Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ sndev και @mechpanos

Διευκρινιστική επαν-ερώτηση:

 Συνεπώς (εξισορροπώντας όσο γίνεται την θερμική άνεση με την κατανάλωση) τί θεωρείται πιο σημαντικό από τα δύο να εφαρμόζεται:

το να βρει κάποιος την καμπύλη αντιστάθμισης που ταιριάζει στις ανάγκες του [για συγκεκριμένες χ θερμοκρασίες που επιθυμεί μέσα στο σπίτι] και να έχει τους θερμοστάτες "ανοικτούς" ζητώντας τις/στις χ θερμοκρασίες αυτές ή 

το να βρει κάποιος την καμπύλη αντιστάθμισης που ταιριάζει στις ανάγκες του [για συγκεκριμένες χ θερμοκρασίες που επιθυμεί μέσα στο σπίτι] κι ακολούθως να κρυώσει 2-3 βαθμούς τα νερά προσαγωγής έχοντας τους θερμοστάτες "ανοικτούς" ζητώντας πάλι τις ίδιες χ θερμοκρασίες αυτές ή ενδεχομένως κατά 1-2 βαθμούς μεγαλύτερες ψ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Joe22 είπε

@ sndev και @mechpanos

Διευκρινιστική επαν-ερώτηση:

 Συνεπώς (εξισορροπώντας όσο γίνεται την θερμική άνεση με την κατανάλωση) τί θεωρείται πιο σημαντικό από τα δύο να εφαρμόζεται:

το να βρει κάποιος την καμπύλη αντιστάθμισης που ταιριάζει στις ανάγκες του [για συγκεκριμένες χ θερμοκρασίες που επιθυμεί μέσα στο σπίτι] και να έχει τους θερμοστάτες "ανοικτούς" ζητώντας τις/στις χ θερμοκρασίες αυτές ή 

το να βρει κάποιος την καμπύλη αντιστάθμισης που ταιριάζει στις ανάγκες του [για συγκεκριμένες χ θερμοκρασίες που επιθυμεί μέσα στο σπίτι] κι ακολούθως να κρυώσει 2-3 βαθμούς τα νερά προσαγωγής έχοντας τους θερμοστάτες "ανοικτούς" ζητώντας πάλι τις ίδιες χ θερμοκρασίες αυτές ή ενδεχομένως κατά 1-2 βαθμούς μεγαλύτερες ψ;

Νομίζω λες το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Εγώ θεωρώ απαραίτητο το να εξασφαλίζεται η θερμική άνεση. Να ζεσταίνεσαι όσο θες. Αυτή τη θερμική άνεση, πρέπει να βρεις ποια θερμοκρασία νερών στην προσφέρει!!! Οπότε τι κάνεις:

Όντως βάζεις τον θερμοστάτη 1 βαθμό πάνω, για ασφάλεια.

Φτιάχνεις μια αρχική καμπύλη και παρατηρείς. Αν είναι ζεστά έξω και ζεσταίνεσαι, χαμηλώνεις λίγο την θερμοκρασία στις υψηλές εξωτερικές. Αν κρυώνεις, ανεβάζεις. Βλέπεις και στις χαμηλές...κάνεις το ίδιο! Επίσης, αν βλέπεις ότι κόβει από το θερμοστάτη, επίσης κατεβάζεις. Και πάει λέγοντας μέχρι να το φέρεις σε ένα σημείο που θα μπορεί να δουλεύει, χωρίς να επεμβαίνει ο θερμοστάτης...τώρα αν δεν είναι απόλυτα ζυγισμένα τα κυκλώματα, και κάποιος χώρος ζεσταίνεται πολύ ενώ οι άλλοι είναι οκ, βάζεις εκεί το θερμοστάτη του αν υπάρχει να επέμβει. Το πρόβλημα είναι αν μένει κάποιος χώρος πίσω, εκεί δυστυχώς πρέπει να ανεβάσεις όλες τις θερμοκρασίες και να κόβουν οι άλλοι θερμοστάτες ή να συμβιβαστείς με λιγότερη άνεση. Ή να φωνάξεις θερμοϋδραυλικό να σου ζυγίσει τα κυκλώματα.

