Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, doomnx είπε

Είναι λέβητας πέλλετ 23 kW max, αλλά ενέργεια = ισχύς x χρόνος.

Η ενέργεια είναι 2.5 τσουβάλια x 15 κιλα x 4,9 kWh/kg x 0,8 βαθμός απόδοσης = 147 kWh

Αν ο υπολογισμός σου είναι σωστός, εχεις τεράστιες απώλειες. Μαλλον πρέπει να κοιτάξεις το θέμα της μόνωσης του σπιτιου. Για να καταλάβεις την διαφορά, εγω κρατάω 200τμ σπιτι σταθερα στους 22 βαθμούς και με ζεστά νερά χρήσης με 6 - 8 Κwh/μέρα

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Αν ο υπολογισμός σου είναι σωστός, εχεις τεράστιες απώλειες. Μαλλον πρέπει να κοιτάξεις το θέμα της μόνωσης του σπιτιου. Για να καταλάβεις την διαφορά, εγω κρατάω 200τμ σπιτι σταθερα στους 22 βαθμούς και με ζεστά νερά χρήσης με 6 - 8 Κwh/μέρα

Το είπα, είναι 150 τμ αμόνωτα, ξύλινα κουφώματα μονοί υαλοπίνακες και τα συναφή.

8 kWh τη μέρα στο ρολόι της ΔΕΗ εννοείς;

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, doomnx είπε

8 kWh τη μέρα στο ρολόι της ΔΕΗ εννοείς;

Ναι, δηλ. η αντλία του παράγει γύρω στις 35~40kwh κανονικά. 
Εσένα μια αντλία, θα σου τραβούσε γύρω στις 30~35kwh στο ρολόι, ημερησίως (147/4~4.5 με τις τρέχουσες συνθήκες),

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Έχουμε ξαναμιλήσει για την αντλία μου παλιότερα, αλλά επανέρχομαι μιας και κάτι δε μου πάει καλά. Θυμίζω ότι έχω μια Carrier 30AWH012HD. Από άποψη κατανάλωσης είμαι πάρα πολύ καλά, καθώς έβαλα το χειριστήριο της αντλία να δουλεύει ως θερμοστάτης, έβαλα πρόγραμμα (πχ τη νύχτα να είναι στους 21, το πρωί 21.5 και απόγευμα-βράδυ 22), επομένως η αντλία δουλεύει κυρίως απόγευμα και βράδυ και έχω κάτι καταναλώσεις 3-6KWh (μετρημένες με Shelly EM) και το σπίτι έχει μόνιμα 21.5-22 βαθμούς. 
Το θέμα είναι ότι τις ώρες που δουλεύει συνεχίζει να κάνει συχνά start-stop. Τοποθέτησα ένα μικρό buffer και έχει βελτιωθεί λίγο η κατάσταση, αλλά αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι η αντλία δεν έχει αισθητήριο στην εισαγωγή των νερών. Βλέπω από το shelly ότι ινβερτεράρει, αλλά πώς στο καλό συγκρίνει θερμοκρασίες για να το κάνει αυτό; Μήπως τελικά τα start stop οφείλονται στην έλλειψη του αισθητηρίου; Και άλλο μέλος του φόρουμ μου επιβεβαίωσε ότι ούτε η δικιά του έχει το συγκεκριμένο αισθητήριο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Το είπα, είναι 150 τμ αμόνωτα, ξύλινα κουφώματα μονοί υαλοπίνακες και τα συναφή.

8 kWh τη μέρα στο ρολόι της ΔΕΗ εννοείς;

Ναι. Και 8 φτάνει στα χοντρά κρύα. Σε νορμαλ συνθήκες είναι γύρω στα 6. Να διευκρινίσω βέβαια οτι η πρώτη μου επαφή απείχε πολύ απο αυτά τα νούμερα. Χρειάστηκε να βρω άτομο που ασχολήθηκε πολύ με την ρύθμιση της DAIKIN, αντικατέστησε αρκετά απο τα παλιά σώματα με fan coils, εβαλε παντού χαλκοσωλήνες κλπ. Και αυτά σε ενα σπίτι που είχε ήδη καλή μόνωση. Τα λεω για να μη νομίζει κανείς οτι η φάση είναι πετάω πάνω μια αντλία και εχω με το καλημέρα φτηνή θέρμανση. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, bpel86 είπε

συνεχίζει να κάνει συχνά start-stop

Πόσο συχνά;

