Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sndev είπε

θα προσπαθησω να το περιγράψω γενικά πως λειτουργούν στη φιλοσοφια κ τι ζηταμε  κ ας με διορθωσει ο @mechpanos η οποιοδήποτε έχει καλύτερες γνώσεις

οταν γυρνάμε τη θερμοκρασία στα νερά ζητάμε κάποια στάνταρ ώστε ο συμπιεστής να ινβερταρει κ να έχουμε σταθερή θερμοκρασία νερών μέσα σε συγκριμένα όρια οπου ορίζονται στις ρυθμίσεις κ παντα με τις ανάγκες του χώρου. ο συμπιεστής δε Θέλουμε να  Κάνει ον οφφ γτ κρυώνουν τα νερα μέχρι να ξαναπάρει κ δεν έχουμε ποιοτική ζέστη. Όταν βάζουμε ψηλα τις θερμοκρασίες νερων ζεσταινόμαστε μεν άλλα καιμε πάρα πολύ 

να εχετε υποψην σας οτι οταν ξαναπαίρνει μπροστα ο συμπιεστης καιει πολυ! εχω δει να τραβάει εως κ 4kwh στιγμιαία κ να πέφτει σιγα σιγα αρα θελουμε οσο δυνατόν λιγότερα οφφ για να μην ρουφάει το μεδουλι στο ον.

 

 

image.png.3ab37571f23cfbe95c311792050dfc5d.png

 

Πρακτικά λέω οτι Θέλω να έχω απόδοσή με 29 βαθμούς τα νερά. (νο.1)

τι γίνεται τωρα. ξεκιναει ο συμπιεστης κ ζεσταίνει το νερό (νο.2)

ο κυκλοφορητής (νο.5) γυρνάει το νερό περνάει απο τα fancoil κρυώνει οσο κρυώνει κ γυρνάει πισω ( νο.3) να αναμειχθεί με το νερό που συνεχίζει κ ζεσταίνει ο συμπιεστής.

Γιατί τώρα λέω συνέχεια για ρυθμίσεις κ ολα είναι σχετικά

Κοιτάξτε ενδεχόμενα 

- το εξερχόμενο νερο παραζεστενετε κ ξεπερνάει καποιο οριο που ορίζετε απο τις ρυθμίσεις (έμενα ειναι το max 4. δλδ αν ζητάω 29 νερα (νο.1)  κ το εξερχομενο νερο (νο.2 ) παει 33 ο συμπιεστης θα κλείσει. 

Αποτέλεσμα θα κρυώνει το νερο που φυσάει το φανκοιλ θα βγάζει ολο κ λιγότερο ζεστό αερα μεχρι το εισερχόμενο νερο (νο.3) φτασει σε μια θερμοκρασία που ορίζεται απο τις ρυθμισεις παλι (ΔΤ) . πχ έμενα φτάνει εως 10 . δλδ αν ζηταω 29 βαθμούς νερα (νο.1)  κ το ΔΤ το εχουν  στο 10 ο συμπιεστης θα ξαναπαρει οταν δει νερο 19 βαθμοιυς στο (νο.3) .. 

Καταλαβαίνετε μεχρι να γινει αυτο πως κρυώνει ο χώρος. 

 

- το εξερχόμενο νερο παραζεσταίνετε οταν δεν υπάρχει καταναλωση θέρμανσής στο σπίτι οποτε γυρνάει πιο ζεστό νερό!

δλδ αν φεύγει 31 βαθμούς κ γυρνάει 30 γτ τα φανκοιλ κλείσανε η αντλια λεει οκ εχει ζεστό σπίτι  κ Κλείνει ο συμπιεστής  μεχρι πότε να ξαναβρει το dt  (οσο το ορισαν στις ρυθμισεις) στο νο.3 κ να ξαναπάρει.. 

Άρα ανοίγουμε ολα τα fancoil.. δε γίνεται οικονομία απο αυτα! ισα ισα ζεσταίνουμε καλύτερα τους χώρους μας κ βοηθάμε την αντλία να ινβερταρει!

στα παραπάνω πρεπει να ειναι ο κυκλοφορητής (νο5)  σωστα παλι ρυθμισμένος ώστε να προλαβαίνει να πάρει τα ζεστά νερα κ να τα γυρισει αλλιώς θα κάθονται πισω τα ζεστα θα ανεβαινει το όριο που προανέφερα  κ θα κλείσει. 