47 λεπτά πριν, sndev είπε

ακούσει 2 πράγματα κ λεει το ιδιο κ αυτος αν κατσεις κ το δεις.. αντιστάθμιση κ νερα

Ο Γιαννούδης είναι άσχετος από αντλίες. Ο ψηλός φαίνεται ότι το κατέχει, όπως και ένας άλλος ψηλός που είχε βγάλει από Πρέβεζα αν δεν κάνω λάθος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, mechpanos said:

Γιαννούδης είναι άσχετος από αντλίες. Ο ψηλός φαίνεται ότι το κατέχει

Ναι γιαυτον τον ψηλο λεω απο τη δραμα! Ο αλλος για τα υδραυλικά μια χαρα είναι :lol:

αυτος ο ψηλος λεει τα ιδια πάντως.. διαβαστε manual  σωστη μελετη για σωλήνες βαλτε collecter δε πρεπει να καιει η αντλια πανω απο 7 ευρω τη μερα στα βαρια κρύα της επαρχίας 

Θελω να μοιραστω κατι μαζι σου καθως εισαι υπεύθυνος για το θαύμα που εγινε σπιτι μου κ ζεσταίνομαι αλλα φοβαμαι θα φαω ξύλο απο τους υπόλοιπους 

Spoiler

Χθες  σε καποια στιγμη που το τσεκαρα για 2 kw ρευμα ειχε 16 kw θέρμανσης..  σε χρονικο οριο 5 ωρο 17.30 με 23.00 περιπου

Ειναι δυνατον οταν λεει οτι το cop ειναι στα καλυτερα της 5.25 ;

Περιμενω τη τριτη που θα ξεκινήσουν τα κρυα να μετρησω..

 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

πανω απο 7 ευρω τη μερα στα βαρια κρύα της επαρχίας 

Ποια 7 ευρώ... παρακολουθούμε το άλλο θέμα με τους εναλλακτικούς παρόχους, και έχουμε βγάλει τζάμπα Νοέμβριο και Δεκέμβριο όχι μόνο θέρμανση όλο το ρεύμα του σπιτιού :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

Ναι γιαυτον τον ψηλο λεω απο τη δραμα! Ο αλλος για τα υδραυλικά μια χαρα είναι :lol:

αυτος ο ψηλος λεει τα ιδια πάντως.. διαβαστε manual  σωστη μελετη για σωλήνες βαλτε collecter δε πρεπει να καιει η αντλια πανω απο 7 ευρω τη μερα στα βαρια κρύα της επαρχίας 

Θελω να μοιραστω κατι μαζι σου καθως εισαι υπεύθυνος για το θαύμα που εγινε σπιτι μου κ ζεσταίνομαι αλλα φοβαμαι θα φαω ξύλο απο τους υπόλοιπους 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Χθες  σε καποια στιγμη που το τσεκαρα για 2 kw ρευμα ειχε 16 kw θέρμανσης..  σε χρονικο οριο 5 ωρο 17.30 με 23.00 περιπου

Ειναι δυνατον οταν λεει οτι το cop ειναι στα καλυτερα της 5.25 ;

Περιμενω τη τριτη που θα ξεκινήσουν τα κρυα να μετρησω..

 

Σου έχω πει πάλι. Φαίνεσαι καλό παιδί αλλά γίνεσαι προκλητικός. 

Πάντως γενικά τις τελευταίες ημέρες είχε υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες που βοήθησαν τις αντλίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, GR77-S said:

Σου έχω πει πάλι. Φαίνεσαι καλό παιδί αλλά γίνεσαι προκλητικός. 

Πάντως γενικά τις τελευταίες ημέρες είχε υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες που βοήθησαν τις αντλίες. 

Κοίτα καταγράφω αυτο που βλέπω κ προσπαθώ να βελτιώνω. Πέρυσι έβλεπα εντελώς άλλα πράγματα τότε ήμουν για λύπηση? 😂 

ο λόγος που το αναφέρω είναι κυρίως γτ πιστεύω οτι κάτι δε πάει καλά δεν μου φαινετε καθόλου λογικό

το αποτέλεσμα αυτό, ήταν με εξωτερική 15 κ συνεχόμενη λειτουργία ( κ δε το λέω να προκαλέσω ) με 1 σταρτ στοπ στο 3ωρο 

Spoiler

image.png.2a0235790aad5db400017986d86d6002.png

δεν επικεντρώνομαι  στην κατανάλωση, συμβάλει η καλη θερμοκρασία έξω ( θα δουμε και την τριτη ) αλλά στο τι αποδίδει στο τέλος της ημέρας στην πράξη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το output το βγάζουν από το κεφάλι τους οι αντλίες σας. 16 kW απόδοση με τέτοιο καιρό; Υποτίθεται είναι και inverter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολύ καλή παρατήρηση. Γιατί η αντλία να αποδώσει 16kw θερμότητας σε μια ζεστή ημέρα; νομίζω όμως ότι αυτό έχει σχέση και με τη ρύθμιση της αντλίας. 

Αν δεν κάνω λάθος ο @sndev την έχει ρυθμίσει να βλέπει μόνο το ΔΤ και να αγνοεί την θερμοκρασία του χώρου.

Τι εσωτερική θερμοκρασία είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, doomnx said:

Έχω την εντύπωση ότι το output το βγάζουν από το κεφάλι τους οι αντλίες σας. 16 kW απόδοση με τέτοιο καιρό; Υποτίθεται είναι και inverter...