Μου φαίνεται περίεργο, να μην έχει αισθητήριο νερών επιστροφής! Δεν έχει παράμετρο EWT? (Par. 003)??? Αυτό, βρήκα σε ένα manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια και απο εμενα.Κατοχος αντλιας atlantic 11kw μονοφασικη Atlantic Alfea Excellia AI 11 TRI Αντλία Θερμότητας 11kW Τριφασική 65°C Split σε συνδυασμο με ΦΒ στην στεγη και νετ μετεριγκ σπιτι 120 τμ μερικως μονομενο και θερμοκρασια 22,5 ο μετρητης της αντλιας διχνει ημερισια καταναλωση λιγο πανω απο 20kw.Πρωτος λογαργιασμος 202ευρω καθως δεν προλαβα να κανω καβα απο τα ΦΒ μιας και τα εγκατεστησα χειμωνα.Για μενα το παν ειναι οι γνωσεις του μηχανικου που θα την εγκαταστησει και δυστηχως λιγοι εχουν γνωσεις.Στους 2 μηνες που την δουλευω εχω να πω το εξης

1.επιπεδο θορυβου ελαχιστο.

2.ολα τα εξαρτηματα ειναι εξτρσ και σε τιμες τσιμπημενες.(εβαλα θερμομετρο εσωτερικα του σπιτιου στα 150 ευρω κα βασεις αντικραδασμικες αξιας 80 ευρω.

3.βρειτε τεχνικους που εχουν γνωση για το αντικειμενο.

4.απαιτηστε απο τον τεχνικο να σας κανει σωστη ενημερωση καθως και να την παρακολουθει μεχρι να καταληξει στης σωστες ρυθμισεις.Να αναφερω επισης οτι ειναι συνδεμενη με σωματα καλοριφερ

Εχω 21 πανελ για παραγωγη 10kw στην στεγη για νετ μετερινγκ και πιστευω πως θα με καλυπτουν αν κανω καβα το καλοκαιρι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πόσο συχνά;

Μου φαίνεται περίεργο, να μην έχει αισθητήριο νερών επιστροφής! Δεν έχει παράμετρο EWT? (Par. 003)??? Αυτό, βρήκα σε ένα manual.

Δουλεύει κανένα 10λεπτο και σταματάει για άλλο τόσο και πάλι από την αρχή. Η παράμετρος 3 που λες από ότι διαβάζω είναι κωδικός σφάλματος της ewt. Στην παράμετρο 137 που είναι η τιμή της est έχω μόνιμα -34. Είχα ανοίξει και την αντλία μια μέρα και είδα ότι δεν υπάρχει αισθητήριο 

Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Καλησπέρα χρονιά. 

Ο πατέρας μου θελει να βάλει αντλια θερμότητας μόνο για θέρμανση να σημειώσω ότι το σπίτι είναι 100 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Του είπαν μια τιμή γύρω στα 3.000ε.

Να σημειώσω ότι σκέπτεται να αποσυνδεθεί τα υφιστάμενα σώματα καλοριφερ και να τα συνδέσει στην αντλια θερμότητας.Μεχρι πέρυσι υπήρχε κεντρικός καυστήρας πετρελαίου που λόγω τιμής δεν βάζουν πετρέλαιο πια.Φετος το μέσο θέρμανσης μας είναι τα κλιματιστικά. 

Επειδή είμαστε άσχετοι συμφέρει όσο ακούγεται  για αντλια?Τ σπιτι βρίσκεται στο Ναυπλιο το αναφέρω από γεωγραφική αποψη ώστε να προσδιοριστει  η χειμωνιάτικη περίοδος.

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Akira1 είπε

Καλησπέρα Καλησπέρα χρονιά. 

Ο πατέρας μου θελει να βάλει αντλια θερμότητας μόνο για θέρμανση να σημειώσω ότι το σπίτι είναι 100 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Του είπαν μια τιμή γύρω στα 3.000ε.

Να σημειώσω ότι σκέπτεται να αποσυνδεθεί τα υφιστάμενα σώματα καλοριφερ και να τα συνδέσει στην αντλια θερμότητας.Μεχρι πέρυσι υπήρχε κεντρικός καυστήρας πετρελαίου που λόγω τιμής δεν βάζουν πετρέλαιο πια.Φετος το μέσο θέρμανσης μας είναι τα κλιματιστικά. 

Επειδή είμαστε άσχετοι συμφέρει όσο ακούγεται  για αντλια?Τ σπιτι βρίσκεται στο Ναυπλιο το αναφέρω από γεωγραφική αποψη ώστε να προσδιοριστει  η χειμωνιάτικη περίοδος.

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ 

καλησπερα.Γνωμη μου παντα.Ας αρχισει να ψαχνει για το εξοικονομω που θα βγει για το 2024 γιατι περιλαμβανει κ αντλιες.