στο νο.4 βλέπετε  την κατανάλωση. Εάν ειναι μεχρι 750 watt ολο το σύστημα ειναι εξαιρετικά καθως θα εχει 18kwh την ημερα κατανάλωση. εδω εχει μια άλλη παγιδουλα. οι αντλίες αντέχουν ενα Min πχ 500 watt την ωρα. αν πέσει παρακάτω παλι θα κλείσει μεχρι να βρει το αντιστοιχο ΔΤ κτλ κτλ 

Πρακτικά με τέτοιο καιρο εξω ποτε δε θα δουλεύει νον στοπ στα 700 watt ,δεν θα κανει κ μεγαλα ον οφφ όσο δεν υπάρχουν και σημαντικές απώλειες  

Τώρα για το αν ζεσταίνετε το σπίτι στους 30 βαθμους νερα κ fancoil οταν εξω εχει 15 βαθμους? το βλέπετε απο δίπλα που εχω 21,7 στο σαλονι.. ΑΛΛΑ δεν την εχω κλείσει ουτε 1 μέρα ολο το Δεκέμβρη. Υπνοδωμάτιο μη κοιτατε εχω ανοιχτά τη πορτα να μπαινει αερας οπότε φαινετε πιο κατω ενω πρακτικά ειναι καπου 22,5- λογο οτι περνανε απο κατω ολες οι σωληνες

με Αυτη τη λογικη  σε σπιτι  145 τμ με μέτρια μόνωση μεγάλα ανοίγματα μπαλκονόπορτες με ΜΗ ενεργειακά κουφώματα κοντα στο Χαΐδάρι ψηλά (τώρα εκει εχει 15.7 κ Καλλιθέα έχουμε 17.2) έκαψε όλο το Δεκέμβρη 250 kwh κ ειχα 22 βαθμούς πάνω κατω σταθερά

Πάνω κάτω σωστά τα λες. Εξαρτάται και πώς σετάρει ο κάθε κατασκευαστής, τον αλγόριθμο αυτόματου ελέγχου της αντλίας του αλλά η λογική είναι αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Δεν είπα ποτέ οτι είμαι ειδικός ή γνώστης. Απλή λογική είναι, και τα αποτελέσματα τα βλέπω στην μεγάλη μειωση της κατανάλωσης. Δεν αντιλέγω οτι και με τα κλασσικά σωματα δουλευει. Το θέμα είναι κατα πόσο αξίζει μια ακριβή επένδυση οπως η αντλία, αν είναι να εκμεταλλεύεσαι μόνο ενα μικρό ποσοστό των δυνατοτήτων της και τελικά αυτά που γλιτώνεις απο το πετρέλαιο να τα σπρώχνεις στο ρευμα.

Σου λεω λοιπον οτι το ποσο θα καψει η αντλια περισσοτερο εγκειται στο ποσο χρονο θα αφιερωσεις στην παραμετροποιηση της καμπυλης αντισταθμισης. Αυτο ειναι το προβλημα των περισσοτερων κατοχων, οτι φανταστηκαν οτι θα πατησουν το on χωρις να ασχοληθουν με τιποτα και το σπιτι θα ειναι φουρνος με μηδεν καταναλωση.

Εναν χειμωνα ημουν μερα παρα μερα στην εξωτερικη μοναδα πειραζοντας τις θερμοκρασιες και εχω τρομερες καταναλωσεις με παλια σωματα χωρις να κανω καμια απολυτως αλλαγη, σε σημειο που ερχεται η Daikin για το service και δεν πιστευουν τα νουμερα που βλεπουν.

Σε προσωπικο επιπεδο εγω θεωρω την θερμανση με fan coils υποδεεστερη αλλα αυτο ειναι δικο μου θεμα. Το να προτρεπουμε ομως τον κοσμο να αλλαξει σωματα να βαλει fan coils για να δει διαφορα στον λογαριασμο του δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα.

