Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

Τα νερά του ηλιακού τα ' τραβάει σαν ' κρύο ' αλλά στην ουσία είναι είναι ζεστά όταν έχει ήλιο. Όταν δεν έχει ήλιο δεν είναι ζεστά, έτσι και αλλιώς πρέπει να γεμίσει το μποιλερ τις αντλίας με νερό εφόσων τραβήξουμε στο σπίτι νερό και είπαμε να ' ρίχνει το νερό του ηλιακού εκεί μέσα ώστε να διευκολύνεται η αντλία να μην ανάβει συνεχώς όταν θα έχει καυτό νερό από τον ηλιακό. Ο ηλιακός είμαι πάνω στην σκεπή και το μποιλερ είναι μέσα στο λεβητοστάσιο.  

Άρα τα ζεστά νερά του ηλιακού κάθονται στον ηλιακό, και περιμένουν πότε θα τραβήξετε ζεσταμένα από την αντίσταση ή ημικρύα νερά από το μπόιλερ, για να πέσουν στο μπόιλερ και να το ψιλοζεστάνουν ή να το διατηρήσουν στην ίδια θερμοκρασία. Αν είναι κρύο το νερό του μπόιλερ, δεν βοηθά ιδιαίτερα ο ηλιακός. Πάλι η αντλία θα πρέπει να το ζεστάνει. Τουλάχιστον είναι μέσα πάλι καλά. Σβήσε την αντίσταση ΖΝΧ αυτό που σου λένε! 

1 λεπτό πριν, lamprosts είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται και ηλιακός και δεύτερο μπόιλερ για ζεστό νερό... δεν αρκεί ένας ηλιακός τριπλής ενέργειας για αντλία?

Αρκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Άρα τα ζεστά νερά του ηλιακού κάθονται στον ηλιακό, και περιμένουν πότε θα τραβήξετε ζεσταμένα από την αντίσταση ή ημικρύα νερά από το μπόιλερ, για να πέσουν στο μπόιλερ και να το ψιλοζεστάνουν ή να το διατηρήσουν στην ίδια θερμοκρασία. Αν είναι κρύο το νερό του μπόιλερ, δεν βοηθά ιδιαίτερα ο ηλιακός. Πάλι η αντλία θα πρέπει να το ζεστάνει. Τουλάχιστον είναι μέσα πάλι καλά. Σβήσε την αντίσταση ΖΝΧ αυτό που σου λένε! 

Αρκεί.

Ακριβώς για να μην πηγαίνω συνεχώς να αλλάζω τις βάνες του ηλιακού και του μποιλερ τις αντλίας τα κάνανε έτσι ώστε να υποβοηθά το νερό στο μποιλερ να μπαίνει όσο πιο ζεστό έχει ο ηλιακός και υποτίθεται θα κάνει και οικονομία αφού θα είναι ζεστό από το να ήταν τελείως κρυο από την παροχή.

Ναι αρκεί ο ηλιακός τριπλής ενέργειας αλλά επειδή έγιναν σε κομμάτια , δηλαδή πριν 2 χρόνια είχαμε βάλει ηλιακό και τώρα βάλαμε την αντλία πήραμε μποιλερ για Αντλία θερμότητας και όχι τριπλής γιατί είχαμε ηλιακό και το κόστος αγοράς θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, zazasnet1 said:

Λογικά και από εδώ πέρα πρέπει να κλείνει έτσι δεν είναι γιατί μόλις το πάτησα άλλαξε και χρώμα. 

Οχι. Ετσι Κλεινεις ολο το σύστημα για ζεστο νερο μαζι ΚΑΙ την αντίσταση.

