Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Απο μετρήσεις μου για τη δικη μου πραγματικότητα ποιο πολυ συμφερει η αντίσταση θερμοσυφωνα 

Και για να με safe εβαλα αυτοματισμο στους Χ βαθμούς νερου να κλεινει ωστε να μην εχω το νου μου

Εκει παει το μυαλο μου. Για αυτο ο υδραυλικος μου προχτες που του ειπα να μου τραβηξει δυο σωληνες θερμανσης στον ηλιακο, μου ειπε οτι με 2 μηχανολογους που μιλησε, του ειπαν οτι δεν συμφερει να ζεσταινεις νερος με την αντλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, andreaspA said:

μου ειπε οτι με 2 μηχανολογους που μιλησε, του ειπαν οτι δεν συμφερει να ζεσταινεις νερος με την αντλια.

μωρε μια χαρα συμφερει αν γινει σωστα αλλα δεν θα γινει σωστά γτ δε ξέρουν. δεν ειναι απλα τραβα μια σωληνα..

φυσικα δεν ειναι δουλεία μας , το αφήνω αυτο εδώ αν Θέλει να το δει κανείς 

Πρακτικά αν εχεις σωστές σωλήνες κ σωστη σερπαντίνα είσαι κομπλέ με την αντλία αλλα σιγα μην εχεις κ σιγα μη μελετησεις εσυ για να κάνεις υποδείξεις στον "ειδικο" 

Spoiler

 

εμενα τα χουν κάνει σα το κολο τους κ πιστεύω σε ολους κ λογο οτι δεν μπορεί να στειλει ολη τη παροχη λογο σωληνώσεων κ σερπαντίνας θελω 1 ωρα να κοπει θερμανση να παει τα νερα σε 120αρι στους 55. κ οσο δεν μπορεί να στείλει καίει κ καταναλώνει. το βασικο ειναι οτι κοβει η θερμανση ετσι ομως κ οκ αν εισαι σε κρυα περιοχή ειναι σοβαρό θέμα

αν ηταν σωστά αν ηθελε 10 λεπτα θα καίγε τπτ αναλογικα γτ θα έφτανε αμέσως στο επιθυμητό 

αν θελω 1 ωρα απο αντλια για 55 βαθμους καίει 4,5 kw κ για τη δίκη μου τοποθέτηση το αντίστοιχο με αντισταση για  55 βαθμους γινεται σε  45λεπτα με 3,5 kw περιπου (τυχαια νούμερα)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

και στο πατρικο της οταν ηταν μικρη ειχε μαθει με ταχυθερμαντηρα στην κουζινα που και παλι εβγαζε συνεχεια ζεστο νερο.

Πού είναι οι παλιές εποχές με ΠΑΣΟΚ ρε, που ανάβαμε και καλοριφέρ και κλιματιστικό ταυτόχρονα γιατί μπορούσαμε!!! :)

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σιγουρα συμφερει να γκαζωσει η αντλια θερμοτητας για να ζεστανει το ΖΝΧ, απο οτι η αντισταση του ηλιακου ?

Από προσωπική εμπειρία, εξαρτάται την εγκατάσταση, την διάταξη και το πόσοι θα χρησιμοποιήσουν το νερό. Πχ σε εμένα είναι κάθετο το δοχείο του ηλιακού, η σερπατίνα σε όλο το ύψος και η αντίσταση πάνω.

Αν βάλω αντλία, θα μου ζεστάνει 200λιτρα νερό. Αν είναι να το χρησιμοποιήσουμε όλο και άμεσα, οκ. Αν είναι για 1 άτομο, συμφέρει καλύτερα να κάψω αντίσταση να ζεστάνει το πάνω πάνω την ώρα που το θέλω, παρά όλο το δοχείο με την αντλία. Επίσης αν είναι να μην χρησιμοποιηθεί άμεσα ή τις επόμενες ώρες, δεν λέει, γιατί επειδή είναι έξω στο κρύο, παγώνει και πετάς τζάμπα ενέργεια. Καλύτερα μπόιλερ βεβιασμένης όποιος μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev , @andreaspA 