πολυ πιθανόν καυτο θελω να ερευνήσω ειναι τελειως παραλογο , μπορουμε να στηριζόμαστε στα cop που βγάζουν 

 

14 minutes ago, GR77-S said:

Αν δεν κάνω λάθος ο @sndev την έχει ρυθμίσει να βλέπει μόνο το ΔΤ και να αγνοεί την θερμοκρασία του χώρου.

σωστα δεν εχω στοπ σε θερμοκρασία χωρου καθως εχω fancoil κ οταν πιανει μια που οριζουν μαξ κοβουν χαμηλωνουν αυτα. η λογικη μου ειναιοταν κοψουν τα φανκοιλ αρκετα θα γυρνανε πιο ζεστα νερα κ τοτε θα κανει στοπ η αντλια οπως κ εκανε στις 21,30. στο μυαλο μου θεωρώ πιο σωστο να βγαζει κ να αποροφαει ο χωρος χαμηλα παρα να κόβει εντελως ο συμπιεστης κ να ξαναπαιρνει απο τον θερμοστατη χωρου

14 minutes ago, GR77-S said:

Τι εσωτερική θερμοκρασία είχες;

 

ειχε φτάσει σχεδόν 23 στο δωματιο.. κ βλεπεις πτωση στις 20.00  γτ έκλεισα εκει το φανκοιλ γτ έβραζα

Σαλόνι ήταν καπου 22.5

Spoiler

image.png.8d8bf847b0d6e42259700ad45fffc3b1.png

 

14 minutes ago, GR77-S said:

Γιατί η αντλία να αποδώσει 16kw θερμότητας σε μια ζεστή ημέρα;

ζητουσα 30 νερα αυτο κάπως το εξισορροπεί το ερώτημα νομίζω γτ το υπολογίζει βάση κατανάλωσης  που δεν ηταν καθολου μεγαλη

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να στο θέσω αλλιώς, στο δικό μας σπίτι που είναι μονοκατοικία αμόνωτη σε χωριό καίμε 2.5 τσουβάλια πέλλετ που μεταφράζονται σε 6 kW μέσο όρο το 24ωρο. Πόσο σου δίνει σύνολο ότι έκαψε στο 24ωρο και με τι COP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, doomnx said:

Πόσο σου δίνει σύνολο ότι έκαψε στο 24ωρο και με τι COP?

στη προκείμενη την ειχα κλειστη γτ εκανα εργασιες πανω απο το πρωι κ κατέβασα το ρεύμα κτην ανοιξα κατα τις 17.30

θα επανελθω απο τριτη ομως με περισσότερα δεδομένα 24ωρου

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Φίλε να στο θέσω αλλιώς, στο δικό μας σπίτι που είναι μονοκατοικία αμόνωτη σε χωριό καίμε 2.5 τσουβάλια πέλλετ που μεταφράζονται σε 6 kW μέσο όρο το 24ωρο. Πόσο σου δίνει σύνολο ότι έκαψε στο 24ωρο και με τι COP?

Μήπως μπερδεύεις ισχύ και ενέργεια;

Έχετε σόμπα πέλλετ; πόσα kw το μέγιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μήπως μπερδεύεις ισχύ και ενέργεια;

Έχετε σόμπα πέλλετ; πόσα kw το μέγιστο;

Είναι λέβητας πέλλετ 23 kW max, αλλά ενέργεια = ισχύς x χρόνος.

Η ενέργεια είναι 2.5 τσουβάλια x 15 κιλα x 4,9 kWh/kg x 0,8 βαθμός απόδοσης = 147 kWh

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Doubt είπε

Μήπως μπερδεύεις ισχύ και ενέργεια;

Αυτό. Kwh ήθελε να γράψει ο @sndev

Που δεν είναι παράλογο έστω με αυτόν τον καιρό! Μια κατοικία που έχει υπολογιστεί στα 10kw απώλειες με θερμοκρασιακή διάφορα 21 βαθμούς, θα έχει μέσες απώλειες ~3.5kw με μέση θερμοκρασιακή διάφορα 7-8 βαθμούς, δηλαδή στην περίπτωση του @sndev που ζεσταίνει το σπίτι στους 22-23 και έξω έχει 14-15. Άρα στο 4ωρο άνετα χάνει 16kwh ένα σπίτι, τις οποίες καλείται να αναπληρώσει η αντλία, συν τις απώλειες δικτύου σωληνώσεων κλπ.

Το θέμα είναι, πόσο κατανάλωσε για να τις παράξει! Και φαίνεται να καταναλώνει πολύ λίγο!!!

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 6:22 ΜΜ, sndev είπε

εχεις δίκιο είμαι λίγο ιδιόρρυθμος.

