Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Κλιματιστικά έχω για θέρμανση. Το σπίτι είναι 5ετίας και είχα σκοπό αν βάλω αντλία με σώματα από όταν πρωτομπήκαμε στο σπίτι. 

Εχεις φωτοβολταικο ή θα βαλεις? Που βρισκεται το σπιτι? Αφου θα βαλεις σωματα γιατι δεν βαζεις φυσικο αεριο ή υγραέριο? Μονοκατοικια? διαμερισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, star_cruiser είπε

9 άρα lg έχω σε καλά μονωμένο σπίτι 80τμ με σώματα φέτες… με αυτό τον καιρό και 21,5 μέσα στο σπίτι η αντλία καίει βαριά 10 κβ το 24 ώρο… στο πιο πολύ κρύο 15… με πετρέλαιο ο πατέρας μου ήθελε περίπου 70-80 ευρώ την έβδομαδα πριν γίνει μόνωση… δεν ξέρω ποσό θα έκαιγε το μήνα με πετρέλαιο και μόνωση ακριβώς αλλά και πάλι πιστεύω η αντλία είναι πιο οικονομική αυτή την στιγμή με αυτές τις τιμές κιλοβατώρας… αν ανέβουν και άλλο την κάτσαμε 

Το σπίτι είναι  110τμ μεικτά (με τους τοίχους μεσα) γύρω στα 95τμ καθαρά ,νεόδμητο 5ετίας στην Αττική. Την αντλία θερμότητας την είχα στο μυαλό μου από την αρχή που μπήκαμε στο σπίτι. Προτίμησα τα σώματα πάνελ και όχι ενδοδαπέδια για διάφορους λόγους. Μετά από πολύ ψάξιμο, μελέτη και υπολογισμούς είδα ότι η 9Kw Lg με καλύπτει για έως -2 βαθμούς Κελσίου και ζητούμενη 22 εσωτερική. 

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπολόγιζα αυτές τις καταναλώσεις που διαβάζω. Δεν θέλω να μείνω με τα κλιματιστικά λόγω ποιότητας θέρμανσης('έχω 4χρονο κοριτσάκι). Φυσικό αέριο δεν περνάει από την περιοχή μου και το πετρέλαιο δεν το θέλω και για την μυρωδιά από τις αναθυμιάσεις. 

Τα 10Kw μου ακούγονται νορμαλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι διαμερισμα δεν βαζεις υγραεριο. Αν ειναι μονοκατοικια βαζεις. Αν ειναι μονοκατοικια εχεις δυνατοτητα για ΦΒ στην σκεπη, αν ειναι διαμερισμα οχι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν ειναι διαμερισμα δεν βαζεις υγραεριο. Αν ειναι μονοκατοικια βαζεις. Αν ειναι μονοκατοικια εχεις δυνατοτητα για ΦΒ στην σκεπη, αν ειναι διαμερισμα οχι.
 

Είναι διπλοκατοικία και είμαι στον πρώτο. Δεν έχω επιλογές δυστυχώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Είναι διπλοκατοικία και είμαι στον πρώτο. Δεν έχω επιλογές δυστυχώς. 

 

αν τα πηγαινεις καλα με τον απο κατω, μπορεις πιθανα να βαλεις υγραεριο με δεξαμενη στον κηπο. Δεν ειναι κακη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

αν τα πηγαινεις καλα με τον απο κατω, μπορεις πιθανα να βαλεις υγραεριο με δεξαμενη στον κηπο. Δεν ειναι κακη επιλογη.

Το έψαξα κι αυτό πριν κάποια χρόνια. αν και έχω τον απαιτούμενο χώρο έχω κάποιους γείτονες που ανήκουν στην κατηγορία των ''όχι καλών γειτόνων '' . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Το έψαξα κι αυτό πριν κάποια χρόνια. αν και έχω τον απαιτούμενο χώρο έχω κάποιους γείτονες που ανήκουν στην κατηγορία των ''όχι καλών γειτόνων '' . 

Αν το σημειο που θα μπει η δεξαμενή, εχει 3 μετρα αποσταση απο το σπιτι τους, δεν τους δινεις λογαριασμο. Σημερα μιλησα με petrogaz

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν το σημειο που θα μπει η δεξαμενή, εχει 3 μετρα αποσταση απο το σπιτι τους, δεν τους δινεις λογαριασμο. Σημερα μιλησα με petrogaz

Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που λες. Όμως,χωρίς να θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του, μου είπε πως ίσως υπάρχει θέμα εάν γίνει καταγγελία στην πολεοδομία ή στην πυροσβεστική νομίζω. Αυτά το 2019 που το είχα ψάξει. 
 Είμαστε όμως εκτός θέματος. 
 Είτε βάζω αντλία είτε μένω με τα κλιματιστικά. Θα ήθελα αντλία λόγω ποιοτικότερης θέρμανσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panoszavra είπε

Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που λες. Όμως,χωρίς να θυμάμαι ακριβώς τα λόγια του, μου είπε πως ίσως υπάρχει θέμα εάν γίνει καταγγελία στην πολεοδομία ή στην πυροσβεστική νομίζω. Αυτά το 2019 που το είχα ψάξει. 
 Είμαστε όμως εκτός θέματος. 
 Είτε βάζω αντλία είτε μένω με τα κλιματιστικά. Θα ήθελα αντλία λόγω ποιοτικότερης θέρμανσης. 

