θέλουμε; Κατεβάζουμε λίγο την καμπύλη στις χαμηλές θερμοκρασίες. Κρυώνουμε; Την ανεβάζουμε. Ειναι εκεί που θέλουμε σταθερά, εκεί που μας την είχε και στις πιο ζεστές μέρες; Τέλεια δεν κάνουμε τίποτα!!

Μόνο την καμπύλη λες? Χωρίς να πειράξουμε τα νερά??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, mechpanos said:

Θα έλεγα τώρα με τα πρώτα σοβαρά κρύα να μην κάνουμε ρυθμίσεις και δοκιμές,

μα τωρα ζοριζεται.. ειμαι ετοιμος να βαλω μπουφαν να ανέβω ταράτσα :D

9 minutes ago, ALXIOA said:

Θύμησε μου πως θα το βγάλω αυτό?

δες ποση παραγόμενη θερμότητά λεει οτι εβγαλε ( μη με ρωτησεις που δε την ξερω την αντλια σου)  κ διαίρεσε το με τις kwh που έκαψε στη θερμανση (χωρίς τα ζνχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

μα τωρα ζοριζεται.. ειμαι ετοιμος να βαλω μπουφαν να ανέβω ταράτσα :D

δες ποση παραγόμενη θερμότητά λεει οτι εβγαλε ( μη με ρωτησεις που δε την ξερω την αντλια σου)  κ διαίρεσε το με τις kwh που έκαψε στη θερμανση (χωρίς τα ζνχ)

Lg έχω βρε . Ίδια έχουμε... Δεν θυμάσαι??😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ALXIOA said:

Δεν θυμάσαι??😁😁😁

μα επειδή θυμάμαι στο λέω με μπερδεύεις με άλλον :)

Just now, ALXIOA said:

Παραγωγή θερμότητας σήμερα έως τωρα.. 34.1 και ισχύς 30.6 κw..🤔🤔🤔

θα σε στεναχωρήσω αμα σου πω τι σκευτικα κ δε το θελω.. μολις νικησατε στο μπασκετ κ τη Τετάρτη εχει παο οσφπ 

μολις καλοκαιριάσει θα σου πω τι εννοώ,  για την ωρα μη πειραξεις τπτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

μα επειδή θυμάμαι στο λέω με μπερδεύεις με άλλον :)

θα σε στεναχωρήσω αμα σου πω τι σκευτικα κ δε το θελω.. μολις νικησατε στο μπασκετ κ τη Τετάρτη εχει παο οσφπ 

μολις καλοκαιριάσει θα σου πω τι εννοώ,  για την ωρα μη πειραξεις τπτ :P

Όχι Για πες το.... Βρώμα η δουλειά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...