Δεν ξεκινας με γνωμονα την τιμη.Ειναι καλο να βρει εναν μηχανικο να του κανει μελετη για το ποσα kw πρεπει να ειναι η αντλια κ βαση αυτου να κινηθεις.Με βαση αυτο κ τα σωματα καταληγεις κ επιλεγεις αντλια.Η τιμες ειναι σχετικες.Εγω εχω atlantic(γαλλικη)ημουν αναμεσα σε αυτην κ την toytomi.οσο πιο επωνυμη τοσο ακριβωτερη.

Με της εως τωρα τιμες αυτην την στιγμη η αντλιες ειναι η φθηνοτερη θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Akira1 είπε

Καλησπέρα Καλησπέρα χρονιά. 

Ο πατέρας μου θελει να βάλει αντλια θερμότητας μόνο για θέρμανση να σημειώσω ότι το σπίτι είναι 100 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Του είπαν μια τιμή γύρω στα 3.000ε.

Να σημειώσω ότι σκέπτεται να αποσυνδεθεί τα υφιστάμενα σώματα καλοριφερ και να τα συνδέσει στην αντλια θερμότητας.Μεχρι πέρυσι υπήρχε κεντρικός καυστήρας πετρελαίου που λόγω τιμής δεν βάζουν πετρέλαιο πια.Φετος το μέσο θέρμανσης μας είναι τα κλιματιστικά. 

Επειδή είμαστε άσχετοι συμφέρει όσο ακούγεται  για αντλια?Τ σπιτι βρίσκεται στο Ναυπλιο το αναφέρω από γεωγραφική αποψη ώστε να προσδιοριστει  η χειμωνιάτικη περίοδος.

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ 

Τα κλιματιστικά (κι αυτά αντλίες θερμοτητας είναι) που λες αν είναι καινούργια inverter είναι μια χαρά και μείνετε σε αυτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι, δηλ. η αντλία του παράγει γύρω στις 35~40kwh κανονικά. 
Εσένα μια αντλία, θα σου τραβούσε γύρω στις 30~35kwh στο ρολόι, ημερησίως (147/4~4.5 με τις τρέχουσες συνθήκες),

2 παλιά κλιματιστικά που έχουμε μού τραβάνε γύρω στις 36 kWh τη μέρα αλλά και πάλι δεν ζεσταίνονται όλοι οι χώροι ούτε ποσοτικώς ούτε ποιοτικώς.

8 ώρες πριν, Disrespect είπε

Ναι. Και 8 φτάνει στα χοντρά κρύα. Σε νορμαλ συνθήκες είναι γύρω στα 6. Να διευκρινίσω βέβαια οτι η πρώτη μου επαφή απείχε πολύ απο αυτά τα νούμερα. Χρειάστηκε να βρω άτομο που ασχολήθηκε πολύ με την ρύθμιση της DAIKIN, αντικατέστησε αρκετά απο τα παλιά σώματα με fan coils, εβαλε παντού χαλκοσωλήνες κλπ. Και αυτά σε ενα σπίτι που είχε ήδη καλή μόνωση. Τα λεω για να μη νομίζει κανείς οτι η φάση είναι πετάω πάνω μια αντλία και εχω με το καλημέρα φτηνή θέρμανση. 

Ε ναι προφανώς. Εσύ και με ένα λέβητα αερίου θα έκαιγες τα ίδια και λιγότερα. Συγκρίνουμε διαφορετικά σπίτια.

3 ώρες πριν, Akira1 είπε

Καλησπέρα Καλησπέρα χρονιά. 

Ο πατέρας μου θελει να βάλει αντλια θερμότητας μόνο για θέρμανση να σημειώσω ότι το σπίτι είναι 100 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Του είπαν μια τιμή γύρω στα 3.000ε.

Να σημειώσω ότι σκέπτεται να αποσυνδεθεί τα υφιστάμενα σώματα καλοριφερ και να τα συνδέσει στην αντλια θερμότητας.Μεχρι πέρυσι υπήρχε κεντρικός καυστήρας πετρελαίου που λόγω τιμής δεν βάζουν πετρέλαιο πια.Φετος το μέσο θέρμανσης μας είναι τα κλιματιστικά. 

Επειδή είμαστε άσχετοι συμφέρει όσο ακούγεται  για αντλια?Τ σπιτι βρίσκεται στο Ναυπλιο το αναφέρω από γεωγραφική αποψη ώστε να προσδιοριστει  η χειμωνιάτικη περίοδος.