τι ποιοτικοτερο εχει δηλαδη ο χλιαρος αερας που βγαινει απο τα fancoil απο τον χλιαρο αερα που βγαινει απο το aircondition ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreaspA είπε

τι ποιοτικοτερο εχει δηλαδη ο χλιαρος αερας που βγαινει απο τα fancoil απο τον χλιαρο αερα που βγαινει απο το aircondition ?

 

Ποιοτικότερη θέρμανση λόγω σωμάτων που έχω. Η στην οποία αναφέρομαι σχετικά με την ποιότητα θέρμανσης  είναι κλιματιστικά vs σώματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Ποιοτικότερη θέρμανση λόγω σωμάτων που έχω. Η στην οποία αναφέρομαι σχετικά με την ποιότητα θέρμανσης  είναι κλιματιστικά vs σώματα. 

πασο! ξεχασα τα σωματα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος (πολύ!) ας μείνουμε στα περί επιλογής/ρύθμισης αντλίας!

@sacareli έχεις πουθενά link για το manual? Τί ακριβώς θέλεις να ρυθμίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Να κάνω και εγώ την ερώτηση που προφανώς έχει απαντηθεί 100 φορές αλλά δεν μπορώ να ψάξω όλο το thread. Μένω σε σπίτι 108τμ, 2ος όροφος, Ηλιούπολη. Για ψύξη έχω σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικά, για θέρμανση έχουμε αυτόνομη πετρέλαιο με σώματα Buderus (όχι παλιά τύπου φέτες, σαν πανελ δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω).

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μπάχαλο στην πολυκατοικία και είμαι έτοιμος να τα βροντήξω, να διακοπώ από την αυτόνομη και έλεγα μήπως μπορώ να βάλω αντλία θερμότητας για τη ζέστη μόνο. Έχω μπαλκόνι κοντά στις σωληνώσεις που μπαίνουν στο σπίτι από τον καυστήρα που θα μπορούσε εκεί να τοποθετηθεί. Υπάρχει τέτοιο σενάριο; Κάπου διάβασα ότι λειτουργούν ιδανικά με fan coil και όχι τόσο με σώματα καλοριφέρ. Θα ρωτήσω φυσικά και επαγγελματίες εγκαταστάτες κτλ αλλά θα ήθελα ένα μπούσουλα τι να ρωτήσω και τι να ψάξω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Για ψύξη έχω σε όλα τα δωμάτια κλιματιστικά

Μπορείς να δουλέψεις τα κλιματιστικά θέρμανση, με πολύ καλά αποτελέσματα.

22 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Έχω μπαλκόνι κοντά στις σωληνώσεις που μπαίνουν στο σπίτι από τον καυστήρα που θα μπορούσε εκεί να τοποθετηθεί. Υπάρχει τέτοιο σενάριο;

Αν παρόλα αυτά θες να διαθέσεις το ποσό που θα απαιτηθεί για την αντλία θερμότητας για να αποκοπείς εντελώς, φυσικά και παίζει το σενάριο! Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να βρεις έναν έμπειρο μηχανολόγο. Ιδανικά αυτός, θα κάνει μια μελέτη θερμικών απωλειών του χώρου σου. Στην συνέχεια θα δει τί σώματα έχεις, και θα αξιολογήσει αν επαρκούν ή θα χρειαστούν κάποιο ή κάποια άλλαγμα, για τις θερμοκρασίες που θα δουλεύει η αντλία. Τέλος, θα σου προτείνει την απαιτούμενη ισχύ της αντλίας που θα πρέπει να προμηθευτείς. Με τις προτάσεις του μηχανολόγου πας και παίρνεις προσφορές και προχωράς!
Ιδανικά, όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία λειτουργίας της αντλίας, τόσο οικονομικότερη θα είναι, γι' αυτό και λειτουργούν οικονομικά με τα fan coil, αλλά αν πας σε μεγάλα σώματα πάνελ και πάλι δεν έχεις κανένα πρόβλημα!
Δες την υπογραφή του @CptBill το λινκ, είναι το ιδανικό reference case για αντλία σε διαμέρισμα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...