Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Καλά μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος (πολύ!) ας μείνουμε στα περί επιλογής/ρύθμισης αντλίας!

@sacareli έχεις πουθενά link για το manual? Τί ακριβώς θέλεις να ρυθμίσεις;

Δεν έχω κάποιο link...Θέλω να ρυθμίσω το δτ και πως βλέπω πόσο είναι τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, menthol1979 είπε

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Να κάνω και εγώ την ερώτηση που προφανώς έχει απαντηθεί 100 φορές αλλά δεν μπορώ να ψάξω όλο το thread. Μένω σε σπίτι 108τμ, 2ος όροφος, Ηλιούπολη. Για ψύξη έχω σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικά, για θέρμανση έχουμε αυτόνομη πετρέλαιο με σώματα Buderus (όχι παλιά τύπου φέτες, σαν πανελ δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω).

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μπάχαλο στην πολυκατοικία και είμαι έτοιμος να τα βροντήξω, να διακοπώ από την αυτόνομη και έλεγα μήπως μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας για τη ζέστη μόνο. Έχω μπαλκόνι κοντά στις σωληνώσεις που μπαίνουν στο σπίτι από τον καυστήρα που θα μπορούσε εκεί να τοποθετηθεί. Υπάρχει τέτοιο σενάριο; Κάπου διάβασα ότι λειτουργούν ιδανικά με fan coil και όχι τόσο με σώματα καλοριφέρ. Θα ρωτήσω φυσικά και επαγγελματίες εγκαταστάτες κτλ αλλά θα ήθελα ένα μπούσουλα τι να ρωτήσω και τι να ψάξω.

Ευχαριστώ!

Φυσικο αεριο δεν περναει απο εκει, θα σου κοστίσει το 1/3 η εγκατάσταση και πολλα λέω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Μπορείς να δουλέψεις τα κλιματιστικά θέρμανση, με πολύ καλά αποτελέσματα.

Αν παρόλα αυτά θες να διαθέσεις το ποσό που θα απαιτηθεί για την αντλία θερμότητας για να αποκοπείς εντελώς, φυσικά και παίζει το σενάριο! Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να βρεις έναν έμπειρο μηχανολόγο. Ιδανικά αυτός, θα κάνει μια μελέτη θερμικών απωλειών του χώρου σου. Στην συνέχεια θα δει τί σώματα έχεις, και θα αξιολογήσει αν επαρκούν ή θα χρειαστούν κάποιο ή κάποια άλλαγμα, για τις θερμοκρασίες που θα δουλεύει η αντλία. Τέλος, θα σου προτείνει την απαιτούμενη ισχύ της αντλίας που θα πρέπει να προμηθευτείς. Με τις προτάσεις του μηχανολόγου πας και παίρνεις προσφορές και προχωράς!
Ιδανικά, όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία λειτουργίας της αντλίας, τόσο οικονομικότερη θα είναι, γι' αυτό και λειτουργούν οικονομικά με τα fan coil, αλλά αν πας σε μεγάλα σώματα πάνελ και πάλι δεν έχεις κανένα πρόβλημα!
Δες την υπογραφή του @CptBill το λινκ, είναι το ιδανικό reference case για αντλία σε διαμέρισμα!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τώρα σχεδόν 95% κλιματιστικά δουλέυω γιατί είμαι σχεδόν ο μόνος που (εαν ανάψει) ανάβει το καλοριφέρ και μέχρι να ζεσταθεί το νερό και να ανέβει και πάνω καίει το κερατό του. Είναι 3 Daikin και ένα Mitsubishi, καλές σειρές και αποδίσουν καλά, απλά υπέθεσα ότι μια αντλία σε κόστος θα έρθει καλύτερα από 4 μονάδες.

Οπότε καλύτερα πρώτα να βρω μηχανικό και μετά προσφορές, γιατί το φοβάμαι και εγώ ότι τα μαγαζιά θα προσπαθήσουν να σπρώξουν ότι τους συμφέρει...

48 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Φυσικο αεριο δεν περναει απο εκει, θα σου κοστίσει το 1/3 η εγκατάσταση και πολλα λέω 

Περνάει από ΟΛΟΥΣ τους γύρω δρόμους εκτός από το δικό μου. Έχω πάρει 100 τηλέφωνα και 200 αιτήσεις αλλά στα @@ τους. Επειδή είναι δρόμος με 1 πλευρά χτισμένη (η απέναντι είναι το βουνό) λέει δεν τους συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Είναι 3 Daikin και ένα Mitsubishi, καλές σειρές και αποδίσουν καλά, απλά υπέθεσα ότι μια αντλία σε κόστος θα έρθει καλύτερα από 4 μονάδες

Μπαααα από τη στιγμή που είναι καλά, το ίδιο θα σου έρθει. Μην ασχολείσαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μπαααα από τη στιγμή που είναι καλά, το ίδιο θα σου έρθει. Μην ασχολείσαι!

Ναι ε;! Κοίτα να δεις... οκ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης τα σώματα αλλά εαν είναι να έρθει το ίδιο πολύ φασαρία για το τίποτα. Τελικά δεν ήταν υπερβολική αγορά τότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Ναι ε;! Κοίτα να δεις... οκ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης τα σώματα αλλά εαν είναι να έρθει το ίδιο πολύ φασαρία για το τίποτα. Τελικά δεν ήταν υπερβολική αγορά τότε...