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ 

Φυσικό αέριο; Και λιγότερα θα δώσετε για εγκατάσταση και η τιμή του είναι κομπλέ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Akira1 είπε

Καλησπέρα Καλησπέρα χρονιά. 

Ο πατέρας μου θελει να βάλει αντλια θερμότητας μόνο για θέρμανση να σημειώσω ότι το σπίτι είναι 100 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Του είπαν μια τιμή γύρω στα 3.000ε.

Να σημειώσω ότι σκέπτεται να αποσυνδεθεί τα υφιστάμενα σώματα καλοριφερ και να τα συνδέσει στην αντλια θερμότητας.Μεχρι πέρυσι υπήρχε κεντρικός καυστήρας πετρελαίου που λόγω τιμής δεν βάζουν πετρέλαιο πια.Φετος το μέσο θέρμανσης μας είναι τα κλιματιστικά. 

Επειδή είμαστε άσχετοι συμφέρει όσο ακούγεται  για αντλια?Τ σπιτι βρίσκεται στο Ναυπλιο το αναφέρω από γεωγραφική αποψη ώστε να προσδιοριστει  η χειμωνιάτικη περίοδος.

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ 

Συμφέρει αν γίνει σωστή μελέτη και εγκατάσταση.
Πιο πολύ συμφέρει όμως, αν έχει να διαθέσει κάποιο ποσό, να κάνει καλύτερη μόνωση. Ας ξεκινήσει από εκεί διατηρώντας τα κλιματιστικά ως μέσο θέρμανσης. Η καλύτερη ενέργεια, είναι η ενέργεια που δεν καις.

Στις 7/1/2024 στις 11:58 ΠΜ, sndev είπε

χθες έπεσα πάνω σε αυτό 

 

Χθες καθώς ταξίδευα από Πύργο προς Πάτρα, στην διαδρομή είχα βάλει να παίζει το βίντεο και άκουγα. 
Ο "ψηλός" είναι γνώστης των αντλιών και λέει πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα, σχετικά με χωροθέτηση, συνδεσμολογία, κατανάλωση, αυτοματισμό, buffer, κλπ. Το βίντεο αποδεικνύει, πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος της ορθής εγκατάστασης, στις αντλίες θερμότητας. Όπως λέει χαρακτηριστικά σε κάποια φάση, δεν είναι ένα καζάνι που βγάζει μια φωτιά, το πετάς εκεί το συνδέεις κι έφυγες! Και λέει και ένα άλλο πολύ σωστό: read the fuckin' manual! Αλλά ποιος θα το κάνει read? Φυσικά δεν απευθύνεται στον χρήστη, αυτός θα τα βλέπει κινέζικα. Πρέπει οι εγκαταστάτες να κάτσουν να ξεστραβωθούν να διαβάσουν, κι αν δεν το "έχουν" να συνεργαστούν με μηχανικό, να κάτσει να ξεστραβωθεί αυτός!!! για να παραδώσουν στον πελάτη μια άρτια εγκατάσταση.

Λοιπόν όποιος δει το video θα του απαντηθούν αρκετά ερωτήματα που γίνονται στην ομάδα και θα πάρει μια καλή εικόνα τί πρέπει να ρωτάει, εκεί που θα κάνει την "ψαχτική" του. Το μόνο που δεν έπιασαν είναι θέματα διαστασιολόγησης, σχεδόν όλα τα άλλα τα έχουν καλύψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2024 στις 3:33 ΜΜ, mechpanos είπε

........ Το πρόβλημα είναι αν μένει κάποιος χώρος πίσω, εκεί δυστυχώς πρέπει να ανεβάσεις όλες τις θερμοκρασίες και να κόβουν οι άλλοι θερμοστάτες ή να συμβιβαστείς με λιγότερη άνεση. Ή να φωνάξεις θερμοϋδραυλικό να σου ζυγίσει τα κυκλώματα.

....

Καλημέρα :)

Αποριών συνέχεια: στην περίπτωση που έχουμε βρει την καμπύλη που μας ταιριάζει αλλά ένας χώρος για τους χ λόγους μένει πίσω... Δεν είναι προτιμότερο στο χώρο αυτό να έχουμε το θερμοστάτη του 2-3 βαθμούς ψηλότερα (αντί για τον 1 βαθμό που θα έχουμε τους υπόλοιπους) και να μην ανεβάσουμε τα νερά/καμπύλη; Έτσι, και καλύτερη θερμοκρασία του συγκεκριμένου χώρου θα πετύχουμε και ο συμπιεστής φαντάζομαι θα δουλεύει πιο σε συνέχεια και θα περιορίζει τα start-stop, ώστε η κατανάλωση να είναι χαμηλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...