εστω οτι είναι άψογα ρυθμισμένη η αντλια σου κ ο συμπιεστής δουλεύει συνεχώς την ημέρα.

οταν εσυ χαμηλώνεις τα νερα  , ο συμπιεστής θα κλείσει κ μπαίνει σε "σταντ μπι". Κάθε φορα που μες το βράδυ θα κανει ον θα καιει πολυ περισσότερο ρευμα μεχρι να ξανακάνει οφφ. αυτο δεν ειναι συνεχόμενη λειτουργια ειναι σαν να νε απλα στη πριζα κ περιμενει εντολη να ξαναζεστανει για λίγο

το πρωι θα ξανά μεγαλώσεις τα νερά κ θα κάψει ακόμα περισσότερο κ εφόσον ειναι θεωρητικά αψογα ρυθμισμενη δε θα ξανακλείσει

 

στα ον οφφ ομως καις δυσανάλογο ρευμα  το οποιο θα μπορούσες να το ειχες πληρώσει μεν, χαμηλότερα δε , αλλα θα επερνες κ ζέστη η οποια θα αποθηκευόταν στον χώρο επιπλα πλακακια κ την επομένη μεθεπομένη παραεπομενη  ημερα θα μπορουσες να την λειτουργησεις ακομα χαμηλοτερα καθως θα σουν ηδη ζεστα 

 

Έχεις τρόπο να μας δείξεις την καμπύλη κατανάλωσης ρεύματος της αντλίας ανά ώρα? θα μπορέσω να στο εξηγήσω με συγκεκριμένα παραδείγματα τι εννοώ ειναι σταντ μπι και δε λειτουργει ολη μερα οπως πιστεύεις

εχει να κανει με το cop που σου ανέφερε ο φίλος παραπάνω

Αυτό δεν είναι συνεχής λειτουργία είναι το σταντ μπι που σου περιγράφω κ οχι το ιδιο αποδοτικό (cop)  στο τελος της ημερα (να σε σίγουρος δε ξυπνούσα να την ανοιγοκλείνω!) 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.e2b01daca632c15d96f12e5c62e4f0e8.png

 

Αυτό Είναι συνεχής λειτουργία 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.9ed81ba710a30cb5579f47da2e7fa0fc.png

 

στο απο πανω θελω να παρατηρησεις οτι εκλεισε στις 21.10 κ οταν ξανα άνοιξε στις 21.40 δεν ρουφηξε τα κερατα της κ μπηκε αμεσω σε πολυ χαμηλή κ σταθερή κατανάλωσή καθως ο χωρος ειχε διατηρησει πολυ καλη θερμοκρασια 

Υπόψη δεν σημαίνει ότι είναι λάθος όπως είσαι τώρα εφόσον ζεσταίνεστε απλά πιστεύω ότι δεν είναι ο αποδοτικότερος τρόπος ουτε φυσικά  κ οτι δουλεύει ολη μέρα  όπως πιστεύουν οι περισσότεροι

 

Με το παράδειγμα της τηλεόρασης ηθελα να πω οτι το να είναι η συσκευή στην πρίζα δε σημαίνει οτι και λειτουργεί 

 

πως βλεπω αυτες τις μετρησεις αδερδε που ανεβασες στους πινακες?

Στις 2/1/2024 στις 5:58 ΜΜ, star_cruiser είπε

Προσπαθώ να την ρυθμίσω ακόμη πιο καλά γιατί πρώτη φορά που την άναψα είναι πριν ένα μισή μήνα, όποτε έχουμε ακόμη δρόμο… το θέμα είναι ότι εμένα ζεσταίνει και ένα θερμοσίφωνα 80 ή 100 λίτρα συν αυτή την στιγμή γιατί δεν βάλαμε τριοδη κάτι που θα γίνει σύντομα όποτε ζεσταίνω περισσότερο όγκο νερού… Περιοχή Πέλλα είμαι με 10αρα μόνωση και 3πλο τζαμι…ακόμη μετρητή δεν έχω βάλει αλλά κοιτάω καταναλώσεις από τον μετρητή του σπιτιού ο οποίος για 24 ώρες λέει ότι το σπίτι έκαψε 11κβ εκ των οποίων τα 5 είναι του σπιτιού, όποτε η αντλία έκαψε 6 κιλοβάτ μέσα σε 24 ώρες

και εσυ έχεις πιστεύω την καλύτερη απόδοση αυτή την στιγμή στην αντλία…Αν και οι lg λειτουργούσαν πιο ομαλά και δεν έκαναν on με 1,5 ή 2 kw που πέφτει μετά το 5 λεπτό θα είμασταν και όλοι εμείς με την lg super

μπορεις αδερφε να μου πεις αναλυτικα τις ρυθμισεις σου..?  θερμοκαρσια νερου? θερμοκαρασια που ζητησες? και την καμπυλη που εφτιαξες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...