Η συνέχεια στο thread για κλιματιστικά, για την καλύτερη λειτουργία και χρήση, και στους εναλλακτικούς παρόχους ενέργειας, για την τσέπη! 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

 

Περνάει από ΟΛΟΥΣ τους γύρω δρόμους εκτός από το δικό μου. Έχω πάρει 100 τηλέφωνα και 200 αιτήσεις αλλά στα @@ τους. Επειδή είναι δρόμος με 1 πλευρά χτισμένη (η απέναντι είναι το βουνό) λέει δεν τους συμφέρει.

Στείλε mail. Ας έχεις γραπτώς την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, alejsalonica said:

Στείλε mail. Ας έχεις γραπτώς την απάντηση.

θα απαντησουν (αν απαντήσουν) αρνητικά. Το πιθανότερο ειναι να μην απαντησουν καν.

Προς τον φίλο. Θα χρειαστεί πολιτικό σπρώξιμο. Και αν σου πει κανείς οτι δε παιζουν αυτά, αστον να κουρεύεται.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία!

Σήμερα μίλησα με την ΔΕΗ και μου ζήτησαν να τους στείλω την απόδειξη αγοράς και τον αριθμό παροχής ρεύματος για να μου πιστωσουν ΕΩΣ 300€ στον επόμενο λογαριασμό ρεύματος. Οπότε το δέχονται παρόλο που άλλαξε η χρονιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zazasnet1 είπε

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία!

Σήμερα μίλησα με την ΔΕΗ και μου ζήτησαν να τους στείλω την απόδειξη αγοράς και τον αριθμό παροχής ρεύματος για να μου πιστωσουν ΕΩΣ 300€ στον επόμενο λογαριασμό ρεύματος. Οπότε το δέχονται παρόλο που άλλαξε η χρονιά! 

Μόλις το έκανα και γω για τα 500€ με αγορά LG για το εξοικονομω2021.

Βέβαια σε μένα μου έκδωσε ο προμηθευτής απόδειξη λιανικής εντός του Δεκεμβριου 2023.

Μίλησα με την ΔΕΗ και μου είπαν καλύτερα να είναι εντός του 23 η αγορα.

Οπότε μόλις τώρα έστειλα την απόδειξη και την αίτηση υπογεγραμμένη με ημερομηνια τέλη Δεκεμβριου για να μάθετε σίγουροι.

Αν έχεις κάποιο νέο ενημερωσε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev @kostas_22Τι χρησιμοποιείτε για την μέτρηση της κατανάλωσης της αντλίας και τη σύνδεση της με το homeassistant?
Έχω τριφασική παροχή και αντλία και κοιτουσα για τo Shelly 3EM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, _2fast said:

@sndev @kostas_22Τι χρησιμοποιείτε για την μέτρηση της κατανάλωσης της αντλίας και τη σύνδεση της με το homeassistant?
Έχω τριφασική παροχή και αντλία και κοιτουσα για τo Shelly 3EM

εγω αυτη τη μαρκα αλλα εμενα ειναι μονοφασική κ έκανε μαξ 20 ε το αντίστοιχο. το χω μετα την κανονική ασφάλεια κ δεν την κατάργησα για λόγους ασφάλειας καθώς κινεζια..

https://www.aliexpress.com/item/1005006025880519.html?spm=a2g0o.productlist.main.15.40a94829S7g8vh&algo_pvid=c6856170-3422-49fc-8ec9-24ac6f21f800&algo_exp_id=c6856170-3422-49fc-8ec9-24ac6f21f800-7&pdp_npi=4%40dis!EUR!168.08!70.6!!!179.78!!%402103011117043031733234295ea13f!12000035377777000!sea!GR!140850426!&curPageLogUid=u6OfgEK6Q66P

 

shelly να πάρεις να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. επισης το shelly θεωρω ειναι πολυ πιο συνεργασιμο στο homeassistant. με τα tuya είναι λίγο πονοκέφαλος

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tommygre είπε

Μόλις το έκανα και γω για τα 500€ με αγορά LG για το εξοικονομω2021.

Βέβαια σε μένα μου έκδωσε ο προμηθευτής απόδειξη λιανικής εντός του Δεκεμβριου 2023.

Μίλησα με την ΔΕΗ και μου είπαν καλύτερα να είναι εντός του 23 η αγορα.

Οπότε μόλις τώρα έστειλα την απόδειξη και την αίτηση υπογεγραμμένη με ημερομηνια τέλη Δεκεμβριου για να μάθετε σίγουροι.

Αν έχεις κάποιο νέο ενημερωσε παρακαλώ.

Η αλήθεια είναι και η δική μου είναι και εγώ την αγόρασα το 23. Οπότε η απόδειξη είναι κομμένη τότε. Δεν γνωρίζω αν για ήταν το 24 αν θα το δέχονται στο μέλλον! Θα στείλω αύριο τα χαρτιά και θα σας ενημερώσω. Αλλά εμένα με πήρανε από αυτο το τηλέφωνο +302117508518. Αν θέλετε καλέστε και ρωτήστε. Δεν χάνετε κάτι. Ήταν ένα ευγενικό κορίτσι στο τηλέφωνο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, _2fast είπε

@sndev @kostas_22Τι χρησιμοποιείτε για την μέτρηση της κατανάλωσης της αντλίας και τη σύνδεση της με το homeassistant?
Έχω τριφασική παροχή και αντλία και κοιτουσα για τo Shelly 3EM

Καλημέρα,εγώ έβαλα το Shelly em, που είναι για μονοφασικό.Εχω τριφασική παροχή και μονοφασική αντλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...