Δεν νομίζω ότι μπορεί ποτέ να συμφέρει να ζεστάνεις νερό με αντιστάσεις vs αντλία θερμότητας. Μιλάμε για την ίδια ποσότητα νερού στο ίδιο δοχείο ( αν έχω ένα μικρό boiler στο πατάρι που περιέχει 60 λίτρα νερού είναι άλλη συζήτηση) . Οικονομικά συμφέρει σίγουρα, από άποψη ευκολίας χρήσης μπορεί και όχι (εξαιτίας του ότι η αντλία κόβει την θέρμανση του χώρου για το ΖΝΧ)

@mechpanos

Νομίζω ότι ειδικά με κάθετο δοχείο η αντλία θα ζεστάνει μια λίγο μεγαλύτερη ποσότητα από ότι η αντίσταση. Δεν θα έχεις πχ 30 λίτρα στους 60 βαθμούς αλλά θα έχεις 70 λίτρα στους 45 όποτε θα το αριαωσεις με λιγότερο κρύο - τυχαία νούμερα. 

Ο ηλιακός σου είναι εξαναγκασμένης κυκλοφορίας; θυμάμαι όταν συζητούσα με κάποιον προμηθευτή για την αθ μου είχε πει ότι εκ πείρας θα δεχόταν μόνο σύνδεση σε κάθετο δοχείο. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Ταχυθερμαντήρες παιδιά! Φρέσκο, τρεχούμενο, ζεστό νερό! Είτε ηλεκτρικοί είτε αερίου! Μη χρησιμοποιείτε μπαγιάτικο νερό που κρυώνει μόνο του σε ένα καζάνι και μπορεί να αναπτύσει μικρόβια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καζάνι είναι φτιαγμένο για αντλία μια χαρά δουλευει  με μια καλή διατομή στην σωλήνα από φ20 και πανω . Εμένα σε 15 λεπτά 50 βαθμους  160 λίτρα στην ταράτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, iordanis78 said:

Αν το καζάνι είναι φτιαγμένο για αντλία μια χαρά δουλευει  με μια καλή διατομή στην σωλήνα από φ20 και πανω . Εμένα σε 15 λεπτά 50 βαθμους  160 λίτρα στην ταράτσα

αυτο ακριβως ειπα! αλλά μάλλον δε γινομαι κατανοητος όπως τα γράφω έτσι

μεγαλη διατομη σωληνα κ μεγαλη σερμπαντινα , ο 120αρης μπορει πχ να μην αρκουσε

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Νομίζω ότι ειδικά με κάθετο δοχείο η αντλία θα ζεστάνει μια λίγο μεγαλύτερη ποσότητα από ότι η αντίσταση. Δεν θα έχεις πχ 30 λίτρα στους 60 βαθμούς αλλά θα έχεις 70 λίτρα στους 45 όποτε θα το αριαωσεις με λιγότερο κρύο - τυχαία νούμερα. 

Ο ηλιακός σου είναι εξαναγκασμένης κυκλοφορίας; θυμάμαι όταν συζητούσα με κάποιον προμηθευτή για την αθ μου είχε πει ότι εκ πείρας θα δεχόταν μόνο σύνδεση σε κάθετο δοχείο. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο....

Γενικά ΝΑΙ η θέρμανση με αντλία, είναι καλύτερη από αντίσταση ενεργειακά. Με κάποιους αστερίσκους όμως, αυτούς που έβαλα πριν: Με δεδομένο ότι έχεις τον ηλιακό έξω, στο κρύο, ζεσταίνεις κάτι το οποίο μέσα σε μερικές ώρες χάνει την θερμοκρασία του. Πχ εμένα από το μεσημέρι, δεν κρατάει μέχρι το άλλο πρωί. Ειδικά όταν τραβήξει κάποιος ζεστό και μπει μέσα το παγωμένο που έρχεται, ρίχνει πολύ την θερμοκρασία. Αλλά αυτό γίνεται όπως και να 'χει!