34 minutes ago, zazasnet1 said:

Τα νερά του ηλιακού τα ' τραβάει σαν ' κρύο ' αλλά στην ουσία είναι είναι ζεστά όταν έχει ήλιο. Όταν δεν έχει ήλιο δεν είναι ζεστά, έτσι και αλλιώς πρέπει να γεμίσει το μποιλερ τις αντλίας με νερό εφόσων τραβήξουμε στο σπίτι νερό και είπαμε να ' ρίχνει το νερό του ηλιακού εκεί μέσα ώστε να διευκολύνεται η αντλία να μην ανάβει συνεχώς όταν θα έχει καυτό νερό από τον ηλιακ

 Δλδ εχετε βαλει ανακυκλοφορητη να ανακατευει το νερο που ειναι μεσα στο μποιλερ με το νεροντου ηλιακού; 

Η ειναι ενας κουβας με κρυο νερο ( μποιλερ οκ δτο ζέσταινε η αντίσταση) κ οσο αδιαζει ο χώρος γεμιζει τα νερα του ηλιακού κ συχρονος κ απο τη κρυα παροχη της αντλίας; 

Να καταλαβω προσπαθω την λογικη κ εγω.. γτ κατι μου κάνει παράξενο 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά απ ότι έχω καταλάβει ο κάθε εγκαταστάτης κάνει ότι του καπνίσει για να μην πω τίποτα άλλο... όπως ο δικός μου που δεν σύνδεσε τον ηλιακό με τρίοδη αλλά σαν σώμα... αλλά αυτά δεν μπορούμε όλοι να τα ξέρουμε από πριν... αν ήταν έτσι θα τις βάζαμε μόνοι μας τις αντλίες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, sndev είπε

Οχι. Ετσι Κλεινεις ολο το σύστημα για ζεστο νερο μαζι ΚΑΙ την αντίσταση.

 Δλδ εχετε βαλει ανακυκλοφορητη να ανακατευει το νερο που ειναι μεσα στο μποιλερ με το νεροντου ηλιακού; 

Η ειναι ενας κουβας με κρυο νερο ( μποιλερ οκ δτο ζέσταινε η αντίσταση) κ οσο αδιαζει ο χώρος γεμιζει τα νερα του ηλιακού κ συχρονος κ απο τη κρυα παροχη της αντλίας; 

Να καταλαβω προσπαθω την λογικη κ εγω.. γτ κατι μου κάνει παράξενο 

Είναι κουβάς! Η κρύα παροχή τις αντλίας είναι είναι από τον ηλιακό ( έχει και βάνες σε περίπτωση που κάτι πάθει ο ηλιακός να μπορει να  γεμίζει από το κρύο νερό του δικτύου. Αλλά όσο 'δουλεύει'  ο ηλιακός τα νερά του κάνουν εισαγωγή στο μποιλερ σαν κρύα ( άσχετο αν είναι ζεστά ) υποτίθεται να μην πάνε χαμένα τα ζεστά νερά του ηλιακού 

Επεξ/σία από zazasnet1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, zazasnet1 said:

Είναι κουβάς! Η κρύα παροχή τις αντλίας είναι είναι από τον ηλιακό ( έχει και βάνες σε περίπτωση που κάτι πάθει ο ηλιακός να μπορώ να την γεμίζω από το κρύο νερό του δικτύου. Αλλά όσο 'δουλεύει'  ο ηλιακός τα νερά του κάνουν εισαγωγή στο μποιλερ σαν κρύα ( άσχετο αν είναι ζεστά ) υποτίθεται να μην πάνε χαμένα τα ζεστά νερά του ηλιακού 

Αρα η αντλια οταν ζεσταίνει το νερο σου ζεσταίνει επιπλεον λίτρα ( και του θερμοσυφωνα κ του μποιλερ ) (εξτρα ρεύμα λοιπον)αλλα η αντίσταση (ναι εχει και αντίσταση) μονο του μποιλερ, σωστα; κ αμα τυχει, που θα τυχει , γτ δε ξερεις τι διαολο σου χουν ρυθμίσει να λειτουργει κ αντλια στη θερμανση νερων θα κανει κυκλοφορια που θα ανακατευτε με του μποιλερ που θα παιζει κ η αντίσταση καθως με την κυκλοφορια θα περάσει πιο κρυο νερο κ θα αναψει κ αυτη

Χανω κατι;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

Είναι κουβάς! Η κρύα παροχή τις αντλίας είναι είναι από τον ηλιακό ( έχει και βάνες σε περίπτωση που κάτι πάθει ο ηλιακός να μπορει να  γεμίζει από το κρύο νερό του δικτύου. Αλλά όσο 'δουλεύει'  ο ηλιακός τα νερά του κάνουν εισαγωγή στο μποιλερ σαν κρύα ( άσχετο αν είναι ζεστά ) υποτίθεται να μην πάνε χαμένα τα ζεστά νερά του ηλιακού 