Ο καθενας πρωτα να προσπαθησει να εξαντλησει τις πιθανοτητες λειτουργιας με τα σωματα που εχει και πανω απο ολα να βρει εναν καλο εγκαταστατη γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι και αδιαφοροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, star_cruiser said:

Ότι κάνει on off κάνει έτσι όπως την έχω ρυθμίσει… μπορεί μέσα στην ώρα να κάνει ένα on να λειτουργήσει κάνα τέταρτο και μετά off και μετά από μισή- μια ώρα μπορεί και 2 πάλι… αλλά το σπίτι είναι καλά μονωμένη και δεν νιώθεις την διακύμανση…σε κατανάλωση είμαι τώρα 8-10 το 24ωρο, με ποιο πολύ κρύο 12-15 κβ… νερά μέγιστα 37 ελάχιστα 27…. Με συνεχή λειτουργείς στην lg στα νερά, που για να γίνει πρέπει να ανεβάσεις την υστέρηση έκαιγε 12 με 15 κιλοβάτ το 24ωρο

με 15 βαθμούς έξω κ έμενα κανει ον οφφ σα κ σένα κ ειναι λογικό. στα κρυα κανει τη μεγαλη διαφορα αλλα εφοσον εχεις καλη μονωση το ριχνεις ολο αυτο στο μεγιστο κ σωζει τη καταναλωση! βεβαια εσυ εισαι με σωματα κ ειναι λιγο διαφορετικά οσα ισχύουν στις ρυθμίσεις για κυκλοφορητή κ ΔΤ απο οτι τα fancoil ,  το χεις σεταρει πολυ σωστα παντως αν εχεις τοσα μικρα ον οφφ !

ποια περιοχή μένεις? 

θελω να τολμήσω να κανω μια σύγκριση καταναλωσης μιας κ πιάσαμε τη κουβέντα για σώματα με βαση το παραδειγμα σου που δειχνει πολυ σωστή ρύθμιση. 

fan coil vs σώματα 16kw αντλια vs 9 kwh Καίω αυτές τις ημέρες 8 kw vs 8 kw  εσένα με εξωτερική 15 βαθμούς σε 145 τμ vs 80 τμ χωρίς Σούπερ μόνωση κ το σπίτι δεν εφάπτετε σε καμια αλλη πολυκατοικία.. τα τρώει απο παντού

 

Spoiler

image.png.0920ed943c28d079236b1a89fef2c9cd.png

 

 

4 minutes ago, ritualistic said:

Σε προσωπικο επιπεδο εγω θεωρω την θερμανση με fan coils υποδεεστερη

πιστευω ακριβως το ιδιο! ειναι πιο γλυκια η θερμανση με σωματα κ ζεσταίνει πολύ διαφορετικά ολα τα αντικείμενα στον χωρο

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

 

Πόσες kWh την ημέρα είχες με σώματα και πόσες τώρα;

Η κατανάλωση MONO της αντλίας για εσωτερικη θερμοκρασία σπιτιού 22c ηταν 500-600kw/μήνα και τώρα είναι 200 - 250. Και ξαναλέω, δεν άλλαξα ΤΙΠΟΤΑ αλλο στο σπίτι. Ούτε θερμοπρόσοψη έβαλα (σκεφτομαι να το κανω), ούτε κουφώματα αλλάξα. Εχει τα ίδια που έχει απο το 93 που κατασκευάστηκε, και είναι μέν αλουμινίου με διπλά τζάμια, αλλά δεν νομίζω να εχουν θερμοδιακοπή

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Η κατανάλωση MONO της αντλίας για εσωτερικη θερμοκρασία σπιτιού 22c ηταν 500-600kw/μήνα και τώρα είναι 200 - 250. Και ξαναλέω, δεν άλλαξα ΤΙΠΟΤΑ αλλο στο σπίτι.

Αυτό είναι αληθές, οι αντλίες δίνουν COP ~ 2-2.5 στους 55-60, και 4.5+ στους 30-35, είναι και μερικοί όπως ο @sndev που παίζουν με 7, τι να κάνουμε έχουμε κι αυτούς :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, mechpanos said:

όπως ο @sndev που παίζουν με 7, τι να κάνουμε έχουμε κι αυτούς :)

Χαχαχ οχι βρε συ 5 με 5,25 οπως το χω υπολογίσει ειναι την ωρα το πραγματικό μου cop

Το 7 είναι στιγμιαίο στη φώτο. Ανεβοκατεβενει μαλιστα  κ σε συνάρτηση παροχης νερου ανα λεπτό Κάποια στιγμή κανει off η αντλια κ αν το βαλεις 0 για οση ωρα είναι κλειστη βγαζει καπου 5 μέσο όρο🫠 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, sndev said:

με 15 βαθμούς έξω κ έμενα κανει ον οφφ σα κ σένα κ ειναι λογικό. στα κρυα κανει τη μεγαλη διαφορα αλλα εφοσον εχεις καλη μονωση το ριχνεις ολο αυτο στο μεγιστο κ σωζει τη καταναλωση! βεβαια εσυ εισαι με σωματα κ ειναι λιγο διαφορετικά οσα ισχύουν στις ρυθμίσεις για κυκλοφορητή κ ΔΤ απο οτι τα fancoil ,  το χεις σεταρει πολυ σωστα παντως αν εχεις τοσα μικρα ον οφφ !

ποια περιοχή μένεις? 

θελω να τολμήσω να κανω μια σύγκριση καταναλωσης μιας κ πιάσαμε τη κουβέντα για σώματα με βαση το παραδειγμα σου που δειχνει πολυ σωστή ρύθμιση. 

fan coil vs σώματα 16kw αντλια vs 9 kwh Καίω αυτές τις ημέρες 8 kw vs 8 kw  εσένα με εξωτερική 15 βαθμούς σε 145 τμ vs 80 τμ χωρίς Σούπερ μόνωση κ το σπίτι δεν εφάπτετε σε καμια αλλη πολυκατοικία.. τα τρώει απο παντού

 

  Reveal hidden contents

image.png.0920ed943c28d079236b1a89fef2c9cd.png

 

 

πιστευω ακριβως το ιδιο! ειναι πιο γλυκια η θερμανση με σωματα κ ζεσταίνει πολύ διαφορετικά ολα τα αντικείμενα στον χωρο

Προσπαθώ να την ρυθμίσω ακόμη πιο καλά γιατί πρώτη φορά που την άναψα είναι πριν ένα μισή μήνα, όποτε έχουμε ακόμη δρόμο… το θέμα είναι ότι εμένα ζεσταίνει και ένα θερμοσίφωνα 80 ή 100 λίτρα συν αυτή την στιγμή γιατί δεν βάλαμε τριοδη κάτι που θα γίνει σύντομα όποτε ζεσταίνω περισσότερο όγκο νερού… Περιοχή Πέλλα είμαι με 10αρα μόνωση και 3πλο τζαμι…ακόμη μετρητή δεν έχω βάλει αλλά κοιτάω καταναλώσεις από τον μετρητή του σπιτιού ο οποίος για 24 ώρες λέει ότι το σπίτι έκαψε 11κβ εκ των οποίων τα 5 είναι του σπιτιού, όποτε η αντλία έκαψε 6 κιλοβάτ μέσα σε 24 ώρες

και εσυ έχεις πιστεύω την καλύτερη απόδοση αυτή την στιγμή στην αντλία…Αν και οι lg λειτουργούσαν πιο ομαλά και δεν έκαναν on με 1,5 ή 2 kw που πέφτει μετά το 5 λεπτό θα είμασταν και όλοι εμείς με την lg super

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, sndev είπε

πιστευω ακριβως το ιδιο! ειναι πιο γλυκια η θερμανση με σωματα κ ζεσταίνει πολύ διαφορετικά ολα τα αντικείμενα στον χωρο

Εμένα ζεσταίνεται καλύτερα η καρδιά μου οταν ανοίγω τον λογαριασμό της ΔΕΗ και βλέπω 300 ευρώ αντι για 700 😂

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panoszavra είπε

Αυτά διαβάζω και αναρωτιέμαι τι θα καίω εγώ που σκέφτομαι για 9kW lg με σώματα. Μήπως καλύτερα  να μείνω με τα κλιματιστικά για θέρμανση;

Αν σε καλυπτουν, κατσε οπως εισαι. Δεν ειναι κακα τα κλιματιστικα ή τουλαχιστον χειροτερα απο αντλια, αλλα ειναι θεμα πως θα ζεστανεις τα μπάνια.

5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εβαλα 34 και θα επανέλθω.

τα ανεβασα στα 38c.

Στα 34 δεν βγαζουν ουτε καν χλιαρο αερα τα fancoil. Απλα βγαζουν δροσερο αερα.

εχε υποψιν σου ομως οτι σημερα, μολις γυρισα με το αμαξι και το θερμομετρο του εξω λεει 15c.