Επίσης με την αντλία, ζεσταίνεις όλο τον όγκο. Αν ζεστάνεις με αντίσταση όλο αυτό τον όγκο, σίγουρα συμφέρει η αντλία. Αλλά όπως είναι σε εμένα, μπορώ να την κόψω όταν φτάσει στους 45, αλλά επειδή το αισθητήριο είναι δίπλα από την αντίσταση στην επάνω μεριά, ουσιαστικά έχει ζεστάνει μόνο το πάνω μέρος όχι όλο το δοχείο. Οπότε φτάνει για να κάνει ένας ένα γρήγορο ντους, χωρίς να ζεστάνει όλο τον όγκο του δοχείου. Εμένα αυτό γενικά με βολεύει, γιατί μου πάει ο ηλιακός ακόμα και σε μια συννεφιασμένη μέρα το νερό 37-38, ανάβω λίγο ένα τσακ την αντίσταση αν θέλω και είμαι κομπλέ....αλλά έχω βάλει την αντλία κάθε μεσημέρι να το ζεσταίνει όλο, για να έχουμε άφθονο νερό για όλους το απόγευμα, βολεύει... 

Δεν έχω εξαναγκασμένης...το σκεφτόμουν να βάλω αλλά πήγαινε +ένα 500ρι περίπου, να πάρω χωριά το boilet με το solar kit ανακυκλοφορίας και τα τζάμια ενώ με 1300 πήρα όλο τον ηλιακό με ειδικό boiler κάθετο για αντλία (τιμές 2021 όμως ε!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πολυ  λίγοι γνωρίζουν της αντλίες  ακόμα και η ίδιες εταιρείες ψάχνονται με διαφορά προβλήματα που παρουσιαζουν κατά διαστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για γραψτε σημερινες καταναλωσεις τωρα που κρυωσε ο καιρος :D

εμενα εχεις ρουφηξει τα κερατα της αλλα απο το πρωι παιζω με τις ρυθμισεις κ επιτελους καταλαβα γτ πειραζουμε το ΔΤ

απο τις 00.00 ειμαι στις 13 kwh κ το σπίτι 22,6 θερμοκρασια

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, sndev είπε

για γραψτε σημερινες καταναλωσεις τωρα που κρυωσε ο καιρος :D

εμενα εχεις ρουφηξει τα κερατα της αλλα απο το πρωι παιζω με τις ρυθμισεις κ επιτελους καταλαβα γτ πειραζουμε το ΔΤ

απο τις 00.00 ειμαι στις 13 kwh κ το σπίτι 22,6 θερμοκρασια

Δεν έχει πολύ νόημα έτσι ξερά... Άλλο εσύ, άλλο εγώ στον Πύργο, άλλο στην Αλεξανδρούπολη! Άλλο 80, άλλο 150, άλλο 250 τετραγωνικά... Άλλο με τυπική μόνωση, άλλο με θερμοπρόσοψη  κ.ο.κ.

Αλλά οκ μαζί με ενδεικτικές καταναλώσεις μπορούμε να πούμε και λοιπά στοιχεία ... 

Εμένα λοιπόν έως τώρα ~21kwh, για 22.3 θερμοκρασία, 2ορ. κτίσμα ~280τμ με θερμοπρόσοψη, στον Πύργο.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, mechpanos said:

Εμένα λοιπόν έως τώρα ~21kwh, για 22.3 θερμοκρασία, 2ορ. κτίσμα ~280τμ με θερμοπρόσοψη, στον Πύργο.

Ναι έχεις δικιο αλλα πανω κατω ξέρουμε ποσο καιγαμε χθες κ προχθες οποτε ενα ποσοστό διαφοροποιησης στην απότομη αλλαγη θερμοκρασίας μπορει να βγει σα γενικό συμπερασμα

Χοντρικά πχ εμεμα απο τα 7 στα 16 είναι πανω απο διπλασιο για διαφορα 7 βαθμών εξωτερικης κατω

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, mechpanos said:

Εμ, 22 - 16 = 6, 22-8 = 14...

Και τι μας λέει η μετάδοση θερμότητας;

Q = k*ΔT...

Πάνω από διπλάσιες απώλειες λοιπόν!!!

Δε ξερω απο αυτά.. κ δε κατάλαβαινω κιόλας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, sndev said:

Οπότε, αν κατάλαβα καλά, αν εγώ θέλω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα 200lt που να λειτουργεί και με αντλία θερμότητας, θα πρέπει το μπόιλερ να είναι τριπλής ενέργειας με εσωτερική σερπαντίνα 24 μέτρων, διατομής 3/4" της ίντσας, και η σωλήνα παροχής νερού της σερπαντίνας του εσωτερικού κυκλώματος, από την αντλία θερμότητας στο σπίτι μέχρι την ταράτσα, θα πρέπει να είναι και αυτή 3/4" της ίντσας;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...