θα χρειαστείς αυτοματισμό που να παρακολουθεί (αν γίνεται) τη θερμοκρασία νερών του ηλιακού και αν έχει ζεστό να παίρνεις κατευθείαν απο τον ηλιακό , αν πέφτει του ηλιακού να ξεκινά η αντλία να ζεσταίνει (χωρίς αντίσταση) το μποιλερ

Μόλις τώρα, sndev είπε

Αρα η αντλια οταν ζεσταίνει το νερο σου ζεσταίνει επιπλεον λίτρα ( και του θερμοσυφωνα κ του μποιλερ )

σόρυ που πετάγομαι , αλλά δε νομίζω να έχει σχέση η αντλία με τον ηλιακό στην εγκατάσταση που έγινε,

απο όσο κατάλαβα πάντα παίρνει μέσα απο το boiler για ζεστό νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα λίτρα είναι το μπόιλερ και πόσα ο ηλιακός? Απ΄ ότι φαντάζομαι έχεις 500Lt ζεστό νερό μόνιμα... 

Αν τώρα κάνοντας Π.χ. μπάνιο τραβάς από το μπόιλερ και αναπληρώνει ο ηλιακός δεν νομίζω ότι έχεις κάποιο κέρδος... ανακατεύονται και η συνολική θερμοκρασία ανεβαίνει λίγο και χρειάζεται και χρόνος... παίζει ρόλο σε ποιο σημείο του μπόιλερ πεφτει το ζεστό νερό του ηλιακού (αν υπάρχει) και από ποιο σημείο τραβάς εσύ κάνοντας μπάνιο...

Πρώτα έπρεπε να τραβάς κατευθείαν από τον ηλιακό αν είχε ζεστό νερό.

Από εκεί και πέρα αν αντί να αλλάξεις (το μπόιλερ έστω) του ηλιακού σε τριπλής για αντλία θερμότητας,  έβαλες έξτρα δοχείο ΖΝΧ δεν νομίζω ότι κέρδισες έξτρα σε κόστος... δεν φταις εσύ βέβαια αλλά αυτός που σου το πρότεινε...

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις μια ισορροπία για να μην καταναλώνεις τόσο ρεύμα γιατί τελικά θα το χρυσοπληρώσεις όλο αυτό...

Όλα αυτά σου τα λέω με την καλύτερη των διαθέσεων... και εντελώς φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα χρειαστείς αυτοματισμό που να παρακολουθεί (αν γίνεται) τη θερμοκρασία νερών του ηλιακού και αν έχει ζεστό να παίρνεις κατευθείαν απο τον ηλιακό , αν πέφτει του ηλιακού να ξεκινά η αντλία να ζεσταίνει (χωρίς αντίσταση) το μποιλερ

σόρυ που πετάγομαι , αλλά δε νομίζω να έχει σχέση η αντλία με τον ηλιακό στην εγκατάσταση που έγινε,

απο όσο κατάλαβα πάντα παίρνει μέσα απο το boiler για ζεστό νερό

Ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν έχει σχέση με την αντλία. Το σπίτι τραβάει νερό από το boiler τις αντλίας. Αυτό το boiler  δεν ξέρω αν έχει αντίσταση και αν παίρνει μπρος μόνη τις από την αντλία. Έχει μια μεγάλη σερπαντίνα μέσα. Είναι 200 λίτρα. Το ηλιακό δεν είναι συνδεμένο με τίποτα. Παρά μόνο τώρα τον χειμώνα για να μην πάει χαμένο αυτό το ζεστό νερό που έχει μέσα και για να μην πηγαίνω εγώ πίσω στο λεβητοστάσιο να γυρνάω τις βάνες ο υδραυλικός έκανε το εξής πράγμα: εκεί που το boiler  θέλει νερό για να γεμίσει όταν εμείς τραβάμε νερό στο σπίτι έβαλε σε εκείνη την παροχή τι νερό του ηλιακού ώστε να μην πάει χαμένο (επειδή δεν τραβάμε νερό από τον ηλιακό) να μπαίνει μέσα στο μποιλερ τις αντλίας και υποτίθεται να βοηθάει την αντλία γιατί είναι ζεστό αυτό το νερό. Τώρα που έχει αντίσταση και πως παίρνει μπρος αυτή η αντίσταση δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν είναι ο ηλιακός πουθενά συνδεμένος.  Τώρα η αντλία υποτίθεται έχει αυτή την σερπαντίνα μέσα που είναι και από πάνω μέχρι κάτω και ειδικη για αντλίες θερμότητας να ζεσταίνει το νερό οικονομικα , αλλά μόνο οικονομικά δεν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, korakios said:

σόρυ που πετάγομαι , αλλά δε νομίζω να έχει σχέση η αντλία με τον ηλιακό στην εγκατάσταση που έγινε,

απο όσο κατάλαβα πάντα παίρνει μέσα απο το boiler για ζεστό νερό

Οχι καλα κανεις κ επεμβαίνεις γτ το παω γυρω γυρω επίτηδες να καταλαβει τι γίνεται μπας κ γλυτωσει κανενας στο μελλων αμα διαβάσει..

Νερο παιρνει απο το μποιλερ καλα τα λες. Το μποιλερ έχει καποια λιτρα που λογο αποστασης θα αδιασει κ θα συμπληρωσει ο ηλιακός. Τι γίνεται ομως οταν ξεκιναει να ζεσταίνει και η αντλια ομως; (οχι η αντίσταση.) Ζεσταίνει και τα λιτρα του θερμοσυφωνα και του μποιλερ εφοσον ειναι στο ιδιο κύκλωμα. Ομως παραλληλα παιζει κ η αντίσταση σε αυτον.

Τα παραπανω τα φανταζομαι γτ παρομοια Ταρζανια κανανε κ σε μενα.. στο περίπου, απλα σε εμενα ξηλωσανε την αντισταση

 

Ας με διορθωσουν οι ειδικοί αλλα απο τη περιγραφή του ετσι φαντάζομαι το στησανε

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sndev είπε

Οχι καλα κανεις κ επεμβαίνεις γτ το παω γυρω γυρω επίτηδες να καταλαβει τι γίνεται μπας κ γλυτωσει κανενας στο μελλων αμα διαβάσει..

Νερο παιρνει απο το μποιλερ καλα τα λες. Το μποιλερ έχει καποια λιτρα που λογο αποστασης θα αδιασει κ θα συμπληρωσει ο ηλιακός. Τι γίνεται ομως οταν ξεκιναει να ζεσταίνει και η αντλια ομως; (οχι η αντίσταση.) Ζεσταίνει και τα λιτρα του θερμοσυφωνα και του μποιλερ εφοσον ειναι στο ιδιο κύκλωμα. Ομως παραλληλα παιζει κ η αντίσταση σε αυτον.

Τα παραπανω τα φανταζομαι γτ παρομοια Ταρζανια κανανε κ σε μενα.. στο περίπου, απλα σε εμενα ξηλωσανε την αντισταση

 

Ας με διορθωσουν οι ειδικοί αλλα απο τη περιγραφή του ετσι φαντάζομαι το στησανε

Όχι δεν μπορεί να ζεστάνει το νερό στον ηλιακό. Ο ηλιακός παίρνει νερό από άλλη το κρύο νερό του δικτύου και αδειάζει μέσα στο μποιλερ τις αντλίας, αν θέλω μπορώ να το κλείσω αυτό , αλλά γιατί να πάει τόσο δωρεάν ζεστό νερό χαμένο; γι'αυτό μας είπε ο υδραυλικός να το ρίχνει μέσα στην αντλία το ζεστο από την παροχή που θα τράβαγε από το δίκτυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zazasnet1 είπε

αλλά γιατί να πάει τόσο δωρεάν ζεστό νερό χαμένο;

Αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός γιατί να μην το πάρεις κατευθείαν από αυτόν αλλά να το ανακατέψεις με κρύο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lamprosts είπε

Αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός γιατί να μην το πάρεις κατευθείαν από αυτόν αλλά να το ανακατέψεις με κρύο?

Γιατί υποτίθεται ότι κάναμε κάτι να διευκολύνει την ζωή μας. Και όχι να πηγαίνω συνεχώς να αλλάζω βάνες όταν τελειώνει το ζεστό από τον ηλιακό η όταν έχει ήλιο να πηγαίνω πάλι να γυρνάω τις βάνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...