Γλυκια βραδια εχει λοιπον.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, andreaspA said:

Απλα βγαζουν δροσερο αερα

πρεπει να ασχοληθείς να τη ρυθμίσεις τότε.. σου κλείνει ο συμπιεστής για ώρα σε συνδυασμό με τον κυκλοφoρητη :( 

καλα εκανες κ το ανεβασες γτ η ουσια αρχικά ειναι να ζεσταθείς.

Spoiler

Φεύγει 33 

image.png.da00b1fdd0f846e4ab847526e0a39750.png

Φτάνει 29

image.png.769ba04d3c864dd9e37fc65e376943d5.png

και αυτο επειδη δε Κλείνει ποτέ (δες τη τελευταία 1 ωρα ) η κόκκινη γραμμή σταθερα ανοιχτος συμπιεστης με καταναλωση 600w 

image.png.01cd1985160a8239852893ed256931ca.png

 

εχει σαν αποτέλεσμα 

image.png.78c958c9e20e4834d86b6c779905059d.png

Δυστυχώς Θέλει χρόνο κ δοκιμές όλο αυτο.

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το cop πως το υπολογίζεις;

Εγώ σήμερα είμαι καπως έτσι .τα νερά με αντιστάθμιση 30 βαθμούς.

Screenshot_2024-01-02-19-46-37-88_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.d09d7d81b53d07ebba3eb5feccc11a67.jpgScreenshot_2024-01-02-19-39-55-26_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.b1d1245447559a7a1ba6573a7cfea5dc.jpg

Spoiler

 

το σπίτι 22.5-23 βαθμούς

Έλειπα 4 μέρες και την έκλεισα. Η θερμοκρασία έπεσε στο  σπίτι  στους 19.5-20 .

Έβαλα τα νερά στους 35 και η κατανάλωση 2πλασιστηκε

Η δεύτερη φωτό είναι η σημερινή και η πρώτη με ρύθμιση στους 35 βαθμούς 

Spoiler

 

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kostas_22 said:

το cop πως το υπολογίζεις;

Εγώ σήμερα είμαι καπως έτσι .τα νερά με αντιστάθμιση 30 βαθμούς.

Screenshot_2024-01-02-19-46-37-88_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.d09d7d81b53d07ebba3eb5feccc11a67.jpgScreenshot_2024-01-02-19-39-55-26_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.b1d1245447559a7a1ba6573a7cfea5dc.jpg

  Reveal hidden contents

 

το σπίτι 22.5-23 βαθμούς

Έλειπα 4 μέρες και την έκλεισα. Η θερμοκρασία έπεσε στο  σπίτι  στους 19.5-20 .

Έβαλα τα νερά στους 35 και η κατανάλωση 2πλασιστηκε

Η δεύτερη φωτό είναι η σημερινή και η πρώτη με ρύθμιση στους 35 βαθμούς 

  Reveal hidden contents

 

Έχει μια εξίσωση πολυ χοντρικά  λίτρα / λεπτό * θερμοκρασία εξερχομενου νερού  / (Α * V / 1000)

εγω τη βρήκα ετοιμη απο το github για τους αισθητήρες της daikin  για να το βλεπω live

αλλιως μπακαλιστικα δες απο την ανλτια ποσες kwh τρωει σε ρευμα ανα ωρα κ ποσες kwh θερμανσης δινει ανα ωρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, mechpanos said:

Έλα μια χαρά είσαι κι εσύ!!!

Αυτές τις μέρες με αυτή την θερμοκρασία ναι είμαι καλά!!! Αλλά όταν την πιάνουν τα στραβά της της lg μπορεί και να στραβώσουν όλα και να αυξήσει κατανάλωση στα καλά καθούμενα😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sndev είπε

Πιστεύω δεν αξιζει με σώματα αν το κάνεις για οικονομία κ έχεις ήδη κάποιου τύπου θέρμανση.. θα πρεπει να ζεσταίνει πολλα λιτρα νερο  κ σε υψηλότερες κατα πολυ θερμοκρασίες

Κλιματιστικά έχω για θέρμανση. Το σπίτι είναι 5ετίας και είχα σκοπό να βάλω αντλία με σώματα από όταν πρωτομπήκαμε στο σπίτι. 

Επεξ/σία από panoszavra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...